Kiseniniai (delniniai) kompiuteriai

Šiaulių Universitetas Socialinių mokslų fakultetas Ekonomikos katedra

Lolita Liakaitė Ekonomikos bakalauro studijų programos studentė

Kišeniniai (delniniai) kompiuteriai

Referatas

Darbą priėmė – ……………………..

Šiauliai, 2004

TURINYS

ĮVADAS 3

Kišeninis kompiuteris 4

Kaip išsirinkti delninį kompiuterį? 5

Gamintojas 5 Operacinė sistema 5 Procesorius 5 Atmintis 5 Ekranas 6 Baterija 6 Jungtys 6 Bevielis ryšys 6 Pagrindinės programos 7 Komplektacija 7 Suderinamumas su kompiuteriu 7 Garantija 7

Pagrindiniai gamintojai 8

palmOne 8 Hewlett-Packard 9

Kišeninių kompiuterių OS ir programos 10

Palm OS 11 Pocket PC (Windows CE) 14

Kišeninių kompiuterių priedai 16

Išplėtimo moduliai 17 Ryšio priemonés 17 Papildomos atminties laikmenos 17 Kiti priedai 17

Naujienos 18

Ar delniniams kompiuteriams bus taikomos pajamų mokesčių lengvatos? 18 Nauja Palm OS versija bus kuriama ant Linux pagrindo 19

IŠVADOS 20

LITERATŪRA 21

ĮVADAS

Kompiuteris – įrenginys, gebantis priimti duomenis, atlikti sujais nurodytus veiksmus ir teikti skaičiavimų rezultatus. Kompiuteriaiskiriasi savo architektūra, t.y. naudojamu procesoriumi, magistrale beimobilumu ir pajėgumu. Pagal mobilumą kompiuteriai skirstomi į kišeninius(HPC – Handheld PC, Palmtop), nešiojamuosius (Notebook, Laptop) irkabinetinius (Desktop).

Apie kišeninius kompiuterius, arba asmeninės informacijostvarkiklius (angl. PDA – “Personal Digital Assistant”) pastaruoju metukalbama vis daugiau. Kas jie tokie? Tai nešiojamuosius kompiuteriusprimenantys, tačiau bent kelis kartus už juos mažesni (ir dydžiu, irgalimybėmis), įtaisai, skirti daug keliaujantiems žmonėms. Vieni juoskritikuoja, kiti juos dievina, treti svarsto jų ateities perspektyvas.

Nepaisant techninių kliūčių, mažųjų kompiuterių vartotojai randanemažai privalumų. Tai kartu ir maža rašomoji mašinėlė (ir dar geriau),kalendorius, adresų knygelė, elektroninio pašto skaitymo ir laikoorganizavimo įrenginys, telpantis kišenėje. Kišeninis kompiuteris, padedaspręsti įvairius sudėtingus skaičiavimo ir valdymo uždavinius, valdytiįvairius gamybos procesus, organizuoti verslą, tvarkyti finansus, pirktiįvairias prekes, užsisakyti paslaugas, gauti informaciją, neakivaizdžiaimokytis, o taip pat bendrauti, leisti laisvalaikį (žaidžiant žaidimus,žiūrint TV ar filmus, klausant muzikos).

Šiais laikais pirkėją sunku nustebinti naujais delninukųmodeliais ar papildomomis jų galimybėmis. Jie labai supanašėjo, daugelyjekišeninių kompiuterių jau įrengta kokia nors papildoma įranga – belaidisryšys, fotoaparatas ar net mobilusis telefonas.

Kišeniniai kompiuteriai, dar palyginti neseniai Lietuvojelaikyti skaitmenine egzotika, tampa įprastais kasdienės veiklos įrankiais.Nuolat didėja jų pasiūla. Iš viso per tris šių metų (2004) ketvirčiuspasaulyje buvo parduota apytiksliai 2,86 mln. delninių kompiuterių.Palyginimui – praeitais metais per tą pati laiką parduota 2,52 mln.delninukų.

