Alkoholis

Įvadas

Alkoholio vartojimas – įprastas reiškinys mūsų visuomenėje. Jis atkeliavęs iš amžių glūdumos, taigi, susijęs su kultūrinėmis bei istorinėmis tradicijomis. Putojančio šampano taurė yra neatskiriama švenčių atributika. Taip pat daugelis mano, kad alkoholiniai gėrimai yra mažiau žalingi nei kiti kvaišalai, tačiau tai netiesa. Žmonės apsvaigsta ne tik nuo stiprių alkoholinių gėrimų, bet ir nuo alaus, vyno. Skirtumas tarp silpnų ir stiprių gėrimų yra tas, kad stiprieji gėrimai yra daugiau distiliuoti. Alkoholis, vartojamas medicinoje, įeina į kai kurių vaistų sudėtį. Šis svaigalas dažniausiai yra vartojamas norint atsipalaiduoti, pagerinti bendravimą, savijautą, atšvęsti džiaugsmingą įvykį arba užmiršti vargus ir nelaimes. Alkoholis yra legalus kvaišalas, kurį gali įsigyti asmenys, sulaukę 18 metų amžiaus. Tuo būdu alkoholis yra labiausiai paplitęs narkotikas. Alkoholis – pats universaliausias žmogaus organizmo nuodas. Veikdamas lėtai ir klastingai alkoholis sužaloja visas organizmo sistemas, paverčia žmogų dvasios ir kūno invalidu. Pagrindinė alkoholinių gėrimų veiklioji medžiaga – etilo alkoholis (C2H5OH), kurio didesni kiekiai kenkia organizmui ir sukelia patologinę girtumo būseną.

Alkoholizmas

Per pastarąjį dešimtmetį medikų požiūris į alkoholizmą pakito. Dabar alkoholizmas yra laikomas sunkia liga. Ja serga ir žymūs menininkai, gydytojai, įvairių socialinių sluoksnių žmonės. Skirtumas yra tik tai, kas ir kaip dažnai geriama. Vieniems ši liga progresuoja itin greitai, kitiems palengva. Nuo alkoholio priklausomi žmonės gyvena žymiai trumpiau, jų mirtingumas yra tris kartus didesnis nei kitų žmonių. Be to, jie dažniau serga įvairiomis ligomis, dėl jų kaltės įvyksta daugiau avarijų, nusikaltimų, nelaimingų atsitikimų. Šiais laikais alkoholizmas Lietuvoje plinta tarsi epidemija. Buvo atlikti sociologiniai tyrimai, kurių duomenimis, 1994 m. pabaigoje žmonių sergančių alkoholizmu, buvo 71,7 tūkst. Vartoti alkoholį ir sirgti alkoholizmu tai yra du skirtingi dalykai. Šiuolaikinis mokslas sako, kad kas aštuntas dešimtas žmogus Lietuvoje serga lėtiniu alkoholizmu. Jeigu įvertinsime tai, jog mūsų šalis nedidelė, tai šie skaičiai gana įspūdingi.

JAV atliktais sociologiniais tyrimais paaiškėjo, kad 13 procentų suaugusių žmonių kuriame nors gyvenimo etape piktnaudžiavo alkoholiu. Pastebėta, kad vyrai alkoholiu piktnaudžiauja daug dažniau. Piktnaudžiauti nereiškia vartoti, tai pavojingos alkoholio dozės. Moterims pavojinga dozė – kasdien po 48 g alkoholio, vyrams – apie 80 g.

