hagdsfhgffffffffjsdhgjfgsdhjfhdsgjfhagsjdfgwaejshdgcdddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddNORIU TASKU… O REFERAVILNIAUS PEDAGOGINIS UNIVERSITETASLITUANISTIKOS FAKULTETASSVEIKATOS UGDYMO KATEDRA
AGNĖ GRABAUSKAITĖ
KŪNO PUOŠYBA TATUIRUOTĖMIS – GALIMAS POVEIKIS SVEIKATAI
Referatas
Darbo vadovė doc. Vida Zlatkuvienė
Vilnius, 2008TURINYS
Įvadas
Mano projekto tema – „Kūno puošyba tatuiruotėmis – galimas poveikis sveikatai“. Taip pasirinkau, nes norėjau daugiau sužinoti kaip tatuiruotės gali pakenkti žmogui.Šiais laikais labai madinga turėti kuo daugiau „skylučių“ ausyse, auskarą antakyje, liežuvyje ar tatuiruotę ant peties. Galbūt žmonėms tai atrodo gražu, jie jaučiasi madingi, bet ko gero nė vienas nesusimąsto apie kūno puošimo, dekoravimo poveikį sveikatai.Kodėl žmonėms kyla noras natūralią odos spalvą paversti atspalvių mozaika? Skausmas.Tai, galbūt, pati keisčiausia priežastis. Patikėsit ar ne, bet faktas tas, kad prie skausmo galima priprasti. Tiksliau prie to, kaip jis veikia mūsų organizmą. Mūsų smegenyse slypi toks hormonas endorfinas, kuris išskiriamas, kai pajaučiame skausmą. Jo tikslas – veikti taip, kad mes skausmą jaustume mažiau. Mums pradeda svaigti galva, ir skausmui skiriame mažiau dėmesio. Kartais galima ir netekti sąmonės. Taip taip, kaip filmuose. Būtent prie šio efekto – kai patiri pojūčių, kurių kasdien nepasitaiko – ir galima priprasti. Bet tai – ne vienintelė priežastis. Nemažai jų išlikę nuo senų senovės, kai dar niekas net nesvajojo apie tatuiravimo mašinėles. Kai kur anksčiau, ir netgi kai kur dabar, tatuiruotės tarnavo religiniams bei socialiniams tikslams Šiais laikais tatuiruotės atspindi žmogaus pasaulėžiūrą, mąstymo būdą, gyvenimo stilių. Jomis dažniausiai pasipuošia menininkai. Anksčiau buvo manyta, kad tai jaunimo noras “išsišokti”, bet su laiku žmonės suprato, kad tai yra tik dar vienas būdas išreikšti save kaip asmenybę.
DARBO TIKSLAI IR UŽDAVINIAI
DARBO TIKSLAS – aptarti galimas rizikas dėl tatuiruočių ir ištirti su kokiomis problemomis susidūrė žmonės pasidarę tatuiruotes.
PAGRINDINIS DARBO UŽDAVINYS – atlikti apklausą, kuri parodytų su kokiomis komplikacijomis susidūrė tatuiruočių turintys žmonės.
RIZIKA DĖL TATUIRUOČIŲ
Tatuiravimas pažeidžia vieną pagrindinių kūno apsaugų – odą. Tai reiškia, kad gali būti labiau pažeidžiamas odos infekcijų ar kitų odos reakcijų. Pavyzdžiui:
Kraujo ligos. Jei įranga, kuria tau darė tatuiruotę, buvo užteršta sergančio žmogaus krauju, gali sulaukti nemažai rimtų ligų, įskaitant hepatitą C, hepatitą B, stabligę, tuberkuliozę ar ŽIV – virusą, sukeliantį AIDS.
Alerginė reakcija. Tatuiruočių dažai, ypač raudonos spalvos, gali sukelti alerginę odos reakciją, pasireiškiančia niežtinčiu išbėrimu aplink tatuiruotę. Tokie simptomai gali atsirasti net ir po metų.
Odos infekcijos. Tatuiruotės gali privesti prie bakterinių užkratų. Tipiški infekcijos požymiai ir simptomai yra paraudimas, karštis, patinimas ir pūlių pavidalo nešvarumai.
