Metalo stiliai III

Metalo stiliai – evoliucija ir analize, III dalis

Toliau tesiame pradeta rašiniu cikla, kuris skirtas supažindinti portalo lankytojus su metalinio roko, arba tiesiog metalo, stiliu raida bei ryškiausiomis grupemis. Ankstesnes rašiniu dalys: pirma dalis | antra dalis

Thrash Metal

Thrash’as yra vienas iš svarbiausiu metalo evoliucijos etapu. Atsirades 1983-ais metais, jis padare milžiniška itaka visam metaliniam judejimui. Pirma grupe, kuri pasieke tada dar neregeta sunkuma, agresija ir chaosa, buvo METALLICA. Lars Ulrich igyvendino savo nora groti kuo imanoma sunkiau. Thrash’o aukso metai buvo 1986-1990. Butent per šita laiko perioda buvo sukurti visi klasikiniai thrash metal albumai. Veliau thrash’a i šešeli nustume death metal. Thrash’o ideologija – agresija, griovimas, protestas prieš viska, kas tik imanoma ir kas neimanoma, garsus riksmas apie tai, kas dažniausiai yra nutylima, apie ka yra nepadoru garsiai kalbeti ir galbut -galvoti. Thrash’o pagrindiniai elementai yra greitis (yra nuomoniu, kad thrash’as išsivyste iš speed metalo), rekiantis vokalas ir agresyvus tekstai. Muzika pilnai atitinka stiliaus pavadinima. Vienas iš didžiausiu thrash’o arealu buvo Kalifornija – Bay Area. Iš ten kilo labai daug geru thrash’a grojanciu grupiu: METALLICA, SLAYER, TESTAMENT, EXODUS, FORBIDDEN, XENTRIX, GRINDER ir t.t. Europoje thrash’a grojanciu grupiu buvo žymiai mažiau, bet buvo ir tokiu, kurios spejo palikti savo pedsakus metalo istorijoje. Dabar thrash’a groja tik išlike nuo tu laiku dinozaurai, tokie kaip SLAYER, TESTAMENT, OVERKILL, KREATOR arba ANTHRAX. Thrash’o populiarumo laikai jau praeityje ir dabar jis yra užleides vieta thrashcore arba metalcore stiliams.

Thrash’n’Speed

Dar vienas laikinas terminas, kuris atsirado kažkur 1988-aisiais metais ir gyvavo gal iki 1990-uju. Šituo terminu buvo apibudinama muzika, kuri pagal klasikinius thrasho apibrežimus buvo šiek tiek lengvesne už ji. I šia kategorija visa laika papuldavo MEGADETH, kuriu muzika buvo lengvesne palyginus su kitom tada egzistavusiom thrash metal grupem, bet tokia pat agresyvi, ideologiškai nieko nesiskirianti. Po 1990 metu thrasho ribos nepastebimai išsiplete ir jis itrauke thrash’n’speed i save.

Progressive Thrash Metal

Dar vienas ir kol kas paskutinis žingsnis progressive hierarchijoje. Atsiradimo metai – 1987-1988-ieji. Progressive ir techno thrash’o deka i metala pradeta žiureti kaip i labai sudetinga muzika. Šitie du stiliai padare dideli smugi nuomonei, kad metalas yra muzika ameboms. Vienos iš geriausiu grupiu grojanciu progressive thrash buvo FATES WARNING ir WATCHTOWER. Šios grupes jau buvo paminetos anksciau, bet dažnai grupes keicia savo stilistika, eksperimentuodamos tam tikrose ribose. Pavyzdžiui, dabar FATES WARNING groja progressive hardroka. Kaip ir kitoms progressive variacijoms, taip ir progressive thrash’ui yra budingas aukštas vokalas, aukšta grojimo technika. Dainu tekstuose dominuoja socialinio neteisingumo temos: žmoniu diskriminacija, genocidas, karas, diktatura. Pagrindine seklbiama ideja yra protestas prieš visuomene, vienoduma. Progressive thrash metal yra giliai nekomercinis stilius. Jis turi savo gerbejus, kuriems bet kokios progressive thrash grupes patekimas i kokius nors topus skaitosi dideliu ižeidimu. Tai yra elitine muzika, kurios neimanoma suprasti iš pirmo karto.

Techno Thrash Metal

Šitas stilius yra apibudinamas taip pat, kaip ir techno metal, su viena paprasta salyga: jis yra dar sunkesnis ir sudetingesnis. Atsirado 1987-1988-ais metais. Ryškiausios stiliaus žvaigždes buvo SIEGES EVEN , HADES (ne maišyti su naujais blacker’iais), DEATHRAW, dalinai SABBAT.Techno thrash skiriasi nuo progressive thrash’o savo paranojišku susikoncentravimu ties grojimo technika. Techno trhash esme yra tai, kad viskas turi skambeti labai greitai, labai sklandžiai ir labai sudetingai. Techno thrash yra vienas iš sudetingiausiu muzikiniu stiliu apskritai.

Crossover

Crossover ir hardcore stilius galima traktuoti kaip punk rock’o itaka metalui. Crossover galima apibudinti kaip 80% metalo ir 20% punko mišini. Garsiausiu crossover atstovu skaitosi C.O.C. (CORROSION OF CONFORMITY). Pats stilius atsirado kartu su thrash’u ir yra nuomoniu, kad butent crossoveri groja METALLICA savo pirmame albume. Nuo thrash’o crossoveris skiriasi savo pripankuotom idejom, tokiu pankišku šelsmu ir ironija. Tokio mišinio rezultatas yra mažesne agresija, bet didesne protesto prieš visuomene jega ir nebudingas grynajam thrash’ui humoro jausmas.

