Apie linus

Apie linusLinas—tai mėlynai žydinti grūdinė kultūra. Jo sėklos, kurios dar vadinamos sėmenimis, yra plokščios, ovalo formos, truputį didesnės už sezamo sėklas.Linų sėmenys yra traškūs, malonaus riešutų skonio, o jų spalva gali būti skirtinga—nuo rausvai rudos iki šviesiai gelsvos. Spalva priklauso nuo pigmentų kiekio, esančio sėklos apdangale—kuo daugiau pigmento, tuo tamsesnė spalva. Sėklų spalva nesunkiai pakeičiama pritaikius tam tikrus nesudėtingus auginimo metodus.Sėmenyse gausu riebalų, baltymų bei dietinių skaidulų. Įvairių tyrimų metu nustatyta, kad sėmenyse yra vidutiniškai 41% riebalų, 20% baltymų, 28% dietinių skaidulų, 7.7% vandens ir 3.4% pelenų, t.y. mineralais turtingų liekanų, gaunamų sudeginus linų bandinius. Sėmenų maistinė vertė gali kisti priklausomai nuo linų rūšies, auginimo sąlygų, apdirbimo būdo ir t.t. Ypatingai svarbios yra klimato savybės—šaltos naktys pagerina linų sėmenų aliejaus sudėtį ir kokybę.Riebiosios rūgštysLinų sėmenys nuo seno yra vertinami dėl juose esančių riebalų, kuriuose gausu riebiųjų rūgščių (žiūrėti 1 paveikslą).

1 pav. Riebiųjų rūgščių kiekiai skirtingų rūšių aliejuje ir riebaluose, proc.Sėmenyse ypatingai daug randama polinesočiųjų riebiųjų rūgščių:• alfa-linoleninės rūgšties (ALR)—nepakeičiamos omega–3 riebiosios rūgšties; • linoleinės rūgšties (LR)—nepakeičiamos omega–6 riebiosios rūgšties. Šios dvi polinesočiosios riebiosios rūgštys yra gyvybiškai svarbios žmogui ir turi būti gaunamos su maistu, nes mūsų organizmas jų negamina. Jos būtinos ląstelių membranų elastingumui palaikyti ir vaidina svarbų vaidmenį cholesterolio apykaitoje.Pastaraisiais dešimtmečiais mitybos specialistai ypatingai sunerimo, kad vis daugiau yra suvartojama maisto, kuriame gausu omega–6 grupės rūgščių ir per mažai omega–3 grupės rūgščių. Iškyla problema, nes abiejų grupių rūgščių apykaitai reikia tų pačių enzimų. Taip atsiranda konkurencija tarp jų. Omega–6 grupės rūgščių perteklius trukdo omega–3 grupės rūgščių apykaitai ir neleidžia jų įsisavinti.

Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) rekomenduojamas omega–6 ir omega–3 rūgščių santykis yra 5:1. Tam, kad išlaikytume šį santykį, reikėtų valgyti daugiau žalialapių daržovių, ankštinių augalų, žuvies ir linų sėmenų.Ypatingai vertingas šiuo požiūriu yra linų sėmenų aliejus. 1 paveiksle yra palyginti riebiųjų rūgščių kiekiai įvairiuose aliejuose bei riebaluose. Alfa–linoleninė rūgštis linų sėmenų aliejuje sudaro 57% visų rūgščių ir dėl to šis aliejus yra laikomas turtingiausiu augaliniu omega–3 rūgščių šaltiniu. Linoleinė rūgštis sudaro 16% visų riebiųjų rūgščių. Linų sėmenų aliejus turi mažiausią kiekį nepageidaujamų sočiųjų rūgščių. Mononesočiųjų rūgščių kiekis šiame aliejuje taip pat yra nedidelis.Amino rūgštysLinų sėmenyse yra ir organizmui gyvybiškai svarbių amino rūgščių (žiūrėti 1 lentelę). Amino rūgštys būtinos baltymų, kolageno ir t.t. sintezei. Jų ypač reikia augančiam bei sportuojančiam organizmui. Šios rūgštys pagerina odos būklę, greičiau auga plaukai, mažėja priešmenstruacinio sindromo, osteoporozės požymiai, gerėja miegas, normalizuojasi centrinės nervų sistemos veikla, didėja organizmo atsparumas.1 lentelė. Amino rūgščių kiekiai linų sėmenyseAmino rūgštys Linų sėmenys (rudi) g/100g baltymų Linų sėmenys (gelsvi) g/100g baltymųAlaninas 4.4 4.5Argininas 9.2 9.4Asparagino rūgštis 9.3 9.7Gliutamino rūgštis 19.6 19.7Glicinas 5.8 5.8Histidinas* 2.2 2.3Izoleucinas* 4.0 4.0Leucinas* 5.8 5.9Lizinas* 4.0 3.9Metioninas* 1.5 1.4Fenilalaninas* 4.6 4.7Prolinas 3.5 3.5Serinas 4.5 4.6Treoninas* 3.6 3.7Triptofanas* 1.8 Nėra duomenųTirozinas 2.3 2.3Valinas* 4.6 4.7* – gyvybiškai būtinos amino rūgštys.Dietinės skaidulosSkaidulos—tai struktūrinės medžiagos, esančios augalų ląstelių sienelėse. Jos sudarytos iš nevirškinamų angliavandenių bei kitų augalinių medžiagų, kurios naudingos žmonių sveikatai. Skaidulos nevirškinamos plonojoje žarnoje ir patenka tiesiai į storąją žarną.
