Metalo stiliai

Įvadas

Metalo pradininkais drąsiai galima vadinti tokius roko monstrus kaip Black Sabbath. Jų sukurtos prieš 30 metu muzikos įtaka dabartiniam metalui jaučiasi iki šiol. Apie metalo stilius galima rašyti dviem būdais: chronologine tvarka ir sunkumo tvarka. Į kiekvieno stiliaus aprašymą įeis jam budingi bruožai, budingos grupės, atsiradimo priežastis, atsiradimo data, propaguojamos idėjos ir nuotaikos. Visa metalą bendrai galima nagrinėti kaip kažkokią n-matę erdvę, kur matas yra metalo stilius . Šito darbo tikslas nėra suklasifikuoti visas įmanomas grupes, uždėti ant jų stilių label’us. Atvirkščiai, šiame da arbe grupės bus tik kaip priemonė vaizdingiau apibrėžti analizuojamus metalo stilius.
Metalo stiliai:
Hard-Rock

Vienas iš seniausių metalo stilių. Jo šaknys guli Led Zeppelin ir Deep Purple muzikoje. Hard-rocką galima drąsiai vadinti viso metalo judėjimo fundamentu. 60-ieji metai yra hard-rocko atsiradimo metai. Tada pradėjo burtis grupės, grojančios kažką anksčiau negirdėtą. 70-jų pabaigoje – 80-jų pradžioje Anglijoje įvyko masinis grupių, grojančiu hard-rocką ir heavy-metal, atsiradimas. Šitas reiškinis gavo pavadinimą – “New Wave of British Heavy Metal” arba NWOBHM. Į šitą bangą papuolė tokios dabar žinomos grupės ka aip Iron Maiden, Def Leppard, Saxon, Manowar, Venom (taip taip, pats žinau, kad Venom nėra nei hard-rock, nei heavy-metal, bet apie tai vėliau), Diamond Head ir t.t.. Bendras atsiradusių grupių skaičius gali būti skaičiuojamas dešimtimis. Nors dabar jų muzika skamba le

engvai, tais laikais netreniruotoms ausims tai buvo tikra kančia. Sunkūs rifai, neįprastas tais laikais vokalas, tekstai ne apie meilę (buvo ir apie meilę), odinės striukės su spygliais (šios mados autorius yra žinomas buvęs Judas Priest).
Heavy metal

Anksčiau, nors kartais galima užsirauti ir dabar, buvo taip, kad heavy metal terminu apibūdinamas ne stilius, bet visas metalas apskritai. Tam, kad ne butų nesusipratimų šiame darbe heavy metal reikš metalo stilių. Nors Black Sabbath savo atsiradimo metu negalima buvo priskirti prie heavy metal, butent juos galima laikyti heavy metal ideologais (Black Sabbath yra ir kitų stilių ideologai, bet apie tai vėliau). Jei hard-rockas yra pradinis metalo evoliucijos taškas, tai heavy metal yra antra pagrindinė metalo vystymosi stadija. Nors šito stiliaus populiarumo dienos jau senai pr raeity, daug senų metalistų su nostalgija prisimena seną gerą heavy. Heavy metalo didžiausi arealai tokie pat kaip ir hard-rocko: Anglija, Vokietija (teutoniškas metalas) ir JAV (didžiausia auditorija – baikeriai). Žinomiausi heavy metal atstovai yra Manowar, Accept, Iron Maiden, Judas Priest (papuolė į šitą kategoriją karjeros vidury), Running Wild, Twisted Sisters ir t.t. Dainų tematika taip pat įgauna šiokias tokias tamsesnias spalvas, palyginus su hard-rocku. Karinė tematika, dainos sukurtos fantastinių apsakymų siužetų temomis. Heavy metal nešama idėja yra vienybė. Dešinės rankos ženklas, kur pa
akeliamas antras ir penktas pirštas, yra verčiamas kaip raidė U, kas reiškia Unity. Heavy metal tikslas buvo suburti metalo muzikos fanus, sukurti naują judėjimą ir jeigu taip galima pasakyti, religiją.
Speed Metal

