Maisto produktai

939 0

Maisto produktai

Projektą parengė:

Plungės “Saulės”gimnazijos 11kl.mokinė Rūta Adomaitytė

Nors mityba yra egzistencijos pagrindas, apetitas gali būti ir džiaugsmas, ir nelaimė. Požiūris į maitinimąsi priklauso nuo žmogaus kultūros, socialinės padėties. Bet ir apsišvietęs žmogus, žinodamas lotynišką savo negalios diagnozę, gali nenusimatyti apie pokyčių organizme ryšį su mityba.

Mityba lemia gyvenimo pilnavertiškumą, sugebėjimą įveikti stresą, operacinę traumą, infekciją.

Paprika

Jose gausu vitamino C,jos nekaloringos.Paprika nuo seno auginta Pietų Amerikoje.Paprikos yra įvairiausių rūšių-pradedant pipirais,aštria,deginančia čili,baigiant saldžiąja paprika.Ji paprasčiausiai skinama dar ne visai nunokusi-tokios paprikos ankštys kietesnės,sultingesnės,ne itin sodraus skkonio,kartais net kiek karstelėjusios.Papriką derėtų laikyti šaldytuve,daržovių dėžėje.Paprikos dedama į daugelį patiekalų.

Receptas(„Paprika,įdaryta kiaušiniais“):

komponentai:raudona,apvalaina paprikos ankštis/2 pomidorai/alyvuogių aliejaus/druskos/maltų pipirų/kiaušinis/pieno/svogūnų laiškų.

paruošimas:papriką nuplaukite,perpjaukite pusiau ir išimkite sėklas.Ištepkite alyvuogių aliejumi ir įdėkite į orkaitę,įkaitintą iki 180C.Kepkite apie 10min.Išėmę papriką,sumažinkite orkaitės temperatūrą iki 125C.Pomidorus nulupkite,perpjaukite perpus,išimkite sėklas ir smulkiai supjaustykite.Įpylę alyvuogių aliejaus,kiek patroškinkite.Pasūdykite,įberkite pipirų ir sudėkite į paprikos puseles.Kiuašinį suplakite su trupučiu pieno ir prieskonių.Plakinį,supylę i paprikos puseles,kepkite orkaitėje 15min.-kol sutirštės.Išėmę užberkite svogūnų laiškų.

Svogūnų laiškai

Jie kaip česnakas(ir laukinis)yra svogūninis augalas.Prekiaujama vietiniais arba kitose Europos šalyse augintais svogūnų laiškais.Svogūnų laaiškų skonis artimas svogūno,česnako skoniui.Svogūnų laiškai tinka daugybei patiekalų-salotoms,kaiušinių patiekalams,jų beriama į varškę,sriubas,ant virtų bulvių.

Receptas(„Sumuštinis su agurku“):

komponentai:2riekės įvairių grūdų duonos/50g 60%rieb.tepamo grietinėlės sūrio/agurkas/druskos/maltų pipirų/svogūnų laiškų.

paruošimas:duonos riekes užtepkite grietinėlės sūriu.Agurką,supjaustę plonais griežinėliais,sudėkite ant duonos.Pasūdykite,užberkite pipirų.Galiausiai apiberkite svogūnų laiškais.

Laukiniai ryžiai

Laukiniai ryžiai-tai sėklos augalo,derančio va

andens apsemtoje dirvoje.Laukiniai ryžiai veši Šiaurės Amerikos ežerų bei upių slėniuose.Baltymai sudaro 14%laukinių ryžių maistingųjų medžiagų.Juose yra B grupės vitaminų ir įvairių mineralinių medžiagų-kalcio,geležies,magnio,kalio.Laukinių ryžių beriama i mišraines,sriubas,ryžių patiekalus ir net desertus.Be abejo,jie valgomi su mėsa,o taip pat ir paukštiena,žuvimi.Laukiniai ryžiai labiau išbrinksta nei paprasti.