Skaidulos labai svarbios žmogaus organizmui:• mažina cholesterolio koncentraciją kraujo plazmoje, taip saugodamos nuo aterosklerozės; • gerina ir aktyvina žarnyno veiklą, mažina jame puvimo procesus; • nukenksmina tulžies rūgštis, kurių perteklius valgant riebų maistą kenkia žarnų gleivinei; • detoksikuoja organizmą—sujungia sunkiuosius metalus ir padeda juos pašalinti su išmatomis. Linų sėmenyse yra apie 28% skaidulų. Didžiąją dalį skaidulų frakcijų sudaro:• celiuliozė—pagrindinė struktūrinė augalų ląstelių sienelių medžiaga; • augalų gleivingosios medžiagos—tam tikri polisacharidai, kurie sumaišyti su skysčiais, tampa tąsiais; • ligninai—tam tikros skaidulos, randamos sumedėjusių augalų ląstelių sienelėse. Ligninai kartais klaidingai sutapatinami su panašiai vadinama medžiaga—lignanais. Nors abi medžiagos yra randamos ląstelių sienelėse, tačiau ligninai suteikia ląstelių sienėlėms tvirtumo ir kietumo, o lignanai yra fitohormonai (augalinės kilmės hormonai), kurių reikšmė žmonių mitybai, vėžio profilaktikai yra itin didelė ir todėl aktyviai tiriama.

FitohormonaiFenolio rūgštys: jos veikia kaip antioksidacinės, priešvėžinės ir antimikrobinės medžiagos. Viename kilograme linų sėmenų jų yra apie 8–10 g.Lignanai: augaliniai lignanai yra fenolio junginiai. Šie biologiškai aktyvūs fitohormonai turi stiprų priešvėžinį bei antioksidacinį poveikį. Nors lignanų galima rasti daugelyje augalų rūšių, tačiau linų sėmenyse jų yra vidutiniškai 700 kartų daugiau nei kituose dažniausiai naudojamuose augaliniuose produktuose.Flavonoidai: flavonoidai yra polifenoliai, kurie randami daugelyje vaisių, daržovių, kai kuriuose gėrimuose, pavyzdžiui, vyne, arbatoje. Flavonoidai veikia kaip antioksidantai, neutralizuojantys žmogaus organizme medžiagų apykaitos metu susidariusių laisvųjų radikalų perteklių, kuris žaloja kūno ląsteles, sukelia širdies ir kraujagyslių bei vėžio ligas, skatina jų vystymąsi. Šie antioksidantai sujungia svarbiausius metalus, sąveikauja su enzimais, reguliuoja riebalų apykaitą, lėtina oksidaciją ir turi priešuždegiminį poveikį. 100 g linų sėmenų yra apie 35–70 mg flavonoidų.

Vitaminai ir mineralaiVitaminai ir mineralai—tai biologiškai aktyvios medžiagos, kurios yra būtinos kiekvieno žmogaus organizmui. Šios medžiagos padeda išvengti organizmo išsekimo, mažakraujystės, sumažinti vėžio riziką, atitolinti senatvę, jos reikalingos energijos gavybai ir maistinių medžiagų pasisavinimui, nervų ir kitų organizmo sistemų darbui užtikrinti.Kiekvieną dieną privalome savo maisto racioną praturtinti vitaminais ir mineralinėmis medžiagomis. Šiuo tikslu tinka vartoti linų sėmenis (žiūrėti 2 lentelę).2 lentelė. Linų sėmenyse esantys vitaminai bei mineralaiVitaminai ir mineralai 100 g linų sėmenų esantis kiekisVandenyje tirpūs vitaminaiVitaminas C (askorbo rūgštis) 0.50 mgVitaminas B1 (tiaminas) 0.53 mgVitaminas B2 (riboflavinas) 0.23 mgVitaminas PP (niacinas) 3.21 mgVitaminas B5 (pantoteno rūgštis) 0.57 mgVitainas B6 (piridoksinas) 0.61 mgFolio rūgštis 112 μgBiotinas 6 μgRiebaluose tirpūs vitaminaiVitaminas Eb Alfa–tokoferolis 0.7 mgDelta–tokoferolis 0.1 mgGama–tokoferolis 55.2 mgMineralaiKalcis 236 mgVaris 1 mgGeležis 5 mgMagnis 431 mgManganas 3 mgFosforas 622 mgKalis 831 mgNatris 27 mgCinkas 4 mg

Receptai su linų produktais

Užkandžiai Linų sėmenų krekeriaiPaprasta paruošti ir labai skanu.• ¼ puodelio skrudintų linų sėmenų; • ¼ puodelio maltų linų sėmenų; • 1 ½ puodelio miltų; • ½ arb. šaukštelio kepimo miltelių; • ½ arb. šaukštelio druskos; • 4 arb. šaukšteliai minkšto sviesto arba margarino; • ½ puodelio lieso pieno. Į dubenį suberkite skrudintus ir maltus linų sėmenis, miltus, kepimo miltelius, druską ir sviestą ar margariną. Gerai išmaišykite, supilkite pieną ir minkykite, kol gausite minkštą tešlą. Ją apgaubkite plėvele ir 10 minučių palaikykite šaldytuve.Tešlą padalinkite į 4 dalis ir kiekvieną jų iškočiokite į 2 mm storio lakštus. Juos supjaustykite į 6×6 cm kvadratėlius. Šiuos kvadratėlius sudėkite į skardą, pabarstytą miltais. Kepkite 1600C temperatūroje apie 20 minučių, kol krekeriai apskrus.Sūrio kamuoliai su pipirais ir linų sėmenimis