Dezinfekavus visus įrankius ir aplinką, kurioje dirbama, vis tiek galima susidurti su komplikacijomis, kurias gali sukelti prasta dažų kokybė. Šis dalykas labai neramina mokslininkus, nes tokiame rašale yra kenksmingų medžių, kurios patekusios į žmogaus organizmą gali sukelti sunkių pasekmių. Štai ką rašo vienas mokslinis laikraštis apie nekokybišką rašalą: „Šiaurės Arizonos universiteto chemijos studentai ištyrė įvairių tatuiruočių cheminę sudėtį, norėdami geriau suprasti jų galimą žalą sveikatai. Tyrimo rezultatai pristatyti didžiausios pasaulio mokslininkų asociacijos – nacionalinės Amerikos chemikų draugijos – 229–ajame susitikime, ir buvo pabrėžta, kad reikalingas griežtesnis tatuiruočių pramonės reguliavimas. Nors rašalas, naudojamas tatuiruotėms paišyti, atitinka JAV Maisto ir Vaistų Agentūros reikalavimus kosmetikai ir dažantiems priedams, agentūra tradiciškai jų nereguliavo, leisdama šią sritį kontroliuoti vietiniams teisėsaugos organams. Tuo remiantis, tatuiruočių meistrai, turintys licenciją, gali injekuoti po oda ką tik patys manė esant tinkama. „Tatuiruotės dabar nebelaikomos chuliganiškumo ar šiurkštumo simboliu“, aiškina Haley Finley-Jones, chemijos studentas ir tyrimo vadovas. „Augant tatuiruočių populiarumui jaunų žmonių tarpe, svarbu geriau suprasti šią saviraiškos formą“. Naujas tyrimas turėjo du tikslus: charakterizuoti tatuiruočių rašalo įvairovę ir nustatyti, ar kuris nors rašalas gali kelti grėsmę sveikatai. Iš viso ištirta 17 skirtingų gamintojų rašalo rūšių. Tyrimui pasirinkti penkios skirtingos juodo rašalo rūšys, kadangi tai dažniausiai naudojama tatuiruočių spalva. Mokslininkai taip pat tyrė tris skirtingas raudono, mėlyno, geltono ir balto rašalo rūšis. Kadangi anksčiau nebuvo atlikta panašių tyrimų, mokslininkai naudojo analitinę techniką, kuria galima ištirti daugelį cheminių komponentų, o ne vieną specifinę junginių grupę. Nustatyta, kad rašalo sudėtis skiriasi priklausomai nuo gamintojo ir nuo spalvos. Taip pat nustatyti metalo pėdsakai, ir tai dar bus išsamiau tiriama ateityje. Pasak mokslininkų, daugelis sveikatos problemų gali kilti dėl priežiūros nebuvimo. Žinoma nemažai nusiskundimų, dėl tatuiruočių rašalo sukeliamų alerginių reakcijų, deginimo jausmo, rašalo migravimo į skirtingus organizmo audinius, pavyzdžiui, plaučius. Mokslininkai tikisi, kad tyrimo metu nustatyta cheminės rašalo sudėties įvairovė ir toksinių metalų buvimo rašale tikimybė paskatins griežčiau kontroliuoti tatuiruočių rašalo pramonę.
TYRIMŲ METODIKA
AŠ DARIAU ANKETĄ, KURIOJE BUVO TOKIE KLAUSIMAI:
1.Amžius2.Lytis3.Kuriose kūno vietose turite tatuiruočių?4.Ar darėtes tatuiruotę pas specealistą?5.Ar kilo komplikacijų?Kokių?
Surinkau informaciją susijusią su tatuiruotėmis, apklausdama Vilniaus žmones.
TYRIMŲ BEI APKLAUSŲ REZULTATAI IR JŲ APTARIMAS
APKLAUSOS REZULTATAI, APKLAUSUS TATUIRUOČIŲ TURINČIUS ŽMONES:
Atlikau apklausą, kuri parodė kokio amžiaus žmonės yra linkę turėti daugiausiai tatuiruočių (8 diagrama). Taip pat nustačiau kokios lyties asmenys (9 diagrama) ir kurias kūno vietas (10 diagrama) dažniau mėgsta papuošti piešinėliais. Be to, žmonių paklausiau ar jie darėsi tatuiruotes pas specialistus (11 diagrama), ar susidūrė su kažkokiomis komplikacijomis (12 diagrama) pasidarius tatuiruotę. Visus šios apklausos rezultatus sugrupavau ir suvedžiau į lenteles.
