Apie linus

Įvadas

Linas—viena iš seniausiai kultivuojamų kultūrų žmonijos istorijoje. Ypatingą reikšmę šis augalas turi medicinoje. Net Hipokratas jį pavadino augalu nuo visų ligų. Lino vertę parodo ir lotyniškas šio augalo pavadinimas linum usitatissimum, kuris reiškia “pats naudingiausias”. Jau mūsų protėviai žinojo apie stebuklingas lino gydomąsias galias. Linų sėmenų maišelius jie pakišdavo sunkiems ligoniams po kūnu, kad neatsirastų pragulų. Sėmenų nuoviras gelbėdavo susirgus vidurių ligomis, taip pat esant astmai, bronchitui, tuberkuliozei ar plaučių uždegimui. Juo buvo raminami virškinimo ir kvėpavimo traktai, gydomas plaučių audinys. Linų sėmenų kisielius buvo verdamas esant skrandžio opai, gastritui, o sėmenų kompresai dedami ant odos, kad ji taptų lygi ir švelni.Linų sėmenys buvo vertinami ne tik senovėje. Šiais laikais nuolat atliekami įvairūs moksliniai tyrimai, siekiant išsiaiškinti visas šio augalo gydomąsias galias. Linų sėmenų išspaudų ar aliejaus yra daugelio vaistų, kosmetikos, higienos priemonių sudėtyje. Taip pat gaminami tokie sveikatą gerinantys produktai, kaip malti linų sėmenys, skrudinti linų sėmenys bei linų sėmenų aliejus. Jų populiarumas ir efektyvumas patvirtina, kad linų sėmenys—tai dovana sveikatai.

Apie linusLinas—tai mėlynai žydinti grūdinė kultūra. Jo sėklos, kurios dar vadinamos sėmenimis, yra plokščios, ovalo formos, truputį didesnės už sezamo sėklas.Linų sėmenys yra traškūs, malonaus riešutų skonio, o jų spalva gali būti skirtinga—nuo rausvai rudos iki šviesiai gelsvos. Spalva priklauso nuo pigmentų kiekio, esančio sėklos apdangale—kuo daugiau pigmento, tuo tamsesnė spalva. Sėklų spalva nesunkiai pakeičiama pritaikius tam tikrus nesudėtingus auginimo metodus.Sėmenyse gausu riebalų, baltymų bei dietinių skaidulų. Įvairių tyrimų metu nustatyta, kad sėmenyse yra vidutiniškai 41% riebalų, 20% baltymų, 28% dietinių skaidulų, 7.7% vandens ir 3.4% pelenų, t.y. mineralais turtingų liekanų, gaunamų sudeginus linų bandinius. Sėmenų maistinė vertė gali kisti priklausomai nuo linų rūšies, auginimo sąlygų, apdirbimo būdo ir t.t. Ypatingai svarbios yra klimato savybės—šaltos naktys pagerina linų sėmenų aliejaus sudėtį ir kokybę.

Riebiosios rūgštysLinų sėmenys nuo seno yra vertinami dėl juose esančių riebalų, kuriuose gausu riebiųjų rūgščių (žiūrėti 1 paveikslą).