Visi prašys Jūsų šio paprasto recepto.• 250 g neriebaus tepamo sūrio; • 1 arb. šaukštelis stambiai maltų juodųjų pipirų; • 1 arb. šaukštelis šviežių prieskoninių žolelių (krapų, petražolių ar kt.); • 2 valg. šaukštai skrudintų linų sėmenų. Dubenyje šakute sumaišykite tepamą sūrį, pipirus ir žoleles, kol gausis vientisa masė. Ją padalinkite į 2 dalis, iš kurių kiekvienos suformuokite po kamuoliuką. Juos apvoliokite skrudintuose linų sėmenyse ir 2 valandas uždengtus palaikykite šaldytuve.Patiekite su krekeriais ir daržovėmis.Sūrūs sausainukaiPaprastas ir nuostabus valgis.• 2-3 puodeliai miltų; • 2 valg. šaukštai smulkaus cukraus; • 1 arb. šaukštelis druskos; • 1 valg. šaukštas sausų mielių; • 1 puodelis vandens; • 1 valg. šaukštas sviesto arba margarino; • ¼ puodelio skrudintų linų sėmenų; • 1 kiaušinio trynys; • pagal skonį stambios druskos (užbarstymui); • pagal skonį maltų linų sėmenų (užbarstymui). Dideliame inde sumaišykite 1 puodelį miltų, cukrų, druską ir mieles. Kitame inde iki 50-550C pašildykite vandenį kartu su sviestu. Šį skystį supilkite į miltų masę ir gerai išmaišykite. Suberkite skrudintus linų sėmenis, likusius miltus ir išminkykite tešlą. Ją palaikykite riebalais išteptame inde, pastatytame šiltoje vietoje. Palaukite 45–60 minučių, kol tešla iškils.Iškilusią tešlą dar paminkykite 5 kartus ir padalinkite į 12 lygių porcijų. Jas iškočiokite virvelės forma, suformuokite riestainukus. Juos sudėkite į miltais pabarstytą skardą ir 5 minutes leiskite tešlai pakilti.Trynį išplakite su trupučiu vandens ir patepkite riestainukus. Ant viršaus užbarstykite stambios druskos ir maltų linų sėmenų.Kepkite apie 15 minučių, kol riestainukai gražiai paruduos.Patiekite kartu su garstyčiomis arba lydyto sūrelio padažu.Sriubos:Makaronų, lęšių ir linų sėmenų sriubaPati mėgstamiausia šeimos sriuba.• ¼ puodelio sviesto; • 1 vidutinio dydžio smulkiai supjaustytas svogūnas; • 1 vidutinio dydžio smulkiai supjaustyta morka; • 1 smulkiai supjaustytas saliero stiebelis;
• ¼ smulkiai supjaustyto žaliojo pipiro; • 5 puodeliai verdančio vandens; • ⅓ puodelio vištienos sultinio su druska; • 2 arb. šaukšteliai ypatingai smulkiai supjaustyto česnako; • 1 lauro lapas; • 500 ml indelis su pipirais ir prieskoniais marinuotų pomidorų; • ⅓ puodelio smulkių makaronų; • ⅓ puodelio nuplautų džiovintų lęšių; • 1 arb. šaukštelis cukraus; • ⅓ puodelio skrudintų linų sėmenų. Dideliame puode ištirpinkite sviestą. Sudėkite svogūną, morkas, salierus ir žaliąjį pipirą. Šias daržoves paskrudinkite ant silpnos ugnies apie 20 minučių, retkarčiais pamaišydami. Įpilkite verdantį vandenį, sultinį, česnakus, lauro lapą, marinuotus pomidorus kartu su marinatu, makaronus ir lęšius. Išmaišykite. Virinkite apie 1 valandą ant silpnos ugnies, kol išvirs lęšiai.Suberkite cukrų ir linų sėmenis, pamaišykite ir patiekite ant stalo.Salotos:Brokolių salotosPuikios saldžiosios salotos… tik truputis pastangų.• 6 puodeliai supjaustytų brokolių; • ¼ puodelio smulkiai pjaustytų raudonųjų svogūnų; • ¾ puodelio nuplautų razinų; • ¼ puodelio moliūgų sėklų arba saulėgrąžų; • 2 valg. šaukštai skrudintų linų sėmenų; Užpilas:• ¾ puodelio neriebaus majonezo; • 2 valg. šaukštai acto; • cukraus pagal skonį. Į didelį dubenį suberti brokolius, svogūnus, razinas, moliūgų sėklas ar saulėgrąžas ir skrudintus linų sėmenis.Kitame inde sumaišykite majonezą, actą ir cukrų. Padažą užpilkite ant salotų ir gerai sumaišykite.Prieš patiekdami atšaldykite.Salotos “Antipasto”Nepakartojamo skonio salotos.Užpilas:• 1 valg. šaukštas alyvų aliejaus; • 2 valg. šaukštai skrudintų linų sėmenų; • 2 skiltelės česnako; • 2 valg. šaukštai balto vyno acto; • 2 valg. šaukštai vandens; • 2 valg. šaukštai smulkintų šviežių prieskoninių žolelių; • ½ arb. šaukštelio sausų garstyčių; • ¼ arb. šaukštelio druskos; • maltų pipirų pagal skonį. Salotos:• 6 puodeliai nuplautų, nusausintų, suplėšytų gūžinių salotų; • 127 ml indelis alyvuogių be kauliukų; • 170 ml indelis marinuotų artišokų šerdelių; • 12 grybų, perpjautų per pusę; • 2 vidutinio dydžio supjautyti pomidorai; • 2 valgomieji šaukštai tarkuoto parmezano sūrio (kieto itališko sūrio).
