Ydingos laikysenos diagnostika

Medicina Ydingos laikysenos diagnostika. Laiku nustačius asimetrinės laikysenos požymius, galima išvengti ligos progresavimo ir neleisti jai įsisenėti. Labai svarbu išsiaiškinti, dėl ko atsirado laikysenos pakitimų, apsaugoti nuo tų veiksnių įtakos bei imtis priemonių, kad vaikai neužaugtų luoši.Svarbiausi taisyklingos ir netaisyklingos sėdėsenos požymiaiTaisyklingos sėdėsenos požymiai Netaisyklinga sėdėsena Pasekmės1. Nugara tiesi. Liemuo palinkęs pirmyn. Atsirėmęs krūtine į suolą. Sunkiau kvėpuoti. Padidėja nugaros ir kaklo raumenų įtampa. Mažėja atstumas nuo akių iki knygos. Gali suplokštėti krūtinė.2. Sėdima ant visos sėdynės (3/4 šlaunų liečia suolo sėdynę), nugara remiasi į atkaltę. Sėdima ant sėdynės krašto. Netolygus kūno svorio pasiskirstymas. Blogesnė kraujo apytaka apatinėse galūnėse. 3. Galva laikoma tiesiai. Galva nuleista, pakreipta į dešinę ar į kairę pusę. Galvos ir kaklo asimetrija. Stuburo asimetrija.4. Pečiai vienoje linijoje. Dešinysis arba kairysis petys nuleistas žemyn. Stuburo iškrypimas, skoliozė.5. Kojos per kelius sulenktos stačiu arba buku kampu. Kojos sulenktos po suolu smailu kampu. Pablogėja kojų kraujo apytaka, didėja raumenų įtampa.6. Kojų pėdomis remiamasi į grindis arba į pakojį. Remiamasi į pakojį arba grindis tik pirštais arba kulnimis. Varginami kojų raumenys. Pablogėja kojų kraujo apytaka.Paprasčiausias ydingos laikysenos nustatymo būdas yra apžiūrėjimas. Vaikas apžiurimas iš priekio, iš nugaros, iš šono ir pasilenkęs į priekį. Apžiūrint iš priekio, nustatoma galvos padėtis (stebima, ar nėra veido asimetrijos), pečių padėtis (ar vienas petys nėra aukštesnis už kitą), krūtinės ląstos forma. Apžiūrima dubens (ar jis nepersikreipęs), kojų forma (normali, O pavidalo, X pavidalo) ir pėdų forma (ar nesuplokštėjusi pėda).

Apžiūrint iš nugaros, kreipiamas dėmesys į galvos padėtį, pečių lygį, menčių kampų aukštį, jų nutolimą nuo stuburo, dubens padėtį. Taip pat svarbu nustatyti nugaros raumenų išsivystymo būklę.Apžiūrint iš šono, nustatoma galvos, pečių, rankų padėtis, krūtinės ir pilvo forma, nugaros ir liemens padėtis, stuburo linkiai, pilvas.Apžiūrint pasilenkusį į priekį vaiką, nustatoma, ar nesiformuoja šonkaulinė kuprelė (išgaubimas vienoje nugaros pusėje, o kitoje suplokštėjimas), ar nėra nugaros asimetrijos.Geriausia, jei vaiko laikyseną apžiūri gydytojas ortopedas arba pediatras. Tėvai ar pedagogai gali nepastebėti pirmųjų skoliozės požymių. Jei įtariamas stuburo iškrypimas, būtina kreiptis į gydytoją specialistą. Norint koreguoti ydingą laikyseną, reikia žinoti, dėl ko ji atsirado, jos pobūdį ir kokiomis priemonėmis galima koreguoti, kokie fiziniai pratimai tinka, kokias naudoti fizioterapines priemones.Objektyviau laikyseną nustatyti galima naudojant specialiai tam Liepojos aukštesniosios pedagoginės mokyklos dėstytojo M. Kliujevo sukonstruotą prietaisą ir laikysenos vertinimo skalę.Prireikus galima padaryti rentgeno nuotrauką. Šis būdas dažniausiai naudojamas esant įgimtai stuburo deformacijai.Kaip vaikas gali pats pasitikrinti savo laikyseną? Reikia atsistoti prie sienos ar kitos verti-kalios plokštumos, pakaušiu, mentėmis, sėdmenimis, blauzdomis ir kulnimis liestis prie sienos. Tada išsitiesti, pasitempti. Žengus žingsnį pirmyn arba trumpai pavaikščiojus grįžti atgal ir pasitikrinti, ar laikysena tokia pati. Jeigu ji pasikeitė, vėl atsistoti į pradinę padėtį, pasitempti ir išsitiesti. Tokią laikyseną reikia išlaikyti stovint, sėdint, einant.

