PLANŠETINIS KOMPIUTERIS IR IŠMANUSIS TELEFONAS

Turinys

Įvadas. 4

Išmanusis telefonas. 5

Išmaniojo telefono ypatybės. 5

Operacinė sistema. 5

Populiariausios operacinės sistemos, jų pliusai ir minusai 7

iOS operacinė sistema. 7

Symbian operacinė sistema. 8

Windows Phone operacinė sistema. 9

Android operacinė sistema. 10

Android, iOS, Windows Phone operacinių sistemų savybių palyginimas. 11

Programėlės (aplikacijos). 12

Techninės savybės. 13

Fotokamera. 13

Baterija. 13

Kitos savybės. 13

Supertelefonai 14

Planšetfonas. 14

Planšetinis kompiuteris. 16

Grafinė planšetė. 17

Delninis kompiuteris. 17

Planšetinio kompiuterio ir asmeninio nešiojamo kompiuterio skirtumai 18

Svarbiausi planšetinio kompiuterio techniniai parametrai 18

Įvairios paskirties skirtingų gamintojų planšetinių kompiuterių palyginimas. 19

Išvados. 20

Šaltinių sąrašas. 21

 

Dalykinė rodyklė

Android, 10

Baterija, 13

delninis kompiuteris, 5

Fotokamera, 12

iOS, 7

Išmanusis telefonas, 5

mobiliosios aplikacijos, 12

operacinės sistemos, 6

Planšetinis kompiuteris, 15

procesorius, 17

Symbian OS, 8

Supertelefonas, 13

Windows Phone, 9

Paveikslėlių sąrašas

pav. 1 Išmanieji telefonai 5

pav. 2 Operacinės sistemos. 6

pav. 3 iOS. 7

pav. 4 iOS naudojantis telefonas. 7

pav. 5 Symbian. 8

pav. 6 Symbian naudojantis telefonas. 8

pav. 7 Windows Phone. 9

pav. 8 Windows Phone naudojantis telefonas. 9

pav. 9 Android. 10

pav. 10 Android naudojantis telefonas. 10

pav. 11 iOS prieš Windows Phone prieš Android. 11

pav. 12 Mobiliosios aplikacijos. 12

pav. 13 Samsung Galaxy Note. 14

pav. 14 Microsoft Windows 8 operacinę sistemą naudojantis planšetinis kompiuteris. 15

Lentelių sąrašas

Lentelė 1 iOS, Windows Phone, Android operacinių sistemų palyginimas. 11

Lentelė 2 Planšetinių kompiuterių palyginimas. 18

Įvadas

Kaip žinome šiuo metu pasaulyje vieni iš greičiausiai tobulėjančių technologijos išradimų yra planšetiniai kompiuteriai bei išmanieji telefonai, sparčiai tobulėjančių šių išmaniųjų įrenginių gamintojai teigia, kad artimiausiu metu ši technologija pakeis mums įprastus ir neatskiriamus dienos pagalbininkus – stalinius bei nešiojamus kompiuterius. Atlikdamas šį darbą, tikiuosi kuo įmanoma daugiau papasakoti apie išmaniųjų telefonų, planšetinių kompiuterių naudojimą, jų privalumus, skirtuus tarp skirtingų gamintojų planšetinių kompiuterių ir telefonų. Taipogi papasakoti apie neatsiejamą išmaniųjų įrenginių dalį – operacines sistemas skirtas mobiliesiems telefonams ir planšetiniams kompiuteriams. Šiame kasdien nenumaldomai tobulėjančiame pasaulyje, kuriame net kas antras vaikas turi po nebrangų išmanųjį telefoną, dėrėtų pasidomėti tiek planšetinių kompiuterių, tiek išmaniųjų telefonų, tiek hibridinių planšetfonų galimybėmis ir privalumais. Aišku, jei jūs jau turite pakankami gerą išmanųjį telefoną ar galingą nešiojamąjį kompiuterį ir neturite atliekamų tūkstančio ar dviejų tūkstančių litų, apie planšetinio kompiuterio poreikį gyvenime reikėtų dar pagalvoti, tačiau jei esate žmogus, kuris nuolat žiūri į priekį bei domisi technologijų vystymusi, planšetinį kompiuterį vertą įsigyti vien tam, jog galėtumėte perprasti technologines galimybes ir žmonijos mokslo raidą. Vis dėl to šie prietaisai vadinami nešiojamų kompiuterių ateitimi, ir nors kolkas planšetiniai kompiuteriai ryškiai nesiskiria nuo galingų išmaniųjų telefonų (viso labo naudoja tas pačias populiarias „Android“, „iOS“ bei „Windows“ operacines sistemas), tačiau planšetiniai kompiuteriai jau dabar vadinami nešiojamųjų kompiuterių ateitimi…

 

Išmanusis telefonas

Išmanusis telefonas (angliškai Smartphone) – mobilusis telefonas su operacine sistema pav. 2, turintis pažangių kompiuterinių gebėjimų apdoroti duomenis ir prisijungti prie įvairių ryšių tinklų, naudojamas ne vien komunikacijai, bet ir pramogoms, verslui, informacijos suteikimui.

pav. 1

Išmaniojo telefono ypatybės

Operacinė sistema

Pagrindinis skirtumas tarp išmaniojo ir paprasto mobiliojo telefono yra operacinė sistema, leidžianti įdiegti papildomas programas, išplečiančias išmaniojo telefono galimybes.