Papuošimas:• 6 kietai virti kiaušiniai, perpjauti į 4 dalis • 12 plonų riekelių salamio dešros, supjaustytos į 6 mm pločio juosteles; • 6 marinuoti pipirai; • pagal skonį raudonojo svogūno, supjaustyto žiedelių forma. Į mažą indą supilkite aliejų ir pakepinkite svogūnus.Į kitą indą supilkite vyno actą, vandenį, žoleles, sausas garstyčias, druską, pipirus, skrudintus linų sėmenis, artišokų marinatą ir viską gerai išmaišykite.Dideliame dubenyje sumaišykite salotas, alyvuoges, artišoko šerdeles, grybus ir pomidorus kartu su pagamintu užpilu ir parmezano sūriu.Lygiomis dalimis sudėkite salotas į 6 lėkštes. Papuoškite kiekvieną jų kiaušiniu, salamio dešra, marinuotais pipirais ir svogūnais.Salotos “Lengvumas”Ypatingos gaivos stebuklas.• 1 puodelis supjaustytų salotų; • 1 valg, šaukštas supjaustyto poro arba svogūno; • 1 morka, sutarkuota burokine tarka; • 1 kubeliais supjaustyta raudona paprika; • 2 šaukštai skrudintų linų sėmenų; • 2 šaukštai linų sėmenų aliejaus; • 1 nedidelė citrina. Sumaišykite daržoves, suberkite skrudintus linų sėmenis ir druską. Aliejų sumaišykite su išspaustos citrinos sultimis ir užpilkite salotas. Jas patiekite vienas arba prie karštų mėsos, žuvies patiekalų. Antrieji patiekalai: Mėsos plokštainisVienas iš gyvenimo malonumų…• 1 kg maltos liesos jautienos; • 1 puodelis lieso pieno; • ½ puodelio maltų linų sėmenų; • ½ puodelio smulkiai sutarkuotų džiūvėsėlių; • ½ puodelio smulkiai supjaustyto svogūno; • 1 kiaušinis; • 1 arb. šaukštelis juodųjų pipirų; • 1 arb. šaukštelis česnakų miltelių; • 1 arb. šaukštelis sausų garstyčių; • 2 arb. šaukšteliai druskos; • ¼ arb. šaukštelio maltų čiobrelių; • ¼ puodelio kečupo. Dideliame inde sumaišykite jautieną, pieną, maltus linų sėmenis, džiūvėsėlius, svogūnus, kiaušinį, pipirus, česnaką, garstyčias, druską ir čiobrelius. Gautą mišinį sudėkite į kepimo skardą ir ant viršaus užpilkite kečupą. Kepkite 1800C temperatūros orkaitėje apie pusantros valandos.Keptas viščiukasMėgstamiausias aštrus patiekalas.• 1 išplaktas kiaušinis;
• 3 valg. šaukštai lieso pieno; • ½ puodelio maltų linų sėmenų; • ½ puodelio smulkiai sutarkuotų džiūvėsėlių; • ¼ arb. šaukštelio maltų juodųjų pipirų; • 1 valg. šaukštas džiovintų petražolių; • 1 arb. šaukštelis džiovintos paprikos; • 1 arb. šaukštelis čili prieskonių; • 2 arb. šaukšteliai smulkiai supjaustyto česnako; • 1 arb. šaukštelis prieskoniais pagardintos druskos; • 1–1½ kg viščiuko mėsos; • 2 valg. šaukštai pašildyto sviesto. Išplakite kiaušinį ir pieną. Negiliame inde sumaišykite maltus linų sėmenis, džiūvėsėlius, pipirus, petražoles, papriką, čili, česnaką ir prieskoniais pagardintą druską.Nulupkite viščiuko odą, mėsą nuplaukite, nusausinkite ir supjaustykite į vidutinio dydžio gabaliukus. Juos pamirkykite kiaušinio mišinyje ir apvoliokite paruoštuose džiūvėsėliuose.Sudėkite viščiuko gabalėlius į riebalai išteptą skardą taip, kad jie vienas su kitu nesiliestų. Viršų pašlakstykite pašildytu sviestu ir kepkite iki 1900C temperatūros įkaitintoje orkaitėje apie 45 minutes.Šveicariškas kumpio plokštainisPikantiškas patiekalas.Tešla:• 3 puodeliai miltų; • 2 valg. šaukštai cukraus; • ½ arb. šaukštelio druskos; • ¼ puodelio linų sėmenų; • 1 valg. šaukštas mielių; • 1 puodelis vandens; • ¼ puodelio garstyčių miltelių;