Metalistams yra būdinga eksperimentuoti. Garsiau, sunkiau, lėčiau, šlykščiau, greičiau. Speed metal yra kilęs iš bandymų su muzikos greičiu. Stiliaus pradininkai, kurie išvystė ir nustatė minimalų speed metalo greitį, yra Motorhead – kažkur 1978-ieji metai. Jų žinomiausi pasekėjai yra Helloween, Exciter, ankstesni Anthrax. Šitas stilius neturi kažkokios konkrečios dainų tematikos. Vienintelis reikalavimas grojamai muzikai yra didelis greitis. Stiliaus ideologija – perduoti klausytojui reaktyvinio greičio jausmą, pakelti ant sparnų, užvesti, pajusti kažkokią laukinę laisvę. Apie stiliaus sunkumą galima pasakyti, kad tai yra heavy metal sunkumas, bet greitis turi tokį efektą, kuris pasireiškia tuo, kad greita muzika skamba lengviau negu lėta. Paimkite koki lėtą, sunkų gabalą ir pagreitinkit jį – daina apčiuopiamai palengvės. Kaip ir su visais senais metalo stiliais scenoje išlieka tik senos, ištikimos speed metal grupės. Naujų grupių, grojančių gryną speed metal, jau neatsiranda. Speed metal turėjo didelę įtaką tolimesnei metalo evolucijai. Dabar greitis yra daugumos dabartinių metalo stilių atributas. Kažkur 90-ųjų pradžioje, pagrindinai Vokietijoje ir greičiausiai įtakotos Helloween ir Gamma Ray, atsirado daug grupių, kurios buvo apibūdinamos kaip melodingas speed metal. Tai yr
ra komercinė speed metal pusė. Galima tik pasakyti, kad nieko naujo šitos grupės neįnešė. Viena iš tokių grupių yra Stratovarius.
HardCore

Hardcore turi punko žymiai daugiau negu crossover. Galima sakyti, kad tai yra metalizuotas punkas. Yra įvairių nuomonių, kas pirmas pradėjo groti hardcore. Šaknys nuvažiuoja netgi iki Black Flag. Nors oficialiai hardcore istorija prasidėjo nuo grupės S.O.D. (Stormtroopers of Death), 1986-ais metais. Butent jie, o ne kokie nors ten Exploited pradejo groti hardcore. Hardcore idėjos yra grynai pankiškos idėjos, dainų tematika yra pankiška tematika. Pakankamai paprasta ir agresyvi muzika, labai gerai praeina per koncertus – labai patogu kratyti galva.
Death Doom Metal

90-ųjų pradžioje death metal grojančios grupės pradėjo ieškoti naujų kelių ir įtraukinėti įdeath metal muziką kitus stilius. Labai sėkmingai tai pavyko atlikti su doom metal. Šitas mišinys sulaukė didelio populiarumo ir buvo išskirtas į atskirą stilių – death doom metal. Kas pirmas sugalvojo taip daryti neaišku (yra legendos, kad tai buvo 1985-ais metais egzistavusi grupė Dream Death ), bet sėkmingiausias bandymas buvo Paradise Lost albumas “Gothic”, kuris yra death doomo vizitinė kortelė. Death doom metal pilnai įtraukia į save ir deathą ir doomą.Death doom dainos neturi pastovaus greičio, jis gali keistis kiekvieną sekundę nuo labai greito iki labai lėto ir atvirkščiai. Death doomo idėjos ir nuotaikos yr
ra death ir doomo idėjų ir nuotaikos mišinys. Paaškinti tai neįmanoma, tai reikia pajusti. Depresijos ir agresijos mišinys, kiek tai yra įmanoma. Paradise Lost sukėlė bangą, kuri dar nenutilo iki šiol. Atsiradusių death doom grupių skaičius neįtikėtinas: Amorphis, Cemetary, Crematory, Mindrot, Theatre of Tragedy, Enchantment, Visceral Evisceration, Pyogenesis, Heavenwood, Golgotha ir daugelis kitų.
Black Metal