Išmanusis telefonas kaip ir delninis kompiuteris (PDA[1]) ar planšetinis kompiuteris, ryškiai galingesnių techninių parametrų nei senesnių mobiliųjų telefonų ir pažangios operacinės sistemos pagalba leidžia atlikti nemažą dalį asmeninio kompiuterio atliekamų funkcijų, susitvarkyti su dideliais informacijos srautais, leidžia vienu metu naudotis keliomis aplikacijomis, taip pagerinant darbo našumą.

pav. 2

Žinomos operacinės sistemos išmaniuosiuose įrenginiuose:

  • Windows Phone OS (Naudojama Nokia, HTC, LG, Samsung ir kituose telefonuose)
  • Android OS
  • iOS (Naudojama iPhone ir iPad gaminiuose)
  • Symbian OS (Naudojama Nokia telefonuose)
  • MeeGo OS
  • Maemo OS
  • webOS
  • BlackBerry OS
  • Bada OS
  • Windows CE, Windows Mobile
  • GNU/Linux
  • EPOC

 

Populiariausios operacinės sistemos, jų pliusai ir minusai

Nors įvairiems išmaniesiems įrenginiams (telefonams, planšetiniams kompiuteriams, hibridiniams įrenginiams (tablet phone pav. 13) yra sukurta daug įvairių operacinių sistemų, populiariausios yra šios: iOS (Apple inc.), Android (Google), Windows Phone 8 (Microsoft) bei Symbian (Nokia). Kiekviena operacinė sistema turi savų niuansų tad norėčiau apie kiekvieną trumpai papasakoti.

iOS operacinė sistema

pav. 3

iOS yra uždaro kodo operacinė sistema iki 2010 metų vadinima iPhone OS, nes buvo naudojama tik senesniuose iPhone telefonuose. Ši „Apple“ sukurta operacinė sistema, pagrinde projektuota iPhone išmaniajam telefonui, vėliau buvo pritaikyta ir kitiems „Apple“ produktams: muzikos grotuve „iPod touch“ ir planšetiniame kompiuteryje „iPad“, todėl buvo pervadinta į „iOS“.

2013 m. sausio duomenimis, „Apple“ internetinėje parduotuvėje galima rasti daugiau nei 775000 iOS aplikacijų, tai yra žymiai daugiau nei Android ar Windows Phone 7 pateikiamų aplikacijų, bendras visų aplikacijų parsisiuntimų skaičius viršija 40 mlrd. 2012 m. iOS buvo antra populiariausia operacinė sistema išmaniesiems telefonams, turėjusi 19,4 % rinkos dalį (po „Google“ Android). Didžiausias „iOS“ privalumas – ypač paprastas ir greitas valdymas, universalus aplikacijų pritaikymas, lengvai perprantama vartotojo sąsaja. Šioje sistemoje veikia didžiausia parduotuvė („App Store“), kurioje yra galybė įvairių programų ir žaidimų. Taip pat – galinga muzikos ir filmų parduotuvė „iTunes“. Naujausioje „iOS 7“ yra „iCloud“ paslauga, galinti be laidų sinchronizuoti duomenis su asmeniniu kompiuteriu ir kitais turimais „iOS“ įrenginiais, pažangi sistema „Siri“, leidžia išmanųjį telefoną valdyti balsu, taip dar labiau palengvinanti darbą.

pav. 4

Symbian operacinė sistema

pav. 5

Symbian OS – „Nokia“ telefonų operacinė sistema kuriama Symbian Ltd. skirta mobiliesiems telefonams ir delniniams kompiuteriams. Ši operacinė sistema naudoja Symbian Ltd. susietas bibliotekas, vartotojo sąsajas bei bendruosius įrankius. Symbian kilo iš Psion Epoc operacinių sistemų šeimos ir veikia išimtinai su ARM (Acorn RISC Macine) architektūros procesoriais. ARM yra 32 bitų procesoriai šiuo metu dominuojantys mobiliųjų įrenginių rinkoje dėl savo energijos taupymo savybių.

Šiuo metu rinkoje yra nemažai „išmaniųjų“ telefonų, kurie naudoja Symbian operacines sistemas. Iš atvirųjų platformų galima paminėti UIQ, Nokia 60 serijos, Nokia 80 serijos, Nokia 90 serijos platformas. Iš uždarų sistemų galima paminėti tokias kaip NTT DoCoMo, FOMA sistemas. Adaptavimo lankstumas leidžia Symbian operacinę sistemą įdiegti į itin įvairius mobilius įrenginius. Pati Symbian OS yra struktūrizuota operacinė sistema. Kaip ir daugelis kompiuteriams skirtų operacinių sistemų, ji palaiko daugiaužduotiškumą (multi-tasking), daugiagijiškumą, bei atminties apsaugą.