Hardcore

Hardcore turi punk’o žymiai daugiau negu crossover. Galima sakyti, kad tai yra metalizuotas punk’as. Yra ivairiu nuomoniu, kas pirmieji pradejo groti hardcore. Šaknys nuvažiuoja netgi iki BLACK FLAG. Nors oficialiai hardcore istorija prasidejo nuo grupes S.O.D. (STORMTROOPERS OF DEATH), 1986-ais metais. Butent jie, o ne kokie nors ten EXPLOITED pradejo groti hardcore. Hardcore idejos yra grynai pankiškos idejos, dainu tematika – grynai pankiška. Pakankamai paprasta ir agresyvi muzika, labai gerai praeina per koncertus – labai patogu kratyti galva.

Trashcore

Thrasho vystymosi stadija. Šitas stilius atsirado PANTERA deka, kuriai pasiseke sklandžiai sujungti thrash’a ir hardcora. Kiti, galbut girdeti, stiliaus pavadinimai yra metalcore, new wave, macho metal. Kartais galima išgirsti termina rapcore, kuris simbolizuoja thrashcore mišini su repu. Stilius atsirado 1991ais metais, po PANTERA albumo “Vulgar Display of Power”. Po šio albumo metalini pasauli užgriuvo, panašiai norinciu groti grupiu, banga: MACHINE HEAD, DOWN, DOWNSET, MERAUDER, STUCK MOJO, GEEZER BUTLER, BIOHAZARD, GRIP INC. ir daugelis kitu. Stilius igijo dideli populiaruma 1996-aisiais metais. Thrashcore yra budingas riaumojantis, gilus vokalas, pleštas ritmas, vidutinis greitis. Propaguojamos idejos yra thrasho ir hardcoro ideju mišinys. Stilius jau susiformavo ir dabar vyksta eksperimentu stadija: prie jo yra bandoma maišyti kitus stilius – tokius, kaip industrial, death, dar iki šiol vyksta eksperimantai su rap. Vienas iš tokiu bandymu yra nesenai atsiradusi grupe SOULFLY .

Death metal

Dar vienas svarbus akmuo metalo fundamente. Death metal pavadinimas kiles 1986-ais metais pagal grupes, pirmai pradejusiai groti tokia sunkia ir sudetinga muzika, pavadinima. Tai buvo grupe DEATH. Nors dabar DEATH yra kitoje svorio kategorijoje ir groja techno death metal, tais laikais skirtumo dar nebuvo. Death metal buvo, yra ir bus vienas iš tamsiausiu, sunkiausiu, vienu žodžiu ekstremaliausiu metalo stiliu. Death metal dainu temos šokiravo, tai buvo visuomenes tabu: nekrofilija ir nekromantija, satanizmas ir dievo niekinimas, sadizmas ir žudynes, kanibalizmas ir kankinimai, ištvirkavimas, beprotyste ir keliones i tamsiasas žmogaus puses. Tai nebuvo kritikuojama, tai buvo garbinama, apie tai buvo kuriamos dainos. Death metal muzika sudaro didžiulis greitis, riaumojantis vokalas, nežemiškai gražios solo partijos. Tam, kad death metal patiktu, ji reikia suprasti, tam, kad suprastum, ji reikia priimti, tam kad priimtum – ji reikia klausyti. Karta supratus ir priemus death metal jis išlieka sieloje amžiams. Death metal ideja yra antigrožis, disharmonija. Death metal nesuprantantis asmuo klausydamas jaus diskomforta, tuo metu kiti, kas

supranta, jaus malonuma. Death metal parodo žmonijos vertybes iš kito taško, death metal nera nieko švento. Death’o pikas buvo 1990-1992 metais. Butent per ši perioda buvo išleista daugelis kultiniu albumu, kurie padare didžiulia itaka tolimesnei metalo evoliucijai. OBITUARY, NOCTURNUS, PARADISE LOST, PESTILENCE, DEATH, MORBID ANGEL, DEICIDE, CANNIBAL CORPSE, CARCASS, ENTOMBED, BENEDICTION, SEPULTURA, ASPHYX, ATHEIST, MASSACRA, AUTOPSY, ATROCITY, EDGE OF SANITY, DISMEMBER, UNLEASHED – cia tik dalis didžiuju grupiu sarašo, kurios sekmingai dalyvavo death metal bangoje. Nors vis dar daug grupiu groja gryna death metal, dabar jo populiarumas jau praeityje, bet tai nereiškia, kad jis mire, jis paprasciausiai transformavosi i kitas metalo formas – techno death, death doom, atmostheric death, death black ir i kitus, dar neturincius pavadinimu, stilius. Death metal turi gerai apibrežtus geografinius arealus: JAV (Tampa Bay Area), Švedija, Anglija, Vokietija ir Olandija. Šitos šalys buvo didžiausios death metal tiekejos, ten jau yra susiformave savi death metal standartai ir tradicijos. Ju death metal skiriasi, ir patyrusi ausis gali pakankamai tiksliai atskirti iš kurios šalies yra grupe. Su laiku death metal ribos išsiplete ir kartais galima išgirsti toki termina – brutal death metal. Šiuo pavadinimu yra bandoma apibudinti labai ekstremalu death metal, kuris pasižymi dar didesniu sunkumu ir agresyvumu. Brutal death metal atstovai yra CANNIBAL CORPSE, MORTA SCULD, ILLDISPOSED, SUFFOCATION ir t.t.

Šia medžiaga, pasinaudodamas ivairiais šaltiniais, paraše / išverte Borka. Ferrum portale medžiaga skelbiama autoriaus leidimu. Visa tai taip pat galite rasti tinklapyje http://www.tdd.lt/~kingdom/

Daugiau straipsniu…