windows o.s versijos

Turinys

1. Operacinė sistema Microsoft Window 22. Sistemos Microsoft Windows XP galimybės 33.”Windows Server 2003”: įvairūs patobulinimai 44. “Standart”; “Enterprise”; “Datacenter”; “Web” versijos 75. Apie LINUX operacinę sistemą 86. Linux privalumai palyginus su Windows 87. Linux trūkumai palyginus su Windows 88. Naudota literatūra 9

Operacinė sistema Microsoft Windows XP

Microsoft Windows XP – viena naujausių kompanijos Microsoft operacinių sistemų, sukurta tobulinant sistemas Microsoft Windows 2000 bei Microsoft Windows NT 4.0 ir pasižyminti dar didesniu stabilumu, efektyvumu, patikimumu ir saugumu.

Kai kurios „Windows XP“ ypatybės:

Ø Darbo našumas. XP sukurta Windows NT/2000 pagrindu ir valdo atmintį geriau nei Windows 95,98 ar Me, todėl kelioms programoms yra kur paprasčiau dirbti vienu metu. Nauja operacinė sistema yra kur kas atsparesnė „lūžimams“ nei ankstesnės „Windows“ versijos.

Ø Suderinamumas. Speciali „Compatibility Mode“ galimybė leidžia „apgauti“ programas, sukurtas darbui senesnėse Windows versijose. Programų diegimo ar vykdymo metu joms nurodoma, kad jos dirba „Windows 95, 98, Me ar 2000“ operacinėse sistemose.

Ø Geresnis tekstas. Naudojantiems LCD ekranus „ClearType“ technologija pateiks kur kas ryškesnį tekstą nei ankstesnės Windows versijos ar kitos operacinės sistemos.

Ø Kelios darbo aplinkos (desktop). „Windows XP“ leidžia keliems naudotojams vienu metu būti įsijungusiems į tą patį kompiuterį. Perėjimas nuo vieno vartotojo darbo aplinkos prie kito trunka kelias sekundes ir nenutraukia jokių darbo procesų.

1pav. Microsoft Windows XP langasØ Geresnės įrenginių tvarkyklės. „Microsoft“, kurdama naująją XP operacinę sistemą, techninės įrangos gamintojams kėlė griežtesnius reikalavimus, tokiu būdu siekdama padidinti sistemos stabilumą.

Ø Didesnis saugumas. Abiejose XP versijose yra integruotos tinklo užsklandos („firewall“) užtikrinančios pagrindinę apsaugą prisijungus prie Interneto. „Professional“ versijoje apsaugos priemonių yra daugiau – duomenų šifravimas, apribota prieiga ir t.t.

Ø Skaitmeniniai vaizdai. Windows XP versijoje skaitmeninių vaizdų apdorojimas yra žymiai paprastesnis, nei ankstesnėse versijose.

Ø Internetas. Naujoje versijoje paminėtinos teksto, balso bei video informacijos perdavimas internetu (Windows Messenger). Analitikų nuomone, būtent “Windows Messenger” bus tas variklis, kuris paskatins įsigyti naująją “Windows XP”. Tai – ryšių centras, kuriame apjungti pranešimai, videokonferencijos, bendradarbiavimas realiame laike, darbas vienu metu su programomis bei kitos galimybės. Kita svarbi naujovė – “Smart Tags”. Jie įtraukti į kartu su “Windows XP” pateikiamu “Internet Explorer 6”. “Smart Tags” jau pasirodė su nauja “Office XP” versija. Tai – “etiketės”, kurios prieinamos iš “Office” programų ar interneto tinklalapių, o jose yra nuorodos į kitur (internete, įmonės tinkle) saugomą informaciją.

Ø Platindama naująją „Windows XP“ operacijų sistemą, „Microsoft“ didesnės komercinės sėkmės tikisi ne iš vienetinių „dėžučių“ pardavimų, tačiau iš darbo su stambiais klientais bei sistemos pardavimų kartu su naujais kompiuteriais. Čia „Microsoft“ viltis yra jos partneriai – sprendimų teikėjai (Solutions Providers) bei originalios įrangos gamintojai (OEM – original equipment manufacturers).

