Operacinė sistema Windows XP

ĮVADAS

Daugelį metų kompiuterių programinė įranga buvo kuriama, orientuojantis į darbą su “spausdinimo mašinėle”. Žmogus klaviatūra surinkdavo raidžių, skaičių ir kitų simbolių seką, o kompiuteris perduodavo ją į ekraną. Žinoma, tai buvo patogu ir suprantama kompiuterių specialistams. Tada dar niekas nemanė, kad kompiuteriu naudosis įvairių profesijų bei labai skirtingo amžiaus žmonės, ir ne tik įstaigose, bet ir namuose, ne tik darbui, bet ir žaidimams.
OS Windows kūrėjai atsisakė analogijos su spausdinimo mašinėle ir pakeitė savo programų vaizdą: vietoj daugelio žodžių ir skaičių naudojami paveikslėliai beei mygtukai, vietoj daugybės veiksmų klaviatūra – keli veiksmai pele. 1990 m. Microsoft firma pirmąkart supažindino vartotojus su sistema Windows 3.0. Šis programų paketas naudoja WYSIWYG vaizdavimo ekrane principą (What You See Is What You Get – ką matai, tą ir gauni). MS Windows panaudoja kompiuterinės grafikos galimybes, todėl vadinama grafine aplinka (sąsaja).

Kompiuterių pasaulyje labai greitai viskas keičiasi. Pirmoji MS Windows 3.0 versija pasirodė 1990 m. kaip firmos Apple kompiuterio Macintosh vartotojo aplinka. Po jos sukurtos versijos 3.1,., 3.11.. Visiškai naują pavidalą šis grafinis paketas įgavo versijoje MS Wiindows 95 ir Windows NT, kurios skirtos dirbti kompiuterių tinkle. Microsoft firmos strategai sako, kad šiuo metu visi žengiame į visai kitą kompiuterių naudojimo lygmenį. Pirmasis lygmuo, prasidėjęs nuo personalinių kompiuterių atsiradimo ir trukęs apytikriai iki 1991–ųjų, laikytinas “asmeninių užduočių” lygmeniu. DOS ir

r Windows 3.0 operacinių sistemų terpėse buvo sukurtos “Lotus 1-2-3”, “Corel Draw”, “Microsoft Office” ir kitos programos, kurių pagrindinis tikslas – palengvinti ir paspartinti atskiro asmens, vartotojo darbą. Nuo 1991–ųjų iki 1995–ųjų įsigalėjo antrojo lygmens užduotys, daugiausiai susijusios su “kliento-serverio” modeliu. “Powerbuilder”, “VisualBasic” ir kitomis programomis buvo kuriamos sistemos, integruojančios bendrovės ir organizacijos duomenis bei resursus. Šią skaičiavimų bazę rėmė Microsoft OS Windows for Workgroups 3.1 ir Windows NT. Apytikriai nuo 1995 metų įžengėme į trečiojo lygmens erą. Šiandienos operacinės sistemos privalo ne tik sudaryti sąlygas spręsti pirmojo ir antrojo lygmens užduotis, bet ir išplėsti savo veiklos sferą į didelių organizacijų ir bendrovių tinklus bei “Internetą”. To pasekoje gimė ir naujieji windows xp.
Windows XP šiuo metu bene vieni iš labiausiai naudojamu Windows šeimos operacinių sistemų, todėl daug kaalbėti apie juos nėra prasmės. Kiekvienas vartotojas bent kiek nusimanantis apie kompiuterius gerai žino šia operacinę sistema.

Tai turbūt pati tobuliausia Windows’u versija, joje galima sakyti yra viskas, pradedant nuo paprasčiausių programėlių ir baigiant niekam nereikalingomis, tik be reikalo resursus naudojančias programas. Kitaip sakant Windows XP yra skirti silpnai susipažinusiam su kompiuteriu vartotojui, kuriam viskas yra pateikiama su šita operacine sistema.

WINDOWS XP PROFESSIONAL IR HOME EDITION

Pirmiausia dėmesį patraukia visiškai nauja išvaizda. Vadinamasis „Luna“ dizainas pasižymi didelėmis ikonomis, suapvalintais dialogo langais ir šv