Receptas(„Laukinių ryžių ir daržovių mišrainė“):

komponentai:50g virtų ryžių/250g nuplikytų daržovių,tarkim morkų ir saldžiųjų žirnelių ankščių/pusės citrinos sultys/baziliko lapelių/druskos/maltų pipirų/garstyčių/valg.š.labai riebios grietinės/2valg.š.alyvuogių aliejaus.

paruošimas:laukinius ryžius ir daržoves atsargiai sumaišykite.Citrinos sultis,smulkiai suskabytą baziliką ir kt.priedus supilkite į mikserį ir suplakite.Neužmirškite paragauti.Užpilkite šiuo mišiniu laukinių ryžių ir daržovių mišrainę.Po 30min.patiekite.

Kukurūzai

Ši grūdinė kultūra yra vienas pagrindinių Pietų Amerikos maisto produktų.Kukurūzai kildinami is Peru,Andų plokščiakalnio.Sveikos burbuolės laikytinos šaldytuve,daržovių dėžėje,tačiau tik keletą parų.Skardinėse konservuotų kukurūzų grūdelių beriama į mišraines,picas,jais įdaroma višta.Nunokusių burbuolių grūdeliai išdžiūva,jų skonis primena miiltų skonį.Iš jų gaminamas kukurūzų krakmolas ir kukurūzų kruopos.

Receptas(„Kukurūzų ir paprikos mišrainė“):

komponentai:apie 200g skardinėje konservuotų kukurūzų grūdelių/2nedidelės paprikos ankštys-raudona ir žalia/2valg.š.alyvuogių aliejaus/valg.š.raudono vyno acto/smulkiai sukapotas ankstyvasis svogūnėlis/garstyčių/druskos/maltų pipirų.

paruošimas:kukurūzus gerai nuvarvinkite.Papriką nuplaukite,perpjaukite pusiau,išimkite sėklas ir supjaustykite plonomis juostelėmis.Pagaminkite padažą:supilkite alyvuogių aliejų,raudono vyno actą,suberkite kt.priedus ir sumaišykite.Kukurūzų grūdelius ir papriką atsargiai sumaišykite,supilkite padažą.

Riešutai

Riešutai dar vadinami vaisiais su kevalu.Riešutai yra auginami Afrikoje ir Indijoje.Riešutai gausūs riebalų,tad yra nepaprastai kaloringi.Riešutuose gausu vitaminų ir mineralinių medžiagų-iš jų B grupės vitaminai,vitaminai E,kalis,skatinantys smegenų veiklą,padedantys sutelkti dė

ėmesį.Negliaudytus riešutus vėsioje,tamsioje,sausoje vietoje galite laikyti dvigubai tiek.Jų beriama į desertus,dribsnius,mišraines su sūriu.

Receptas(„Sumuštinis s

. . .

Alyvuogių aliejus

Aliejus,gaminamas iš tamsių alyvuogių,yra gerokai sodresnis nei spaustas iš žalių vaisių.Alyvuogių aliejaus gausiausiai gaminama Viduržemio jūros šalyse.Skaidrus alyvuogių aliejus,kitaip nei natūralus,gaminamas apdorojant termiškai,taigi jį tenka labiau rafinuoti.Alyvuogių aliejus,laikomas šviesoje ir šilumoje,netrunka apkarsti.Jis vartojamas virimui ir kepimui-geriausia perpus su sviestu.

Aliejaus prireikia konservuojant daržoves,žalumynus,taip pat salotoms.

Receptas(„Mocarelos sūris su vytintais pomidorais“):

komponentai:125g 45%rieb.Mocarelos sūrio/4 vytinti pomodorai/sauja aštroų lapinių salotų/raudono vyno acto/alyvuogių aliejaus/druskos/maltų pipirų.

paruošimas:Mocarelos sūrį supjaustykite plonais griežinėliais,vytintus pomidorus-juostelėmis.Aštrias lapines salotas,nuplovę vandeniu,nuvarvinkite.Į lėkštę sudėkite supjaustytas salotas,Mocarelos sūrį ir pomidorus.Salotas pašlakstykite raudono vyno actu ir alyvuogių aliejumi.Pasūdykite,užberkite pipirų.Palaikykite paie 30min,kol susigers prieskoniai,ir patiekite.

Join the Conversation

×
×