Įdaras:• 2 valgomieji šaukštai margarino. • 1½ puodelio kubeliais pjaustyto kumpio; • 1 puodelis plėšyto šveicariško sūrio; • ½ puodelio su krapais marinuotų agurkų; • 1 kiaušinis. Dideliame inde sumaišykite 2 puodelius miltų su druska ir linų sėmenimis. Šiltame, bet nekarštame vandenyje ištirpinkite mieles ir cukrų. Mieles supilkite į miltus. Ant silpnos ugnies pašildykite margariną kartu su garstyčiomis ir supilkite į miltus.Sudėkite likusius miltus ir išminkykite tešlą. Ją iškočiokite į 35 x 30 cm stačiakampį, kurio centre sudėkite kumpį, sūrį ir supjaustytus marinuotus agurkus.Tešlą kas 2.5 cm įpjaukite (nuo centro pakraščio link). Šias juosteles pinkite taip, kad plokštainis taptų pynutės formos. Šią pynutę apie 15 minučių palaikykite šiltoje vietoje, kad pakiltų tešla. Kepkite iki 1900C temperatūros įkaitintoje orkaitėje apie 25 minutes, prieš tai patepę pynutės viršų išplaktu kiaušiniu.

Špinatų lazanijaPasidarykite dvi porcijas ir vieną užšaldykite—galėsite pavaišinti netikėtai užsukusius svečius…• 6 lazanijos lakštai Mėsos sluoksnis:• 250 g maltos jautienos; • 250 g maltos kiaulienos; • 1 puodelis supjaustytų svogūnų; • 2 smulkiai supjaustytos česnako skiltelės; • 400 ml indelis marinuotų pomidorų; • 200 ml indelis pomidorų padažo; • 150 ml indelis kečupo; • 2 arb. šaukšteliai džiovinto baziliko; • 2 arb. šaukšteliai džiovinto raudonėlio; • ½ arb. šaukštelio maltų juodųjų pipirų. Sūrio sluoksnis:• 1 išplaktas kiaušinis; • 500 g kaimiško sūrio; • ¼ puodelio tarkuoto parmezano sūrio (kieto itališko sūrio); • 3 valg. šaukštai šviežių petražolių; • 300 g šaldytų pjaustytų špinatų; • ½ puodelio maltų linų sėmenų; • ½ puodelio tarkuoto mozarelos sūrio. Puode patroškinkite mėsą, svogūnus ir česnakus. Nugriebkite riebalus. Supilkite pomidorus, pomidorų padažą, kečupą, baziliką, raudonėlį ir pipirus. Uždenkite puodą, sumažinkite ugnį ir dar 15 minučių maišydami patroškinkite.10–12 minučių pavirinkite makaronų lakštus, kol suminkštės, bet bus tvirti. Nupilkite vandenį ir perplaukite makaronus šaltu vandeniu.Dubenyje sumaišykite kiaušinį, kaimišką ir parmezano sūrį, petražoles, špinatus ir maltus linų sėmenis.Kepimo formą padenkite dviem išvirtais makaronų lakštais, uždėkite pusę sūrio masės, ant viršaus—pusę mėsos masės. Ant šių sluoksnių užberkite pusę mozarelos sūrio masės ir uždėkite du makaronų lakštus.Pakartokite visus sluoksnius ir juos vėl uždenkite makaronais. Viršų galite papuošti papildomai patarkuotu parmezano sūriu ir pjaustytais pomidorais.Kepkite apie 30–35 minutes iki 1900C temperatūros įkaitintoje orkaitėje.Kepti ryžiai su sėmenimisMėgsta ne tik vaikai…• 1 puodelis ilgagrūdžių ryžių; • 2 puodeliai vandens; • ½ arb. šaukštelio druskos; • 2 valg. šaukštai saulėgrąžų aliejaus; • 3 gerai išplakti kiaušiniai;
• ½ puodelio kubeliais supjaustyto kumpio arba kitos mėsos; • ¾ puodelio šaldytų daržovių mišinio (morkų, žirnelių, kukurūzų); • 2 supjaustyti svogūnai; • 2 valg. šaukštai sojos padažo; • ½ arb. šaukštelio linų sėmenų aliejaus; • ¼ puodelio skrudintų linų sėmenų. Nuplaukite ryžius. Puode užkaiskite vandenį, įberkite druskos ir palaukite, kol vanduo užvirs. Supilkite ryžius ir virkite apie 20 minučių, retkarčiais pamaišydami šakute. Nupilkite vandenį ir leiskite ryžiams pilnai atvėsti.Nedidelėje troškintuvėje pašildykite saulėgrąžų aliejų, supilkite kiaušinius ir leiskite jiems truputį pakepti. Sudėkite biriai išvirtus ryžius ir kruopščiai išmaišykite, kad visi ryžiai pasidengtų kiaušiniu. Suberkite mėsos kubelius, daržoves ir svogūnus. Mišinį nuolat maišydami patroškinkite apie 4 minutes. Įpilkite sojos padažą, linų sėmenų aliejų ir linų sėmenis. Pilnai uždenkite troškintuvės dangtį ir dar pakepkite apie 3 minutes.