viesiu, spalvotu fonu. Darbastalyje ikonų mažiau, „Start“ meniu ir „System tray“ (sisteminis dėklas) rodo tik tuos taikomuosius kompiuterio išteklius, kuriais naudojatės dažniausiai. Sistemoje supaprastinti tokie plačiai naudojami langai kaip „Control Panel“. „Start“ meniu pateikiamas dviejų stulpelių forma. Kairiajame stulpelyje galite matyti savo elektroninį paštą ir interneto naršyklę kartu su penkių paskutinių programų, kurias buvote atidaręs, sąrašu. Dešiniojoje pusėje – dažniausiai vykdomos operacijos, pavyzdžiui, darbas su paveikslėliais, dokumentais, sistemos konfigūravimas arba „Help“ (pagalbos) sistema.
Tiesa, tie, kurie pasiilgsta senųjų gerųjų „Windows“, bet kada gali sugrįžti prie išorinio programos vaizdo „Classic“.
Kas dirba su Windows šeimos senesnėmis versijomis turbūt jau yra įsitikinę, kad Windows yra geriausia operacinė sistema dėl daugybės priežasčių, bet ar nevertėtų atsinaujinti senosios operacinės sistemos naujaja – Windows XP. Ji yra kur kas geriau paruošta eiliniam vartotojui. Naujoji operacinė sistema turi dvi versijas: „Windows XP Home Edition“ ir „Windows XP Professional“. Jos yra gana panašios, bet labiau nukreiptos skirtingo tipo vartotojams. Visų laikų sparčiausia Windows sistema — Windows XP Professional — turi darbo su tinklais ir kitas priemones, tai paverčia ją idealia naudojant kompiuterį verslo reikalais ar sudėtingiems asmeniniams darbams. Tinkamiausia operacinė sistema pramogoms ir asmeniniams poreikiams — Windows XP Home Edition — leidžia nuveikti daugiau su kompiuteriu ir internetu.
Operacinėje sistemoje Windows XP Professional gali veikti ši
imtai programų, kurios negalėjo veikti sistemoje Windows 2000, – jei sistema Windows XP Professional kurios nors programos nepalaiko, galite nustatyti programą veikti suderinamumo režimu. Šiuo režimu jūsų sistemoje gali veikti programos, kurios buvo suderinamos arba su sistema Windows NT® 4.0, arba su Windows 95, Windows 98 ar Windows Me. Tai leidžia tą programą naudoti su operacine sistema Windows XP, efektyvumui pastebimai nesumažėjant.
Programinės įrangos pardavėjai išleidžia naujinius, leidžiančius programoms veikti operacinėje sistemoje Windows XP Professional. Tuos naujinius rasite svetainėje Windows Update (Windows atnaujinimas). Atnaujinę savo programą galite iš naujo nustatyti savo sistemą, kad tokia taikomoji programa joje veiktų ir netaikant suderinamumo režimo.
Yra dalykų, kurie keičiasi greičiau nei išleidžiama programinė įranga. Tikriausiai jūsų kompiuteryje yra programų iš daugybės įvairiausių šaltinių. Programinės įrangos naujinimas pagal paskutinį geriausią naują kodą gali pagerinti sistemos efektyvumą ir patikimumą, tačiau programinės įrangos atnaujinimas gali tapti ir tikra kankyne. Operacinė sistema Windows® XP Professional jus nuo jos išvaduos. Su šiomis priemonėmis jūsų sistema visada bus atnaujinta:
1. Windows atnaujinimas. Šis operatyvusis sistemos Windows XP išplėtimas pateikia svetainę su produkto patobulinimais, tokiais kaip paslaugų paketai, įrenginių tvarkyklių naujiniai ir sistemos saugos naujiniai. Jums įdiegus naują įrenginį operacinė sistema Windows XP suras jo tvarkyklę jūsų kompiuteryje ir svetainėje Windows Update (Windows atnaujinimas). Jei svetainėje Windows Update yra at
tnaujinta tvarkyklė, ir jūs norite turėti naujesnę jos versiją, priemonė “Windows atnaujinimas” ją atsisiųs ir įdiegs. Įmonėse gali būti nepaisoma šios funkcijos arba ji gali būti išjungta ir Windows atnaujinimo naudojimas gali būti apribotas. To teiraukitės savo sistemos administratoriaus. Administratoriams yra skirtas atskiras straipsnis “Windows Update” (Windows atnaujinimas), skirtas naujinių, kuriuos galima platinti įmonėje, ieškos, rinkimo ir atsisiuntimo klausimams.
2. Dinaminis atnaujinimas. Windows XP sąrankos pasirinktis “Dinaminis atnaujinimas” jums leidžia iš svetainės “Windows Update” atsisiųsti naujinius ir sąrankos metu vietoje sąrankos kompaktiniame diske esančios operacinės sistemos Windows XP versijos įdiegti naujausią programinę įrangą.
3. Automatiniai atnaujinimai. Ši jūsų kompiuterio atnaujinimo pasirinktis pateikiama nepertraukiant jūsų darbo internete. Jums nereikia apsilankyti specialiose svetainėse ir periodiškai tikrinti, ar nėra naujų naujinių. Naujiniai gali būti atsiunčiami fone, darant minimalų poveikį tinklo ryšiui, o jums tuo metu naršant po internetą. Naujinį parsiuntus, operacinė sistema Windows XP paklaus, ar norite jį įdiegti.
Galima išvardyti šimtus priežasčių, dėl kurių vertėtų naudoti operacinę sistemą Windows XP Home Edition. Toliau pateikta dešimt pagrindinių:
• Greitas vartotojų persijungimas.
Jei vienu kompiuteriu naudojamasi bendrai su kitais savo šeimos nariais, tai kiekvienas iš jų gali prisijungti prie savo abonentų, prieš tai neuždarę kitų šeimos narių atidarytų taikomųjų programų ir nepaleidę kompiuterio pakartotinai.
• Naujas paprastesnis dizainas.
Aiškus, paprastas Windows XP dizainas – jūsų dažniausiai naudojamos priemonės išdėstytos priekyje arba centre, kad greitai galėtumėte jas pasiekti.
• Windows Media Player for Windows XP.
Windows Media Player for Windows XP suteikia atskirą, paprastą naudoti vietą, kurioje galite leisti DVD diskus, tvarkyti muzikos įrašus, įrašyti kompaktinius diskus ir kita.
• Windows Messenger.
Windows Messenger – tai paprastas būdas realiuoju laiku palaikyti ryšį su savo draugais ir šeimos nariais. Galite matyti, kas yra prisijungę prie tinklo, ir pasirinkti bendravimo būdą: siųsti teksto pranešimus, balso ar vaizdo duomenis, – ir visa tai dar veiksmingiau ir kokybiškiau nei kada nors anksčiau.
• Windows filmų montažinė.
Naudodamiesi Windows filmų montažine galite savo kompiuteryje perimti, redaguoti, tvarkyti ir su kitais dalintis pačių sukurtais filmais, nufilmuotais ir su skaitmenine, ir su analogine vaizdo kamera.
• Aplankas “Mano paveikslėliai”.
Aplankas “Mano paveikslėliai” – tai vieta, skirta dirbti su skaitmeninėmis nuotraukomis. Čia galite tvarkyti, peržiūrėti ir naudodamiesi Voratinklio paslauga net užsisakyti savo paveikslėlių spaudinius.
• Internet Explorer 6.
Interneto naršyklė Internet Explorer 6 turi naujų, dar geresnių priemonių, kurios supaprastina naršymo po internetą užduotis, didina patikimumą ir padeda išsaugoti asmeninės informacijos privatumą.
• Nuotolinė pagalba.
Jei norite, kad jūsų draugas ar Windows XP besinaudojantis palaikymo specialistas jums pademonstruotų kokį nors procesą ar padėtų išspręsti problemą, naudodamiesi nuotoline pagalba jiems galite suteikti teisę jūsų kompiuterį valdyti nuotoliniu būdu.
• Sistemos atkūrimas.
Sistemos atkūrimo priemonė aktyviai stebi sistemos failų pokyčius tam, kad jūs galėtumėte atkurti ankstesnę sistemos būseną neprarasdami duomenų, jeigu kas nors atsitiktų kompiuteriui.
• Tinklo parametrų nustatymo vedlys.
Tinklo parametrų nustatymo vedlys padeda nustatyti namų tinklo parametrus, kad visi jūsų namuose esantys kompiuteriai galėtų bendrai naudotis spausdintuvais, įrenginiais, failais ir interneto ryšiu.
Yra šimtai pagrįstų priežasčių, dėl kurių reikėtų įsigyti operacinę sistemą Windows XP Professional, čia pateikta dešimt pagrindinių:
• Windows Messenger.
Windows Messenger – tai paprastas būdas realiuoju laiku bendrauti ir bendradarbiauti naudojantis savo kompiuteriu. Galite matyti savo kontaktų prisijungimo prie tinklo būseną ir pasirinkti bendravimo su jais būdą: siųsti teksto pranešimus, garso ar vaizdo duomenis – tai efektyviau ir kokybiškiau nei kada nors anksčiau.

