Kompiuterio sandara

KOMPIUTERIO SANDARA

Minimalų asmeninio kompiuterio komplektą sudaro šie įrenginiai: sisteminis blokas, vaizduoklis, klaviatūra, pelė.

Pageidautina, kad į kompiuterio komplekte bspausdintuvas, vaizdo skaitytuvas bei garso sistema. Tai nebūtinį kompiuterio komponentai, kompiuteris veiks ir be jų, tačiau dirbdami be šių komponentų patirsite tam tikrų nepatogumų.
Sąlygiškai visus asmeninio kompiuterio komponentus, galima suskirstyti į keturias grupes. Tai sisteminis blokas, įvesties įrenginiai; išvesties įrenginiai ir išorinė atmintinė.

Kompiuteris apdoroja tik tam tikra forma pateiktą informaciją, kuri į sisteminį bloką patenka čia išvardintais įvesties įrenginiais:
• Klaviatūra (ang. keyboard) – pagrindinis kompiuterio valdymo ir in

n
nformacijos įvedimo įrenginys.

• Pelė (ang. mouse) – kompiuterio valdymo įrenginys, kuriuo valdomas žymeklis, esantis vaizduoklio ekrane. Kompiuterio valdymui taip pat gali būti naudojami ir kiti valdymo įrenginiai – valdymo rutulys (ang. trackball) ar vairasvirtė (ang. joystick).

• Vaizdo skaitytuvas (ang. scaner) įrenginys, skirtas grafinio vaizdo (spausdintos medžiagos) įvedimui į kompiuterio vidinę atmintinę.

• Grafinė planšetė (ang. graphic table) – grafinių duomenų įvedimo įtaisas. Tai stačiakampė lentelė su lietimui, temperatūrai arba šviesai jautriu paviršiumi. Ant jos galima braižyti arba rašyti specialiu arba ir paprastu pieštuku, šviesos plunksna, ne

e
etgi liečiant pirštais (tai priklauso nuo konkrečios planšetės tipo), o piešinys iš karto keliamas į kompiuterio vidinę atmintinę ir matomas ekrane.

• Lietimui jautrus ekranas – įrenginys įvedantis informaciją liečiant pirštu tam tikrą kompiuterio zoną, dažniausiai vaizduoklio ekrane.
• Balso atpažinimo įrenginys.
Sisteminiame bloke mo

o
ontuojami pagrindiniai kompiuterio mazgai: elektroninės schemos valdančios kompiuterio darbą (tame tarpe ir centrinis procesorius), vidinė atmintinė, diskiniai įrenginiai, įrenginių valdikliai, maitinimo blokas ir pan. Ryšiams tarp kompiuterio mazgų reikalinga speciali priemonė – magistralė – laidai, jungiantys kompiuterio įrenginius į vieningą visumą. Sisteminio bloko paskirtis priimti teikimą informaciją, ją apdoroti ir perduoti išvesties įrenginiams.
Svarbiausias kompiuterio mazgas, lemiantis kompiuterio darbo greitį – centrinis procesorius, koordinuojantis veiksmų atlikimo tvarką, keičiantis, rūšiuojantis ar kitaip apdorojantis gautą informaciją, saugomą vidinėje atmintinėje. Vidinėje atmintinėje kaupiama visų rūšių informacija. Tai skaičiai, komandos, kintamųjų vardai, vaizdai dvejetainiu pavidalu ir t.t. Tačiau vidinėje atmintinėje esantys duomenys išsaugomi tik tol, kol kompiuteris būna įjungtas. Kompiuterio išjungimo metu informacija esanti vidinėje atmintinėje pašalinama. Tam, kad informacija būtų išsaugota, kompiuteris turi išorinę atmintinę.

Išorinė atmintinė – tai sisteminiame bl

l
loke įmontuoti įvairios informacijos laikmenos skirti pastoviam informacijos saugojimui. Kiekviename kompiuteryje sumontuojamas vienas ar kelis standieji diskai (ang. Winchester disk), kuriuose saugoma programinė įranga.

Pastaruoju metu duomenų saugojimui ir pernešimui naudojami diskeliai (ang. diskette), kelių rūšių kompaktinės plokštelės (ang. compact disk), DVD (ang. digital versatile disk) diskai, MO magnetiniai-optiniai diskai, Flash tipo atmintinės. Norint išsaugoti informaciją šiose informacijos laikmenose kompiuteryje turi būti įmontuoti kiekvienos konkrečios laikmenos skaitymo ir/arba rašymo įrenginiai.

Sisteminio bloko apdorotą informaciją naudotojui pateikiama čia išvardintais išvesties įrenginiai:
• Vaizduoklis (ang. mo

o
onitor) (monitorius, displėjus); .
• +000000000.– kompiuterio įrenginys tekstinei ir grafinei informacijai rodyti.

• Spausdintuvas (ang. printer) – kompiuterio įrenginys, skirtas tekstams bei grafiniams vaizdams (paveikslams) spausdinti ant popieriaus ar ant kitokios tam skirtos medžiagos, pavyzdžiui, skaidrių plėvelės. Spausdintuvai gali būti spalvoti ir nespalvoti. Pagal spausdinimo technologija, spausdintuvai skirstomi į adatinius, lazerinius ir rašalinius.

• Garso sistema (ang. sound system) kompiuterio įrenginių sistema, naudojamas garsų įvedimui, apdorojimui ar išvedimui iš kompiuterio.