Viskas apie spuogus

Viskas apie spuogus

Spuogai pradeda kilti paauglystėje. Brendimo laikotarpiu kinta ne tik kūnas, būdas, balsas, bet ir oda. Staiga vieną rytą paauglys išvysta ant kaktos iškilusį spuogą, paskui dar vieną ir dar.Skaudžiausia, kad spuogų atsiranda kaip tik tose kūno vietose, kurias mažiausiai galima paslėpti: ant veido, sprando, nugaros ir iškirptės srityje. Dažniausiai spuogai ir išbėrimai savaime išnyksta sulaukus 20-25 metų. Bet argi jaunas žmogus gali sėdėti ir laukti? Juk jaunystė, laukia pramogos ir draugai. Todėl dauguma paauglių labai sielvartauja dėl veidą išmarginusių sppuogų ir neretai pasijunta esą bjauriaisiais ančiukais. Kartais spuogai vargina ir suaugusiuosius, ypač moteris.

Odos išvaizda dažniausiai priklauso nuo genų nulemtų odos savybių. Jeigu abudu tėvai jaunystėje turėjo riebią odą ir kentėjo nuo spuogų, tai didelė tikimybė, kad ši odos problema vargins ir jų vaikus. Spuogų gali atsirasti ir sutrikus vidaus sekrecijos liaukų, skrandžio ar žarnyno veiklai, užkietėjus viduriams, persirgus infekcine liga, mažakraujyste, pervargus, turint riebią, porėtą veido odą, ypač – sergant seborėja. Odą veikia ir psichika. Palankios sąlygos spuogams kilti yra neetikrumas ir baimėdėl bundančio seksualumo. Į inkštirus panašių išbėrimų atvirose kūno vietose kartais atsiranda darbininkams, nuolat dirbantiems su mineralinėmis alyvomis ar kitais naftos produktais. Spuogus gali sukelti ir ilgai vartojami bromo ar jodo preparatai.

Psichologinė pagalba paaugliams
Nepalikite bręstančio paauglio vieno su jo

o rūpesčiais dėl negražios odos. Dabar jam reikia ypatingo dėmesio. Suraskite laiko ir pasikalbėkite apie jo bėdą, galbūt kartu apsilankykite kosmetikos kabinete, pasitarkite dėl gydymo.

Kalta odos riebalų apykaita

Seborėja – odos riebalų apykaitos sutrikimas, kai riebalų liaukos išskiria per daug riebalų. Serganti oda greitai rausta, riebaluojasi, blizga, yra neatspari uždegimams bei infekcijoms. Labai dažnai riebalų gaminimąsi sužadina per lytinį brendimą prasidėję didžiuliai hormonų pokyčiai, glaudžiai susiję su vyriškais lytiniais hormonais. Todėl berniukus spuogai vargina dažniau nei mergaites. Tačiau šis odos sutrikimas gali atsirasti ir joms, nes ir moterų organizme cirkuliuoja vyriški hormonai. Todėl pradėjusios bręsti mergaitės odos poros išsiplečia, atsiranda baltųjų ir juodųjų inkštirų, jaunatvinių spuogų. Vyresnėms moterims dėl seborėjos gali prasidėti seborėjinis dermatitas, beria pūlingieji ir raudonieji spuogai.

Kaip susiformuoja sppuogas

Spuogai kyla prasidėjus riebalinių liaukų uždegimui. Dėl sustiprėjusios riebalų liaukų sekrecijos išsiskiria chemiškai pakitę riebalai , kurie užpildo išsiplėtusias poras ir dirgina epidermį. Kai epidermio ląstelių šerpetos susimaišo su riebalais ir dulkėmis, riebalų liaukos latakėlyje susiformuoja juodasis inkštiras. Jis užkemša latakėlį. Neturėdama pro kur pašalinti riebalus, riebalų liauka ima trūkinėti, o inkštiras didėja ir plečia porą. Laiku nepašalinus inkštiro, riebalų liauka visiškai sutrūkinėja, bakterijos sukelia joje uždegimą. Susiformuoja raudonas sukietėjęs spuogas su gelsvai balta viršūnėle. Kai vienas su kitu susijungia ke

eletas didelių spuogų ir tarp riebalų liaukų latakėlių susidaro pūlių kanalai, gali būti pažeista aplinkinė oda, atsirasti randų.

Juodieji inkštirai
Jie išmargina visą veidą arba tas jo dalis, kurios linkusios labiau riebaluotis. Spaudžiant inkštirą pirštais, išlenda balzgana masė. Juoda viršūnėlė – ne vien nešvarumai, bet ir suragėjusios oksiduotos epidermio ląstelės. Jei atsirado juodųjų inkštirų, būtina suklusti. Kad nepradėtų kilti spuogai, stenkitės tinkamai prižiūrėti savo odą: laikykitės higienos, reguliariai lankykitės kosmetikos kabinete.