• Nuotolinis darbalaukis.
Naudodamiesi nuotoliniu darbalaukiu galite pradėti virtualųjį seansą ir naudotis savo staliniu kompiuteriu iš kito kompiuterio, kuriame veikia operacinė sistema Windows 95 ar vėlesnė jos versija, jums suteikianti prieigą prie visų jūsų dokumentų ir taikomųjų programų, net kai esate išvykę iš savo darbovietės.
• Darbo bevielio ryšio tinkle 802.1x palaikymas.
Darbo bevielio ryšio tinkle 802.1x palaikymas – tai saugios prieigos prie bevielio ryšio tinklų ir didesnio našumo palaikymas.
• Nuotolinė pagalba.
Naudodamiesi nuotoline pagalba savo kompiuterį nuotoliniu būdu galite leisti valdyti savo draugui ar IT specialistui, kuris taip pat naudojasi Windows XP, kad jums pademonstruotų reikiamą procesą ar padėtų išspręsti problemą.
• Strateginis darbalaukių valdymas.
Strateginis darbalaukių valdymas (Intellimirror® technologijos) leidžia naudoti grupių strategiją ir tarptinklinio ryšio vartotojo profilius, o tai IT administratoriams palengvina darbalaukių ir vartotojų valdymą.
• Daugiakalbis palaikymas.
Paprasta kurti, skaityti ir redaguoti dokumentus daugybe skirtingų kalbų.
• Dvigubas (sudėtinis) rodymas.
Vienas kompiuterio darbalaukis gali būti rodomas dviejuose monitoriuose valdant vienu displėjaus adapteriu; ši priemonė ypač patogi nešiojamųjų kompiuterių vartotojams.
• Failų sistemos užšifravimas.
Failų sistemos užšifravimas suteikia didžiausią apsaugą nuo įsilaužėlių ir duomenų vagių, skaidriai užšifruojant failus su atsitiktinai sugeneruotu raktu.
• Vartotojo būsenos perkėlimo įrankis.
Su Vartotojo būsenos perkėlimo įrankiu savo failus, dokumentus ir parametrus galite perkelti iš seno kompiuterio į naują.
• Naujas užduotimis pagrįstas dizainas.
Švaresnis dizainas ir naujos vaizdinės užuominos leis jums greitai pasiekti dažniausiai naudojamas užduotis.
Nors ir yra dviejų tipų Windows XP, labiau vertinama ir plačiau naudojama Windows XP Professional. Operacinė sistema Windows XP Professional sukonstruota pagal programinės įrangos branduolio kodą, naudojamą operacinėje sistemoje Windows 2000 ir Windows NT Workstation. Dėl šio kodo, dar vadinamo NT branduoliu arba naujuoju sistemos Windows moduliu, operacinė sistema Windows XP ir yra galingesnė, saugesnė bei stabilesnė už operacines sistemas Windows Me, Windows 98 ir Windows 95. Jei kurią nors iš šių sistemų naudojote anksčiau, tikrai pastebėsite stulbinantį naujosios sistemos pranašumą: net programai nepataisomai sugedus, jūsų kompiuteris daugeliu atvejų ir toliau veiks.
Naujasis sistemos Windows modulis jums suteikia:
1. Aukščiausios kokybės operacinės sistemos technologiją, įskaitant prioritetinį daugiaprocesiškumą, trikčių toleravimą ir sistemos atminties apsaugą, o visa tai saugo nuo problemų, padeda jas šalinti ir palaiko sklandų sistemos veikimą.
2. Galimybę daugeliu atvejų atkurti atliktą darbą, jei programa nepataisoma sugenda jums dar jo neįrašius.
3. Sistemos atminties apsaugą, padedančią apsaugoti jūsų kompiuterį nuo nestabilumo, kurį gali sukelti prastai parašytos programos.
4. Be to, jums įdiegus naują programinę įrangą paprastai nereikia perkrauti operacinės sistemos Windows XP, kaip kad būdavo su ankstesnėmis sistemos Windows versijomis.