Laikysenos profilaktinės priemonėsBendrosios profilaktinės priemonės yra šios:• sveikas maistas ir racionali mityba; • pasivaikščiojimai gryname ore; • reguliari, sistemingai atliekama mankšta; • laisva nevaržanti apranga ir tinkama avalynė (lauke įvairiais metų laikais, vaikų darželyje ir mokykloje, namuose);

• grūdinimasis; • grynas oras patalpose (vaikų darželyje, mokykloje, namuose); • fizinis aktyvumas, atitinkantis vaiko organizmo poreikį; • pusiausvyra tarp aktyvios fizinės veiklos, ramių žaidimų ir statinės veiklos (sėdėjimas valgant, žaidžiant, prie televizoriaus, prie kompiuterio, pamokos ir jų ruoša, stalo žaidimai ir kt). Profilaktinės priemonės nuo vaiko gimimo iki 3 metų. Kai vaikas gimsta, gydytojas turi atidžiai apžiūrėti jo stuburą, ypač kaklo srities, nes yra daug gimdymo patologijų. Taip pat svarbu sudaryti sąlygas normaliam vaiko vystymuisi: laiku pradėti kūdikį masažuoti ir mankštinti, lavinti pusiausvyros pojūčius. Kad išvengtume rachito, reikia daryti oro ir saulės vonias, maitinti sveiku maistu, gydytojo nurodymu duoti vitaminą D. Būtina laikytis higienos reikalavimų, saugoti vaiką nuo susitrenkimų ir susižalojimų. Taip pat reikia atlikti pėdos lavinimo pratimus, nes išsivysčius plokščia-pėdystei pablogėja stuburo amortizacija. Plokščiapėdystė gali atsirasti sergant rachitu, dirbant sunkų fizinį darbą arba dėvint netinkamą avalynę.Ikimokyklinio ir jaunesniojo mokyklinio amžiaus vaikų asimetrinės laikysenos profilaktinės priemonės. M. Kliujevas, tyrinėjęs Latvijos vaikų laikysenos sutrikimus, parengė laikysenos profilaktikos ir korekcijos sistemą. Ją sudaro šios priemonės:• pedagogų mokymas ir instruktavimas, koreguojančios gimnastikos pratybų stebėjimas ir aptarimas; • fizinių pratimų, kurie taikomi laikysenai ugdyti, įtraukimas į visas kūno kultūros formas (kūno kultūros pratybas, rytinę mankštą, pasivaikščiojimus ir kt.); • tėvų švietimas ir įtraukimas į šį darbą; • tinkamų baldų parinkimas namuose ir vaikų ugdymo įstaigose; • judrūs žaidimai; • papildomos koreguojančios gimnastikos pratybos; • organizmą stiprinančiu ir grūdinimo priemonių panaudojimas, higienos normų laikymasis. Taisyklingos laikysenos mokymas. Tėvai ir pedagogai vaiką turi mokyti taisyklingos laikysenos nuo pat mažų dienų. Dar ikimokyklinio amžiaus vaikas mokomas taisyklingai sėdėti prie stalo. Valgant, piešiant, žaidžiant stalo žaidimus ir kt. sėdėti reikia nenuleidus galvos, krūtinę laikyti tiesiai, pečius vienodame aukštyje, nugara remtis į atlošą. Stalo aukštis turi atitikti kėdės aukštį, kad vaikas, sėdėdamas nesusikūprinęs, alkūnėmis siektų stalo viršų. Dabar yra įvairių konstrukcijų kėdučių, kurių aukštį galima reguliuoti pagal ūgį ir stalo aukštį. Jeigu vaikas sėdi ant kėdės, skirtos suaugusia-jam, būtina padaryti padedamą ant kėdės paaukštinimą. Ypač daug dėmesio taisyklingai laikysenai reikia skirti ruošiant vaiką mokyklai.