Vaisinis faršasVaisiai ir riešutai suteikia nepakartojamo skonio!• 4 puodeliai džiovintos baltos duonos kubelių (džiūvėsėlių); • ½ puodelio susmulkintų morkų; • ½ puodelio susmulkintų salierų; • 1 nedidelis supjaustytas svogūnas; • 2 valg. šaukštai sviesto; • ½ arb. šaukštelio druskos; • ¾ arb. šaukštelio paukštienos prieskonių; • ⅛ arb. šaukštelio maltų juodųjų pipirų; • ⅛ arb. šaukštelio muskato riešuto; • ½ puodelio skrudintų linų sėmenų; • ¼ puodelio susmulkintų graikinių riešutų; • ⅓ puodelio vištienos sultinio; • ¾ puodelio vandenyje išmirkytų razinų; • 2½ puodelio pjaustytų obuolių. Keptuvėje pašildykite sviestą ir paskrudinkite morkas, salierus bei svogūnus, kol suminkštės. Suberkite druską, paukštienos prieskonius, pipirus bei muskato riešutus.Supilkite mišinį į didelį indą, suberkite džiūvėsėlius, skrudintus linų sėmenis, vištienos sultinį, razinas ir obuolius. Viską gerai išmaišykite. Šiuo faršu įdarykite vištą, kalakutą, žąsį arba supilkite jį į troškintuvę ir dar 40–45 minutes patroškinkite iki 1800C temperatūros įkaitintoje orkaitėje.

Pakepintos daržovėsNuostabus būdas paruošti savo mėgiamas daržoves.• 1 valg. šaukštas saulėgrąžų aliejaus; • 1 vidutinio dydžio svogūnas, supjaustytas žiedeliais; • ½ mažos cukinijos, išilgai perpjautos į dvi dalis ir supjaustytos į 1 cm gabalėlius; • 1½ puodelio žiedinių kopūstų, supjaustytų kąsnio dydžio gabalėliais; • 1½ puodelio brokolių, supjaustytų kąsnio dydžio gabalėliais; • 1 puodelis šviežių supjaustytų grybų; • ½ puodelio plonomis juostelėmis išilgai supjaustytų morkų; • ½ puodelio juostelėmis supjaustytų žaliųjų pipirų; • ½ puodelio juostelėmis supjaustytų raudonųjų pipirų. Padažas:• 2 valg. šaukštai skrudintų linų sėmenų; • 1 valg. šaukštas sutarkuoto šviežio imbiero; • ¼ puodelio vištienos sultinio; • 2 valg. šaukštai sojos padažo; • 1 valg. šaukštas vyno acto; • 1 arb. šaukštelis cukraus; • 1 valg. šaukštas maltų linų sėmenų; • 1 valg. šaukštas skrudintų linų sėmenų. Į troškintuvę įpilkite aliejaus. Suberkite svogūnus, cukinijas, žiedinius kopūstus, brokolius, grybus, morkas bei pipirus ir maišydami pakaitinkite 5 minutes. Uždenkite dangtį ir dar patroškinkite apie 2 minutes.Nedideliame inde sumaišykite maltus linų sėmenis, česnaką, imbierą, sultinį, sojos padažą, vyno actą ir cukrų. Šiuo mišiniu užpilkite daržoves. Maišydami pavirkite dar kelias minutes. Užbarstykite skrudintais linų sėmenimis ir patiekite.Kviečių ir linų sėmenų plovasPuikus patiekalas prie bulvių ar ryžių.• 2 valg. šaukštai sviesto arba margarino; • 1 puodelis kviečių; • ¼ puodelio skrudintų linų sėmenų; • ⅓ puodelio smulkiai supjaustyto svogūno; • 1 mažas pomidoras, supjaustytas kubeliais; • 2 puodeliai vištienos sultinio; • ½ arb. šaukštelio druskos; • ¼ arb. šaukštelio susmulkinto rozmarino. Puode ištirpinkite sviestą ar margariną. Suberkite kviečius, linų sėmenis ir svogūnus. Maišydami patroškinkite apie 3 minutes, kol kviečiai pasidarys šviesiai rudi, o linų sėmenys patamsės. Sudėkite pomidorus, vištienos sultinį, druską ir rozmariną.Uždėkite dangtį, palaukite, kol užvirs ir dar pavirinkite apie 15 minučių. Nupilkite skystį, išmaišykite plovą su šakute ir patiekite.