Ø Nors gana dažnai operacinės sistemos įsigyjamos vartotojui ar įmonei keičiant kompiuterį į naują, t.y. pasibaigus senos technikos eksploatavimo ciklui, tačiau nemažai būna ir tokių atvejų, kuomet naujos operacinės sistemos galimybės gali paskatinti įsigyti būtent tokią techniką, kurioje gali veikti nauja operacinė sistema.

Sistemos Microsoft Windows XP galimybės

Operacinėje sistemoje Microsoft Windows XP galimybės:

Ø Internet Explorer 6 – naujausia populiarios interneto informacinės sistemos WWW peržvalgos programos versija, pateikiama kartu su operacine sistema, dar labiau į ją integruota ir leidžianti vartotojui parinkti peržvalgos parametrus bei užtikrinti norimą slaptumo lygį.Ø Plug and Play – principas „įdėk ir veiks“. Tai automatinė prijungtų įrenginių atpažinimo ir jų tvarkyklių (drivers) įdiegimo sistema, leidžianti lengvai prijungti ir atjungti išorinius įrenginius.Ø USB (Universal serial Bus) – leidžia prijungti du, tris ar daugiau įrenginių prie nuosekliojo prievado naudojant tam skirtus skirstytuvus, neišjungus kompiuterinės sistemos. Galima didelė prijungiamų įrenginių įvairovė.Ø ACPI v.2.0 (Advanced Configuration and Power Interface) – kompiuterinės sistemos maitinimo valdymo standartas, leidžiantis sumažinti suvartojamos energijos kiekį. Dėl geresnio akumuliatoriaus valdymo sistema gerai pritaikyta nešiojamiesiems kompiuteriams. Palaikomi du sistemos ekonominio darbo režimai: sistemos pristabdymo – mažina nenaudojamų sistemos dalių maitinimo įtampa, sistemos užmigdymo – palieka visus failus ir dokumentus tokios būsenos, kokios juos palikote, ir išjungia kompiuterio srovę.Ø NTFS (New Technology File System) – saugesnė, patikimesnė ir efektyvesnė negu kitų operacinių sistemų failų sistema, leidžianti kiekvienam vartotojui išskirti tam tikrą standžiojo disko dalį, šifruoti katalogus ir failus, apdoroti priėjimą prie jų. Be to, operacinė sistema Microsoft Windows XP palaiko ir FAT16 bei FAT32 failų sistemas.

Ø UDF (Universal Disk Format), universalus diskų formatas – nauja DVD ir kompaktinių diskų failų sistema.Ø Auto Play priemonė nustato, kokio tipo informacija yra saugoma įrenginiuose arba kaupikliuose (pavyzdžiui, CD) ir parenka programą, tinkamą jai pateikti.Ø Windows Media Player – populiari multimedijos failų peržiūros programa. Tai radijas, vaizdo ir CD grotuvas bei informacinė duomenų bazė vienoje programoje.Ø Microsoft Windows XP saugo sėkmingos konfigūracijos parametrus. Iškilus kokiems nors trikdžiams, kompiuteris pradeda darbą naudodamas paskutinę sėkmingą konfigūracijos versiją.§ Esant programos darbo sutrikimams, daugeliu atvejų užtikrinama galimybė atkurti atliktą darbą, jei jis ir nebuvo išsaugotas.§ Įdiegta dinaminio arba automatinio sistemos atnaujinimo galimybė. Pastaruoju atveju atsiunčiamas atnaujinus (Windows Update) ir klausiama, ar norima ją įdiegti. § Operacinės sistemos Microsoft Windows XP diegimo metu įvertinamos sistemos galimybės ir pritaikomi vartotojo sąsajos parametrai.§ Vykdoma Microsoft Windows XP sistemų failų apsauga.§ Įdiegta galimybė dirbti belaidžio ryšio tinkle. Nešiojamas kompiuteris belaidžio ryšio zonoje gali automatiškai surasti ir prisijungti prie prieigos taškų.§ Vartotojo autentiškumo nustatymas pagal protokolą Kerberos V5. Šiuo metu Kerberos yra galingiausias ir efektyviausias paskirstytų sistemų saugumą užtikrinantis protokolas.Ø Windows Messenger – priemonė, leidžianti, jei jūsų kompiuteris yra kompiuterių tinkle, gauti informaciją apie tai, ar asmenys, nurodyti kontaktų sąraše, yra prisijungę prie tinklo, esamą jų būvį bei nurodyti, kokį jūsų būvį rodyti kitiemsØ Optimizuotas mygtuko Start meniu. Pirmosios sąraše – penkios dažniausiai naudojamos programos. Visada prieinama įdiegta WWW peržvalgos programa.Ø Patobulintos ir išplėstos informacijos paieškos priemonės.Ø IP saugumo užtikrinimas – leidžia šifruoti tinklu perduodamą informaciją.Ø Patobulinta pagalba ir žinynas (Help). Čia ne tik galima rasti lokaliai kompiuteryje saugomą informaciją, bet ir kreiptis į Microsoft svetainę ar prašyti nuotolinės pagalbos.