Vienas pagrindinių Symbian operacinės sistemos privalumų yra tai, kad ji yra projektuota mobiliems įrenginiams, kurie paprastai pasižymi ribotais resursais ir kurie turi nenutrūkstamai veikti ištisus mėnesius ar net metus. Symbian labai konservatyviai naudoja įrenginio operatyvinę atmintį, tai leidžia sumažinti operatyvinės atminties naudojimą ir žymiai sumažina galimų klaidų tikimybę. Analogiškas technologijas Symbian naudoja ir Flash atminties, kurioje saugomos symbian programos taupymui. Visas Symbian programavimas yra paremtas įvykiais, taupant energiją centrinis procesorius gali būti pristabdomas, kai įvykis nėra tiesiogiai apdorojamas. Tai pasiekiama programavimo idiomos, vadinamų „aktyviųjų objektų“ pagalba. Tinkamas šių funkcijų naudojimas leidžia žymiai prailginti įrenginio baterijos gyvavimo laiką.

pav. 6

Windows Phone operacinė sistema

pav. 7

Windows Phone − „Microsoft“ korporacijos sukurta operacinė sistema, skirta išmaniesiems telefonams bei kitiems mobiliesiems įrenginiams. Seniau „Microsoft“ buvo išleidę „Windows Mobile“ operacinę sistemą planšetiniams kompiuteriams bei išmaniesiems telefonams, tačiau 2010 metais gamybą nutraukė, dėl prastų pardavimų – „Windows Phone 8“ visiškai perkūrė seną sistemą, padarė ją prieinamesnę rinkai. „Windows Phone 8“ yra išvaizdi, lengvai ir greitai valdoma sistema. Joje taip pat yra parduotuvė, kurioje kol kas yra apie 30 000 aplikacijų. „Windows Phone 8“ yra ganėtinai nauja operacinės sistemos versija, todėl telefonų palaikančių šią OS yra nedaug, pagrindiniai iš jų: HTC, Nokia Lumia bei Huawei išmaniųjų telefonų modeliai.

pav. 8

 

 

Android operacinė sistema

pav. 9

Android yra atviro kodo [2]operacinė sistema, daugiausia naudojama išmaniuosiuose telefonuose, nors ją galima įdiegti ir kituose mobiliuosiuose įrenginiuose, kaip kad planšetiniame kompiuteryje. 2005 m. „Google“ įsigijo pirminį operacinės sistemos kūrėją, „Android Inc.“.

Android yra Linux operacinės sistemos ir įvairių daugiausia „Google“ sukurtų papildomų plėtinių kombinacija. Pagrindinė šios sistemos programavimo kalba yra Java. Kuriamos programos sąsaja dalinai aprašoma XML. Java kodą vykdanti sistema kitokia ir neturi bendrų dalių su nuo seniau žinoma ir dabar Oracle priklausančia Java virtualia mašina. Android turi papildomas priemones pasiekti akselerometrą, girometrą, GPS ir kitas sistemas kurios dažnos išmaniuosiuose telefonuose. Android gerai pritaikyta veikti esant ribotam ekrano dydžiui, neturint pelės ir klaviatūros, nors šiuos įtaisus, jei jie yra, sistema palaiko. Didžiulis Android operacinės sistemos pliusas yra tas, kad programas gali kurti kiekvienas programuotojas, o pagrindiniai ir gana efektyvūs įrankiai yra nemokami. Jei telefonas ar kitas prietaisas yra prijungiamas prie programuotojo kompiuterio per mikro-USB jungį, pakeitus Android sąsajoje keletą gerai dokumentuotų nuostatų jis pavirsta programavimo įrankiu. Taip nesunku patikrinti programos darbą su GPS ir kitais telefono davikliais bei matyti ar užduočiai pakanka telefono atminties, procesoriaus resursų. Taip pat yra emuliatorius, kuris gali patikrinti kaip programa veikia esant įvairiai ekrano raiškai ir įvairioms Android versijoms.

pav. 10

Android, iOS, Windows Phone operacinių sistemų savybių palyginimas

pav. 11

Lentelė 1

  Android iOS Windows Phone
Gamintojas Google Apple Microsoft
Iš viso prietaisų Daugiau nei keli šimtai Apie 15 Apie 30
Iš viso aplikacijų Virš 400,000 Virš 500,000 Virš 50,000
Planšetiniams kompiuteriams pritaikytos aplikacijos Apie 100,000 Apie 150,000 Nėra
Daugiaprogramiškumas (multitasking) Yra Yra Yra
Debesų sistemų integracija Google Drive Sistema iCloud sistema Sky Drive sistema
GPS navigacija Nemokamai suteikiama „Google“ Galima įsigyti Galima įsigyti
Paieškos sistemos Google Google, Yahoo!, Bing Bing
Trečiosios šalies klaviatūros, pelės naudojimas Yra Nėra Nėra
„Flash“ palaikymas Yra Nėra Nėra
HTML5 palaikymas Yra Yra Nėra
Vaizdo pokalbiai Yra Yra Nėra
Universali paieška Yra Yra Nėra
Bevielio interneto stotelės sukūrimas Yra Yra Nėra
Laisvai keičiamas atminties kiekis Yra Nėra Nėra
Microsoft Office palaikymas Galima įsigyti aplikacijų parduotuvėje Galima įsigyti aplikacijų parduotuvėje Yra