5-6-erių metų vaikai yra pajėgūs suprasti taisyklingos laikysenos reikalavimus. Pirmiausia vaikams paaiškinama, kodėl yra taip svarbu išsiugdyti taisyklingą laikyseną. Išvardijami svarbiausieji jos bruožai, lyginama su ydinga laikysena, po to apibendrinamos pateiktos žinios ir suformuluojami svarbiau-sieji reikalavimai. Vaikai turi gerai juos žinoti. Žinios leidžia vaikui greičiau suvokti taisyklingos laikysenos etaloną. Bet vien žinių nepakanka, taisyklingą laikyseną reikia pajusti visu kūnu. Jutiminis pažinimas iš esmės stiprina vaiko taisyklingos ir gražios laikysenos įvaizdį, padeda suprasti pavienių kūno dalių padėtį ir bendrą viso kūno pozą. Tuo tikslu vaikai gali pasitikrinti savo kūno padėtį atsistoję prie vertikalios plokštumos, lyginti savo laikyseną su draugų arba mėgstamų herojų laikysena, nagrinėti jų skirtumus. Patartina stebėti savo laikyseną veidrodyje, ją tyrinėti ir mokytis įžvelgti pavienių kūno dalių padėtį sėdint, stovint, einant, gulint. Tyrinėjimas padeda atrasti naujas – priimtinesnes ir patogesnes -kūno padėtis, jas kontroliuoti, įgyti individualios patirties. Kad būtu įdomiau ir lengviau išmokti vienokios ar kitokios kūno pozos, galima vaizduoti pasirinktą grožio idealą: mėgstamą artistą, gimnastą, baleto šokėją, princesę ir pan. Svarbu formuoti taisyklingos normalios laikysenos mokėjimus ir įgūdžius. Taisyklingos laikysenos mokymo proceso seką vaizdžiai parodo čia pateikiama schema. Kad vaikams neiškryptų stuburas, darželių auklėtojos, medicinos personalas, tėvai turi nuolat kontroliuoti ir koreguoti vaikų laikyseną laisvalaikio, žaidimų, ugdomosios veiklos metu.Ypač daug dėmesio taisyklingos laikysenos mokymui skiriama tada, kai vaikas pradeda lankyti mokyklą. Negalima pamiršti, kad mažylis negali ilgai sėdėti viena poza, jis greitai pavargsta. Klasėje vaikas dažnai netaisyklingai sėdi vien dėl to, kad sąsiuvinis ar knyga patraukti per daug į kairę ar į dešinę pusę. Kartais jie skaito per arti pasilenkę prie knygelės, susikūprinę ar net atsirėmę krūtine į stalo kraštą.
Fiziniai pratimai. Nors vaiko aplinkos higieninės sąlygos tinkamos ir jis yra gerai prižiūrimas bei auginamas, vis tiek jo dienotvarkėje turi būti numatyti fiziniai pratimai, skirti laikysenai ugdyti. Jų tikslas – su-stiprinti raumenis, vadinamąjį “raumeninį korsetą”, pa-gerinti medžiagų apykaitą, skatinti krūtinės ląstos funkcines išgales, sustiprinti visą organizmą ir stimuliuoti visų organų bei sistemų veiklą. Pradėti reikia nuo paprastų ir lengvų pratimų, o vėliau pamažu juos sunkinti. Patartina atlikti pratimus su įrankiais: gimnastikos lazdomis, virvutėmis, guminėmis juostomis, espanderiais, pripučiamais ir kimštiniais kamuoliais. Įvairioms raumenų grupėms stiprinti galima naudoti treniruoklius, gimnastikos suolelius, sienelę ir kt. prietaisus. Svarbu yra lavinti nugaros, pilvo, liemens ir viršutinių bei apatinių galūnių raumenis. Pratimai atliekami neskubant, dėmesys kreipiamas įpratimo taisyklingumą, siekiama įsisąmoninti pratimo esmę, jo poveikį sveikatai. Vaikai mokomi analizuoti pratimą, suprasti, kur yra kokios raumenų grupės, ir jas stiprinti. Pratimai pamažu sunkinami: didinama amplitudė, įtampa ir kartojimų skaičius. Paprastai pratimų kompleksas yra baigiamas atsipalaidavimu, koncentruojant dėmesį į savo kūną, į raumenų atpalaidavimą, į įvairius pojūčius, kurie siejasi su džiugia nuotaika ir gražiais išgyvenimais. Galima skirti įvairias emocingas, žaismingas užduotis. Pavyzdžiui, prisiminti miško, jūros ošimą, obelų žydėjimą, plaukiančius debesis. Galima pasiūlyti atsigulti, atsipalaiduoti ir pasijusti gulinčiam pievoje, kvepiančiame šile ar ant vandens.