Windows Server 2003”: įvairūs patobulinimai

Praėjo jau dešimt metų, kai pasirodė “Windows NT” operacinė sistema. Šiuo metu pristatoma jau septintoji jos karta (build). Su savo pirmtake ji neturi daug panašumų, tačiau vienas dalykas akivaizdus: „Microsoft“ sugebėjo pagaminti įspūdingą serverio operacinę sistemą.Po ilgo testavimo “Microsoft Windows Server 2003 Enterprise Edition” (3999 JAV dol. už OS ir 25 klientų licencijas; “Standard Server” – nuo 999 JAV dol. už OS su 5 klientų licencijomis) iš esmės įrodė, kad tai solidus atnaujinimas, turintis daugybę patobulinimų, palengvinančių IT ūkio administravimą, ir sumažinsiantis “Windows” OS veikiančios programinės įrangos priežiūros išlaidas. Tačiau didžiausią šio pirkinio naudą pajusite įsigiję naujesnės kartos techninę įrangą ar programas, besinaudojančias .NET ar Voratinklio paslaugomis.Vieną “Windows Server 2003” kopiją įdiegėme atnaujindami “Windows Server 2000” OS, o kitą – švariame kompiuteryje. Visais atvejais OS diegimo programa veikė labai sklandžiai; sistemą įdiegėme ir pradėjome naudoti per maždaug 30 minučių.Atnaujinant jau esamą serverio OS diegimo pagalbininkas išsaugo senojo serverio nuostatas. Diegiant sistemą nuo pradžių “Windows Server 2003” diegimo pagalbininkas leidžia pasirinkti, kokias serverio funkcijas vykdys operacinė sistema, ir tuo pagrindu automatiškai sukonfigūruoja atitinkamas nuostatas (failų, spausdinimo, aplikacijų, Voratinklio, domeno valdiklio (controller) ar DNS ir DHCP serverio).Toks pagalbininkas – sveikintinas dalykas, nes jis vienoje vietoje padeda pasirinkti, įdiegti ir konfigūruoti visus komponentus, reikalingus vienam ar kitam serverio taikymui įgyvendinti. Mes sėkmingai pasinaudojome šia galimybe diegdami kelis Voratinklio serverius, o mažame departamente, turinčiame apie 50 “Windows” vartotojų, integravome dar vieną domeno valdiklį jau egzistuojančiame domene.“Windows Server 2003” filosofija paprasta – reikiamos galimybės įjungiamos tik konkrečiu atveju, kai jų iš tikrųjų reikia, taip pat suteikiamos tik minimaliai reikalingos prieigos teisės. Pavyzdžiui, rūpinantis saugumu naujasis “Internet Information Services (IIS) 6.0” WWW serveris dabar atkeliauja su gerokai griežtesnėmis saugumo parametrų nuostatomis. Nepakeitus standartinių nustatymų bus pateikiamas tik statinis turinys (HTML tinklapiai ir paveikslėliai). Prireikus kitų saugumo nuostatų, administratoriams teks aktyvuoti “skriptus” ir vykdomąsias programas (executables). Kitas pagrindinis patobulinimas – tai, kad IIS 6 buvo iš naujo suprojektuotas. Kadangi IIS tarnybos HTTP tvarkyklės dirba OS branduolio režimu (kernel-mode), ISS dabar daug sunkiau “iškirsti”, nes Voratinklio vykdomosios programos operacinėje sistemoje dirba kaip atskiri procesai. IIS 6 administratorius turi puikias galimybes valdyti ir prižiūrėti serveryje veikiančias Voratinklio aplikacijas, pavyzdžiui, gali nurodyti norimą reikiamų Voratinklio tarnybų perkrovimo intervalą (tarkim, vieną kartą per dieną) arba perkrauti juos tuomet, kai kuri nors tarnyba pradeda “valgyti” per daug darbinės atminties arba “nulūžta”.

