PLANŠETINIS KOMPIUTERIS IR IŠMANUSIS TELEFONAS

478 0

Turinys

Įvadas. 4

Išmanusis telefonas. 5

Išmaniojo telefono ypatybės. 5

Operacinė sistema. 5

Populiariausios operacinės sistemos, jų pliusai ir minusai 7

iOS operacinė sistema. 7

Symbian operacinė sistema. 8

Windows Phone operacinė sistema. 9

Android operacinė sistema. 10

Android, iOS, Windows Phone operacinių sistemų savybių palyginimas. 11

Programėlės (aplikacijos). 12

Techninės savybės. 13

Fotokamera. 13

Baterija. 13

Kitos savybės. 13

Supertelefonai 14

Planšetfonas. 14

Planšetinis kompiuteris. 16

Grafinė planšetė. 17

Delninis kompiuteris. 17

Planšetinio kompiuterio ir asmeninio nešiojamo kompiuterio skirtumai 18

Svarbiausi planšetinio kompiuterio techniniai parametrai 18

Įvairios paskirties skirtingų gamintojų planšetinių kompiuterių palyginimas. 19

Išvados. 20

Šaltinių sąrašas. 21

 

Dalykinė rodyklė


Android, 10

Baterija, 13

delninis kompiuteris, 5

Fotokamera, 12

iOS, 7

Išmanusis telefonas, 5

mobiliosios aplikacijos, 12

operacinės sistemos, 6

Planšetinis kompiuteris, 15

procesorius, 17

Symbian OS, 8

Supertelefonas, 13

Windows Phone, 9


Paveikslėlių sąrašas

pav. 1 Išmanieji telefonai 5

pav. 2 Operacinės sistemos. 6

pav. 3 iOS. 7

pav. 4 iOS naudojantis telefonas. 7

pav. 5 Symbian. 8

pav. 6 Symbian naudojantis telefonas. 8

pav. 7 Windows Phone. 9

pav. 8 Windows Phone naudojantis telefonas. 9

pav. 9 Android. 10

pav. 10 Android naudojantis telefonas. 10

pav. 11 iOS prieš Windows Phone prieš Android. 11

pav. 12 Mobiliosios aplikacijos. 12

pav. 13 Samsung Galaxy Note. 14

pav. 14 Microsoft Windows 8 operacinę sistemą naudojantis planšetinis kompiuteris. 15

Lentelių sąrašas

Lentelė 1 iOS, Windows Phone, Android operacinių sistemų palyginimas. 11

Lentelė 2 Planšetinių kompiuterių palyginimas. 18

Įvadas

Kaip žinome šiuo metu pasaulyje vieni iš greičiausiai tobulėjančių technologijos išradimų yra planšetiniai kompiuteriai bei išmanieji telefonai, sparčiai tobulėjančių šių išmaniųjų įrenginių gamintojai teigia, kad artimiausiu metu ši technologija pakeis mums įprastus ir neatskiriamus dienos pagalbininkus – stalinius bei nešiojamus kompiuterius. Atlikdamas šį darbą, tikiuosi kuo įmanoma daugiau papasakoti apie išmaniųjų telefonų, planšetinių kompiuterių naudojimą, jų privalumus, skirtuus tarp skirtingų gamintojų planšetinių kompiuterių ir telefonų. Taipogi papasakoti apie neatsiejamą išmaniųjų įrenginių dalį – operacines sistemas skirtas mobiliesiems telefonams ir planšetiniams kompiuteriams. Šiame kasdien nenumaldomai tobulėjančiame pasaulyje, kuriame net kas antras vaikas turi po nebrangų išmanųjį telefoną, dėrėtų pasidomėti tiek planšetinių kompiuterių, tiek išmaniųjų telefonų, tiek hibridinių planšetfonų galimybėmis ir privalumais. Aišku, jei jūs jau turite pakankami gerą išmanųjį telefoną ar galingą nešiojamąjį kompiuterį ir neturite atliekamų tūkstančio ar dviejų tūkstančių litų, apie planšetinio kompiuterio poreikį gyvenime reikėtų dar pagalvoti, tačiau jei esate žmogus, kuris nuolat žiūri į priekkį bei domisi technologijų vystymusi, planšetinį kompiuterį vertą įsigyti vien tam, jog galėtumėte perprasti technologines galimybes ir žmonijos mokslo raidą. Vis dėl to šie prietaisai vadinami nešiojamų kompiuterių ateitimi, ir nors kolkas planšetiniai kompiuteriai ryškiai nesiskiria nuo galingų išmaniųjų tel

lefonų (viso labo naudoja tas pačias populiarias „Android“, „iOS“ bei „Windows“ operacines sistemas), tačiau planšetiniai kompiuteriai jau dabar vadinami nešiojamųjų kompiuterių ateitimi.