BYLŲ SISTEMA

Vienas iš didžiausių operacinės sistemos Windows XP Professional privalumų yra NTFS failų sistemos palaikymas. Failų sistema – tai failų vardų parinkimas, failų įrašymas ir tvarkymas savo kompiuteryje. NTFS failų sistema padidina saugą, nes failus bei aplankus galite užšifruoti ir apriboti prieigą prie failų. Apskritai ši failų sistema yra saugesnė, patikimesnė ir efektyvesnė už failų sistemas FAT16 ir FAT32, naudojamas operacinėse sistemose Windows Me, 98 ir 95.
NTFS failų sistema buvo naudojama operacinėse sistemose Windows NT Workstation ir Windows 2000 Professional, bet ne sistemose Windows Me, Windows 98 ir Windows 95.
Failų sistemos užšifravimo (EFS) technologija operacinėje sistemoje Windows XP padeda apsaugoti slaptus duomenis. Jei failą užšifruosite naudodamiesi EFS technologija, tą failą atidaryti ir su juo dirbti galėsite tik jūs. Tai ypač naudinga dirbant su nešiojamaisiais kompiuteriais, nes jei tokį kompiuterį pamestumėte ir jį kas rastų arba pavogtų, negalėtų atsidaryti jo kietajame diske įrašytų failų.
Naudodami EFS technologiją galite užšifruoti autonominius failus ir aplankus – taip atsiras naujos užšifruotų failų bendro naudojimo ar duomenų atkūrimo agentų uždraudimo pasirinktys. Su operacine sistema Windows XP Professional jūsų įmonei EFS bus paprasčiau valdyti naudojant grupių strategiją ir per komandų eilutes valdomas paslaugų programas.
Failų sistema NTFS pasižymi geresniu failų glaudinimu, didesnių skaidinių ir failų palaikymu. Operacinė sistema Windows XP palaiko visas tris failų sistemas: NTFS, FAT16 ir FAT32, todėl viename kompiuteryje, naudodami sudėtinio (dvigubo) įkrovio konfigūraciją, galite paleisti operacinę sistemą Windows XP ir ankstesnę sistemos Windows versiją.

TECHNINIŲ PROBLEMŲ SPRENDIMAS

Operacinė sistema Windows XP Professional turi daug įvairių priemonių, skirtų techninėms problemoms šalinti, kad jūs savo laiką ir energiją galėtumėte skirti pačiam darbui, o ne darbo priemonei, t. y. kompiuteriui.
Operacinės sistemos Windows XP Professional nuotolinės pagalbos priemonė jums leidžia savo kompiuterį valdyti kartu su kitu asmeniu per tinklą ar internetą. Jums leidus, jūsų kolega ar techninio palaikymo specialistas, prisijungęs prie tinklo ir pasileidęs sistemą Windows XP, gali nuotoliniu būdu prieiti prie jūsų kompiuterio, matyti jo ekraną, valdyti jūsų pelę bei klaviatūrą ir padėti jums pašalinti techninę problemą. Antra vertus, jei esate kompiuterių specialistas, tokiu būdu galite padėti kitiems.Padėjėją pasikvieskite per Windows Messenger arba el. Paštą.
Nuotolinę pagalbą, susisiekiant su draugu ar kolega, greičiausiai galima išsikviesti per Windows Messenger, realiojo laiko ryšių klientą. Pasikviesti ką nors į pagalbą naudodamiesi Nuotolinės pagalbos priemone, galite ir išsiųsdami el. laišką. Taip pat galite užpildyti pakvietimo blanką ir įrašyti jį kaip failą, po to išsiųsti naudodamiesi internetinėmis paslaugomis, pvz., internetine el. pašto paslauga Hotmail.
Nuotolinės pagalbos klientas turi daugybę saugos priemonių, kurios jūsų kompiuterį ir nuotolinį seansą saugo nuo neteisėtos prieigos. Seanso metu jūs disponuojate visu valdymu ir savo kompiuteryje galite stebėti visus veiksmus, kuriuos su juo atlieka pagalbininkas. Seansą galite baigti bet kuriuo metu.
Patobulintos žinyno ir palaikymo paslaugos. Operacinėje sistemoje Windows XP technines problemas paprasčiau spręsti savarankiškai. Žinyno ir palaikymo centre galite greitai susirasti paaiškinimų apieškoję daugiau šaltinių, įskaitant ir bendrovės Microsoft žinių bazės svetainę (Knowledge Base). Lengvai susirasite daugiau informacijos apie savo sistemą ir įrankių, kurie padės jums pašalinti problemas.
Sistemos atkūrimas. Įvykus sistemos trikčiai ar kitai svarbiai problemai, naudodamiesi sistemos atkūrimo priemone galite grąžinti savo kompiuterį į ankstesnę būseną, kai jis dar veikė normaliai. Sistemos atkūrimo priemonė automatiškai sukuria lengvai identifikuojamus atkūrimo taškus, pagal kuriuos galima atkurti ankstesnę – konkrečios datos ir laiko – sistemos būseną. Sistemos atkūrimo priemonė į ankstesnę būseną negrąžina asmeninių duomenų ir dokumentų failų, todėl po atkūrimo neprarandami jokie dokumentai, el. paštas ir net naršymo retrospektyva ar parankiniai aplankai.
Įrenginių ankstesnių tvarkyklių grąžinimas. Įdiegus tam tikros klasės naujas įrenginių tvarkykles, operacinė sistema Windows XP Professional pasiliks anksčiau įdiegtos tvarkyklės versiją, kurią, kilus problemoms, būtų galima įdiegti iš naujo.
Windows atnaujinimo patobulinimai. Jūsų sistemos, programų ir įrenginių programinės įrangos naujinius rasite sistemos Windows naujinimo svetainėje Windows Update. Galite naudoti automatinį naujinimą ir leisti sistemai Windows XP Professional, jums prisijungus prie interneto, automatiškai atsisiųsti svarbiausius bei saugos naujinius. Atsisiųstus naujinius galite įdiegti arba ne – tai priklauso nuo jūsų pasirinkimo.