“Windows Server 2000” administratoriai žino, jog IIS saugumo pataisų diegimas yra tikras galvos skausmas. Dėl naujosios IIS operacinės sistemos branduolio režimu dirbančios tvarkyklės saugumo pataisos gali būti įdiegtos neperkraunant serverio. “Auto Update” galimybė perspėja, kai nauja saugumo pataisa tampa prieinama, ir pasiūlo ją įdiegti visuose serveriuose.Operacinės sistemos branduolio režimu dirbanti tvarkyklė taip pat gali padidinti spartą, ypač su ASP ir ASP.NET aplikacijomis. Tačiau statinės interneto svetainės turinio pateikimo greičio pakitimų nuo “Server 2000” perėjus prie “Server 2003” nepastebėjome. Tikrojo spartos padidėjimo galima laukti naudojant 64 bitų techninę įrangą.Naujoji “Windows Server” versija leidžia daugiau padidinti atskirų serverių galingumą. “Enterprise Edition” versija suderinama su 8 procesoriais ir 32 GB darbinės atminties (x86 architektūros platforma). Tos pačios OS 64 bitų versija (sistemos, naudosiančios “Intel Itanium” procesorius) gali naudoti iki 64 GB RAM, o “Datacenter Edition” – net 32 procesorius ir 512 GB RAM.Planuojamas suderinamumas ir su ateityje pasirodysiančiais “Intel” procesoriais, o tai leis su šia OS naudoti dar daugiau lustų ir darbinės atminties. Taip pat bus pristatyta “Windows Server 2003” versija, skirta AMD 32/64 bitų “Opteron” procesoriams. Visi “Server 2003” palaiko klasterių kūrimą, be to, pateikia geresnius serverių klasterių administravimo įrankius.Jeigu neplanuojate labai atnaujinti techninės įrangos ar nesiruošiate visų Voratinklio aplikacijų perkelti į ASP.NET platformą, “Server 2003” vis tiek siūlo patrauklų galimybių derinį, padėsiantį supaprastinti visas administravimo užduotis. Nauja tai, jog dabar visi be išimties administravimo įrankiai dirba iš komandinės eilutės (dauguma prieinami per “Telnet”). “Microsoft” iš tikrųjų įsiklausė į vartotojų, pirmenybę teikiančių komandinės eilutės įrankiams, pageidavimus.Be komandinės eilutės palaikymo, išvysite nemažai patobulinimų grafinėje valdymo konsolėje. Mums ypač patiko “Active Directory” valdymą pagerinantys naujieji įrankiai . Nuo šiol “Active Directory” galima lengviau pritaikyti organizacijos poreikiams ir joje atlikti pakeitimus, pavyzdžiui, paminėti bendrą vartotojo registraciją visame domenų “miške”. Taip pat pagerintos replikacijos galimybės tarp “Active Directory” duomenų bazių, todėl, tarkim, filialo darbuotojai galės registruotis domene, net jeigu ir kurį laiką nėra ryšio su pagrindiniu biuru. Naujojoje OS įtrauktas ir suderinamumas su LDAP 3, o tai leidžia turimą LDAP informaciją perkelti į “Active Directory”. Labai naudingas „Resultant Set of Policy“ (“RsoP”) pagalbininkas, parodantis, kaip persikloja skirtingi leidimai (permissions) ir taisyklės (policies). Mes šį pagalbininką naudojome norėdami pamatyti, kokius apibendrintus leidimus peržiūrėti tam tikrus failus turi dvi vartotojų grupės. “RsoP” pagalbininkas gerokai palengvina leidimų (prieigos teisių) valdymą ir administratoriams vartotojų grupes leidžia įdiegti sklandžiai bei greitai.