 

Išmanusis telefonas

Išmanusis telefonas (angliškai Smartphone) – mobilusis telefonas su operacine sistema pav. 2, turintis pažangių kompiuterinių gebėjimų apdoroti duomenis ir prisijungti prie įvairių ryšių tinklų, naudojamas ne vien komunikacijai, bet ir pramogoms, verslui, informacijos suteikimui.

pav. 1

Išmaniojo telefono ypatybės

Operacinė sistema

Pagrindinis skirtumas tarp išmaniojo ir paprasto mobiliojo telefono yra operacinė sistema, leidžianti įdiegti papildomas programas, išplečiančias išmaniojo telefono galimybes.

Išmanusis telefonas kaip ir delninis kompiuteris (PDA[1]) ar planšetinis kompiuteris, ryškiai galingesnių techninių parametrų nei senesnių mobiliųjų telefonų ir pažangios operacinės sistemos pagalba leidžia atlikti nemažą dalį asmeninio kompiuterio atliekamų funkcijų, susitvarkyti su dideliais informacijos srautais, leidžia vienu metu naudotis keliomis aplikacijomis, taip pagerinant darbo našumą.

pav. 2

Žinomos operacinės sistemos išmaniuosiuose įrenginiuose:

 • Windows Phone OS (Naudojama Nokia, HTC, LG, Samsung ir kituose telefonuose)
 • Android OS
 • iOS (Naudojama iPhone ir iPad gaminiuose)
 • Symbian OS (Naudojama Nokia telefonuose)
 • MeeGo OS
 • Maemo OS
 • webOS
 • BlackBerry OS
 • Bada OS
 • Windows CE, Windows Mobile
 • GNU/Linux
 • EPOC

 

Populiariausios operacinės sistemos, jų pliusai ir minusai

Nors įvairiems išmaniesiems įrenginiams (telefonams, planšetiniams kompiuteriams, hibridiniams įrenginiams (tablet phone pav. 13) yra sukurta daug įvairių operacinių sistemų, populiariausios yra šios: iOS (Apple inc.), Android (Google), Windows Phone 8 (Microsoft) bei Symbian (Nokia). Kiekviena operacinė sistema turi savų niuansų tad norėčiau apie kiekvieną trumpai papasakoti.

iOS operacinė sistema

pav. 3

iOS yra uždaro kodo operacinė sistema iki 2010 metų vadinima iPhone OS, nes buvo naudojama tik senesniu

uose iPhone telefonuose. Ši „Apple“ sukurta operacinė sistema, pagrinde projektuota iPhone išmaniajam telefonui, vėliau buvo pritaikyta ir kitiems „Apple“ produktams: muzikos grotuve „iPod touch“ ir planšetiniame kompiuteryje „iPad“, todėl buvo pervadinta į „iOS“.

2013 m. sausio duomenimis, „Apple“ internetinėje parduotuvėje galima rasti daugiau nei 775000 iOS aplikacijų, tai yra žymiai daugiau nei Android ar Windows Phone 7 pateikiamų aplikacijų, bendras visų aplikacijų parsisiuntimų skaičius viršija 40 mlrd. 2012 m. iOS buvo antra populiariausia operacinė sistema išmaniesiems telefonams, turėjusi 19,4 % rinkos dalį (po „Google“ Android). Didžiausias „iOS“ privalumas – ypač paprastas ir greitas valdymas, universalus aplikacijų pritaikymas, lengvai perprantama vartotojo sąsaja. Šioje sistemoje veikia didžiausia parduotuvė („App Store“), kurioje yra galybė įvairių programų ir žaidimų. Taip pat – galinga muzikos ir filmų parduotuvė „iTunes“. Naujausioje „iOS 7“ yra „iCloud“ paslauga, galinti be laidų sinchronizuoti duomenis su asmeniniu kompiuteriu ir kitais turimais „iOS“ įrenginiais, pažangi sistema „Siri“, leidžia išmanųjį telefoną valdyti balsu, taip dar labiau palengvinanti darbą.

pav. 4

Symbian operacinė sistema

pav. 5

Symbian OS – „Nokia“ telefonų operacinė sistema kuriama Symbian Ltd. skirta mobiliesiems telefonams ir delniniams kompiuteriams. Ši operacinė sistema naudoja Symbian Ltd. susietas bibliotekas, vartotojo sąsajas bei bendruosius įrankius. Symbian kilo iš Psion Epoc operacinių sistemų šeimos ir veikia išimtinai su ARM (Acorn RISC Macine) architektūros procesoriais. ARM yra 32 bitų procesoriai šiuo metu dominuojanty

ys mobiliųjų įrenginių rinkoje dėl savo energijos taupymo savybių.