MITAI APIE TATUIRUOTES
Daug žmonių dažnai užsimano mažo ar didelio piešinuko ant kūno, tačiau dažnai nežino visos informacijos apie problemas, kurias šie piešinukai gali sukelti. Yra paskleista daug mitų apie tatuiruotes, tačiau ne kiekvienas mitas yra teisingas. Štai keletas pagrindinių mitų, kuriuos išgirsta, ar su jais susiduria tatuiruotę norintis pasidaryti žmogus.
MITAS 1 “Kai man darė tatuiruotę buvo daug kraujo ir labai skaudėjo. Ar tai normalu?.” NE, tai NENORMALU! Tai reiškia, kad asmuo turėjo reikalų su visišku tatuiravimo srities diletantu arba mėgėju ir, kas dar yra baisiau, kuriam visiškai nusispjauti į jo pojūčius ir komfortą.O skaudėjo ir buvo daug kraujo dėl toki priežasčių: • Šis “specialistas” neturi profesionalios reguliuojamos aparatūros, kuri leidžia vykdyti darbą skirtingu greičiu ir paisyti kliento komforto. • Šis “specialistas” nenaudoja vienkartinių adatų. O adatos po kiekvieno naudojimo atbunka ir todėl kiekvienas kitas darymas yra skausmingesnis ir skausmingesnis. Taip pat atsiranda didžiulė galimybė užsikrėsti hepatitu, AIDS ir pan.
• Šis “specialistas” naudoja nekokybiškus ir pigius dažus, kurie yra sunkiau įnešami į odą. Dėl to žmogaus oda nereikalingai traumuojama, o tatuiruotė gyja net iki mėnesių vietoje savaitės. Todėl jeigu sužinojote, kad kažkas daro tatuiruotes skausmingai arba yra daug kraujo, bėkite nuo tokio meistro, nes išskyrus kančių ir blogos tatuiruotės, Jūs nieko daugiau negausite.MITAS 2 “Reikėjo ateiti pas meistrą tris kartus, kad pasidaryti vieną (beje nedidelę) tatuiruotę. Meistras aiškino, kad tatuiruotės daromos per keletą kartų. Ar taip turi būti?” NE, taip NETURI BŪTI! Profesionalus meistras oficialiame salone padaro tatuiruotę per vieną kartą. Diletantai, mėgėjai, neturėdami specialios aparatūros, kokybiškų dažų, nesugeba vienu kartu padaryti kokybiškos tatuiruotės, todėl pas juos reikia vaikščioti keletą kartų. O tai nereikalingas odos traumavimas ir papildoma rizika užsikrėsti nešvariuose salonuose. Todėl visada klauskite per kiek kartų bus padaryta tatuiruotė. Ir jeigu Jums atsako, kad tatuiruotė bus padaryta per keletą kartų, tai eikite iš to salono. Vienintelė išimtis iš šios taisyklės yra didelių (pvz. ant visos nugaros) tatuiruočių darymas, nes tokią tatuiruotę fiziškai neįmanoma padaryti per vieną kartą ir jos darymas skaidomas į keletą kartų. MITAS 3 “Viename salone sakė, kad gali nupiešti bet kurį piešinį, ar tai rodo jų meistriškumą?” NE, nieko tai NERODO! Kaip tik atvirkščiai, jeigu tatuiruotojas turi laiko jums kažką piešti, reiškia jis neturi darbo, o jeigu jis neturi darbo, reiškia jis neturi klientų, o jeigu jis neturi klientų, reiškia jis daro tatuiruotę blogai ir nekokybiškai. Iš tikrųjų egzistuoja didžiulė tatuiruočių piešinių gamybos industrija. Solidus salonas visada turi specialius katalogus su įvairiausiais piešiniais, sukurtais profesionalų. Šių piešinių skaičius paprastai siekia keliasdešimt tūkstančių. Ten turi būti piešiniai iš bet kokių temų, bet kurio stiliaus. Solidus salonas privalo turėti specialią aparatūrą ir specialiai apmokytą personalą, kuris sugeba tuos piešinius bet kaip transformuoti pagal kliento pageidavimus (didinti, mažinti, keisti formą, spalvas, suderinti su kitais piešiniais ir pan.)