Šioje lentelėje pavaizduoti pagrindinių rinkos operacinių sistemų privalumai, trūkumai, skirtumai bei panašumai. Nors „Microsoft“ kompanija metų metus dirba kurdami populiariausią ir labiausiai pasaulyje naudojama operacine sistema asmeniniams kompiuteriams „Microsoft Windows“, o „Windows Phone“ operacinę sistemą naudojantys išmanieji HTC, Huawei, Nokia telefonai pasižymi kokybe, tačiau operacinė sistema palaiko mažai aplikacijų, yra labai ribota, tuo metu „Android“ atviro kodo operacinė sistema gali pasigirti daug didesniu aplikacijų turiniu, bei įvairiausių ypatybių kaip „Flash“ ar HTML5 palaikymu, taipogi „Android“ operacinė sistema palaiko daugiausiai trečiųjų šalių (Third-party) įrenginių bei programinės įrangos, pvz.: neoficialios aplikacijos, USB pelės, USB klaviatūros. „iOS“ operacinę sistemą turintys prietaisai yra brangiausi, tačiau jie pasižymi „Apple“ įmonės kokybe ir puikiu aplikacijų palaikymu tarp skirtingų prietaisų.

Programėlės (aplikacijos)

Viena esminių išmaniųjų telefonų ir planšetinių kompiuterių ypatybių – mobiliosios aplikacijos. Taikomųjų programų dėka išplečiamos telefono naudojimo galimybės. Mobiliosios programėlės (aplikacijos) yra skirtos žaisti žaidimams, pramogoms, bendravimui, naujienoms skaityti ir jas sekti, vaizdo įrašams, filmams, televizijai ir t.t. Jas galima nemokamai parsisiųsti iš interneto arba nusipirkti elektroninėje parduotuvėje pvz.: „Google Play“. Programėles naudoja ne tik paprasti vartotojai, bet ir smulkiojo bei didžiojo verslo atstovai. Jiems programėlių naudojimas kasdienėje veikloje suteikia galimybę kokybiškiau ir efektyviau valdyti verslo procesus (įmonės išlaidų mažinimas, produktyvumo didinimas), perkelti juos į mobiliąją erdvę, pasinaudojant debesų (Cloud) sistemomis. Telefonas gali veikti su įvairiais įrenginiais pvz.: sveikatingumo. Programėlės tokį telefoną paverčia asmeniniu dietologu, treneriu ar net kardiologu (matuoja nueitus žingsnius, nuplauktą atstumą, miego trukmę), tai gali ryškiai pagerinti gyvenimo kokybę, ir visiškai pakeisti žmogaus kasdienę veiklą, laisvalaikį.

pav. 12

Techninės savybės

Fotokamera

Išmanusis telefonas kaip ir fotoaparatas gali fotografuoti prietemoje ir netgi tamsoje be blykstės. Fotokamera gali staigiai užfiksuoti 20-60 nuotraukų iš eilės ir rekomenduoti geriausią iš jų. Vienu metu užfiksuotos kelios nuotraukos su skirtingu išlaikymu gali būti sujungiamos į vieną (dėl to jos kokybė yra geresnė). Kameros siekia net iki 40 Megapixelių raišką.

Baterija

Išmaniųjų telefonų baterijos talpa varijuoja tarp 1300–1700 mAh, galingesnių- nuo 2100 iki 3000 mAh. Baterijos veikimo trukmė priklauso nuo to, kaip efektyviai energiją naudoja telefonas ir operacinė sistema ir kaip pats vartotojas naudojasi funkcijomis, pvz.: nustatant ryškiausią ekraną, panaudojus GPS navigaciją, pafilmavus ir pafotografavus, išmanusis telefonas su 1300 mAh išsikrauna per 4 valandas, galingesnė, pvz.: 2800 mAh baterija – per dieną.

Kitos savybės

Išmaniuosiuose telefonuose yra vaizdo ir garso grotuvai, foto ir vaizdo kamera su didžiuliu lietimui jautriu ekranu, GPS navigacija, Wi-Fi ir mobiliųjų tinklų prisijungimas. Prisijungus prie vieno bevielio tinklo, galima žaidimą žaisti keliuose telefonuose, arba sujungus kelis telefonus priversti visus groti tą pačią dainą. Galima bendrauti su tokį pat įrenginį turinčiais draugais, dalintis nuotraukomis, vaizdo įrašais, failais, albumais ir kt. Du vartotojai gali bendrauti naudodami nemokamą tiesioginio susirašinėjimo aplikaciją. Funkcija, naudodama GPS, padeda surasti netoliese esančius tokio paties telefono vartotojus. Vaizdo pokalbiai veikia per specialią aplikaciją.