Šiuo metu rinkoje yra nemažai „išmaniųjų“ telefonų, kurie naudoja Symbian operacines sistemas. Iš atvirųjų platformų galima paminėti UIQ, Nokia 60 serijos, Nokia 80 serijos, Nokia 90 serijos platformas. Iš uždarų sistemų galima paminėti tokias kaip NTT DoCoMo, FOMA sistemas. Adaptavimo lankstumas leidžia Symbian operacinę sistemą įdiegti į itin įvairius mobilius įrenginius. Pati Symbian OS yra struktūrizuota operacinė sistema. Kaip ir daugelis kompiuteriams skirtų operacinių sistemų, ji palaiko daugiaužduotiškumą (multi-tasking), daugiagijiškumą, bei atminties apsaugą.

Vienas pagrindinių Symbian operacinės sistemos privalumų yra tai, kad ji yra projektuota mobiliems įrenginiams, kurie paprastai pasižymi ribotais resursais ir kurie turi nenutrūkstamai veikti ištisus mėnesius ar net metus. Symbian labai konservatyviai naudoja įrenginio operatyvinę atmintį, tai leidžia sumažinti operatyvinės atminties naudojimą ir žymiai sumažina galimų klaidų tikimybę. Analogiškas technologijas Symbian naudoja ir Flash atminties, kurioje saugomos symbian programos taupymui. Visas Symbian programavimas yra paremtas įvykiais, taupant energiją centrinis procesorius gali būti pristabdomas, kai įvykis nėra tiesiogiai apdorojamas. Tai pasiekiama programavimo idiomos, vadinamų „aktyviųjų objektų“ pagalba. Tinkamas šių funkcijų naudojimas leidžia žymiai prailginti įrenginio baterijos gyvavimo laiką.

pav. 6

Windows Phone operacinė sistema

pav. 7

Windows Phone − „Microsoft“ korporacijos sukurta operacinė sistema, skirta išmaniesiems telefonams bei kitiems mobiliesiems įrenginiams. Seniau „Microsoft“ buvo išleidę „Windows Mobile“ operacinę sistemą planšetiniams kompi

iuteriams bei išmaniesiems telefonams, tačiau 2010 metais gamybą nutraukė, dėl prastų pardavimų – „Windows Phone 8“ visiškai perkūrė seną sistemą, padarė ją prieinamesnę rinkai. „Windows Phone 8“ yra išvaizdi, lengvai ir greitai valdoma sistema. Joje taip pat yra parduotuvė, kurioje kol kas yra apie 30 000 aplikacijų. „Windows Phone 8“ yra ganėtinai nauja operacinės sistemos versija, todėl telefonų palaikančių šią OS yra nedaug, pagrindiniai iš jų: HTC, Nokia Lumia bei Huawei išmaniųjų telefonų modeliai.

pav. 8

 

Android operacinė sistema

pav. 9

Android yra atviro kodo [2]operacinė sistema, daugiausia naudojama išmaniuosiuose telefonuose, nors ją galima įdiegti ir kituose mobiliuosiuose įrenginiuose, kaip kad planšetiniame kompiuteryje. 2005 m. „Google“ įsigijo pirminį operacinės sistemos kūrėją, „Android Inc.“.

Android yra Linux operacinės sistemos ir įvairių daugiausia „Google“ sukurtų papildomų plėtinių kombinacija. Pagrindinė šios sistemos programavimo kalba yra Java. Kuriamos programos sąsaja dalinai aprašoma XML. Java kodą vykdanti sistema kitokia ir neturi bendrų dalių su nuo seniau žinoma ir dabar Oracle priklausančia Java virtualia mašina. Android turi papildomas priemones pasiekti akselerometrą, girometrą, GPS ir kitas sistemas kurios dažnos išmaniuosiuose telefonuose. Android gerai pritaikyta veikti esant ribotam ekrano dydžiui, neturint pelės ir klaviatūros, nors šiuos įtaisus, jei jie yra, sistema palaiko. Didžiulis Android operacinės sistemos pliusas yra tas, kad programas gali kurti kiekvienas programuotojas, o pagrindinia. . .