LIETUVIŠKA WINDOWS XP OPERACINĖ SISTEMA

2002 m. kovo mėnesį Microsoft pateikė lietuvių kalbos interfeiso paketą (Language Interface Pack — LIP), kuris leidžia naudotis lokalizuota Windows XP Professional operacinės sistemos vartotojo aplinką
Kalbos interfeiso paketas yra naujas žingsnis lokalizuojant operacines sistemas, kuris leidžia įdiegti vienos pasirinktos kalbos interfeisą į veikiančią anglų kalbos Windows XP Professional operacinę sistemą ir gauti dalinai lokalizuotą vartotojo aplinką.
LIP yra priedas, tinkantis tik Windows XP Professional operacinės sistemos anglų kalbos versijai ir jis neveiks Windows XP Home Edition arba lokalizuotose Windows XP Professional operacinėse sistemose. Antrajame kompaktiniame diske esantys failai turi būtų įdiegiami atskirai, po Windows XP Professional anglų kalbos versijos įdiegimo. Po kalbos interfeiso paketo įdiegimo įsiregistravęs kompiuteryje, vartotojas jau galės naudotis lokalizuota aplinka.
Kadangi kalbos interfeiso paketas yra diegiamas anglų kalbos Windows XP Professional operacinėje sistemoje, vartotojai gali naudotis anglų kalbos pataisų paketais, atnaujinimais ir atskiromis pataisomis, nelaukdami specifinių lokalizuotų versijų.

WINDOWS XP PRANAŠUMAS

1. Lieka įsijugusi ir veikianti:
Sukurta pagal naująjį Windows modulį – windows XP Professional yra sukurta pagal pasiteisinusį operacinės sistemos Windows 2000 kodą, kuris pasižymi 32 bitų kompiuterinės sistemos architektūra ir visiškai apsaugotos atminties modeliu. Todėl Windows XP Professional kol kas yra patikimiausia operacinės sistemos versija.
Sistemos atkūrimas – sistemos atkūrimo priemonė leidžia vartotojams ir administratoriams atkurti ankstesnę kompiuterio būseną neprarandant duomenų. Sistemos atkūrimo priemonė automatiškai sukuria lengvai identifikuojamus atkūrimo taškus, pagal kuriuos galima atkurti anksčiau buvusią sistemos būseną.
Įrenginių ankstesnių tvarkyklių grąžinimas – įdiegus naujas tam tikros klasės įrenginių tvarkykles, operacinė sistema Windows XP Professional pasiliks anksčiau įdiegtos tvarkyklės versiją, kurią būtų galima įdiegti iš naujo, jei kiltų problemų.
Įrenginių tvarkyklių tikrintuvas – sukonstruota pagal Windows 2000 įrenginių tvarkyklių tikrintuvą, operacinės sistemos Windows XP Professional versija jums suteiks dar platesnes galimybes išbandyti įrenginių tvarkykles.
Stulbinančiai sumažėjo perkrovimo scenarijų – pašalinta dauguma scenarijų, dėl kurių vartotojui tekdavo perkrauti kompiuterius su operacinėmis sistemomis Windows NT 4.0 arba Windows 95/98/Me. Be to, įdiegus daugelį programų, kompiuterio nebereikės perkrauti.
Išplečiama atmintis ir procesoriaus palaikymas – palaiko iki 4 gigabaitų (GB) atmintis ir iki dviejų simetrinių daugiaprocesorių sistemų.

2. Sumažina taikomųjų programų trikčių tikimybę:
Lygiagretaus veikimo DLL palaikymas – ši technologija suteikia mechanizmą, leidžiantį įdiegti atskiras Windows komponentų versijas ir joms veikti vienu metu.
Windows failų apsauga – apsaugo pagrindinius sistemos failus, kad taikomųjų programų įdiegtys jų neperrašytų. Jei failas yra perrašomas, Windows failų apsauga atkuria teisingą jo versiją.
Windows diegimo programa – integruotoji paslauga, kuri padeda vartotojams teisingai įdiegti, sukonfigūruoji, sekti, naujovinti ir pašalinti programas.
3. Sustiprinta Windows sauga:
Interneto ryšio ugniasienė (ICF) – ugniasienės klientas, galintis mažas įmones apsaugoti nuo įprastinių atakų internetu.
Failų sistemos užšifravimas su kelių vartotojų palaikymu – kiekvienas failas užšifruojamas su atsitiktinai sugeneruotu raktu. Užšifravimo ir iššifravimo procesai yra atviri vartotojui. Operacinėje sistemoje Windows XP Professional failų sistemos užšifravimas leidžia keliems vartotojams prieiti prie užšifruoto dokumento.
IP sauga (IPSec) – padeda apsaugoti per tinklą perduodamus duomenis. Protokolas IPSec yra svarbi virtualių privačių tinklų (VPN) saugos dalis, nes leidžia organizacijoms saugiai perduoti duomenis per internetą.
Kerberos palaikymas – vieną kartą greitai prisiregistravus prie įmonės išteklių Windows 2000 platformoje, suteikia pramonės standartus atitinkantį, labai patikimą autentifikavimą. Kerberos yra tarptautinis standartas, itin efektyviai veikiantis tinkluose, kuriuose yra kitokių operacinių sistemų, pvz., UNIX.
Intelektualiosios kortelės palaikymas – windows XP Professional integruoja funkcines intelektualiosios kortelės galimybes į operacinę sistemą, be to palaiko intelektualiosios kortelės prisiregistravimą prie galinio serverio seansų.
4. Supaprastina programinės įrangos dislokavimą asmeniniame kompiuteryje:
Padidintas taikomųjų programų suderinamumas – šimtai taikomųjų programų, kurios negalėjo veikti operacinėje sistemoje Windows 2000 Professional, veiks sistemoje Windows XP Professional tik ištrauktos iš pakuotės. Jei taikomoji programa neturi nacionalinio Windows XP Professional palaikymo, vartotojas arba sistemos administratorius gali nurodyti, kad taikomajai programai reikalingas suderinamumo režimas su Windows NT 4.0, arba su Windows 95/98/Me; tokiu būdu programa gali tinkamai veikti pastebimai nesumažėjus efektyvumui.
Vartotojo būsenos perkėlimo priemonė – padeda administratoriams perkelti vartotojo duomenis ir taikomosios programos/operacinės sistemos parametrus iš senojo kompiuterio į naująjį stalinį kompiuterį su Windows XP Professional.
Naujausių aparatūros standartų palaikymas – windows XP Professional palaiko naujausius aparatūros standartus. Ji palaiko naujausią DVD diskų skaitymą apibrėžiantį standartą UDF 2.01. Taip pat palaiko DVD-RAM diskų formatavimą su FAT32 failų sistema. Bus įtrauktas DirectX®8 API palaikymas. Operacinė sistema Windows XP Professional visiškai palaiko IrDA (Infrared Data Association), USB (Universal Serial Bus) ir sparčiosios magistralės standartus, žinomus kaip IEEE 1394.
Sąranka su dinaminiu naujinimu – windows XP Professional sąrankos procesas garantuoja, kad operacinės sistemos failai yra naujausios versijos. Prieš įdiegiant bet kokius failus, operacinė sistema Windows XP Professional patikrina, ar Voratinklyje nėra ypač svarbių sistemos naujinių ir atsisiunčia juos įdiegti.