Kišeninis kompiuteris

Kišeninis kompiuteris labai lengvas, telpa kišenėje,autonomiškas, jame įtaisytas jutikliais skystų kristalų ekranas dažnaiatstoja klaviatūrą (kompiuteris valdomas liečiant ekraną ar ekranespecialiu pieštuku rašant komandas), turi elektroninę perrašomą pastoviąją(Flash) atmintį (elektroninį diską), vadinamą Flash kaupikliu.

 Kišeninis kompiuteris dažnai būna specializuotas, jame diegiamaspeciali operacinė sistema, programos tekstui rašyti, nedidelė duomenųbazė, užrašų knygelė. Į kitą kompiuterį informacija perkeliama naudojantkabelį, infraraudonuoju ar radijo ryšiu (pvz., Wi-Fi ar Bluetoothsąsajomis).

Delniniai kompiuteriai – nedideli mobilūs įrenginiai, delnodydžio kompiuteriai, atliekantys daugelį įprasto ar nešiojamojo kompiuterioatliekamų funkcijų.

Kišeninius kompiuterius galima skirstyti į dvi kategorijas: suklaviatūromis (palmtop) arba be jų (hand-held, PDA). Kišeniniaikompiuteriai su klaviatūromis paprastai būna didesni ir brangesni, bet kiekgalingesni. Jais naudotis patogiau, nes nereikia vargti su rankraščioatpažinimo programa arba ekrane rodoma “klaviatūra”. Dauguma kišeniniųkompiuterių su klaviatūromis turi lizdus “PC Card” kortelėms, todėl jųgalimybes galima praplėsti prijungus specialius periferinius įrenginius,

pavyzdžiui, modemą. Absoliuti kišeninių kompiuterių dauguma turiinfraraudonųjų spindulių prievadą, per kurį juos galima sujungti sukompiuteriais, spausdintuvais, mobiliaisiais telefonais ir kitaisišoriniais įrenginiais.

Kompiuteris, įrengtas darbo vietoje, padeda spręsti įvairiussudėtingus skaičiavimo ir valdymo uždavinius, valdyti įvairius gamybosprocesus, organizuoti verslą, tvarkyti finansus, pirkti įvairias prekes,užsisakyti paslaugas, gauti informaciją, neakivaizdžiai mokytis, o taip patbendrauti, leisti laisvalaikį (žaidžiant žaidimus, žiūrint TV ar filmus,klausant muzikos).

Tokiame įrenginyje paprastai būna laikrodis, kalkuliatorius,kalendorius, priminimų bei adresų sąrašai, o taip pat yra galimybė įdiegtiįvairių taikomųjų programų – pašto programų, dokumentų redaktorių, žaidimų.Viena svarbiausių delninukų savybių – galimybė sinchronizuoti duomenis suasmeniniu ar nešiojamu kompiuteriu.

Kaip išsirinkti delninį kompiuterį?

Delniniai kompiuteriai Lietuvoje nėra naujovė, tačiau daugeliuidar trūksta reikiamos informacijos, kad pilnai suprastų šių produktųteikiamus privalumus. Reikėtų atkreipti dėmesį į pagrindinius delniniokompiuterio parametrus. Suprasdami šiuos dalykus, sumažinsite rizikąįsigyti netinkamą produktą.

Gamintojas: renkantis gamintoją ir jo modelį būtina pasidomėtikoks aptarnavimas Lietuvoje (garantinis, pogarantinis), kokia galimybėįsigyti priedų pasirinktam modeliui, koks garantinio periodo terminas.

Operacinė sistema: populiariausios yra dvi operacinės sistemos,skirtos DK: PALM OS ir POCKET PC. Kuri operacinė sistema yra geresnė galimadiskutuoti ištisas valandas. Pabandysime pateikti tik kelis esminiusakcentus.

Rekomenduojama rinktis PALM OS, nes: operacinė sistema nr. 1pasaulyje, stabilesnė, greitesnė, didesnis programinės įrangospasirinkimas, ilgesnis baterijos darbas.

Rekomenduojama rinktis POCKET PC operacinę sistemą, nes:didesnės priedų pasirinkimo galimybės – GPS, LAN, PowerPoint prezentacijos,glaudesnis ryšys su MS OUTLOOK, patogesnis duomenų įvedimas (sąlyginai).