Mums taip pat patiko, jog “Active Directory” galima išsaugoti užklausas (queries). Testuodami sukūrėme ir pakartotinai naudojome užklausą, kuri surasdavo visus vartotojus, net jei jų slaptažodžio galiojimas buvo pasibaigęs. Mūsų manymu, šis įrankis – gana universalus ir taupantis laiką.Tačiau tai ne vieninteliai sunkią administratorių dalią palengvinantys “Windows Server 2003” įrankiai. “Volume Shadow Copy” paprastiems vartotojams leidžia (nesikreipiant į administratorių) atkurti senesnes savo failų kopijų versijas. Ankstesnės šių failų kopijos laikomos nurodytame subendrintame (shared) diske. Ši funkcija integruota į “Office XP”. Tai – neabejotina galutinio vartotojo pergalė nelygioje kovoje su administratoriumi, nes pagaliau ir pats vartotojas gali atkurti prarastus failus.Nuotoliniam kompiuterio administravimui skirtas “Terminal Services” įrankis (dabar pervardytas į “Remote Desktop Connection 5.1”) gali puikuotis naujomis galimybėmis: leidžia pasirinkti spalvų kiekį ir ekrano skiriamąją gebą. Su 160 naujų “Active Directory” taisyklių IT administratoriai gali paskirti nuotolinio valdymo administratorius, neleisdami jiems prisijungti kaip paprastiems vartotojams (tai dar labiau padidina saugumą).Daugiau detalumo nustatant leidimus ir taisykles leidžia lanksčiau valdyti tinkle esančius galutinių vartotojų kompiuterius. Pavyzdžiui, šie kompiuteriai, įskaitant ir klientines programas, pagal patvirtintą programų sąrašą gali būti užrakinami (locked down) (visos kompiuteryje aktyvios programos, kurios nėra “palaimintos” administratoriaus, bus uždarytos).“Server 2003” siūlo bene plačiausią tinklo technologijų ir naujų saugumo standartų palaikymą, pavyzdžiui, IPv6 (kartu su IPv4), tinklo adresų transliatorių (IPv Network Address Translator, NAT), PKI ir “Smart Cards”. Kaip ir “Windows XP”, naujojoje OS įdiegtas “Point-to-Point Protocol over Ethernet” (“PPPoE”) protokolo palaikymas. Tai leidžia prie interneto greitai prisijungti namų vartotojams ar nedideliems biurams (per DSL ar kabelinį modemą). Belaidžių tinklų palaikymas taip pat neužmirštas – netgi pateikiamas geras 802.11x ryšio šifravimo valdymo įrankis. Be to, jūs visada galite pasižiūrėti individualią prieigos taškų (access points) statistiką.
Įsigiję su “Visual Studio .NET” parašytą programinę įrangą, vartotojai apsidžiaugs radę pilnaverčius jos valdymo įrankius “.NET Framework 1.1” ir “ASP.NET 1.1”. Suderinamumas su UDDI serveriu (tai yra tarsi DNS naujoms Voratinklio paslaugoms) jau yra standartas. Taip pat visiškai užtikrintas suderinamumas su SOAP – galėsite kurti kitos kartos Voratinklio paslaugomis pagrįstą programinę įrangą. Be to, speciali valdymo konsolė leis sekti, kokie .NET komponentai įdiegti kompiuteryje.Žinoma, jei neketinate (arba neturite tam pakankamai lėšų) perrašinėti programinės įrangos .NET platformai, šios “Server 2003” dalies galimybės jūsų įmonėje nebus išnaudotos. Išleisdama šią “Windows Server” versiją “Microsoft” galbūt apgalvotai sumenkino “revoliucinį” .NET aspektą (kuris iki tol buvo labai pabrėžiamas visuose “Microsoft” pranešimuose), atsižvelgdama į šių metų bendrovių išlaidas informacinėms technologijoms.Tačiau net be .NET teikiamų privalumų “Windows Server 2003” yra tvirta ir saugi OS, siūlanti daug puikių galimybių. Vien tik patobulinimai, susiję su paprastesniu administratorių darbu, turėtų priversti atidžiau pažvelgti į šią serverio OS.