Alkoholizmo priežastys

Alkoholizmo priežasčių yra nemažai, tačiau svarbiausios trys tai – socialinės, psichologinės ir biologinės priežastys. Biologiniai faktoriai – tai genetiniai ir lyties skirtumo faktoriai. Genetiniai faktoriai – tai galimybė paveldėti polinkį piktnaudžiauti alkoholiu. Į socialinių faktorių grupę įeina mūsų žmonių tradicijos, auklėjimas, tėvų pavyzdys vaikam, bendraamžių poveikis. Kai kada alkoholis vartojamas kaip vaistas, norint sumažinti nerimą, baimę, jaudulį. Įgimtas nejautrumas alkoholio poveikiui, polinkis alkoholio tolerancijai, sutrikęs gebėjimas tvarkyti savo gyvenimą, klaidingas požiūris, jog alkoholis suteiks stiprybės – tai kelios priežastys iš daugelio, dėl kurių žmonės suserga alkoholizmu. Tačiau nė vienas iš išvardytų faktorių atskirai negali paaiškinti, kodėl vartojamas alkoholis. Žinant, jog alkoholizmas yra liga, prievartinės priemonės ir kategoriško draudimo argumentai netenka reikšmės. Neužtenka pasakyti “nebegerk”. Dažnai nesaikingai gerintis žmogus nekaltas, kad jo organizmą alkoholis dėl faktorių veikia labiau. Vyrų ir moterų alkoholizmas skiriasi priklausomai nuo emocinės būklės ir nuo fizinių organizmo savybių. Moters kepenys žymiai sunkiau detoksikuoja alkoholį. Reakcijos į alkoholį susijusios su tam tikromis savybėmis. Moterys greičiau nei vyrai suserga alkoholio kepenų ciroze, labiau tikėtinos nervų sistemos komplikacijos. Kiekvienas žmogus turi tam tikrą rizikos faktorių susirgti šia liga. Tie, kurie laiku kreipiasi į gydytoją, nedegraduoja ar netampa asocialiais asmenimis. Tačiau įprasta manyti, jog alkoholikas – tai visiškai degradavęs žmogus, stovintis tarpuvartėse, besikuičiantis šiukšlių konteineriuose, apšepęs, nesiprausęs, geriantis pilstuką, odekoloną, neturintis nuolatinės gyvenamosios vietos ir t.t. Tačiau tai tik ledkalnio viršūnė, paskutinė ilgo girtavimo, degradacijos, stadija.

Žmonės, kuriems kyla įvairių problemų dėl alkoholio vartojimo, skirstomi į grupes: Žemos rizikos grupė – žmonės, kurie vartoja alkoholį ir neturi su juo susijusių problemų. Jie net švenčių metu neišgeri daugiau kaip trijų standartinių alkoholio vienetų (SAV). (SAV turi 10 g gryno alkoholio, pvz., 1 SAV yra 1 taurėje (100-130 g) nestipraus vyno). Šiai grupei priklausantys žmonės negeria, kai tai rizikinga, pvz., prieš vairuodami transporto priemonę, vartodami vaistus. Vidutinės rizikos grupė – tai žmonės, dėl alkoholio vartojimo turintys (ar turėję) problemų: sveikatos sutrikimų, problemų šeimoje ir kitų Nuo alkoholio priklausomi žmonės – tai žmonės, kurie geria nekreipdami dėmesio į savo sveikatą, šeimoje ar darbovietėje atsiradusias problemas. Alkoholio poveikis žmogaus organizmui gali būti ilgalaikis ir trumpalaikisTrumpalaikis poveikis

Organizmo sistema PoveikisSmegenys Pagiriojama, laikinai prarandama atmintisNervų ir kaulų sistema Prarandama koordinacija, galima susižeisti griūvantVirškinimo organų sistema Pykina, vimdoŠirdies ir kraujagyslių sistema Padidėja kraujo spaudimasReprodukcinė sistema Sutrinka erekcija, menstruacijosKvėpavimo organų sistema Atsiranda kvėpavimo problemosImuninė sistema Susilpnėja imunitetas