Procesorius: daugumos DK procesorių taktinis dažnis viršija 100Mhz ir siekia net 400 Mhz (tai dar ne riba). Procesoriaus pasirinkimaspriklauso nuo pasirinktos operacinės sistemos ir nuo prognozuojamo DKpanaudojimo. Jeigu DK planuojate naudoti tik darbo organizavimui iružrašams, rekomenduotume rinktis lėtesni procesorių. Tokiu būdu baterijosdarbo laikas bus ilgesnis. Sudėtingesniems darbams, multimedijai arpanašiai derėtų rinktis spartesnį procesorių. Atminkite, jog tai nėragriežta taisyklė.

Atmintis: vidinės atminties kiekis DK svyruoja nuo 8 iki 128 MB.Ši atmintis yra labai brangi, dėl to gamintojai vengia standartiškaiintegruoti didesnius jos kiekius. Išeitis yra išorinė atmintis. Labiausiaipaplitusios yra SD – Secure Digital ir CF – Compact Flash atmintieskortelės. Juose sukaupta informacija į kitą kompiuterį perkeliama kabeliu,infraraudonųjų spindulių arba radio bangomis (pvz., Wi-Fi ar Bluetoothsąsajomis). Priklausomai nuo DK modelio išorinę atmintį galima praplėstiiki 1.512 MB. Dauguma programų ar dokumentų delniniame kompiuteryje yramažesni negu staliniame kompiuteryje (duomenys yra apdorojami irsuglaudinami – ypač tai akivaizdu PALM OS). Dėl duomenų suglaudinimotaupoma vieta bei programos veikia sparčiau. CF kortelės yra pigesnės,taigi jeigu planuojate naudoti didelius duomenų kiekius rekomenduojamapasirinkti būtent šį standartą (tačiau didesnės).

Ekranas: šiuo metu visi gaminami DK yra su spalvotais skystųjųkristalų ekranais (yra ir išimčių pramoniniuose modeliuose), kuriųskiriamoji geba siekia 640 x 480 taškų (virtuali skiriamoji geba gali būtiir didesnė). Labiausiai paplitusi yra 320 x 240 (Pocket PC) ir 320 x 320(Palm OS) skiriamoji geba. Kuo didesnė DK ekrano skiriamoji geba, tuodaugiau informacijos yra atvaizduojama ekrane, tačiau dažnai nuo topriklauso ir baterijos darbo laikas.

Baterija: dažniausiai delniniuose kompiuteriuose naudojamosličio jonų baterijos (yra ir su AAA tipo). Tik nedaugelio gamintojųmodeliai yra su keičiamomis baterijomis (privalumas). Baterijos darbo

laikas labai svyruoja nuo delninio kompiuterio modelio ir atliekamų darbų(ilgiau dirba PALM OS delniniai kompiuteriai).

Baterijos, kaip ir kiekvienas įrenginys, ilgai naudojantsusidėvi, todėl pirkdami kišeninį kompiuterį išsiaiškinkite, ar galėsiteįsigyti naujas baterijas ir kiek jos kainuos. Pravartu iš anksto nusipirktiatsarginį baterijų komplektą, praversiantį tuomet, kai nėra progos įkrautipagrindinių baterijų. Įsidėmėkite, kad jūsų kompiuteriui gali netikti kitomodelio kompiuterio baterijos, net jei abu pagamino ta pati kompanija.

Jungtys: jau minėjome, kad DK išorinė atmintis yra dažniausiaiSD (Secure Digital) arba CF (Compact flash) kortelės. Tačiau šios jungtysnaudojamos ir išorinių priedų prijungimui (GPS imtuvai, prezentacijųįranga, LAN adapteriai, radio imtuvai, fotokameros, BAR kodų skaitytuvai irt.t.). CF standarto jungtims yra gerokai daugiau išorinių priedų, jie yrapigesni. Jeigu planuojate naudoti išorinius priedus, pasidomėkite kokie yrajūsų pasirinktam modeliui.

