metalo stiliai

Metalo stiliai – evoliucija ir analizė, I dalis

Šiuo rašiniu pradedame rašinių ciklą, kuris skirtas supažindinti portalo lankytojus su metalinio roko, arba tiesiog metalo, sitlių raida bei ryškiausiomis grupėmis.

Įvadas

Metalo pradininkais drąsiai galima vadinti tokius roko monstrus, kaip BLACK SABBATH. Jų sukurtos prieš 30 metų muzikos įtaka dabartiniam metalui jaučiama iki šiol. Apie metalo stilius galima rašyti dviem būdais: chronologine tvarka ir sunkumo tvarka. Šiame darbe aš bandysiu kombinuoti abu analizavimo metodus. Į kiekvieno stiliaus aprašymą įeis jam būdingi bruožai, būdingos grupės, atsiradimo priežastis, atsiradimo data, propaguojamos idėjos ir nuotaikos. Visą metalą bendrai galima nagrinėti kaip kažkokią n-matę erdvę, kur matas yra metalo stilius. Šito darbo tikslas nėra suklasifikuoti visas įmanomas grupes, uždėti ant jų stilių “leiblus”. Atvirkščiai, šiame darbe grupės bus tik kaip priemonė vaizdingiau apibrėžti analizuojamus metalo stilius.

Pop-Metal

Šitas stilius, atvirai sakant, yra nesusipratimas, ir papuolė į mano darbą tik dėl savo pavadinimo. Pop-metal terminas buvo atsiradęs kažkur 1983-1984 metais ir gyvavo labai neilgai. Kas buvo sugalvojęs tokį pavadinimą – istorija nutyli. Tokį “leiblą” gaudavo grupės, kurios grodavo paprastą popsą su gitarom. Thrash_o banga nušlavė šią, atsiprašant, metalo šaką, palikusi jai tik žodelį Pop. Kiek dabar prisimenu vienos iš tokiu grupių, garsiai priskiriančių save prie Pop-Metal, pavadinimas buvo DOMINOE. Dėl savo specifikos šitas muzikinis žanras mums yra neįdomus ir dėl to jį galima drąsiai užmiršti ir eiti toliau.

Soft-Metal

Šiek tiek “artimesnis” metalinei muzikai stilius (nei prieš tai aprašytas). Stovi labai šalia hard-rock_o, bet yra lengvesnis, tuo pačiu dar komerciališkesnis ir visai neneša jokių pagrindinių metalo idėjų. Garsiausias šito stiliaus atstovas buvo, yra ir bus BON JOVI. Nors dabar jau šitas terminas paseno ir tokią muziką grojančios grupės yra apibūdinamos paprastai – “rokelis”, arba dar tiksliau – “popsas”. Tai buvo viena iš dabartinio metalo evoliucijos stadijų, kuri parodė komercinę metalo pusę.