1 pav. Riebiųjų rūgščių kiekiai skirtingų rūšių aliejuje ir riebaluose, proc.Sėmenyse ypatingai daug randama polinesočiųjų riebiųjų rūgščių:• alfa-linoleninės rūgšties (ALR)—nepakeičiamos omega–3 riebiosios rūgšties; • linoleinės rūgšties (LR)—nepakeičiamos omega–6 riebiosios rūgšties. Šios dvi polinesočiosios riebiosios rūgštys yra gyvybiškai svarbios žmogui ir turi būti gaunamos su maistu, nes mūsų organizmas jų negamina. Jos būtinos ląstelių membranų elastingumui palaikyti ir vaidina svarbų vaidmenį cholesterolio apykaitoje.Pastaraisiais dešimtmečiais mitybos specialistai ypatingai sunerimo, kad vis daugiau yra suvartojama maisto, kuriame gausu omega–6 grupės rūgščių ir per mažai omega–3 grupės rūgščių. Iškyla problema, nes abiejų grupių rūgščių apykaitai reikia tų pačių enzimų. Taip atsiranda konkurencija tarp jų. Omega–6 grupės rūgščių perteklius trukdo omega–3 grupės rūgščių apykaitai ir neleidžia jų įsisavinti.Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) rekomenduojamas omega–6 ir omega–3 rūgščių santykis yra 5:1. Tam, kad išlaikytume šį santykį, reikėtų valgyti daugiau žalialapių daržovių, ankštinių augalų, žuvies ir linų sėmenų.Ypatingai vertingas šiuo požiūriu yra linų sėmenų aliejus. 1 paveiksle yra palyginti riebiųjų rūgščių kiekiai įvairiuose aliejuose bei riebaluose. Alfa–linoleninė rūgštis linų sėmenų aliejuje sudaro 57% visų rūgščių ir dėl to šis aliejus yra laikomas turtingiausiu augaliniu omega–3 rūgščių šaltiniu. Linoleinė rūgštis sudaro 16% visų riebiųjų rūgščių. Linų sėmenų aliejus turi mažiausią kiekį nepageidaujamų sočiųjų rūgščių. Mononesočiųjų rūgščių kiekis šiame aliejuje taip pat yra nedidelis.

Amino rūgštysLinų sėmenyse yra ir organizmui gyvybiškai svarbių amino rūgščių (žiūrėti 1 lentelę). Amino rūgštys būtinos baltymų, kolageno ir t.t. sintezei. Jų ypač reikia augančiam bei sportuojančiam organizmui. Šios rūgštys pagerina odos būklę, greičiau auga plaukai, mažėja priešmenstruacinio sindromo, osteoporozės požymiai, gerėja miegas, normalizuojasi centrinės nervų sistemos veikla, didėja organizmo atsparumas.1 lentelė. Amino rūgščių kiekiai linų sėmenyseAmino rūgštys Linų sėmenys (rudi) g/100g baltymų Linų sėmenys (gelsvi) g/100g baltymųAlaninas 4.4 4.5Argininas 9.2 9.4Asparagino rūgštis 9.3 9.7Cistinas 1.1 1.1Gliutamino rūgštis 19.6 19.7Glicinas 5.8 5.8Histidinas* 2.2 2.3Izoleucinas* 4.0 4.0Leucinas* 5.8 5.9Lizinas* 4.0 3.9Metioninas* 1.5 1.4Fenilalaninas* 4.6 4.7Prolinas 3.5 3.5Serinas 4.5 4.6Treoninas* 3.6 3.7Triptofanas* 1.8 Nėra duomenųTirozinas 2.3 2.3Valinas* 4.6 4.7* – gyvybiškai būtinos amino rūgštys.

Dietinės skaidulosSkaidulos—tai struktūrinės medžiagos, esančios augalų ląstelių sienelėse. Jos sudarytos iš nevirškinamų angliavandenių bei kitų augalinių medžiagų, kurios naudingos žmonių sveikatai. Skaidulos nevirškinamos plonojoje žarnoje ir patenka tiesiai į storąją žarną.Skaidulos labai svarbios žmogaus organizmui:• mažina cholesterolio koncentraciją kraujo plazmoje, taip saugodamos nuo aterosklerozės; • gerina ir aktyvina žarnyno veiklą, mažina jame puvimo procesus; • nukenksmina tulžies rūgštis, kurių perteklius valgant riebų maistą kenkia žarnų gleivinei; • detoksikuoja organizmą—sujungia sunkiuosius metalus ir padeda juos pašalinti su išmatomis. Linų sėmenyse yra apie 28% skaidulų. Didžiąją dalį skaidulų frakcijų sudaro:• celiuliozė—pagrindinė struktūrinė augalų ląstelių sienelių medžiaga; • augalų gleivingosios medžiagos—tam tikri polisacharidai, kurie sumaišyti su skysčiais, tampa tąsiais; • ligninai—tam tikros skaidulos, randamos sumedėjusių augalų ląstelių sienelėse. Ligninai kartais klaidingai sutapatinami su panašiai vadinama medžiaga—lignanais. Nors abi medžiagos yra randamos ląstelių sienelėse, tačiau ligninai suteikia ląstelių sienėlėms tvirtumo ir kietumo, o lignanai yra fitohormonai (augalinės kilmės hormonai), kurių reikšmė žmonių mitybai, vėžio profilaktikai yra itin didelė ir todėl aktyviai tiriama.