Baltieji inkštirai
Tai soros grūdo dydžio iškilę sukietėjimai ant smilkinių, skruostų, akių vokų. Jie susidaro užsikimšus riebalų liaukų ištekamiesiems latakėliams. Baltuosius inkštirus galima pašalinti mechaniškai valant veidą kosmetikos kabinete.

Kaip prižiūrėti spuoguotą odą
Pagunda išspausti inkštirą ar spuogą yra labai didelė. Tačiau to daryti tikrai nederėtų, nes prisišauksite dar didesnę bėdą – užkrėsite visą veido odą.
Odą, kurioje dažnai atsiranda spuogų, reikia prižiūrėti labai rūpestingai. Tokiai odai visiškai netinka riebūs kremai. Vaistinėse ir kosmetikos parduotuvėse galite įsigyti spuoguotai odai skirtų dezinfekcinių priemonių. Tačiau net labai gera ir brangi priemonė neįsiskverbs į odą, jos neveiks, jeigu veido oda bus neišvalyta mechaniniu būdu. Tai gali atlikti tik prityrusi kosmetologė. Todėl būtina bent kartą per savaitę apsilankyti kosmetikos kabinete. Pašalinus inštirus ir naudojant tinkamas kosmetikos priemones, odos neberia, ji mažiau išskiria riebalų, neužsikemša jos riebalų liaukos.

Vakare odą valykite dezinfekuojančiu pieneliu, losjonu ar

r želė. Jais suvilgytus tamponus keiskite tol, kol paskutinysis bus visiškai švarus. Negalima naudoti labai stiprių spiritinių valiklių, nes jie dar labiau dirgina riebalų liaukas. Jeigu negalite įsigyti specialios priemonės spuoguotai odai valyti, veidą prauskite šaltu virintu vandeniu ir gydomuoju nešarminiu muilu, kurio sudėtyje yra sieros, salicilo rūgšties. Beje, dabar yra įvairių nuomonių dėl muilo poveikio. Kai kurie specialistai teigia, kad baktericidinis muilas neturi jokio poveikio. Tačiau šaltas vanduo iš tikrųjų tonizuoja odą, sutraukia poras ir normalizuoja riebalų liaukų veiklą.

Nuvalytą veidą patepkite kremu, skirtu spuoguotai odai, kurio sudėtyje yra sieros, cinko oksido, mentolo, pieno rūgščių. Ryte veidą valykite dezinfekuojančiuoju losjonu ir patepkite kremu, kuris sudrėkintų odą, pašalintų blizgesį, gydytų uždegimus. Galite pasitepti ir gydomuoju antibakteriniu toniniu kremu. Jis paslėps spuogelius.

Svarbi ir mityba
Netinkama mityba nėra spuogų atsiradimo priežastis, tačiau netinkamai maitinantis spuogų gali padaugėti. Ypač būklę pablogina gausiai vartojami angliavandeniai. Todėl venkite riebios mėsos, rūkytų gaminių, pyragaičių, baltos duonos, bulvių, šokolado, aštrių padažų, kavos, kakavos, alkoholio. Turintiems spuoguotą odą patartina daugiau valgyti liesos mėsos, vaisių ir daržovių, avižinių dribsnių, aliejaus, medaus, grikių, gerti žolelių arbatą, neskaidrintas obuolių sultis. Išbandykite limfos drenažą. Jis ypač tinka, jei ant veido ėmė kilti spuogelių. Tai švelnus raminamasis masažas specialiu aparatu. Masažas atliekamas kosmetikos kabinete. Po

o dviejų ar trijų drenažų odos būklė pagerėja, pagreitėja kraujo ir limfos apytaka tarp ląstelių, iš organizmo pašalinami šlakai.

Spuoguotos odos gydymas
Vaistus nuo spuogų reikėtų rinktis labai atsargiai, nes kai kurie jų dėl saulės poveikio gali sukelti šalutinių reiškinių. Be to, reikia apsišarvuoti kantrybe – spuogai per vieną dieną neišgyja.
• Viršutinių odos sluoksnių pašalinimas. Tam tikros medžiagos, pavyzdžiui, salicilo, glikolio rūgštys, retinoidai (jų yra “OXY” preparatuose) mažina odos paviršiuje esančių raginių ląstelių sukibimą, todėl jos greičiau pasišalina nuo odos.
• Cinkas. Šis mikroelementas yra būtinas odai atsinaujinti ir normaliai funkcionuoti. Odoje yra apie 20 proc. viso organizme esančio cinko. Tinkamai maitinantis, cinko pakankamai gauname iš maisto. Tačiau jei vargina spuogai, reikėtų papildomai vartoti cinko preparatų.
• Vitamino A rūgšties dariniai. Jie stabdo intensyvų riebalų gaminimąsi, šalina ląstelių ragėjimo sutrikimus ir gydo uždegimą. Šie preparatai skiriami tada, kai nepadeda kiti gydymo būdai, bet jais gydytis reikia labai atsargiai. Juos turi skirti tik gydytojas, nes perdozavus galima pakenkti odai. Vitamino A rūgšties dariniai netinka ir nėščiosioms.
• Antibiotikai. Jeigu uždegimas labai stiprus, gydytojas kartais skiria tepamų arba geriamų antibiotikų.
• Hormonai. Jaunoms moterims išskirtiniais atvejais skiriamas gydymas vyriškų hormonų androgenų veiklą slopinančiais preparatais. Bet toks gydymas visiškai netinka berniukams ir suaugusiems vyrams, nes biologiškai veikliosios medžiagos suardytų jų organizmo hormonų veiklą.
Ar reikia spuogus gydyti antibiotikais?
Bakterija, sukelianti spuogus (P. acne), yra natūralios odos mikrofloros dalis. Vidutiniškoms ir sunkioms odos uždegimo formoms gydyti jau daugiau nei 20 metų taikomi antibiotikai.