Ilgalaikis poveikis

Organizmo sistema Smegenys Sunaikinamos smegenų ląstelės, blogėja atmintis, protiniai sugebėjimai, vystosi silpnaprotystėVirškinimo organų sistema Galimas lėtinis skrandžio uždeginimas, kraujavimas, vėžysKepenys Šis organas paveikiamas labiausiai. Žūva ląstelės, formuojasi riebalinės struktūros ir randai, išsivysto cirozėImuninė sistema Ląstelės nustoja normaliai funkcionuoti, silpnėja organizmo gynybinės funkcijos, didėja pavojus susirgti įvairiomis ligomisŠirdies ir kraujagyslių sistema Aukštas kraujo spaudimas, nusilpsta širdies raumuo, žūva baltieji kraujo kūneliaiReprodukcinė sistema Nėštumo metu geriančių motinų kūdikiai dažnai būna apsigimę. Alkoholis neigiamai veiki tiek vyrų, tiek moterų reprodukcinius hormonusMąstymas Sutrinka mąstymas. Galimi nesaugūs lytiniai kontaktai

Alkoholizmo simptomai

Alkoholizmo simptomų yra daug. Vienas iš jų – išgeriamo alkoholio kiekio kontrolės silpnėjimas. Žmogus išgeria daugiau, negu planavęs. Dėl to jis gali tapti agresyvus, netinkamai elgtis, konfliktuoti su artimaisiais ar pašaliniais žmonėmis. Tai tarsi žmogus be vidinių “stabdžių”. O kitą dieną neatsimina, kas buvo vakar, arba neatsimena tik kai kurių epizodų.

Kitas simptomas – psichinis potraukis gerti. Jis gali būti išreikštas ir paslėptas. Paslėptas potraukis – tai tarsi kaukė, pasireiškianti apatija ar sudirgimu, irzlumu, bloga nuotaika. Pats žmogus negali pasakyti, ko nori ar ko laukia. Labai svarbus simptomas – tolerancija alkoholiui. Po daugybės alkoholio vartojimo metų apsvaigti reikia vis mažesnio gėrimo kiekio. Tai rodo, kad jau pažeistossmegenys ar visi organai. Organizmo rezervai senka ir artėja galutinė alkoholizmo stadija. Svarbiausias simptomas – alkoholinis abstinentinis sindromas. Lotyniškai abstinentia reiškia susilaikymą. Žmogui, priklausomam nuo alkoholio, sumažinus jo kiekį ar visai nustojusiam gerti, pasireiškia abstinencijos sindromas. Gali prasidėti susijaudinimas, atsirasti nerimas, nemiga, didelis nuovargis, rankų drebėjimas, prakaito pylimas, didelis silpnumas, galvos skausmas, sustiprėjęs širdies plakimas, kvėpavimo paviršutiniškumas, pakilusi temperatūra, skausmai krūtinėje ir pilve, pykinimas. Tai rodo, jog organizmas apsinuodijo alkoholiu. Praėjus keliems metams nuo ligos pradžios gali išlikti labai stiprios abstinencijos, kurios pasireiškia stipriu sujaudinimu, nesiorientavimu erdvėje, vietoje, pojūčių sutrikimu. Arterinis kraujo spaudimas gali pakilti iki 180 mmHg ir net daugiau, širdies susitraukimų dažnis – virš 100 kartų per minutę. Prasideda košmariški sapnai, žmogui tapusiam neramiam pasireiškia haliucinacijos, paranojos, pavydo kliegesiai. Alkoholinės abstinencijos metu atsiranda alkoholinė depresija (jaučiama gėda dėl girtavimo, bandoma net nusižudyti). Negydomas abstinencijos sindromas gali sukelti mirtį.

Žalingas alkoholio poveikis sveikatai

Alkoholis slopina centrinę nervų sistemą. Alkoholio poveikis priklauso nuo daugelio faktorių: suvartoto kiekio, geriančiojo kūno masės ir ūgio, suvartoto maisto ar kitų narkotikų, vartojamų tuo pačiu metu. Raminamieji, priešalerginiai vaistai gali padidinti alkoholio slopinamąjį poveikį ir žmogus greičiau apsinuodys. Alkoholis veikia daugelį organizmo sistemų. Nuolat vartojant alkoholį gali atsirasti stemplės gleivinės uždegimas, stemplės – skrandžio refliuksas (t.y. skrandžio turinio atpylimas į stemplę, dėl kurio prasideda rėmens graužimas, nemalonūs atsirūgimai, pykinimas ir t.t.), skrandžio gleivinės uždegimas, pasireiškiantis maudimu, pilnumo, nevirškinimo jausmu.