Išvados

Mano nuomone, tiek planšetinis kompiuteris tiek išmanusis telefonas yra revoliuciniai produktai, kurie visiškai pakeitė kompiuterių ir komunikacijos rinką ir žmonių suvokimą apie patogų įnagį atliekant daugelį kasdienių funkcijų. Nors savaime suprantama, kad išmanusis telefonas ar mažas planšetinis kompiuteris turėtų būti lengvas, plonas, patogus ir ištvermingas, tačiau šiuolaikinės technologijos pasiekė tokį pagreitį, kad artimiausiu metu šie išmanūs įrenginiai pakeis asmeninius bei nešiojamuosius kompiuterius.

Nors daugelis galvoja, jog išmanieji įrenginiai  skirti tik tam tikrom funkcijom atlikti: naršymui internete, nuotraukų peržiūrai, elektroninių knygų skaitymui ir įvairiausių žaidimų žaidimui, tačiau, šias funkcijas išmanieji įrenginiai atlieka geriau už visus kitus įrenginius, bet jie moka ne tik tai. Išmaniaisiais galima atlikti begalę įvairiausių dalykų, kurie padės ne tik kasdieniame gyvenime, moksle, bet ir versle. Tad trumpai apibendrinant, išmaniojo įrenginio privalumai:

1.Mokslai:

Su išmaniuoju įrenginiu galite lengvai mokytis užsienio kalbų, medicinos, bet ir menų bei daugelį kitų dalykų. Parsisiuntę aplikacijas, padedančias išmokti naujų dalykų, galėsite laisvai mokytis užsienio kalbų, menų, skaityti įvairiausias mokomąsias knygas ir kitaip lavintis.

 1. Darbas:

Įvairių programėlių pagalba galėsite laikyti visus savo užrašus, kurti prezentacijas ar įsivesti svarbiausius priminimus, kad nepamirštume savo kasdienių darbų. Jūs tikrai atrodysite patraukliau prieš savo klientus, kai tik pirštų prisilietimais valdysite savo prezentacijas bei stebinsite savo originalumu. Taip pat su išmaniuoju telefonu ar planšetiniu kompiuteriu galėsite išrašyti sąskaitas, skanuoti barkodus ir daugelį kitų darbą ir kasdienybę lengvinančių funkcijų.

3.Pramogos:

Pasaulyje tikrai nėra geresnio įrenginio su kuriuo būtų patogiau ir smagiau naršyti internete, peržiūrėti vaizdo įrašus, nuotraukas ar žaisti įvairiausius žaidimus. Yra begalė programėlių, kurių pagalba galėsite fotografuoti bei iškart redaguoti nuotraukas, bendrauti socialiniuose tinkluose bei gauti informaciją iš Jus dominančių žurnalų ar tinklaraščių.

4.Vienas įrenginys viskam:

Naudojant išmanųjį įrenginį viską turite vienoje vietoje – darbą, mokslus, pramogas ir visą kitą laisvalaikį – savo kišenėję ar rankinėje.

 

Šaltinių sąrašas

http://lt.wikipedia.org/wiki/Plan%C5%A1etinis_kompiuteris

http://lt.wikipedia.org/wiki/Android

http://www.windowsphone.com/lt-LT

http://www.delfi.lt/mokslas/technologijos/plansetinis-kompiuteris-tik-zaislas-ar-ir-verslo-irankis.d?id=56783877#ixzz2gh2DImse

http://www.15min.lt/naujiena/verslas/finansai/kaip-issirinkti-plansetini-kompiuteri-662-364344#ixzz2gh0qQFl7

http://lt.wikipedia.org/wiki/Grafin%C4%97_plan%C5%A1et%C4%97

http://www.nk.lt/naujienos/ismaniojo-telefono-pasirinkimas-svarbu-ir-operacine-sistema/

http://lt.wikipedia.org/wiki/Delninis_kompiuteris

http://www.hopo.lt/informacija/plansetinis-kompiuteris-kas-tai

http://en.wikipedia.org/wiki/Personal_digital_assistant

http://en.wikipedia.org/wiki/IOS

http://en.wikipedia.org/wiki/Symbian

http://en.wikipedia.org/wiki/Tablet_computer

http://www.amazon.com/Kindle-Fire-Amazon-tablet/dp/B0083Q04IQ

http://www.samsung.com/global/microsite/galaxytab/10.1/index.html

[1]Personal Data Assistant

[2] Laisvai modifikuojama

Join the Conversation