Paprastai tatuiruočių “darytojai” neturi tokių katalogų ir aparatūros (nes tai yra labai brangu), bet užtat jie turi labai daug laisvo laiko dėl klientų stokos, todėl jiems tenka piešti patiems. Bet toks jų piešimas yra visada mėgėjiškas. Paprastai jie išmoksta gerai piešti tik keletą piešinių, kuriuos ir siūlo visiems norintiems. Todėl meistro pasiruošimas nupiešti klientui piešinį rodo ne jo meistriškumą, o klientų neturėjimą, o kaip priežastį – blogą darbą. Vienintelė išimtis iš šios taisyklės yra kai klientas pageidauja ypatingos arba itin didelės tatuiruotės. Tokiu atveju meistras aptaria su klientu kompoziciją, padaro eskizus, paruošią piešinį pats. MITAS 4 „Tatuiruotė atrodo daug paprasčiau negu atrodė piešinys ant popieriaus, bet meistras sakė, kad taip gerai.” NE, taip NEGERAI! Tikras meistras padarys savo klientui piešinį “vienas prie vieno”. Tikras meistras turi turėti specialų savo darbų katalogą, kur yra du variantai: vienas – piešinys ant popieriaus, kitas – padarytos pagal tą piešinį tatuiruotės ant kūno nuotrauka. Jie turi būti vienodi. Nekvalifikuoti tatuiruotojai dėl patirties ir specialios aparatūros stokos nesugeba kokybiškai pavaizduoti piešinio ant jūsų kūno. Jie interpretuoja savaip, t.y. padaro apytikslę ir visada supaprastintą Jūsų pasirinkto piešinio kopiją ant jūsų kūno.Todėl jeigu meistras neturi tokio specialaus katalogo, reiškia juo padarytos tatuiruotės ant kūno neatrodys kaip piešinys ant popieriaus.MITAS 5 “Prestižiniuose vietose tatuiruotės kainuoja brangiau, o kokybė ta pati, kaip ir kituose salonuose, ar tai tiesa?” NE, žinoma NETIESA! Kaip jau buvo minėta (žr.mitą 4) procedūros sterilumo užtikrinimas, kokybiškos tatuiruotės atlikimas reikalauja labai didelių investicijų, nes originali įranga ir dažai, specialūs medicininiai aparatai (autoklavai, ultrasonikai, sterilizatoriai ir pan.) kainuoja labai brangiai ir jeigu “darytojas” sugeba įsikurti tik kažkokiame rūsyje, arba bendrabutyje, arba kirpykloje, arba kieme, arba mikrorajone, arba kitoje niekam nežinomoje vietoje, tai visos minėtos įrangos pirkimas jam bus neišsipildanti svajonė. Todėl darantis tatuiruotę salonuose, įsikurtuosiuose prestižinėse vietose, turėsite daug kokybiškesnę tatuiruotę, nes jeigu tatuiruočių „darytojas“ nesugeba išleisti pakankamai lėšų, kad įsikurti prestižinėje vietoje, tai jis tuo labiau nesugebės užtikrinti nei tatuiruotės kokybės, nei kliento sveikatos saugumo. MITAS 6 “Ryškinu tatuiruotę kas 2 metus. Meistras sakė, kad tai normalu.” NE, tai NENORMALU! Kokybiškai atlikta tatuiruotė laikosi visą jūsų gyvenimą, jos nereikia ryškinti nei po dviejų, nei po penkių, nei po dešimties metų. Esmė yra tame, kad originalūs tatuiravimo dažai yra labai brangūs, nes reikalauja didelių mokslinių ir technologinių tyrimų ir jų gamyba yra itin sudėtinga. Todėl meistrams, taupantiems kiekvieną centą (veikiantiems rūsiuose, kirpyklose, kiemuose, bendrabučiuose ir pan.), tai būtų prabanga. Jie naudoja pačius pigiausius dažus, todėl tatuiruotė išblunka per porą metų ir būtinai reikalauja paryškinimo. Todėl atkreipkite visapusišką dėmesį į saloną, kuriame ruošiatės darytis tatuiruotę, nes jeigu šio salono lygis yra žemas, tai ir dažus meistras naudos pigiausius, ir tatuiruotė per porą metų išbluks. Kaip pastebėjote yra mitų, kurie nepasitvirtina, tad prieš darant tatuiruotę vertėtų viską išsiaiškinti apie saloną, kuriame ją ruošiatės daryti. Jeigu salone nėra įvykdomi visi šie pagrindiniai reikalavimai, geriau tatuiruotės ten nesidarykite. Reikalavimai, kurių nevykdant, nepatartina darytis tatuiruotę jame:• Nėra