Specialių funkcijų dėka išmanusis telefonas reaguoja į akių judesius ir slenka tekstą neprisilietus, sustabdo žiūrimą vaizdo filmą, jei nukreipiamos akys nuo ekrano. Speciali technologija nustato akių poziciją ir automatiškai groja arba sustabdo vaizdo įrašą. Priekinė telefono kamera fiksuoja akių nusukimą nuo ekrano ir sustabdo įrašą; paleidžia groti toliau, kai tik žvilgsnis nukreipiamas į ekraną.

Supertelefonai

Supertelefonas (angliškai superphone) – aukštos klasės išmanusis telefonas su išskirtinėmis techninėmis charakteristikomis, savybėmis bei funkcijomis. Jis yra brangesnis už paprastą išmanųjį telefoną. Supertelefonui būdinga: didelis ~5 colių raiškiojo „Full HD“ (1080p) formato ekrananas, 2-4 branduolių procesorius, 10-13 mln. vaizdo taškų (daugiausiai – 41 MP raiškos) fotokamera, viena arba dvi aukštos raiškos vaizdo kameros. Be to, gali būti „Magic Touch“ (ekranas gali būti valdomas net su pirštinėmis), papildytosios realybės navigacijos programa (padeda pasiekti kelionės tikslą). Dviguba antena užtikrina spartesnį duomenų priėmimą, nuo 20 iki 30 proc. kokybiškesnį tinklo signalą, optimizuoja didelės spartos duomenų priėmimą ir perdavimą. Būdinga ilga baterijos veikimo trukmė pvz.: „HUAWEI Ascend Mate“ supertelefone įmontuota 4050 mAh baterija. Specialios supertelefono funkcijos leidžia greitai įkelti nuotraukas, vaizdo įrašus ir kitus dokumentus 2–3 kartus greičiau nei paprasti išmanieji telefonai geba Wi-Fi aplinkoje.

Telefone – iki 64 GB vidinės atminties. Tačiau ją galima išplėsti.

Fotokameros savybės: optinis vaizdo stabilizavimas, iki 6 optinių lęšių, automatinis fokusavimas, kokybiška ksenono blykstė. Kamera gali per porą sekundžių padaryti per 60 nuotraukų. Išmaniojo telefono ir fotoaparato hibridas optiniu būdu priartina vaizdą iki 10 kartų. Priartintas gali būti ir filmuojamas vaizdas.

Naudojant supertelefoną kartu su išmaniaisiais televizoriais, šiuo telefonu vos prilietus nuotolinio valdymo pultelį, dideliame televizoriaus ekrane iš karto atsiduria nuotraukos ir vaizdo įrašai. Telefonui sutvirtinti gali būti naudojamas grūdintas stiklas ir dūžiams atspari plėvelė, telefono korpusas būna atsparus dulkėms ir drėgmei.

Planšetfonas

Planšetinis telefonas (planšetofonas, planfonas (angliškai Phablet, Smartlet)) yra planšetinio kompiuterio ir išmaniojo telefono hibridas. Ekranas paprastai didesnis nei įprastų išmaniųjų telefonų – įstrižainė daugiau nei 5 coliai, tačiau masė daug mažesnė nei planšetinio kompiuterio. Dažniausiai gamina Samsung, LG, HTC, Sony, Microsoft ir kiti. Planšetfonai kaip pvz.: Samsung Galaxy Note yra didesni ir galingesni už įprastus išmaniuosius telefonus, tačiau daugiau ryškių skirtumų būtų sunku rasti.

pav. 13

 

Planšetinis kompiuteris

Planšetinis kompiuteris (angliškai tablet computer), kitaip dar vadinimas planšete – nešiojamas mobilusis kompiuteris su lietimui jautriu ekranu, didesnis už išmanųjį telefoną ar delninį kompiuterį. Atpažįsta rankos ar specialaus rašiklio (stiliaus) prisilietimą, nėra valdomas pele ar klaviatūra, tačiau tekstui suvesti naudojama virtuali klaviatūra. Skirtas el. pašto tikrinimui, naršymui internete, elektroninių knygų skaitymui, pramogoms ir kitoms panašaus pobudžio reikmėms.

Planšetiniuose kompiuteriuose naudojamos x86 ir ARM architektūros, populiariausios naudojamos operacinės sistemos yra iOS, Android, webOS,MeeGo, Microsoft Windows CE, Linux bei Chrome OS.

Planšetinio kompiuterio ir išmaniojo telefono hibridas vadinamas planšetofonu.