Hard-Rock

Vienas iš seniausių metalo stilių. Jo šaknys guli LED ZEPPELIN ir DEEP PURPLE muzikoje. Hard-rock_ą galima drąsiai vadinti viso metalo judėjimo fundamentu. 60-ieji metai yra hard-rock_o atsiradimo metai. Tada pradėjo burtis grupės, grojančios kažką anksčiau negirdėtą. 70-jų pabaigoje – 80-jų pradžioje Didžiojoje Britanijoje įvyko masinis grupių, grojančių hard-rock_ą ir heavy-metal, atsiradimas. Šitas reiškinis gavo pavadinimą – “New Wave of British Heavy Metal” arba “NWOBHM”. Į šitą bangą papuolė tokios dabar žinomos grupės kaip IRON MAIDEN, DEF LEPPARD, SAXON, MANOWAR, VENOM (taip taip, pats žinau, kad VENOM nėra nei hard-rock, nei heavy-metal, bet apie tai – vėliau), DIAMOND HEAD ir t.t.. Bendras atsiradusių grupių skaičius gali būti skaičiuojamas dešimtimis. Nors dabar jų muzika skamba lengvai, tais laikais “netreniruotoms” ausims tai buvo tikra kančia… Sunkūs rifai, neįprastas tais laikais vokalas, tekstai ne apie meilę (buvo ir apie meilę), odinės striukės su spygliais (šios mados autorius yra žinomas buvęs JUDAS PRIEST vokalistas Rob Halford_as – jie pirmi pradėjo koncertuoti su odiniais drabužiais, papuoštais visokiais metaliniais daikčiukais). Visi šie atributai buvo sukėlę tam tikrą visuomenės ir bažnyčios nesupratimą, kas labai patiko jaunai kartai. Šios muzikos gerbėjų skaičius labai augo. Po Britanijos į teisingos muzikos kelią pradėjo eiti ir kitos šalys – Vokietija, JAV. Beje, labai dažnai galima atskirti iš kurios šalies yra grupė pagal grojamą muziką. Dėl to iš dalies yra kaltos įrašų kompanijos ir jose nusistovėjusios muzikos įrašymo tradicijos. Vokišką hard-rock_ą galima atpažinti iš aukšto balso, amerikonišką iš šiek tiek pribliuzotos a-lia VAN HALEN gitaros. Hard-rock_as yra muzika, kurią galima labai lengvai suprasti ir dėl to ji turi labai didelę komercinę sėkmę. Dažnai topuose galima pamatyti grupes grojančias hard-rock_ą: GUNS_N”ROSES, MONTLEY CRUE, WHITESNAKE, UGLY KIDS JOE, AEROSMITH ir t.t. Yra bendra nuomonė, kad hard-rock_as nepasižymi rimtumu ir gilumu. Dabar šitas stilius yra tik priemonė “užkalti babkių”.

Progressive Hard-Rock

Metale “progressive” simbolizuoja kažkokį nutolimą nuo standartų, susiformavusių per ilgą (trumpą) metalo evoliuciją. Pagrindinė progressive_o idėja yra nestandartinis “priėjimas prie muzikos”, nesinaudojimas standartiniais muzikiniais kvadratais. Progressive_as reikalauja didesnės grojimo technikos todėl, kad iš savo prigimties tai yra sudėtingesnė ir rimtesnė muzika. Jeigu hard-rock_o dainų struktūra pasižymi savo vienodumu (posmas, priedainis, posmas, priedainis, solo, posmas, priedainis), tai visuose stiliuose su žodžiu “progressive” tai yra traktuojama žymiai laisviau. Ryškiausias ir žinomiausias progressive hard-rock_o atstovas yra QUEENSRYCHE. Po didelių ginčų aš nutariau paminėti ir EXTREME, kurių grojama muzika irgi patenka į progressive hard-rock stiliaus rėmus.

Heavy metal

Anksčiau, nors kartais galima užsirauti ir dabar, buvo taip, kad “heavy metal” terminu apibūdinamas ne stilius, bet visas metalas apskritai. Tam, kad nebūtų nesusipratimų, šiame darbe “heavy metal” reikš metalo stilių. Nors BLACK SABBATH savo atsiradimo metu negalima buvo priskirti prie heavy metal, būtent juos galima laikyti heavy metal ideologais (BLACK SABBATH yra ir kitų stilių ideologai, bet apie tai – vėliau). Jei hard-rock_as yra pradinis metalo evoliucijos taškas, tai heavy metal yra antra pagrindinė metalo vystymosi stadija. Nors šito stiliaus populiarumo dienos jau senai praeityje, daug senų metalistų su nostalgija prisimena seną gerą heavy. Heavy metalo didžiausi arealai tokie pat kaip ir hard-rock_o: Anglija, Vokietija (teutoniškasis metalas) ir JAV (didžiausia auditorija – baikeriai). Žinomiausi heavy metal atstovai yra MANOWAR, ACCEPT, IRON MAIDEN, JUDAS PRIEST (papuolę į šitą kategoriją karjeros viduryje), RUNNING WILD, TWISTED SISTERS ir t.t. Palyginus su hard-rock_u , dainų tematika taip pat įgauna šiiek tiek tamsesnes spalvas – karinė tematika, dainos sukurtos fantastinių apsakymų siužetų temomis ir pan. Heavy metal nešama idėja yra vienybė. Dešinės rankos ženklas, kur pakeliamas antras ir penktas pirštas, yra verčiamas kaip raidė U, kas reiškia “Unity”. Heavy metal tikslas buvo suburti metalo muzikos fanus, sukurti naują judėjimą ir jeigu taip galima pasakyti – religiją.