Putpelių kiaušiniai

Senovės išminčiai sakydavo lotyniškai “Ab ovo” – viskas prasideda nuo kiaušinio. Kiaušinis laikomas visų pradžių pradžia. Nepaisant savo paprastumo, jis – unikalus produktas. Skaniausiais pripažinti putpelių kiaušiniai. Be to, kaip teigia specialistai, juos valgyti sveika.

Daugiau vitaminų

Putpelių kiaušiniai – puikus biologiškai aktyvus papildas. Nepaisant to, kad šie kiaušiniai yra maži (vienas sveria 10-12 g), vitaminų ir kitų naudingųjų medžiagų juose daugiau nei vištos kiaušiniuose: vitamino A putpelių kiaušiniuose daugiau 2,5 karto, B1 – 2,8, B2 – 2,2 karto.
Vitaminas D putpelių kiaušiniuose yra aktyvios formos, todėl jie gali būti vartojami rachito profilaktikai.

Daugiau mikroelementų

Putpelių kiaušiniuose fosforo, kalio ir geležies yra 5 kartus daugiau nei vištų kiaušiniuose. Fosforas naudingas protinei raidai. Todėl Japonijoje moksleiviai pietums turi suvalgyti po du putpelių kiaušinius. Šiame dietiniame produkte yra vario, kobalto bei aminorūgščių. Viena dažniausių – tirozinas, – atsakinga už odos būklę, todėl putpelių kiaušiniai naudojami ir kosmetikos pramonėje. Kadangi šiuose kiaušiniuose gausu lecitino, valgomi žali jie mažina cholesterolio kiekį kraujyje. Sudėtyje esančio fosforo dėka kiaušinukai – puikus potencijos stimuliatorius.

Nesukelia alergijos

Skirtingai nei vištų, putpelių kiaušiniai nesukelia alergijos nei vaikams, nei suaugusiems. Priešingai, juose esantis baltymas ovomukoidas slopina alergines reakcijas, todėl putpelių kiaušinių pagrindu gaminami vaistai, alergijoms gydyti.

Šalina iš organizmo radionuklidus

Putpelių kiaušiniai didina organizmo atsparumą radiacijai ir padeda iš jo pašalinti radionuklidus. Ne veltui gydytojai jų rekomenduoja valgyti žmonėms, paveiktiems radiacijos, arba tiems, kurie gyvena didesnio užterštumo vietose, ypač tai pasakytina apie didmiesčių gyventojus.

Lukštai irgi naudingi

Trapus putpelių kiaušinių lukštas yra lengvai pasisavinamo kalcio ir dar 26 elementų šaltinis. Ypač naudingi yra kreminis ir molibdenas – šių elementų mūsų kasdienėje mityboje yra labai mažai, o jie būtini biocheminėms organizmo reakcijoms. Todėl medikai rekomenduoja neišmesti putpelių kiaušinių lukštų, o juos susmulkinti ir dėti į gaminamą maistą.

Komentaras. Gydytoja dietologė Edita Gavelienė:

– Kiaušiniai vadinamoje sveikos mitybos piramidėje yra vienoje gretoje su maisto produktais, kurie duoda visaverčių baltymų žmogaus organizmui. Taigi, kiaušiniai lyginami su mėsa, žuvimi, ankštinėmis daržovėmis ir riešutais. Šios grupės “atstovų” reikėtų valgyti 2-3 kartus per dieną, priklausomai nuo fizinio aktyvumo. Todėl, jei yra valgoma mėsos ir žuvies, kiaušiniai irgi atitinkamai skaičiuotini.

Visai pakaktų 2-3 kiaušinių porcijų per savaitę, skaičiuojant kaip porciją po vieną kiaušinį. Vėlgi, Lietuvoje įprasta valgyti vištų kiaušinius. Putpelių kiaušiniai išpopuliarėjo, kai juos pradėta pateikti kaip ypatingesnės sudėties produktą, esą juose yra mažiau kenksmingų ar žmogaus būklę įtakojančių medžiagų. Kaip antai, buvo pradėta teigti, esą putpelės kiaušiniuose nėra cholesterolio.

Turiu pastebėti vieną niuansą. Cholesterolio putpelių kiaušiniuose tikrai yra. Jei vidutiniame vištos kiaušinyje cholesterolio gali būti priskaičiuojama nuo 200 iki 230 miligramų, tai viename putpelės kiaušinyje – apie 80 miligramų. Tiktai tiek, kad nors šiuolaikinė mitybos medicina sutinka, kad maistinis cholesterolis turi įtakos bendram cholesterolio kiekiui kraujyje, tačiau nebereikia taip griežtai riboti cholesterolinio maisto produktų racione. Tai reiškia, kad racione atsiranda vieta tiek vištų, tiek putpelių kiaušiniams.

Iš esmės, putpelės kiaušiniai yra ypatingesni tik tuo, kad gali būti valgomi su visu lukštu, kadangi šis minkštesnis, lengviau sukramtomas, todėl tokiu būdu galime truputėlį padidinti savo kalcio atsargas. Yra teigiama, kad putpelės kiaušiniuose rečiau aptinkama salmoneliozė, tačiau tiek vieni, tiek kiti kiaušiniai gali būti ja užkrėsti. Nesinori teigti, kad putpelės kiaušiniai yra visai nereikšmingi. Aš esu už kiekvieną produktą, kuris praturtina mūsų racioną. Kuo mūsų racionas bus įvairesnis, įdomesnis, tuo noriau mes lauksime paties valgymo ir kreipsim dėmesį į tai, ką mes valgome. Sumuštinis su putpelės kiaušiniu bus tikrai gražesnis vizualiai, todėl nereikia bijoti įtraukti į racioną naujų produktų.