Nedialoginis diegimas – suteikia galimybę nurodyti daugiau pasirinkčių nei ankstesnėse Windows versijose, leidžia pasiekti didesnę saugą užšifruojant slaptžodžius atsakymo failuose.

Internet Explorer 6 administravimo komplektas – naudojantis Internet Explorer administravimo komplektu (IEAK 6), galima labiau prisitaikyti Internet Explorer 6, todėl lengviau dislokuoti ir prižiūrėti pačią naršyklę. IEAK 6 versija leidžia valdyti naujas priemones, tokias kaip: daugialypės terpės srities, automatinis vaizdų dydžio keitimas ir asmeninė sritis.

Sistemos parengimo įrankis (SysPrep) – sysPrep padeda administratoriams “klonuoti” kompiuterių konfigūracijas, sistemas ir taikomąsias programas. Vieną vaizdą, turintį operacinę sistemą ir verslo taikomąją programą, galima atkurti skirtingų konfigūracijų kompiuteriuose.

Sąrankos tvarkytuvas – tai grafinis vedlys, kuris padeda administratoriams projektuoti diegimo scenarijus.

Nuotolinis operacinės sistemos diegimas – galima įdiegti visame tinkle (įskaitant SysPrep vaizdus). Pastaba: Šiai priemonei reikalinga Active Directory™ paslauga.