Žymesni planšetinių kompiuterių gamintojai:

 

  • Acer Inc.
  • Amazon
  • Apple Inc.
  • Asus
  • Dell
  • Hewlett-Packard
  • HTC
  • Lenovo
  • MSI
  • Motorola
  • Samsung
  • Sony
  • Toshiba

pav. 14

Grafinė planšetė

Grafinė planšetė (angliškai graphics tablet) – kompiuterinio tipo įvesties įrenginys, leidžiantis naudotojui piešti, braižyti ar rašyti panašiu būdu, kaip tai daroma pieštuku ar raškliu ant popieriaus lapo. Tai plokščias įrenginys su lietimui, temperatūrai arba šviesai jautriu paviršiumi, ant kurio vaizdai piešiami šviesplunksne, specialiu rašikliu, vadinamu stiliumi, arba ranka (priklausomai nuo įrenginio tipo). Piešinys paprastai nėra matomas ant planšetės paviršiaus, o skaitmenine forma perkeliamas į kompiuterį ir matomas jo ekrane. Įrenginiu taip pat galima nuskaityti dokumentą ar paveikslėlį (priglaudus juos prie paviršiaus), arba ranka rašytą parašą.

Grafinė planšetė naudojama kartu su projektavimo ir piešimo programine įranga. Kai kuriais atvejais planšetė naudojama kaip kompiuterinės pelės pakaitalas dirbant su stacionariu kompiuteriu. Pirmąją elektroninę planšetę  (telautografą), ant kurios buvo galima piešti ranka, 1888 m. užpatentavo inžinierius Eliša Grėjus.

Pirmoji šiuolaikines primenanti grafinė planšetė, ant kurios pieštus vaizdus buvo galima matyti kompiuterio ekrane, buvo 1957 m. pristatyta „Stylator“. Tačiau žymesnė buvo 1964 m. išleista RAND Tablet planšetė. Planšetėje buvo įmontuotas lietimui jautrus paviršius, po kuriuo tinklelio pagrindu buvo išdėstyti laidai. Paviršius gebėjo užfiksuoti horizontalius ir vertikalius lietimo koordinačių taškus, skleidžiančius nežymų magnetinį signalą. Rašiklis gebėjo priimti magnetinį signalą, kuris buvo paverčiamas į koordinačių informaciją, ir išreikšti ją ekrane.

Delninis kompiuteris

Delninis kompiuteris (angliškai Personal Digital Assistant (PDA)) – nedidelis mobilus įrenginys, galintis atlikti daugelį asmeninio kompiuterio atliekamų funkcijų.

Labiausiai rinkoje paplitę Pocket PC ir Palm delniniai kompiuteriai. Tokiame įrenginyje paprastai būna laikrodis, skaičiuotuvas, kalendorius, priminimų bei adresų sąrašai, o taip pat yra galimybė įdiegti įvairių taikomųjų programų – pašto programų, dokumentų redaktorių, žaidimų. Viena svarbiausių delninukų savybių – galimybė sinchronizuoti duomenis su asmeniniu ar nešiojamu kompiuteriu. Pastaruoju metu išnyko ribos tarp delninių kompiuterių, mobiliųjų telefonų ir planšetinių kompiuterių: nauji išmanieji telefonai atlieka delninių kompiuterių funkcijas, į kai kuriuos delninius kompiuterius integruojami telefonai arba dedamos GSM kortelės, o sudėtingi fotoaparatai integruojami ir į vienus, ir į kitus.

Šiuolaikiniai delniniai kompiuteriai yra ne tik puikūs garso grotuvai, jais galima žiūrėti vaizdinę medžiagą (filmus, muzikinius klipus). Jie gali tureti Wi-Fi, IrDA, BlueTooth jungtis.

Populiariausios delniniuose kompiuteriuose naudojamos operacinės sistemos: Palm OS bei Pocket PC (Windows CE), užimančios virš 80 % rinkos. Po truputį plinta ir Symbian bei Linux operacinių sistemų naudojimas.

Planšetinio kompiuterio ir asmeninio nešiojamo kompiuterio skirtumai

Tam tikras užduotis atlikdamas, planšetinis kompiuteris iš esmės prilygsta, o kartais netgi pralenkia nešiojamąjį, dėl savo mobilumo. Prie planšetinio kompiuterio taip pat galima prijungti išorinę klaviatūrą bei pelę, kas pagreitina daugelio, ar sulygina darbo našumą su nešio.