Labai sutrinka kepenų funkcijos – kepenys padidėja, prasideda kepenų uždegimas – kepenų struktūrą naikinanti liga. Kepenų ląstelės suriebėja, nebeatliekasavo funkcijų, todėl sutrinka visa organizmo detoksikacija – kenksmingų medžiagų pašalinimas. Tokia būklė greitai progresuoja ir baigiasi mirtimi. Galimas ūminis ir lėtinis kasos uždegimas. Ūminis uždegimas (pankreatitas) dažniausiai pasireiškia po gausaus alkoholinių gėrimų vartojimo. Atsiranda skausmas pilve, pykinimas, vėmimas. Kartais toks ūminis uždegimas baigiasi ne itin palankiai. Lėtinis uždegimas vystosi pamažu ir labai sutrikdo virškinimą. Lėtinis alkoholizmas sukelia alkoholinę psichozę, nes alkoholis pažeidžia galvos smegenis, o ypač jų žievę. Gausus alkoholio vartojimas didina kraujo spaudimą. Padidėjusio arterinio kraujo spaudimo paplitimas tarp vyrų – 10-30 procentų. Nustatyta, jog smarkiai geriantys asmenys labiau rizikuoja susirgti insultu. Lėtinis alkoholio vartojimas sukelia širdies funkcijos sutrikimus – prieširdžių plazdėjimą ir virpėjimą, o taip pat silpnina širdies raumenį ir jo sugebėjimą susitraukti (alkoholinė kardiomiopatija). Alkoholis veikia raudonuosius kraujo kūnelius. Kraujyje ima trūkti geležies, folinės rūgšties. Pasireiškia mažakraujystė. Taip pat gali sumažėti trombocitų kiekis, o dėl to prasidėti kraujavimas. Susilpnėja šių žmonių imunitetas. Didėja rizika užsikrėsti įvairiomis infekcinėmis ligomis. Dažni galvos skausmai, miego sutrikimai, toksinis periferinių nervų pažeidimas. Nusilpsta raumenys, būdingas deginantis skausmas maunantis kojines ar pirštines, “skruzdėlyčių bėgiojimas” rankose, galūnių tirpimas. Blogėja atmintis, lėtėja mąstymas. Ilgai vartojant alkoholį, sutrinka psichinės reakcijos, asmenybė degraduoja. Alkoholis gali sukelti stemplės, kepenų, ryklės, burnos vėžį. Moters organizmas daug jautresnis alkoholiui, todėl ėmusios gausiai vartoti alkoholį moterys daug dažniau pasigeria. Nėščiom moterims būtina visiškai atsisakyti alkoholio, nes jį vartojant stipriai pažeidžiamas vaisius, vystosi alkoholinis vaisiaus sindromas: širdies, sąnarių
pakenkimai, maža galva, trumpi akių vokų plyšiai, plona viršutinė lūpa, gali pasitaikyti protinis atsilikimas, sulėtėjęs vystymasis.

Alkoholizmo diagnozavimas

Alkoholizmą gali diagnozuoti tik gydytojas, įvertinęs visus ligos simptomus. Kvalifikuotas gydytojo įvertinimas trunka ilgai. Egzistuoja daug skriningo testų, leidžiančių atskirti rizikingai geriančius, priklausomus vartotojus, taip pat nustatyti, ar žmogus pasirengęs pripažinti alkoholio sukeltas problemas ir keisti gyvenimo būdą.