Viskas prasidėjo 1983 metais. Tada grupė Venom išleido savo pirmą albumą “Black Metal”. Šitoks pavadinimas tapo metalo stiliaus pavadinimu. Kartu su Venom black metal istoriją kūrė Seltic Frost ir Bathory. Jų grojamas blackas dabar vadinasi senuoju arba klasikiniu blacku. Tai dar ne buvo tas blackas, kurį dabar visi groja, tai buvo tik jo kūrimas, šaknų leidimas. Buvo formuojama black metal ideologija ir principai. Ideologijos formavime blackui labai padėjo King Diamond ir Morbid Angel, nors tai ir nebuvo blackas muzikine prasme. Black metal renesansas prasidėjo 1990-ais metais ir pradėjo jį dabartiniai black metal ideologai Deicide, kurių muzika taip pat nėra blackas. Jų pasirodymas metalinėje scenoje buvo kaip ženklas kitiems, kurie sedėjo pogrindyje ir laukė, kada galės pradėti. Netrukus viename iš dabartinių blacko arealų, Norvegijoje, prasidėjo black metal bumas, kuris labai sėkmingai tęsiasi iki šiol, vis stiprėjant ir stiprėjant. Burzum, Mayhem, Immortal, Satirycon, Emperor, Enslaved, Ulver, Dimmu Borgir, In the Woods, Darkthrone, Usurper, Beyond Dawn, Beyond North, Ancient, Borknagar, Dark Funeral, Covenant yra tik maža dalis dabartinės black metal scenos, ir visos šitos grupės yra iš Norvegijos. Kitas didelis dabartinis blacko arealas yra Graikija (Rotting Christ, Varathon, Nightfall, Thou Art Lord, Necromantia). Toliau black metal yra pasiskirstęs po visą pasaulį, bet kiekviena šalis turi savo nepakartojamąblacką, kurio negalima sumaišyti su kuo nors kitu: Samael (Šveicarija), Cradle Of Filth (Anglija), Opera IX (Italija), Impaled Nazarene, Thy Serpent (Suomija). Dabartinė blacko banga vadinasi moderniuoju blacku. Black metal esmė yra protestas prieš religiją, dalinai prieš krikščionybę, antikristo garbinimas, pagoniškų dievų prisiminimas. Black metal muzika turi būti suvokiama instinktų lygyje. Ten gali nebūti sudėtingos melodijos, gražių solo, bet ten būtinai bus nuotaika, ta tamsi atmosfera, kurios neįmanoma išgirsti, kurią reikia pajusti širdimi. Black metal yra budingas greitas vienodas bugnų ritmas, kriokiantis vokalas, tamsus gitarinis triukšmas. Bet svarbiausia vistiek yra nuotaika, kurią įmanoma pagauti tik black metal suprantantiems. Paskutiniu metu black metal pradėjo plėsti savo ribas ir ryžtingai lenda į anksčiau nežinomas jam teritorijas: gotika, doomas, atmostheric, symphonic. Galima sakyti kad šiais laikais metalas evoliucionuoja pagrindinai blacko deka. Šitos priemaišos duoda blackui naujus matavimus, sustiprina jį muzikine prasme ir leidžia manyti, kad blacko istorija tik prasideda. Paskutiniu metu vyksta bandymai išskaidyti black metal į kitus stilius. Yra sugalvojami nauji pavadinimai: battle metal, pagan metal, north metal, dark metal. Tai yra nauji terminai ir ar prigis jie ar ne žiūrėsim vėliau.

Leave a Comment