FitohormonaiFenolio rūgštys: jos veikia kaip antioksidacinės, priešvėžinės ir antimikrobinės medžiagos. Viename kilograme linų sėmenų jų yra apie 8–10 g.Lignanai: augaliniai lignanai yra fenolio junginiai. Šie biologiškai aktyvūs fitohormonai turi stiprų priešvėžinį bei antioksidacinį poveikį. Nors lignanų galima rasti daugelyje augalų rūšių, tačiau linų sėmenyse jų yra vidutiniškai 700 kartų daugiau nei kituose dažniausiai naudojamuose augaliniuose produktuose.Flavonoidai: flavonoidai yra polifenoliai, kurie randami daugelyje vaisių, daržovių, kai kuriuose gėrimuose, pavyzdžiui, vyne, arbatoje. Flavonoidai veikia kaip antioksidantai, neutralizuojantys žmogaus organizme medžiagų apykaitos metu susidariusių laisvųjų radikalų perteklių, kuris žaloja kūno ląsteles, sukelia širdies ir kraujagyslių bei vėžio ligas, skatina jų vystymąsi. Šie antioksidantai sujungia svarbiausius metalus, sąveikauja su enzimais, reguliuoja riebalų apykaitą, lėtina oksidaciją ir turi priešuždegiminį poveikį. 100 g linų sėmenų yra apie 35–70 mg flavonoidų.

Vitaminai ir mineralaiVitaminai ir mineralai—tai biologiškai aktyvios medžiagos, kurios yra būtinos kiekvieno žmogaus organizmui. Šios medžiagos padeda išvengti organizmo išsekimo, mažakraujystės, sumažinti vėžio riziką, atitolinti senatvę, jos reikalingos energijos gavybai ir maistinių medžiagų pasisavinimui, nervų ir kitų organizmo sistemų darbui užtikrinti.Kiekvieną dieną privalome savo maisto racioną praturtinti vitaminais ir mineralinėmis medžiagomis. Šiuo tikslu tinka vartoti linų sėmenis (žiūrėti 2 lentelę).2 lentelė. Linų sėmenyse esantys vitaminai bei mineralaiVitaminai ir mineralai 100 g linų sėmenų esantis kiekisVandenyje tirpūs vitaminaiVitaminas C (askorbo rūgštis) 0.50 mgVitaminas B1 (tiaminas) 0.53 mgVitaminas B2 (riboflavinas) 0.23 mgVitaminas PP (niacinas) 3.21 mgVitaminas B5 (pantoteno rūgštis) 0.57 mgVitainas B6 (piridoksinas) 0.61 mgFolio rūgštis 112 μgBiotinas 6 μgRiebaluose tirpūs vitaminaiVitaminas Eb Alfa–tokoferolis 0.7 mg

Delta–tokoferolis 0.1 mgGama–tokoferolis 55.2 mgMineralaiKalcis 236 mgVaris 1 mgGeležis 5 mgMagnis 431 mgManganas 3 mgFosforas 622 mgKalis 831 mgNatris 27 mgCinkas 4 mg