MS Windows 3.0 – patobulinta grafinė vartotojo aplinka. Ji tiko Intel 8086 ir aukštesnės eilės mikroprocesorinėms sistemoms. Vienas vartotojas ir daugiaprogramis režimas.MS Windows 3.1 – atnaujinta 3.0 versija. Ir ji buvo papildyta šiom galimybėm: leidžia naudotis multimedijos programine įranga; kurti dokumentus įkeliant ir naudojant paveikslėlius; vienas vartotojas, daugiaprogramis režimas.MS Windows for Workgroups 3.11 – galimybė dirbti tinkle.MS Windows NT – tai pirmoji 32 b OS, pasižyminti dideliu saugumu, patikimumu. Galima dirbti su kompiuterinės sistemomis turinčiomis 2 ir daugiau procesorių. Daug vartotojų, daugiaprogramis ir daugiaprocesis režimas.MS Windows 95 – atnaujinta 3.11 versija. Turi naują grafinę vartotojo aplinką. Displėjaus ekrane darbo lauką sudaro grupė paveikslėlių.MS Windows 98 – atnaujinta 95 versija, kurioje yra įkomponuota grafinė www MS peržvalgos programa Internet Explorer.

“Standart” versija

Ši versija skirta nedidelėms įmonėms. “Windows Server 2003 Standard Edition” suteikia failų ir spausdintuvų bendrinimo (sharing) galimybių, saugų prisijungimą prie interneto, centralizuotus darbastalių valdymo įrankius ir Voratinklio paslaugas, kurios sujungia darbuotojus, partnerius ir klientus. Standartinė versija taip pat leidžia naudotis šiomis galimybėmis:

· Pažangiomis tinklo paslaugomis, pavyzdžiui, interneto autentifikacijos (Internet Authentication Service, IAS), tinklų sujungimo (Network Bridge) funkcija, interneto ryšio dalijimu.· 4 procesoriais (four-way symmetric multiprocessing, SMP).· 4 GB darbinės atminties (RAM).

“Enterprise” versija

Skirta vidutinėms ir didelėms įmonėms. “Windows Server 2003 Enterprise Edition” rekomenduojama diegti tuose serveriuose, kuriuose veikia duomenų bazės, el. komercijos svetainės, klientų aptarnavimo sistemos ir t. t. “Enterprise” versija nuo “Standart” pirmiausia skiriasi tuo, jog pirmoji palaiko itin didelio našumo serverius, gali būti jungiama į klasterius, taip paskirstydama apkrovą tarp kelių serverių. Ši versija taip pat siūlo:· 8 procesorius (eight-way symmetric multiprocessing, SMP).· Keturių mazgų klasterį (four-node clustering). · 32 GB RAM 32 bitų versijoje arba 64 GB RAM 64 bitų versijoje.

“Datacenter” versija

Skirta verslo sektoriui, kur reikalaujama didžiausio našumo, naudingumo ir patikimumo. “Datacenter Edition” padės atlikti itin svarbias užduotis, pavyzdžiui, apdoroti duomenų bazes, įmonės resursų planavimo programinę įrangą, realiojo laiko transakcijas, konsoliduoti serverius ir t. t. “Datacenter Edition” suderinama su: · 64 (64 bitų) ir (arba) 32 procesoriais (32 bitų)· Aštuonių mazgų klasteriu (eight-node clustering).· 64 GB RAM 32 bitų versijoje arba 512 GB RAM 64 bitų versijoje

“Web” versija

Skirta Voratinklio paslaugoms teikti. “Windows 2003 Web Edition” geriausiai tiks interneto paslaugų teikėjams, Voratinklio aplikacijų kūrėjams ir tiems, kurių kuriami produktai arba paslaugos glaudžiai susijusios su Voratinkliu. “Web Edition” siūlo:

· Platformą ASP.NET pagrįstoms paslaugoms· Dedikuoto Voratinklio serverio funkciją· Du procesorius, 2 GB RAM (galima naudoti iki 10-ies įeinančių SMB susijungimų turiniui publikuoti)· Platformą organizacijoms, kuriančioms interneto svetaines, Voratinklio aplikacijas ir paslaugas.

Ar galima nuo Windows XP Pro pereiti prie Windows 98 arba Windows 95?

Asmenys, įsigiję bet kokią Windows XP Professional plėtotės licenciją pagal bendrojo licencijavimo sutartį, turi teisę naudoti bet kokią ankstesnę Windows XP Professional versiją vietoj jų įsigytos versijos. Operacinės sistemos Windows 2000 Professional ir Windows NT Workstation yra ankstesnės Windows XP Professional versijos. Be to, Microsoft išplėtė Windows XP Professional Upgrade suteikiamas perėjimo prie ankstesnės versijos teises, kad vartotojai galėtų pereiti ne tik prie Windows 2000 Professional ir Windows NT Workstation, bet ir prie Windows 98 bei Windows 95. Tačiau vartotojai negali pereiti nuo Windows XP Professional licencijų prie Windows Millennium arba Windows XP Home Edition. Atkreipkite dėmesį, kad aukščiau nurodytos perėjimo prie ankstesnės versijos teisės taikomos tiktai Windows XP Professional plėtotės licencijoms, įsigytoms pagal bendrojo licencijavimo sutartį. Asmeniniuose kompiuteriuose, kuriems licenciją naudoti Windows XP Professional suteikė originalios įrangos gamintojas (OEM) galima naudoti ankstesnes Windows operacinės sistemos produkto(-ų) versijas vietoj Windows XP Professional (Microsoft® Windows® 2000 Professional, Microsoft® Windows NT® 4.0 arba Microsoft® Windows® 98 (antrasis leidimas)).