Neseniai Didžiosios Britanijos ir Švedijos gydytojai paskelbė, kad spuoguotos odos gydymas antibiotikais neveiksmingas, nes spuogus sukeliančios bakterijos mutuodamos tampa jiems atsparios. Tyrime dalyvavo 99 pacientai, kurie buvo gydomi antibiotikais, ir 30 šiais vaistais negydytųpacientų. Visi tyrime dalyvavusieji sirgo sunkia spuogų forma. Buvo nustatyta, kad 28 proc. pacientų, vartojusių antibiotikus, turėjo atsparią jiems P. acne bakteriją, o iš nevartojusių antibiotikus – tik 6 proc.. Mokslininkai teigia, kad mutuodama bakterija lieka odoje netgi tada, kai vartojami antibiotikai. Blogiausia, kad dažnai antibiotikai skiriami netgi nesunkioms ligos (spuogų) formoms gydyti. O kuo jie dažniau vartojami, tuo didesnė rizika, kad spuoguotumą sukeliančios bakterijos taps jiems atsparios.

Vadinasi, be reikalo suvartojama labai daug antibiotikų, nes gydymas jais vis tiek neveiksmingas. Tačiau alternatyvių veiksmingų spuogų gydymo būdų kol kas nėra daug. Be to, jie dažnai turi šalutinį poveikį.

Liaudies medicinos patarimai
Spuogus reikėtų pradėti gydyti liaudies medicinos priemonėmis. Jos sukelia mažiausiai nepageidaujamų reakcijų, be to , prie jų rečiau priprantama nei prie medikamentų.
• Pūlingiems spuogams gydyti tinka smulkiai sutarkuotos bulvės. Į 100 g bulvių tarkių įdėkite vieną arbatinį šaukštelį medaus (medus sustiprina bulvių sulčių poveikį) ir gerai išmaišykite. Šį mišiniu ištepkite gabalėlį keletą kartų sulankstytos marlės, uždėkite ant pažeistos odos ir apvyniokite bintu. Po 2 valandų kopresą nuimkite ir nuvalykite nuo odos pro marlę prasisunkusius tarkius. Tokius kompresus galima dėti keletą kartų per dieną.
• Jaunatvinius spuogus puikiai gydo putino uogų sultys. Jomis reikia valyti veido odą.
• Labai riebiai, į spuogus linkusiai odai valyti tinka medaus ir medetkų antpilo mišinys. Stiklinėje šilto virinto vandens išmaišykite po arbatinį šaukštelį medaus ir medetkų antpilo. Šiuo mišiniu valykite veidą.
• Riebioje ir inštiruotoje odoje kylančius spuogus gerai gydo ir džiovina gydomojo purvo (ypač ežerų dumblo ar gydomojo molžemio) kaukės. 3 šaukštus molžemio užpilkite ramunėlių nuoviru ir išmaišykite. Grietinės tirštumo košele patepkite spuogus ir palikite 10 min. Nuvalykite rankšluosčiu.
• Sudirgusią odą, uždegimus, riebios veido odos inkštirus gydo alijošiaus lapų sultys. Lapus nuplaukite virintu vandeniu, nusausinkite ir 10 dienų palaikykite tamsioje, vėsioje vietoje (šaldytuve). Po to susmulkinti ir išspauskite sultis. Šviežiomis sultimis valykite veido odą. Galite pasidaryti ir alijošiaus vandeninio antpilo. Šaltoje vietoje palaikytus lapus sugrūskite ir užpilkite šaltu virintu vandeniu (santykiu 1:5). Palaikykite vieną valandą, po to pavirinkite 2-3 minutes ir perkoškite. Nuovirą laikykite šaldytuve. Juo valyti riebią veido odą.
• Jaunatvinių spuogų padeda atsikratyti alaus mielės. Jų reikėtų vartoti prieš valgį.

Leave a Comment