Pagrindinis planšetinių ir nešiojamų kompiuterių skirtumas yra tai, kad dažniausiai (su retomis ir nepigiomis išimtimis) planšetiniuose kompiuteriuose yra įdiegta kitokia, paprastesnė operacinė sistema (įprastai – Android) nei nešiojamuose kompiuteriuose (įprastai – Microsoft Windows). Šis skirtumas reiškia, kad planšetiniame kompiuteryje bus neįmanoma naudotis tik Windows aplinkai skirtomis programomis – Microsoft Word, Microsoft Excel (Office paketo programos turi nemokamus kitų gamintojų atitikmenis planšetiniams kompiuteriams, tačiau jų funkcionalumas yra ribotas), PhotoShop, AutoCAD, dauguma apskaitos programų bei sudėtingais, aukštų kompiuterio parametrų reikalaujančiais žaidimais. Į tai svarbu atsižvelgti planuojant planšetinio kompiuterio panaudojimą. Taip pat svarbu įvertinti ir tai, kad planšetinis kompiuteris turi mažiau išorinių sujungimo galimybių (jungčių) – renkantis reikia įsitikinti, kad kažkurios jų nepritruks kasdieniame naudojime. Didelį skirtumą gali sudaryti planšetės kaina: pagrindinius skirtumus sudaro procesorių greitis, ekrano raiška ar įmontuotų papildomų įrenginių kiekis, interneto prieiga, tad nusipirkus planšetinį kompiuterį, kainuojantį vieną dešimtąją galingo nešiojamojo kompiuterio kainos, negalime jo nė iš tolo lyginti su nešiojamuoju kompiuteriu.

Svarbiausi planšetinio kompiuterio techniniai parametrai

Visų svarbiausia dalis – procesorius, nuo kurio priklausys kaip greitai veiks planšetės aplikacijos. Prie procesoriaus parametrų būtina priskirti jo taktinį dažnį. Rekomenduotinas ir dažniausiai pasitaikantis yra 1 Ghz (1000 Hz) procesorius. Taip pat svarbus ir branduolių kiekis. Dažniausiai jų būna keli dveji arba ketveri (žymima: Dual Core – du branduoliai, Quad Core – keturi branduoliai). Pasak ekspertų, kuo daugiau branduolių, tuo greitesnis ir geresnis procesorius. Greitesnis procesorius leis sparčiau įjungti norimas aplikacijas, žaidimus, internetinis naršymas bus spartesnis, o norimas įrašas užsikraus greičiau.

Dar vienas svarbus parametras – atminties talpa. Planšetiniai kompiuteriai dažniausiai turi iki 64 gigabaitų (GB) vidinės atminties, pigiausi turi mažiau – apie 2-4  GB. Norint ją praplėsti reikia įdėti „microSD“ kortelę. Darbinė atmintis (RAM) planšetiniame kompiuteryje paprastai būna iki 2 GB ar 4 GB. Didesnis atminties kiekis vienu metu leis naudotis daugiau programų (multitasking), taip pat bus galima išsaugoti daugiau duomenų.

Operacinė sistema taipogi yra esminis parametras nuo kurio priklausys ne tik planšetės valdymas ir aplikacijų turinys, bet ir tai, ar vėliau reikės papildomai mokėti už jas, atnaujinimų gausą, vartotoją sąsają. Pasirinkus „Apple“ produktą, jame bus iOS operacinę sistema, kurioje daugelis aplikacijų yra mokamos. Norint atsisiųsti išmaniąsias programėles, su „Android“ daug dažniau tai darysite nemokamai. Taip pat vis daugiau planšečių išleidžiama su „Windows 8“ operacine sistema, kuri taipogi turi savo pliusų ir minusų.

Įvairios paskirties skirtingų gamintojų planšetinių kompiuterių palyginimas

Lentelė 2

 
Planšetė Amazon Kindle Fire Apple iPad 2 Samsung Galaxy Tab 10 Blackberry Playbook
Ekrano dydis 7 coliai 9.7 coliai 10 colių 7 coliai
Svoris 450 gramų 560 gramų 520 gramų 420 gramų
Operacinė sistema Android iOS 4.3 Android 3.1 BlackBerry Tablet OS
Procesorius 1 Ghz dviejų branduolių 1 Ghz dviejų branduolių 1 Ghz dviejų branduolių 1 Ghz dviejų branduolių
Atmintis (GB) 8 16, 32, 64 16, 32, 64 16, 32, 64
Atmintis debesų sistemose Neribojama Amazon pirkiniams Nemokami 5 GB 1 GB 1GB
Interneto naršyklė Amazon Silk Safari naršyklė Naršyklė su Flash palaikymu Naršyklė su Flash palaikymu
Kamera Nėra VGA priekyje, HD gale 2MP priekyje,  3MP gale 3MP priekyje, 5MP gale
Multimedija 3.5mm garso jungtis 3.5mm garso jungtis, 720p vaizdo peržiūra 3.5mm garso jungtis, 1080p vaizdo peržiūra 3.5mm garso jungtis, 1080p vaizdo peržiūra
Apytikslė kaina JAV rinkoje $200 $500 – $800 $500 $500 – $700

Palyginus šias skirtingų poreikių, skirtingų gamintojų planšetes, galima teigti, kad pagal kiekvieno žmogaus galimybes ir poreikius įmanoma išsirinkti įvairaus galingumo ir funkcijų planšetinius kompiuterius. Pvz.: Amazon Kindle planšetė yra labai pigi, tačiau nors ir turi pakankamai gerus techninius parametrus, yra suvaržyta modifikuotos Android operacinės sistemos, pritaikytos Amazon elektroninei parduotuvei, bei turi ganėtinai mažą planšetei ekraną. Nors Blackberry Playbook planšetė techniniais parametrais neatsilieka nuo panašios kainos Apple ir Samsung produktų, tačiau netradiciškas OS lėmė šiai planšetei nesėkmę rinkoje. Tuo metu tiek iPad 2, tiek Galaxy Tab 10 yra labai panašūs planšetiniai kompiuteriai, tačiau Galaxy Tab 10 galima naudoti, kaip telefoną, o iPad 2 – ne, tad Galaxy Tab 10 pranašesnis.