Daugiakalbis palaikymas – leidžia vartotojams naudojantis angliškąja Windows XP Professional versija lengvai kurti, skaityti ir redaguoti dokumentus daugeliu kalbų. Daugiakalbės vartotojų sąsajos versija leidžia kiekvienam vartotojui keisti vartotojo sąsajos kalbą.
5. Pagerina stalinio asmeninio kompiuterio valdymą:
Nuotolinė pagalba – nuotolinė pagalba leidžia vartotojui savo kompiuterį valdyti bendrai su kitu asmeniu tinkle ar internete. Tai gali būti administratorius ar draugas, galintis peržiūrėti vartotojo ekraną, valdyti pelės žymeklį bei klaviatūrą, ir tokiu būdu padėti spręsti techninę problemą. Informacinių technologijų skyriai, naudodamiesi HTML, ant publikuojamų API gali sukurti vartotojų sprendimus. Tokiu būdu nuotolinė pagalba pritaikoma vartotojų poreikiams.. Šią priemonę įjungti ir išjungti galima centralizuotai.
Grupių strategija – grupių strategijos parametrai supaprastina vartotojų ir objektų administravimą, kadangi administratoriai juos gali grupoti į loginius vienetus, pvz., skyrius ar vietas, o po to visiems tos grupės darbuotojams priskirti vienodus parametrus, pvz., saugos, išvaizdos ir valdymo pasirinkčių. Be operacinei sistemai Windows 2000 Professional pateiktų strategijų, yra šimtai naujų operacinei sistemai Windows XP Professional skirtų strategijų.
Suminis strategijų rinkinys (RSoP) – leidžia administratoriams matyti, kokią įtaką grupių strategija daro paskirties vartotojui ar kompiuteriui. RSoP vartotojams suteikia galingą ir lankstų bazinio lygio įrankį, su kuriuo galima planuoti ir stebėti grupių strategiją bei atlikti jos diagnostiką.
Patobulintas žinynas ir palaikymo centras – žinynas ir palaikymo centras apjungia priemones, vartotojams pažįstamas iš ankstesnių operacinės sistemos Windows versijų (pvz. Ieška, Rodyklė ir aplankas Parankiniai), bei pasaulinio Voratinklio turinį, kad prireikus vartotojai galėtų gauti reikiamą pagalbą. Jei žinyno ir palaikymo centro turinyje atsakymo į rūpimą klausimą nerandama, juo pasinaudojant pagalbos galima kreiptis į draugą, pagalbos grupę ar specialistą. Dažniausiai pasitaikančias problemas galima diagnozuoti ir išspręsti ir naudojantis tokiais įrankiais kaip “Informacija apie mano kompiuterį” ir “Sistemos atkūrimas”.
Automatiniai naujiniai – vartotojui prisijungus prie interneto ir jam leidus, operacinė sistema Windows XP Professional automatiškai į foną atsiunčia ypač svarbius ir saugos naujinius. Šie naujiniai yra suprojektuoti taip, kad darytų kuo mažesnę įtaką naršymui internete. Jei kompiuteris atjungiamas nebaigus atsisiųsti naujinių, prisijungus pakartotinai naujinių siuntimas tęsiamas automatiškai. Jei vartotojas pageidauja, jis gali įdiegti atsisiųstą naujinį.
Windows atnaujinimo patobulinimai – taikomosios programos suderinamumo naujiniia, išleidžiamos operacinei sistemai Windows XP Professional skirtos naujos įrenginių tvarkyklės ir kiti naujiniai pateikiami tinklapyje Windows Update. (Iš čia vartotojai gali atsisiųsti ir ypač svarbius bei saugos naujinius, jei jie nepasirinko naudoti automatinio naujinimo). Administratoriai gali uždrausti vartotojams prieigą prie Windows atnaujinimo. Katalogas Windows Update pateikiamas administratoriams, kad jie atsisiųstų naujinius ir juos išplatintų savo organizacijose.
Atkūrimo pultas – windows XP turi komandų eilutės pultą, per kurį administratoriai gali paleisti ir sustabdyti paslaugas, formatuoti diskus, skaityti ir rašyti duomenis į vietinį diską ir atlikti daugybę kitokių administravimo užduočių.
Saugaus režimo paleisties pasirinktys – leidžia operacinei sistemai Windows XP Professional įkrauti sistemą baziniu lygiu, naudojant numatytuosius parametrus ir būtinas įrenginių tvarkykles.
6. Didina vartotojų darbo efektyvumą:
Aiškus dizainas – operacinės sistemos Windows XP Professional, nors ir palaikančios sistemos Windows 2000 branduolį, dizainas yra neperkrautas. Įprastos užduotys yra apjungtos ir supaprastintos, taip pat pridėtos naujos vaizdinės užuominos, skirtos padėti vartotojams naršyti po savo kompiuterius. Spustelėdami mygtuką administratoriai ir vartotojai gali pasirinkti šią atnaujintą vartotojo sąsają arba klasikinę sistemos Windows 2000 sąsają.

Prisitaikanti vartotojo aplinka – windows XP Professional prisitaiko pagal jūsų darbo pobūdį. Perdarytame meniu Pradėti pirmiausiai rodomos dažniausiai naudojamos taikomosios programos. Su tai pačia programa atidarius daug failų (pvz., atidarius daug el. laiškų su OutlookR pranešimų siuntimo ir bendradarbiavimo klientu), atidaryti langai bus apjungti į vieną užduočių juostos mygtuką. Siekiant išvengti netvarkos pranešimų srityje, nenaudojami elementai yra paslepiami. Visas šias priemones galima nustatyti taikant Grupės strategiją.
Pagerintas failų sąryšio apdorojimas – bandant atidaryti su jokia programa nesusietą failą, operacinė sistema Windows XP Professional gali išsiųsti jums tinklapį, iš kurio galite atsisiųsti ar nusipirkti reikiamą programą. Be to, kai kurių tipų failus, ypač daugialypės terpės ir vaizdo failus yra sunku atidaryti, nes jie būna naudoti su daugybe programų ir jų sąryšis būna pasikeitęs. Tokiu atveju, jei su failu susieta programa yra pašalinta, operacinė sistema Windows XP Professional atkuria sąryšius su numatytomis programomis, pvz., Microsoft Image Viewer. Numatytosios programos yra integruotos į operacinę sistemą, kad tokius failus visada būtų galima be problemų atidaryti.
Kontekstiniai užduočių meniu – windows Explorer lange pažymėjus failą pasirodo dinaminis meniu. Tokiame meniu yra išvardytos užduotys, atitinkančios pažymėto failo tipą.
Integruotasis kompaktinių diskų įrašymas – į operacinę sistemą Windows XP Professional yra integruotas informacijos įrašymas į kompaktinius CD-R ir CD-RW discus.
Lengva Voratinklyje publikuoti paveikslėlius – failus ir aplankus galima paprastai publikuoti bet kurioje Voratinklio tarnyboje, naudojančioje WebDAV protokolą.
Dvigubas rodymas – vienas kompiuterio darbalaukis gali būti rodomas dviejuose monitoriuose valdant vienu displėjaus adapteriu. Nešiojamųjų kompiuterių atveju vartotojas gali įjungti vidinį skystakristalį ekraną arba išorinį monitorių. Darbalaukiuose šią funkcinę galimybę palaiko įvairiūs moderniausi displėjų adapteriai.
7. Iš pagrindų pakeičia tolimųjų vartotojų darbo pobūdį:
Nuotolinis darbalaukis – vartotojui suteikia galimybę savo kompiuterį ir visas jame esančias programas bei duomenis paseikti iš bet kurio kito kompiuterio, turinčio prieigą prie tinklo. Naudodamasis Microsoft nuotolinio darbalaukio protokolu (RDP – Remote Desktop Protocol) vartotojas per mažo galingumo kompiuterį kokiame nors oro uoste per internetą gali prisijungti prie jo įmonėje esančio galingo kompiuterio ir jį valdyti.
Įgaliojimų tvarkymas – tai saugi vieta, skirta informacijai apie slaptažodį laikyti. Į ją vartotojai gali vieną kartą įvesti vartotojų vardus ir slaptažodžius, ir po to sistema jam juos pateiks automatiškai.
Automatiniai failai ir aplankai – vartotojas gali nurodyti, kurie tinklo bazės failai ir aplankai jam yra reikalingi atsijungus nuo tinklo. Be to, dirbant su operacine sistema Windows XP Professional, autonominius aplankus galima užšifruoti užtikrinant maksimalią saugą.
ClearType – tai nauja teksto rodymo technologija, padidinanti horizontaliąją skyrą, kurią galima naudoti generuojant tekstą su programine įranga.
Patobulintos konferencijos tinkle – TAPI pagrįstos taikomosios programos, pvz., NetMeetingR 3.1 konferencijų programa, pasižymės garso ir vaizdo retransliacijos privalumais.

