Maistas be jokių E

Nuo balandžio 15 dienos pirkdami maisto produktus, paženklintus užrašais „Be E“, galėsime lengviau atsidusti – jie tikrai be jokių “E”. Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) nutarė užkirsti kelią pirkėjų mulkinimui ir sugriežtinti maisto ženklinimą. Nuo šiol maisto produktų gamintojai privalės laboratoriniais tyrimais pagrįsti, kad maisto priedų nėra tiek galutiniame maisto produkte, tiek ir maisto produkto gamyboje naudojamose žaliavose.

Kas antras produktas – su priedais

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba ištyrė beveik 200 mėsos, duonos, mėsos, pieno, prieskonių, kitų maisto produktų. Paaiškėjo, kad spalvingos, pirkėjus viliojančios etiketės su užrašais „Be E“, „Jokių E“, „Stop E“, „Be konservantų“, „Be saldiklių“ neretai – įžūlus melas.

“Tyrimo metu buvo nustatyta, kad pusė jų neatitiko etiketėse užrašytų rodiklių. Įvairių “E” radome kas antrame tirtame produkte, nors jų etiketės skelbė ką kita. Įvairiais maisto priedais ypač prisotinti prieskonių mišiniai”, – pasakojo Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktoriaus pavaduotojas Zenonas Stanevičius.

Jis apgailestavo, kad Lietuvoje kai kurie gamintojai apgaudinėjo vartotojus skelbdami, kad produktai yra be maisto priedų ir konservantų.

“Užsienyje maisto produktai skirstomi į įprastinius, neviršijančius leistinų maisto priedų normų ir ekologiškus. Ištyrėme austriškas, kepimui skirtas, dešreles, kurių etiketė skelbė, kad jos – be nitritinės druskos. Ir iš tiesų – nitritinės druskos neradome”, – paminėjo Z.Stanevičius.

Siekdama užkirsti kelią pirkėjų mulkinimui, Maisto ir veterinarijos tarnyba nuo balandžio mėnesio pagaliau ryžosi tam, apie ką kalbėjo gerą pusmetį – griežtinti produktų be konservantų ir maisto priedų, ženklinimą.

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktoriaus pavaduotojas Zenonas Stanevičius: įvairių „E“ radome kas antrame tirtame produkte, nors jų etiketės skelbė ką kita. Įvairiais maisto priedais ypač prisotinti prieskonių mišiniai.

Pristigo laiko patikrai

VMVT kovo pabaigoje skubiai informavo prekybos įmonių bei mėsos perdirbėjų asociacijas, kad į prekybą nebus galima tiekti produktų su spalvingais, pirkėjus itin viliojančiais, užrašais „Be E“, „Jokių E“, „Stop E“, „Be konservantų“, „Be saldiklių“, jeigu nepateiks tai įrodančių laboratorinių tyrimų.

Pirminiame VMVT išplatintame rašte Lietuvos maisto produktų gamintojai tokius tyrimus buvo raginami atlikti iki balandžio 1 dienos.

Maisto gamintojai ir prekybininkai tvirtino tokį tarnybos raštą taikyti naują tvarką gavę tik paskutinę kovo mėnesio savaitę, todėl tikrai pritruksiantys laiko jai įgyvendinti iki balandžio pradžios. VMVT užplūdo gausūs maisto produktų gamintojų prašymai suteikti ilgesnį pereinamąjį laikotarpį.

Be to, dėl pateikto didelio maisto produktų mėginių laboratoriniams tyrimams kiekio, paaiškėjo, kad Nacionalinis maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo institutas taip pat nepajėgus laiku atlikti visų reikiamų tyrimų. Atsižvelgdama į tai, VMVT numatė minėtų reikalavimų taikymo laikotarpį pratęsti iki šių metų balandžio vidurio.

Neklusnius baus ir viešins

Po balandžio 15 d. maisto produktų gamintojai, kurie maisto produktų ženklinime vartos teiginius „Be konservantų“, „Be E“, „Be E 621“, „Be jokių E“, „Be maisto priedų“ ir pan., privalės maisto priedų nebuvimą tiek maisto produkto sudėtinėse žaliavose, tiek galutiniame maisto produkte pagrįsti, pateikdami atliktų savikontrolės laboratorinių tyrimų protokolų kopijas.

Maisto produktus su minėtais užrašais priimantys didmeninės ir mažmeninės prekybos įmonės ir turgaviečių individualūs prekiautojai taip pat turės reikalauti iš maisto produktų gamintojų šių teiginių pagrįstumą patvirtinančių laboratorinių tyrimų protokolų kopijų.

Nepaisantiems pasikeitimų gamintojams ir prekybininkams grės baudos nuo 100 iki 1000 litų bei viešumas – gamintojus, deklaruojančius, esą jų produktai “Be E”, tačiau paaiškėjus, kad taip nėra, VMVT skelbs savo internetiniame tinklalapyje bei per agentūras, o galiausiai, jei ir toliau aptiks pažeidimų, sustabdys atitinkamos maisto produkto linijos gamybą.

Šiuo metu Jūs matote 55% šio straipsnio.
Matomi 629 žodžiai iš 1154 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
Turite atrakinimo kodą?