Gydomosios savybes

Širdies ir kraujagyslių susirgimaiSkirtingose pasaulio šalyse atliekant mokslinius tyrimus buvo nustatyta, kad linų sėmenyse esančios medžiagos sumažina širdies ir kraujagyslių ligų riziką.JAV gydytojo Jenkins atliktų klinikinių tyrimų metu buvo pastebėta, kad pacientams, kurie kasdien suvalgydavo po 2–6 šaukštus linų sėmenų, cholesterolio kiekis kraujyje per 4 savaites sumažėjo 9–18 proc.Kito tyrimo metu, antsvorį turinčių žmonių grupei, kiekvieną dieną buvo rekomenduota išgerti po 2-3 šaukštus linų sėmenų aliejaus. Gauti rezultatai buvo stulbinantys. Per keletą savaičių pavyko pasiekti tokį ryškų šių asmenų kraujagyslių būklės pagerėjimą, koks paprastai pasiekiamas tik intensyviai sportuojant.OposLinų sėmenyse ypač gausu gleivinaičių medžiagų, kurios mažina skrandžio rūgštingumą bei skatina gynybinius (apsauginius) skrandžio procesus. Sėmenų gleivės silpnina toksinių medžiagų poveikį, apsaugo virškinimo traktą nuo dirginimo, slopina uždegimą, todėl gerėja pažeistų audinių atsinaujinimas ir jų funkcijos. Linų sėmenų aliejus sušvelnina opų sukeltus skausmus, neleidžia joms plėstis, ramina virškinimo traktą.NutukimasLinų sėmenų aliejuje esančios omega–3 riebalų rūgštys ne tik padeda apsisaugoti nuo aterosklerozės, aukšto kraujospūdžio ir širdies ligų, bet ir skatina susikaupusių riebalų sudeginimą. Tyrimais nustatyta, kad omega–3 riebalų rūgštys padeda transportuoti riebalus į ląsteles, kur jie paverčiami energija.Pastebėta, kad kasdieninio raciono papildymas linų sėmenų produktais ne tik padeda kontroliuoti apetitą, bet ir aktyvina peristaltiką bei greitesnį žarnyno turinio pasišalinimą, todėl dažniau tuštinamasi, mažiau maisto rezorbuojasi. Linų sėmenyse esančios augalinės skaidulos didina maisto tūrį, sukelia sotumo pojūtį ir slopina apetitą.

Vidurių užkietėjimasLinų sėmenyse esančios dietinės skaidulos, palengvina tuštinimąsi, minkština vidurius, išvalo žarnyną, neleidžia kauptis šlakams. Linų sėmenų aliejus raminančiai veikia virškinimo traktą, saugo nuo vidurių užkietėjimo, padeda užgyti išeinamosios angos įtrūkimams.Kvėpavimo sistemos susirgimaiLinų sėmenų gleivinančios medžiagos natūraliai stiprina plaučių audinį, patvaria plėvele padengia kvėpavimo sistemos gleivines, ramina kvėpavimo takus, slopina uždegimą, palengvina atsikosėjimą. Linų sėmenys ypač naudingi esant astmai, plaučių uždegimui, chroniškam bronchitui, tuberkuliozei.