Išvados

Mano nuomone, tiek planšetinis kompiuteris tiek išmanusis telefonas yra revoliuciniai produktai, kurie visiškai pakeitė kompiuterių ir komunikacijos rinką ir žmonių suvokimą apie patogų įnagį atliekant daugelį kasdienių funkcijų. Nors savaime suprantama, kad išmanusis telefonas ar mažas planšetinis kompiuteris turėtų būti lengvas, plonas, patogus ir ištvermingas, tačiau šiuolaikinės technologijos pasiekė tokį pagreitį, kad artimiausiu metu šie išmanūs įrenginiai pakeis asmeninius bei nešiojamuosius kompiuterius.

Nors daugelis galvoja, jog išmanieji įrenginiai  skirti tik tam tikrom funkcijom atlikti: naršymui internete, nuotraukų peržiūrai, elektroninių knygų skaitymui ir įvairiausių žaidimų žaidimui, tačiau, šias funkcijas išmanieji įrenginiai atlieka geriau už visus kitus įrenginius, bet jie moka ne tik tai. Išmaniaisiais galima atlikti begalę įvairiausių dalykų, kurie padės ne tik kasdieniame gyvenime, moksle, bet ir versle. Tad trumpai apibendrinant, išmaniojo įrenginio privalumai:

1.Mokslai:

Su išmaniuoju įrenginiu galite lengvai mokytis užsienio kalbų, medicinos, bet ir menų bei daugelį kitų dalykų. Parsisiuntę aplikacijas, padedančias išmokti naujų dalykų, galėsite laisvai mokytis užsienio kalbų, menų, skaityti įvairiausias mokomąsias knygas ir kitaip lavintis.

  1. Darbas:

Įvairių programėlių pagalba galėsite laikyti visus savo užrašus, kurti prezentacijas ar įsivesti svarbiausius priminimus, kad nepamirštume savo kasdienių darbų. Jūs tikrai atrodysite patraukliau prieš savo klientus, kai tik pirštų prisilietimais valdysite savo prezentacijas bei stebinsite savo originalumu. Taip pat su išmaniuoju telefonu ar planšetiniu kompiuteriu galėsite išrašyti sąskaitas, skanuoti barkodus ir daugelį kitų darbą ir kasdienybę lengvinančių funkcijų.

3.Pramogos:

Pasaulyje tikrai nėra geresnio įrenginio su kuriuo būtų patogiau ir smagiau naršyti internete, peržiūrėti vaizdo įrašus, nuotraukas ar žaisti įvairiausius žaidimus. Yra begalė programėlių, kurių pagalba galėsite fotografuoti bei iškart redaguoti nuotraukas, bendrauti socialiniuose tinkluose bei gauti informaciją iš Jus dominančių žurnalų ar tinklaraščių.

4.Vienas įrenginys viskam:

Naudojant išmanųjį įrenginį viską turite vienoje vietoje – darbą, mokslus, pramogas ir visą kitą laisvalaikį – savo kišenėję ar rankinėje.

 

 

 

Šaltinių sąrašas

http://lt.wikipedia.org/wiki/Plan%C5%A1etinis_kompiuteris

http://lt.wikipedia.org/wiki/Android

http://www.windowsphone.com/lt-LT

http://www.delfi.lt/mokslas/technologijos/plansetinis-kompiuteris-tik-zaislas-ar-ir-verslo-irankis.d?id=56783877#ixzz2gh2DImse

http://www.15min.lt/naujiena/verslas/finansai/kaip-issirinkti-plansetini-kompiuteri-662-364344#ixzz2gh0qQFl7

http://lt.wikipedia.org/wiki/Grafin%C4%97_plan%C5%A1et%C4%97

http://www.nk.lt/naujienos/ismaniojo-telefono-pasirinkimas-svarbu-ir-operacine-sistema/

http://lt.wikipedia.org/wiki/Delninis_kompiuteris

http://www.hopo.lt/informacija/plansetinis-kompiuteris-kas-tai

http://en.wikipedia.org/wiki/Personal_digital_assistant

http://en.wikipedia.org/wiki/IOS

http://en.wikipedia.org/wiki/Symbian

http://en.wikipedia.org/wiki/Tablet_computer

http://www.amazon.com/Kindle-Fire-Amazon-tablet/dp/B0083Q04IQ

http://www.samsung.com/global/microsite/galaxytab/10.1/index.html

[1]Personal Data Assistant

[2] Laisvai modifikuojama