Apie gydymą

Vaistai, kuriais gydoma priklausomybė nuo alkoholio, skirti gydyti abstinencijos sindromą ir išvengti atkryčio. Gydant alkoholio sutelktus sutrikimus būtina keisti žmogaus įpročius ir elgseną. Informacija apie neigiamas alkoholio pasekmes yra būtina, bet vien jos neužtenka, kad pasikeistų žmogaus elgsena. Turi būti paskatinta žmogaus motyvacija, didelis jo paties noras mesti ar sumažinti alkoholio vartojimą. Žmogus turi jausti tvirtą artimųjų ir draugų paramą bei dėmesį. Gali padėti gydytojų patarimai, individualus medikamentinis gydymas, psichoterapija. Gydymas visiškai priklauso nuo to, ar pacientas pats nebus pasyvus,o tai reikalauja ilgalaikių valio pastangų. Anoniminių alkoholikų draugijos tikslas išsilaikyti blaiviems ir padėti kitiems pasiekti ilgalaikę blaivybę. Šiose grupėse žmonės gilinasi į savo problemas, leidžia laiką kartu su negeriančiais draugais, turi kam išsisakyti.

Paauglių alkoholio vartojimas Vaikams ir paaugliams svaigalų pomėgis atsiranda ypač greitai. Kuo anksčiau vaikas ar paauglys paragauja alkoholio ir pradeda jį sistemingai vartoti, tuo didesnė tikimybė tapti alkoholiku. Retas kuris paauglys šiandien neragavo alkoholio. Vaikas gali išgerti visai to nenorėdamas, tik bijodamas išsiskirti iš draugų kompanijos.

Apklausa

Mes apklausėme 7 – 12 klasių mokinius, tam kad patikrintume jų žinias apie alkoholį ir jo poveikį žmogaus organizmui. Anketą sudarė 10 klausimų, ji buvo anoniminė. Iš viso buvo apklausta 113 mokinių. Pateikiame apklausos rezultatų duomenis.

AnketaKą žinai apie alkoholį?

1.Tavo lytis? ……………….. 2.Tavo amžius:………………………. 3.Kas yra alkoholis?

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………… 4.Kas yra alkoholizmas? …………………………………………………………………………………………………………………………….. …………………………………………………………………………………………………………………………….. 5.Kokie yra alkoholizmo požymiai? 1)………………………………………………………………………… 2)………………………………………………………………………… 3)………………………………………………………………………… 4)………………………………………………………………………… 5)………………………………………………………………………… 6.Ar galima visiškai išgydyti alkoholizmą? (pasirinktą atsakymo raidę apibrauk)? a) TAIP b) Ne 7. Nuo kokio amžiaus parduodami alkoholiniai gėrimai? a) 16 m. b) 18 m. c) 21 m. 8. Kurias iš šių ligų gali sukelti alkoholis?a) baltoji karštligėb) plaučių vėžysc) kepenų cirozėd) AIDSe) epilepsijos priepuoliaif) kraujo užkrėtimasg) sąnarių skausmaih) infekcijos 9. Ar vynas ir alus gali padaryti tokią pat žalą, kaip ir stoprūs spiritiniai alkoholiniai gėrimai? a) TAIP b) NE 10. Ar alkoholis nėštumo metu gali pakenkti vaisiui? a) TAIP b) NE DĖKOJAME UŽ NUOŠIRDŽIUS ATSAKYMUS!Rezultatai8 klasė (viso apklaustųjų 29)

3 klausimas Visi atsakė maždaug teisingai.4 klausimas 11 atsakė teisingai. 18 atsakė neteisingai.5 klausimas 3 atsakė teisingai. 26 atsakė neteisingai.6 klausimas 19 atsakė teisingai. 10 atsakė neteisingai.7 klausimas Visi atsakė teisingai.8 klausimas Nė vienas neatsakė visiškai teisingai. 24 atsakė iš dalies teisingai. 5 atsakė visiškai neteisingai. (Labiausiai atpažįstama liga – kepenų cirozė)9 klausimas 20 atsakė teisingai. 9 atsakė neteisingai.10 klausimas Visi atsakė teisingai.