Miltiniai patiekalai: Apelsininiai pyragaičiai su linų sėmenimis ir sėlenomisApelsinai suteikia pyragaičiams nepakartojamą kvapą.• 2½ puodelio sėlenų; • 1 puodelis miltų; • 1 puodelis skrudintų linų sėmenų; • 1 valg. šaukštas kepimo miltelių; • ½ arb. šaukštelio druskos; • 2 apelsinai; • 1 puodelis rudojo cukraus; • 1 puodelis pasukų; • ½ puodelio saulėgrąžų aliejaus; • 2 kiaušiniai; • 1 arb. šaukštelis sodos; • 1½ puodelio razinų arba trupinto šokolado. Dideliame inde sumaišykite sėlenas, miltus, linų sėmenis, kepimo miltelius ir druską.Nuplaukite, nulupkite ir mėsmale sumalkite apelsinus. Suberkite cukrų, pasukas, aliejų, kiaušinius ir sodą. Gerai išmaišykite ir supilkite į miltų mišinį. Suberkite razinas ir dar kartą išmaišykite.Tešlą supilstykite į keksiukams kepti skirtas formeles. Kepkite 18–20 minučių iki 1900C temperatūros įkaitintoje orkaitėje.Iškepusius pyragaičius 5 minutes nelieskite, o tada išimkite iš formelių ir atvėsinkite.Obuolių ir linų sėmenų blynaiYpatingai lengvi blynai.• 1¼ puodelio miltų; • ⅓ puodelio maltų linų sėmenų; • 3 valg. šaukštai cukraus; • 1 valg. šaukštas kepimo miltelių; • ½ arb. šaukštelio druskos; • ¼ arb. šaukštelio cinamono; • 2 kiaušiniai; • 1¼ puodelio 2 proc. riebumo pieno; • 3 valg. šaukštai ištirpinto sviesto; • 1 puodelis nuluptų ir susmulkintų obuolių; • truputis muskato riešuto. Dideliame dubenyje sumaišykite miltus, maltus linų sėmenis, cukrų, kepimo miltelius, druską, cinamoną ir muskato riešutą.Kitame inde išsukite atskirtus kiaušinių trynius, miltus ir sviestą. Supilkite į miltų mišinį. Susmulkinkite obuolius, suberkite juos į tešlą, išmaišykite.Kiaušinių baltymus išplakite iki standumo, juos palengva supilkite į tešlą ir lėtai išmaišykite.Į keptuvę įpilkite aliejaus, jį pašildykite ir kepkite blynus.Picos pagrindasPuikus receptas picos mėgėjams.• ½ puodelio pomidorų; • ¼ puodelio miltų; • ½ puodelio neriebaus parmezano sūrio (kieto itališko sūrio); • 1 valg. šaukštas cukraus; • ½ puodelio maltų linų sėmenų; • 1 valg. šaukštas kepimo miltelių; • 2 arb. šaukštelis raudonėlio lapų;
• ½ arb. šaukštelio druskos; • ¼ arb. šaukštelio juodųjų pipirų; • 1¼ puodelio lieso pieno; • 2 valg. šaukštai linų sėmenų aliejaus; • 1 kiaušinis; • 1 mažas pomidoras, supjaustytas kubeliais; • ¼ puodelio žaliojo pipiro, supjaustyto kubeliais; • ⅓ puodelio susmulkinto mozarelos sūrio. Pomidorus užpilkite verdančiu vandeniu, palaikykite 10 minučių, kol suminkštės, nusausinkite ir supjaustykite kubeliais. Dubenyje sumaišykite pomidorus, miltus, parmezano sūrį, cukrų, maltus linų sėmenis, kepimo miltelius, raudonėlio lapus, druską ir pipirus.Atskirame inde išplakite kiaušinį, pieną ir linų sėmenų aliejų. Gautą mišinį supilkite į miltus ir gerai išmaišykite. Kepimo skardą patepkite riebalais ir pripilkite tešlos.Ant tešlos užbarstykite pomidorų, žaliojo pipiro ir mozarelos sūrio. Kepkite 55–60 minučių, kol medinis pagaliukas, įkištas į centrą, neaplips tešla.Saldieji patiekalai:Bandelės “Dvi valandos”Nėra nieko skaniau už šviežias bandeles!• 2 valg. šaukštai mielių; • 8 puodeliai miltų; • ¾ puodelio maltų linų sėmenų; • 1 puodelis cukraus; • 2 kiaušiniai; • 1 arb. šaukštelis druskos; • 3 puodeliai drungno vandens • 1 puodelis išmirkytų razinų. Į dubenį įpilkite puodelį vandens, suberkite mieles ir viską gerai išmaišykite.Kitame inde išplakite kiaušinį, cukrų ir druską. Supilkite mieles, likusį vandenį, razinas, 2 puodelius miltų, gerai išmaišykite ir palikite 30 minučių pastovėti šiltoje vietoje, kad tešlą pakiltų. Supilkite likusius miltus, išminkykite tešlą ir dar kartą palikite pastovėti apie 30 minučių.Suformuokite bandeles ir dėkite į riebalais pateptą kepimo skardą, palikdami 5 cm tarpus tarp bandelių. Leiskite pakilti tešlai dar 1 valandą ir kepkite apie 20 minučių iki 1800C temperatūros įkaitintoje orkaitėje.Iškepusias bandeles padėkite ant padėklo ir leiskite atvėsti.Linų sausainukaiVisų smaližių mėgstamiausi sausainiai.• 1⅓ puodelio sviesto; • 1¼ puodelio cukraus; • 1½ puodelio rudojo cukraus; • 2⅓ puodelio skrudintų linų sėmenų; • 3 dideli kiaušiniai; • 1½ arb. šaukštelio vanilės;