Garso konferencijų privalumai:
• Naujų kodavimo algoritmų palaikymas, siekiant pagerinti kokybę ir sąveikos gebą.
• Akustikos aido panaikinimas (AEC – Acoustic Echo Cancellation), akustikos stiprinimo valdymas (AGC – Acoustic Gain Control) ir sumažintas aplinkos triukšmas.
• Pagerinti fluktuacijų buferio valdymo ir “triukšmo, girdimo nekalbant” malšinimo algoritmai, siekiant sumažinti laukimą ir pagerinti kokybę.
Vaizdo konferencijų patobulinimai:
• Nauji kodavimo algoritmai, siekiant pagerinti kokybę ir sąveikos gebą.
• Naujų vaizdo kamerų palaikymas.
• DirectDraw® API palaikymas, siekiant pagerinti vaizdo kokybę.
• Kalbančiojo lūpų sinhcronizavimas su girdimu tekstu, siekiant pagerinti vaizdo ir garso sinchronizaciją.
• Didesnių ekranų palaikymas.
NetMeeting 3.1 gali prisijungti prie daugiataškio ryšio konferencijų, valdomų serveryje Exchange 2000 Conferencing Server.
8. Išplėstos nešiojamųjų kompiuterių galimybės:
Patobulintas maitinimo valdymas – operacinė sistema Windows XP Professional, intelektualiai stebėdama centrinio procesoriaus būseną, gali sumažinti jo suvartojamą energijos kiekį. Operacinė sistema suteikia tikslesnę informaciją apie likusią akumuliatoriaus įkrovą, o tai leidžia apsaugoti sistemą nuo priešlaikinio darbo baigimo. Be to, leidžiant sistemai “pabusti” kai baterija baigia nusėsti, kompiuterį galima perjungti į “užmigdymo”režimą ir taip išsaugoti tuo metu vykdomas užduotis. Galima nustatyti kiekvieno kompiuterio ar kiekvieno kompiuterio vartotojo maitinimo valdymą.
Užmigdymas – po nustatyto laiko arba pagal pareikalavimą operacinė sistema Windows XP Professional įrašys atmintį į diską ir atjungs maitinimą. Maitinimą atkūrus, visos taikomosios programos iš naujo atidaromos tiksliai tokios būsenos, kokios jos buvo prieš atjungiant maitinimą.
Karštasis jungimas prie doko – leidžia nešiojamąjį kompiuterį prijungti prie doko ir nuo jo atjungti nepakeitus aparatūros konfigūracijos ir neperkrovus kompiuterio.
9. Supaprastina darbą namų tinkle:
Darbas bevielio ryšio tinkle – suteikia saugią prieigą prie bevielio ryšio tinklų, taip pat pagerina efektyvumą.

Tinklo vietos aiškumas – suteikia giliau esančią paslaugą, kuri leidžia operacinei sistemai ir taikomosioms programoms nustatyti, kada kompiuteris pakeitė tinklo vietas.

Tinklo parametrų nustatymo vedlys – mažų įmonių savininkams leidžia lengvai nustatyti ir valdyti tinklą. Šis vedlys paaiškina pagrindinius veiksmus, pvz., failų ir spausdintuvų bendrinimą, interneto ryšio bendrinimą ir interneto ryšio ugniasienės (IFC) naudojimą.

Tinklo tiltas – supaprastina mažų tinklų, naudojančių mišrų tinklo ryšį (pvz., Cat-5 Ethernet ir bevielį ryšį), sąranką ir konfigūraciją susiedamas skirtingų tipų tinklus.

Bendro naudojimo interneto ryšys (ICS) – mažą įmonės tinklą prijungia prie interneto naudojantis telefono ar plačiajuosčiu ryšiu. Operacinė sistema Windows XP Professional gali suteikti tinklo adreso perkodavimo, adresavimo ir vardų gebos paslaugas visiems mažos įmonės tinklo kompiuteriams, kad jie galėtų naudotis vienu interneto ryšiu.

Lygiateisio darbo tinkle palaikymas – įgalina operacinę sistemą Windows XP Professional sąveikauti su ankstesnėmis Windows versijoms lygiateisiškumo pagrindu, leidžiant bendrai naudotis visais ištekliais, pvz., aplankais, spausdintuvais ir išorine įranga.

IŠVADOS

1. Įsigyti Windows Xp operacinę sistemą tikrai verta, tik reikia atsižvelgti į turimo kompiuterio
duomenis, ši operacinė sistema naudoja jų netaip jau ir mažai.
2. Neverta ilgam susižavėti Windows XP operacine sistema, nes laikui bėgant atsiras dar geresnių
ir naujesnių, kurios pakeis senąją (apie naują operacinę sistemą jau yra kalbama).
3. Ši operacinė sistema visais aspektais yra pranašesnė už savo pirmtakes.
4. Tobula programa nešiojamiems kompiuteriams (kolkas).
5. Paprastesnis operacinės sistemos įdiegimas.

NAUDOTA LITERATŪRA:

1. www.microsoft.com/lietuva
2. www.one5.lt

Leave a Comment