9 klasė (viso: 44 apklaustieji)

3 klausimas: 35 atsakė teisingai. 9 atsakė neteisingai.4 klausimas 27 atsakė teisingai. 14 atsakė neteisingai.5 klausimas 32 atsakė teisingai. 12 atsakė neteisingai.6 klausimas 9 atsakė teisingai. 35 atsakė neteisingai.7 klausimas 29 atsakė teisingai. 15 atsakė neteisingai.8 klausimas 1 atsakė visiškai teisingai. 2 atsakė visiškai neteisingai. 41 atsakė iš dalies teisingai. (Labiausiai atpažįstama liga- kepenų cirozė.)9 klausimas 35 atsakė teisingai. 9 atsakė neteisingai.10 klausimas Visi atsakė teisingai.

10 klasė (viso: 23 apklaustieji)

3 klausimas: 22 atsakė teisingai. 1 atsakė neteisingai.4 klausimas 20 atsakė teisingai. 3 atsakė neteisingai.5 klausimas 15 atsakė teisingai. 8 atsakė neteisingai.6 klausimas 5 atsakė teisingai. 18 atsakė neteisingai.7 klausimas 15 atsakė teisingai. 5 atsakė neteisingai.8 klausimas Visi atsakė iš dalies teisingai. (Labiausiai atpažįstama liga – kepenų cirozė.)9 klausimas 22 atsakė teisingai. 1 atsakė neteisingai.10 klausimas Visi atsakė teisingai.

11 klasė (viso: 8 apklaustieji)

3 klausimas: 7 atsakė teisingai. 1 atsakė neteisingai.4 klausimas 7 atsakė teisingai. 1 atsakė neteisingai.5 klausimas visi atsakė teisingai.6 klausimas 5 atsakė teisingai. 3 atsakė neteisingai.7 klausimas 5 atsakė teisingai.

3 atsakė neteisingai.8 klausimas 2 atsakė visiškai teisingai. 1 atsakė visiškai neteisingai. 5 atsakė iš dalies teisingai. (Labiausiai atpažįstama ligos- kepenų cirozė ir epilepsijos priepuoliai)9 klausimas visi atsakė teisingai.10 klausimas Visi atsakė teisingai.

12 klasė (viso: 9 apklaustieji)

3 klausimas: visi atsakė teisingai.4 klausimas visi atsakė teisingai.5 klausimas 2 atsakė teisingai. 7 atsakė neteisingai.6 klausimas 3 atsakė teisingai. 6 atsakė neteisingai.7 klausimas 8 atsakė teisingai. 1 atsakė neteisingai.8 klausimas Visi atsakė iš dalies teisingai. (Labiausiai atpažįstama liga – kepenų cirozė.)9 klausimas visi atsakė teisingai.10 klausimas Visi atsakė teisingai.

Rezultatų apibendrinimas

Į 10 klausimą visi atsakė teisingai. (100%).

Išvados

• Daugumai mokinių (ypač 8 – 9 klasių) trūksta informacijos apie alkoholio žalą žmogaus organizmui.• Daug mokinių nesupranta, kas yra alkoholizmas ir kokie yra ilgalaikio alkoholio vartojimo padariniai.• Daugelis mokinių nežino, kokios ligos ir sveikatos sutrikimai gresia vartojant daug alkoholio.

Darbo uždaviniai

• Išsiaiškinti apie alkoholio žalą žmogaus organizmui.• Patikrinti mokinių žinias apie alkoholį.

Seirijų A. Žmuidzinavičiaus vid. m-kla

Alkoholio poveikis žmogaus organizmui

Ruošė: Simona Sakalauskaitė ir Nerijus Kochanskas 11r Darbo vadovė: mokytoja Irena Tarasevičienė

2005 m., SeirijaiNaudota literatūra:

• „Mokykla be narkotikų“, Homo liber, Vilnius, 2002 m.• Laikraštis „ Sveikatos ABC“, Kaunas, 2001 m.

Internetiniai adresai:

• www.ne-gerk.com• www.vsv.lt