• 3½ puodelio miltų; • 1 valg. šaukštas sodos; • 3 puodeliai avižinių miltų. Dubenyje išsukite sviestą su cukrumi, suberkite skrudintus linų sėmenis.Kitame inde išplakite kiaušinius, suberkite vanilę ir supilkite į išsuktą sviestą. Miltus, avižinius miltus, sodą sumaišykite ir supilkite į masę. Viską gerai suminkykite, suformuokite 4 cm skersmens tešlos virveles. Jas sudėkite į šaldymo kamerą.Atšaldytas virveles supjaustykite į 5 cm storio sausainius. Juos sudėkite į riebalais pateptą skardą, palikdami tarp jų 5 cm tarpus. Kepkite apie 13–15 minučių iki 1800C temperatūros įkaitintoje orkaitėje.Iškepusius sausainius išimkite iš skardos ir atvėsinkite.Javainių batonėliaiPuiki lengva užkandėlė.• ¼ puodelio sviesto ar margarino; • 4 puodeliai smulkiai supjaustytų zefyrų; • 1 puodelis avižinių dribsnių; • 1 puodelis sutrupintų kvietinių krekerių; • ½ puodelio skrudintų linų sėmenų; • ½ puodelio susmulkintų razinų ar kitų džiovintų vaisių; • ¼ puodelio saulėgrąžų; • ¼ puodelio kokoso drožlių. Nedideliame puode ištirpinkite sviestą, sudėkite zefyrus ir nuolat maišydami pavirinkite, kol zefyrai ištirps.Nukelkite nuo ugnies. Suberkite avižinius dribsnius, kvietinius krekerius, linų sėmenis, razinas, saulėgrąžas, kokoso drožles ir gerai išmaišykite. Masę supilkite į keturkampę formą, viršų uždenkite plėvele ir stipriai suspauskite. Suspaustą formą palaikykite šaldytuve kelias valandas.Pilnai atšaldytą masę išimkite iš formos ir supjaustykite.Šokoladiniai sausainiaiPuikiausiai tiks draugams pavaišinti.• 1 puodelis riebalų; • 1 puodelis rudojo cukraus; • ½ puodelio cukraus; • 1 arb. šaukštelis vanilės; • 2 kiaušiniai; • 2 puodeliai miltų; • 1 arb. šaukštelis sodos; • ½ arb. šaukštelio druskos; • 1 puodelis trupinto juodojo šokolado; • ¼ puodelio maltų linų sėmenų. Dideliame inde išsukite riebalus su cukrumi. Suberkite vanilę ir supilkite išplaktus kiaušinius.Kitame inde sumaišykite miltus, sodą, druską, šokolado gabalėlius, maltus linų sėmenis ir sumaišykite su išsuktais riebalais.Po šaukštą tešlos pilkite ant riebalais pateptos kepimo skardos, palikdami tarp sausainių 5 cm tarpus. Kepkite apie 10–12 minučių iki 1800C temperatūros įkaitintoje orkaitėje.
Iškepusius sausainius išimkite iš skardos ir atšaldykite.Vaisiniai sausainiaiTiems, kas mėgsta minkštus sausainius…• ⅓ puodelio riebalų; • 1 puodelis rudojo cukraus; • 2 kiaušiniai; • 1 arb. šaukštelis vanilės; • 1¼ puodelio miltų; • 1 puodelis maltų linų sėmenų; • 1 arb. šaukštelis sodos; • ½ arb. šaukštelio druskos; • 1 arb. šaukštelis cinamono; • ¼ arb. šaukštelio maltų gvazdikėlių; • ½ arb. šaukštelio muskato riešuto; • ½ puodelio avižinių miltų; • 1 puodelis razinų; • ½ puodelio pjaustytų cukruotų vaisių; • ½ puodelio pjaustytų pekano riešutų (tinka ir kiti riešutai). Dubenyje išplakite kiaušinius, cukrų, riebalus ir vanilę.Kitame inde sumaišykite miltus, maltus linų sėmenis, sodą, druską, cinamoną, gvazdikėlius ir muskato riešutus. Šį mišinį palaipsniui suberkite į išplaktus kiaušinius. Įmaišykite avižinius miltus, razinas, cukruotus vaisius ir pekano riešutus.Suformuokite 2.5 cm kamuoliukus. Juos sudėkite į riebalais pateptą kepimo skardą, palikdami tarp kamuoliukų 5 cm tarpus.Kepkite iki 1800C temperatūros įkaitintoje orkaitėje apie 10–12 minučių, kol sausainiai gražiai pagels.Iškepusius sausainius išimkite iš skardos ir atšaldykite.

TURINYS

Apie linus 2 Riebiosios rūgštys 2 Amino rūgštys 3 Dietinės skaidulos 4 Fitohormonai 4 Vitaminai ir mineralai 5Receptai su linų produktais 6 Užkandžiai 6 Sriubos 7 Salotos 8 Antrieji patiekalai 9 Miltiniai patiekalai 14 Saldieji patiekalai 16