Apie LINUX operacinę sistemą

Kodėl Linux taip populiarėja? Viena iš priežasčių – nepasitenkinimas Microsoft monopoliu. Kita, rimtesnė priežastis, – Linux darbo patikimumas bei galimybė gauti operacinės sistemos pradinius tekstus (vadinamąjį atvirąjį kodą). Dėl to ją paprasčiau pritaikyti specifinėms reikšmėms, taisyti klaidas bei rašyti patikimas programas. Vartotojams svarbiausia, kad būtų pakankamai taikomųjų programų. Linux programų rinka nuolat didėja. Corel kompanija veltui platina teksto rengyklę WordPerfect 8.0 for Linux. Mažai tikėtina, kad netrukus Linux įveiktų Microsoft Windows, tačiau naujoves mėgstantys vartotojai gali įsidiegti šią sistemą ir išbandyti ją.

Linux privalumai palyginus su Windows

Akivaizdžiausias privalumas – kaina. Paprasčiausiai pirkdami Linux, o ne Microsoft Windows , sutaupote pinigų. Be to, jums nereikia jaudintis dėl licencijų mokesčių. Jei naudojate Windows 2000 ar XP serverį, privalote įsigyti licenciją kiekvienam kompiuteriui, kuris bus prijungtas prie serverio. Linux sistemoje prijungtų kompiuterių skaičius nesvarbus – jums nereikia jokių licencijų. Turėdami Linux serverį, galite sujungti tiek kompiuterių, kiek tik norite. Kitas svarbus dalykas – tai sistemos stabilumas, kuris apima daugelių veiksnių. Akivaizdžiausias veiksnys yra darbo būsenos periodas. Kiek laiko sistema veikia ir atlieka naudingus veiksnius, palyginus su jos neveikimu dėl „lūžimo“? Linux OS yra stabili. Ar ji veiks kai jums to reikės? Atsakymas – taip. Faktiškai pagal visus standartus tiek Unix, tiek Linux yra daug stabilesnės už Windows. Galite palikti Linux kompiuterį veikiantį kelis mėnesius ir jums nereikės jo iš naujo paleisti ar defragmentuoti. Linux naudojama išplėstinė failų sistema (Extended File System (ext)) yra patikimesnė nei Windows naudojamos sistemos (FAT, FAT32 ir NTFS) ir jai nereikia defragmentavimo.

Linux trūkumai palyginus su Windows

Pirmasis iš jų – tai taikomųjų programų trūkumas. Galite įsigyti tokias programines įrangas, kaip Star Office ir Open Office. Taip pat galite rasti puikių grafikos programų, GIMPÒ, galite įsigyti keletą žaidimų, skirtų Linux. Tačiau nerasite Microsoft OfficeÒ, Adobe PhotoshopÒ ar daugelio kitų populiarių taikomųjų programų, skirtų Linux sistemai. Labai didelis trūkumas – tai aptarnaujantis personalas. Daugelio kompiuterinių įmonių, teikiančių kompiuterių priežiūros ir taisymo paslaugas, specialistai yra apmokyti dirbti su Windows, o ne su Linux.

Naudota literatūra:

§ www.sonex co.lt § www.briedistinkle.lt § www.nkm.lt§ www.microsoft.com/lietuva/licensing/downgrade.asp§ www.tdd.lt/~tract/opsys/faq/kvaili_klausimai§ „Nuo Windows prie Linux“ Chuck Easttom, Kaunas 2004§ „Informatika.Microsoft Windows XP, Microsoft Office XP, Internetas“ Danguolė Janickienė, Rita valterytė. Kaunas 2003, VDU.§ „informacinės technologijos“ Valentina Dagienė, IX–X klasėms. Vilnius 2004.