autoklavo. Autoklavas – tai vienintelis sterilizatorius, užtikrinantis šimtaprocentinį įrankių sterilumą, paprastai naudojamas atliekant chirurgines operacijas. Dėl labai aukštos kainos autoklavo neturėjimas reikšmingai sumažina tatuiruotės kainą. Deja, joks kitas sterilizatorius (ultravioletinis, aukštos temperatūros, kt.) neužtikrins visiško sterilumo. • Nenaudojamos vienkartinės adatos ir gaubteliai dažams. Daugkartinis adatų, gaubtelių panaudojimas taip pat sumažina tatuiruotės kainą, nes šių medžiagų reikia labai daug. Bet toks “taupumas” gali reikšti, kad Jums padarys tatuiruotę tomis pačiomis adatomis, kuriomis vakar darė tatuiruotę narkomanui, sergančiam hepatitu arba AIDS. • Nevykdoma darbo vietos dezinfekcija prieš kiekvieną procedūrą. Kai nevykdoma sisteminga dezinfekcija, tai, žinoma, leidžia aptarnauti daugiau klientų, nes taupomas laikas, tačiau tai gali būti užkrečiamos odos ligos perdavimo priežastis. • Naudojami neoriginalūs dažai (kai kurie meistrai naudoja tiesiog tušą iš kanceliarinės parduotuvės). Tai žymiai mažina tatuiruotės kainą, nes originalūs dažai yra labai brangūs. Tačiau originalūs dažai daromi esant griežtai higienos kontrolei, be to, į jų sudėtį įeina specialios medžiagos, užtikrinančios dažų nekenksmingumą žmogaus organizmui. Akivaizdu, jog tušui iš kanceliarinių prekių parduotuvės tokie reikalavimai nekeliami.IŠVADOSRemdamasi apklausos duomenų rezultatais galiu teigti, jog daugiausiai apklaustųjų tatuiruotę pasidarę yra ant nugaros ir darėsi ją pas tatuiruočių meistrą. Taip pat, įvairių amžiaus grupių žmonės yra linkę pasidaryti tatuiruotę, tačiau daugiausiai tokių yra 24-25 metų grupei priklausantys vyrai.Prieš darant tatuiruotę reikia gerai apsvarstyti visus „už“ ir „prieš“, kad būtų galima priimti tinkamiausią sprendimą. Nes nuo to gali priklausyti tolimesnė sveikata. Psichologai, viena vertus, į tai pasižiūrėtų kaip į mados reiškinį – papuošalą, papildantį garderobą, bet geriau pagalvojęs tatuiruotę priešpastatytų jam. Psichoanalizėje drabužis (kartu su batais ir kepure) – personos simbolis. Tai – socialinis vaidmuo -kaukė, socialinio maskarado dalyvio uniforma (pagal drabužį sutinka), paslepianti daugiau, nei atskleidžianti, nepriklausomai nuo uždengiamo kūno ploto dydžio, taip pat tai, ką galima sutepti (garbė, orumas, reputacija). Ar “aš menininkas”, ar “aš verslininkas” pasakoma kitiems tuo, kaip atrodoma. Tatuiruotė tuo tarpu kalbėtų apie tai, kas esi be viso to, arba kas be to nesi (žmonės, kurie tapatinasi su savo socialine poza, persirengę patys savęs nebeatpažįsta). Kas tuomet yra kūnas ir piešinys – randas ant jo? Likti nuogam – tai likti tokiam koks esi, neprisidengusiu statusais, postais ar laimėjimais ar laimėjimų siekiais. Todėl tatuiruotė, kaip apsisprendimas pažymėti save amžinu piešiniu (skausmas ir tai, kad jos nenuplausi persigalvojęs po savaitės, skiria ją nuo kitų kasdieninių eksperimentų su savo išvaizda) gali ir šiais laikais būti brandos metu įgytos patirties atsisveikinus pvz. su naivumo ženklu, iniciacija, įvykusia atsikračius baimės peržengti draudimus ar atvirkščiai, nurimus konfliktui tarp maištaujančios sielos ir socialumo, trofėjumi, nužudžius savo viduje paklusnų prijaukintą žvėrelį ir perėmus laukinę jo jėgą, sielos raštu, suprantama tik nešiojančiajam, o gal net ieškančio skaitytojo, kalbančio ta pačia kalba.
Šaltiniai
http://ml.lms.lt/index.php?option=com_content&task=view&id=342&Itemid=64http://www.paradize.ltwww.saugesnisseksas.lthttp://eli.mama.lt/papuosalai_ir_aksesuarai/n897/http://www.paaugliai.lt/straipsniai/tatuiruotes.php
TA JAU PATI ISSIRINSKIU….