Sąnarių susirgimaiLinų sėmenyse esantys augaliniai lignanai (augalinės kilmės hormonai) pasižymi savybe neutralizuoti laisvuosius radikalus, kurie laikomi didžiausiais degeneracinių, tame tarpe ir sąnarių ligų, kaltininkais.Linų sėmenų aliejuje esančios omega–3 riebiosios rūgštys gerina kalcio absorbciją, greitina sąnarių traumų gijimą, padeda sušvelninti ūmius ir lėtinius sąnarių skausmus, malšinti uždegimą bei tinimą. Linų sėmenų aliejų ypač patartina vartoti patyrus sąnarių traumas (raiščių, sausgyslių patempimai), taip pat sergant reumatoidiniu artritu, osteoartroze.Onkologiniai susirgimaiAtsižvelgiant į kai kurių vėžinių ligų priklausomybę nuo hormonų, buvo atliekami įvairūs moksliniai tyrimai, siekiant ištirti lignanų poveikį gydant kai kuriuos vėžinius susirgimus. Šiuo metu jau gauti daug žadantys rezultatai, rodantys apsauginį lignanų poveikį esant įvairių tipų ir išsivystymo stadijų vėžiui, autoimuninėmis ligoms, taip pat abiejų tipų cukraligei.Linų sėmenyse lignanų yra vidutiniškai 700 kartų daugiau nei kituose dažniausiai naudojamuose augaliniuose produktuose, todėl linų sėmenų produktus naudinga vartoti onkologinėmis ligomis sergantiems asmenims. Japonijoje atliktų eksperimentų duomenys parodė, kad omega–3 polinesočiosios riebalų rūgštys pasižymi specifiniu poveikiu slopinti vėžinių ląstelių vešėjimą. Nustatyta, kad šios rūgštys slopina ir metastazių susidarymą.

Nervų sistemos susirgimaiLinų sėmenų aliejuje esančios omega–3 riebiosios rūgštys, dalyvauja nervinių impulsų perdavimo procese, todėl šis aliejus ypač naudingas tiems, kurie nuolat patiria nervinę įtampą ar jaudulį. Dabar labai “madingas” vaikų negalavimas—hiperaktyvumas taip pat gali būti nuslopintas jų maistą pagardinant linų sėmenų aliejumi.Nervinių ląstelių medžiagų apykaitos procesuose dalyvaujančios omega–3 rūgštys padeda sušvelninti degeneracinių nervų sistemos ligų (pvz., Parkinsono liga) simptomus bei apsaugo nuo nervų pažeidimų, susijusių su diabetu ir išsėtine skleroze.Moterų susirgimaiLinų sėmenyse esantys augalinės kilmės hormonai—lignanai padeda stabilizuoti moterų lytinių hormonų (estrogeno–progesterono) santykį. Teigiamai veikdami hormonų pusiausvyrą, lignanai ne tik padeda sureguliuoti menstruacijų ciklą ar sumažinti karščio antplūdžius menopauzės metu, bet ir sumažina krūtų ligų riziką.Be to, linų sėmenų aliejuje esančios riebiosios rūgštys stimuliuoja hormonų sekreciją ir neleidžia susidaryti prostaglandinų (ląstelių gaminamos biologiškai aktyvios medžiagos, veikiančios panašiai kaip hormonai) pertekliui, galinčiam sukelti stiprius gimdos raumens spazmus ar stiprų kraujavimą, susijusį su endometrioze.

Vyrų susirgimaiLinų sėmenų aliejuje esančios omega–3 polinesočiosios rūgštys mažina prostatos padidėjimo ir uždegimo tikimybę, padeda įveikiant tokį padidėjusios prostatos simptomą, kaip dažnas ir skausmingas šlapinimasis. Omega–3 rūgščių dėka paspartėja kraujo tekėjimas dubens srityje, todėl mažėja nevaisingumo bei impotencijos rizika.Plaukų, odos, nagų susirgimaiLinų sėmenų aliejuje esančios omega–3 rūgštys skatina plaukų augimą. Jei šių rūgščių trūksta, plaukai tampa sausi ir ima lūžinėti. Veikdamas raminančiai ir priešuždegimiškai sėmenų aliejus padeda įveikti odos paraudimus ir niežtėjimą egzemos, žvynelinės ar rožės atvejais. Aliejumi tepant nudegiminius randus ar saulės nudegintą odą ji žymiai greičiau atsinaujina.

Omega–3 riebiosios rūgštys naikina veido riebalų perteklių, kuris užkemša poras, todėl aliejus pagelbėja norint išnaikinti jaunatvinius spuogus.

Literatūra:1. http://www.linai.lt/