Kas yra ekologiška?

Praslinkus supermarketų bumui, vis daugiau žmonių renkasi ūkininkų užaugintus ekologiškus produktus. Bet kas iš tiesų yra ekologiška?

Išaugusi paklausa paskatino mobilių ūkininkų turgelių atsiradimą, tačiau ne kiekvienas turgelis yra ekologiškas, – teigia „Tatulos“ programos direktorius Almontas Gutkauskas, kurio žinioje yra visi ekologiniai turgeliai.

„Ekologija šiandien tapo labai populiariu žodžiu, kuris kartais prasilenkia su tikrove. Pavyzdžiui, parduotuvėje parduodami ekologiški maišeliai. Ką tai reiškia? Ekologiškiausias yra iš vytelių nupintas krepšelis“, – sako Almontas Gutkauskas. Ne visada iki galo žinome, kas yra ekologiška.

Ekologiniai turgeliai yra tik tie, kurrie dalyvauja „Tatulos“ programoje, visi kiti yra ūkininkų turgeliai, kuriuose didžia dalimi prekiaujama produkcija iš chemizuotų ūkių. Tiesa, A. Gutkauskas pripažįsta, kad mobiliuose turgeliuose galima aptikti ir ekologiškai pagamintų produktų bei daržovių, o greta jų sudėti ir nesertifikuoti produktai.

„Galbūt, žmonės kartais pasimeta kai ant prekystalio mato sudėliotus pomidorus su kortele „ekologiški“, o greta išguldyti agurkai, svogūnai ir kitos daržovės, kurios neturi sertifikato. Negi dabar pirkėjas klaus ar šalia ekologiškų pomidorų gulintys agurkai yra ekologiški. Žinoma, kad ne. Manys, kad jei pommidorai ekologiški, tai ir agurkai tokie patys. Visus turgelius imta vadinti ekologiškais po to kai buvo atidarytas turgelis Tymo kvartale. Tačiau jis nėra ekologiškas. Jame galima rasti įvairaus asortimento produktų – tiek ekologiškų, tiek ir iš chemizuotų ūkių. Be to, jis ned

dalyvauja „Tatulos“ programoje“.

Pasak Almonto Gutkausko, reikia labai griežtai atskirti ekologinius turgelius nuo paprastų ūkininkų. „Ekologiškiems produktams keliami labai dideli reikalavimai. „Tatula “ su jais sudaro labai griežtas sutartis ir užtvirtina, kad tai tikrai sertifikuotas ir saugus produktas. Pardavinėti ekologiškus ir chemizuotų ūkių produktus vienoje vietoje kol kas niekas nedraudžia, tačiau pirkėjas turi būti visuomet informuojamas.“ Prancūzijoje veikia įstatymas, draudžiantis ekologiškus produktus reklamuoti kaip išskirtinės kokybės, jeigu nėra atliktos visos sertifikavimo procedūros.

Šiuo metu Vilniuje veikia du pastovūs ekologiniai turgeliai: prekybos centre „Europa“ antradieniais ir prie Žemės ūkio ministerijos trečiadieniais. „Pasitaiko ir tokių atvejų, kai pats ūkininkas yra šventai įsitikinęs, jog ūkininkauja ekologiškai. Jis sako: „Aš savo vienkiemyje auginu ir vištas, ir daržoves ir jos visos yra ekologiškos“. Kartais tenka jiems ilgai aiškinti, kadd jei ūkininkauji ne pagal taisykles, kurias nustato trečia šalis, sertifikavimo įstaiga, tai išauginti ar pagaminti produktai nelaikytini ekologiškais.“

Pasak A. Gutkausko, šiuo metu reikia, kad Lietuvoje kurtųsi šeimos ūkiai, kurie patys augintų, perdirbtų ir gamintų produktus. „Šiuo metu yra labai nedaug šeimos ūkių, kurie patys suka sviestą, spaudžia sūrį, kemša skilandžius ir panašiai. Spaudimo principu siekiame, kad mažoje šalyje būtų ūkininkaujama tik ekologiškai. “

0 thoughts on “Kas yra ekologiška?”

Leave a Comment