Plaukimas daro labai didelę teigiamą įtaką normalios laikysenos formavimuisi. Jis padeda iš-krauti susikaupusią įtampą stubure, atsipalaiduoti. Vanduo masažuoja nugaros, krūtinės ir viso kūno raumenis, stiprina juos. Plaukant intensyviai dirba viršutinių ir apatinių galūnių, krūtinės; kvėpuojamieji raumenys, todėl jie stiprėja ir auga. Plaukimas yra efektyvi plokščiapėdystės profilaktikos priemonė, nes skatina pėdos raumenų darbą ir jų vystymąsi.

Pratimai taisyklingai laikysenai ugdyti:1. Rankų mostaiAtsistoti pražergtomis kojomis, rankas sulenkti ties krūtine. Įkvepiant moti sulenktomis rankomis atgal 2 kartus, iškvepiant moti iš-tiestomis rankomis atgal 2 kartus.

2. “Malūnėlis”Atsistoti suglaustomis kojomis, rankas ištiesti į šalis. Įkvepiant moti rankomis ratais pirmyn, iškvepiant – atgal.

3. “Nykštukai – milžinai” Atsistoti pražergtomis kojomis, rankas pakelti aukštyn. Iškvepiant pritūpti (nugara tiesi, rankos pirmyn), įkvepiant grįžti į pradinę padėtį.

4.”Lankas”Atsistoti suglaustomis kojomis, rankas sulenkti prie pečių. Įkvepiant moti rankomis aukštyn, dešinę (kairę) koją tiesti atgal išlaikant pusiausvyrą. Iškvepiant grįžti į pradinę padėtį.

5. Plojimas delnais virš galvos Atsistoti suglaustomis kojomis, rankas ištiesti į šalis. Įkvepiant pašokti aukštyn, suploti delnais virš galvos, iškvepiant grįžti į pradinę padėtį.

6. Rankos siekimasAtsistoti pražergtomis kojomis, rankas ištiesti pirmyn. Moti dešine koja aukštyn ir siekti kairės rankos, po to moti kaire koja ir siekti dešinės rankos. Kvėpuoti tolygiai.

7. Susikabinimas rankomis už nugaros Atsistoti suglaustomis kojomis, dešinę ranką pakelti aukštyn, kairę – už nugaros. Įkvepiant leisti dešinę ranką žemyn už nugaros ir siekti kairę ranką, stengiantis susikabinti pirštais. Iškvepiant atsipalaiduoti ir grįžti į pradinę padėtį.

8. Liemens lenkimas Atsistoti pražergtomis kojomis, rankos ant liemens. Įkvepiant pa-lenkti liemenį į kairę pusę ir dešine ranka moti aukštyn. Iškvepiant grįžti į pradinę padėtį. Po to lenkti liemenį į dešinę pusę mojant kaire ranka aukštyn.

9. Mankšta su knyga ant galvos Stovint užsidėti knygą ar smėlio maišelį ant galvos ir ištiesti rankas pirmyn. Atlikti judesius rankomis, stengiantis nenumesti daikto nuo galvos.

10. Pritūpimai su daiktu ant galvos Stovint užsidėti smėlio maišelį ar kitą daiktą ant galvos ir ištiesti rankas aukštyn. Iškvepiant ir tiesiant rankas pirmyn pritūpti, įkvepiant atsistoti. Stengtis nenumesti daikto.

11. Pasilenkimai siekiant kojų pirštų Atsistoti pražergtomis kojomis, rankos ant liemens. Iškvepiant pasilenkti ir rankomis paliesti kairės kojos pirštus. Įkvepiant išsitiesti, rankos ant liemens. Tą patį atlikti prie dešinės kojos.

12. PritūpimaiAtsistoti pražergtomis kojomis, rankos aukštyn, laikysena tiesi. Įkvepiant pritūpti, iškvepiant grįžti į pradinę padėtį.

13. Krūtinės pakėlimasAtsigulti ant pilvo, gimnastikos lanką laikyti ant kojų ir liemens rankomis ir kojomis. Įkvepiant kelti galvą ir krūtinę aukštyn, iškvepiant atsigulti ir atsipalaiduoti.

14. Kojos kėlimasAtsigulti ant nugaros, kojas ištiesti, rankas priglausti prie liemens. Pakelti dešinę koją, sukti ratuką ir nuleisti. Tą patį atlikti kaire koja.

15. Kojų kėlimas ir sukimas Atsigulti ant nugaros, rankos už galvos. Pakelti kojas. Iškvepiant abiem kojomis sukti ratus. Įkvepiant kojas nuleisti.

16. Kojų gimnastika Atsigulti ant nugaros, rankas ištiesti aukštyn. Iškvepiant kojas sulenkti, po to ištiesti aukštyn. Įkvepiant grįžti į pradinę padėtį.

17. Kūno išlenkimas Atsisėsti, kamuolį padėti ant grindų už nugaros. Įkvepiant atsigulti ant kamuolio, rankas ištiesti. Iš-kvepiant grįžti į pradinę padėtį.

18. Kelių siekimas galva Atsigulti ant nugaros, rankas ištiesti prie liemens. Iškvepiant stengtis prilenkti galvą prie sulenktų kelių, iškvepiant grįžti į pradinę padėtį.