Bevielis ryšys: priklausomai nuo delninio kompiuterio modelio,yra galimybė naudotis naujausiomis bevielio ryšio technologijomis WiFi irBluetooth (jos gali būti integruotos arba įdiegiamos papildomai). Šiųtechnologijų dėka galite be laidų ir per atstumą (priklausomai nuopasirinktos technologijos) sujungti delninį kompiuterį su mobiliuojutelefonu, kitu delniniu kompiuteriu, staliniu ar nešiojamu kompiuteriu beikitais įrenginiais. Visi delniniai kompiuteriai standartiškai turi ir IR(infraraudonųjų spindulių) jungtį.

Pagrindinės programos: visi delniniai kompiuteriai parduodami sujau įdiegta operacine sistema (papildomai nereikia nieko mokėti).Dažniausiai komplektuojamos standartinės programos yra: adresų knygelės,dienotvarkės programos, skaičiuotuvai, Word, Excel programos, garso irvaizdo failų grotuvai bei kt. Daug programų yra internete ir dalis jų yranemokamos.

Komplektacija: visi delniniai kompiuteriai komplektuojami sureikiama įranga prijungimui prie stalinio kompiuterio, pakrovėjais,standartine programine įranga, kai kurie modeliai komplektuojami kartu sudėklais arba kitais priedais.

Suderinamumas su kompiuteriu: tiek PALM OS, tiek POCKET PCoperacinėmis sistemomis aprūpinti delniniai kompiuteriai suderinami sustaliniu kompiuteriu (PALM OS suderinami ir su Macintosh kompiuteriais).Prijungti DK galima USB (standartas), Serial, IR, Bluetooh ir kitomisjungtimis.

Garantija: standartinė DK gamintojų garantija yra iki 24 mėnesių(dažniausiai 12 mėnesių).

Taip pat:

• Pasidomėkite, ar kompiuteriu galėsite rašyti lietuviškai.Kišeninių kompiuterių operacinėse sistemose ši galimybė dar nenumatyta,todėl gali būti techninių apribojimų. Pavyzdžiui, rankraščio atpažinimoprograma negalėsite rašyti lietuviškų raidžių arba lietuviškų raidžiųnegalėsite naudoti kai kuriose programose.

• Atkreipkite dėmesį į kompiuterio ekrano dydį. Mažas ekranas susmulkiu šriftu gali varginti akis, jei kišeninį kompiuterį naudosite dažnaiir ilgai. Kita vertus, jei ekranas didelis, kompiuteris į kišenę gali irnetilpti.

• Dėl nepatogios klaviatūros net ir geras kišeninis kompiuterisgali būti visai netinkamas naudoti. Nepasitikėkite akimis ir prieš pirkdamipaprašykite, kad leistų pabandyti ką nors parašyti klaviatūra.

• Jei tvirtai nusprendėte pirkti kišeninį kompiuterį,pagalvokite apie tai, ar norėsite išplėsti jo galimybes, pavyzdžiui,įdiegti modemą arba daugiau atmintinės. Daugelis kišeninių kompiuteriųmodelių su klaviatūromis turi lizdus “PC Card” kortelėms, o kai kuriemodeliai ir lizdus papildomam “CompactFlash” tipo atmintinės moduliuiįdiegti.

Pagrindiniai gamintojai

Pagrindiniai delninių kompiuterių gamintojai palmOne ir Hewlett-Packard. Paskutiniais 2004-11-13 m. duomenimis, palmOne bendrovė vis darpirmauja techninės įrangos kūrimo srityje – jai tenka 26,2 procentai rinkos(artimiausiam konkurentui HP – 24,2%). Kiti gamintojai: Sony, Dell,Tochiba, Handspring, HandEra, Casio, NEC, Symbol Technologies.

palmOne

Kompanija PlamOne sukūrė visą eilę online forumų, kuriuosestengsis suteikti techninę pagalbą Palm delninukų savininkams. Juose bussprendžiamos delninių kompiuterių pritaikymo galimybės sprendžiant klientųproblemas, konfigūravimo ir suderinamumo su kitais įrenginiais klausimai,delninukų naudojimo klausimai, specialistų patarimai ir t.t. Šie forumai,tai puiki galimybė gauti kokybišką informaciją iš pačio delniniųkompiuterių gamintojo. Kolkas šie forumai yra skirti tik JAV ir Kanadosgyventojams. Tai tikrai puikus informacijos šaltinis ir nepatyrusiems, irrimtiems delninių kompiuterių vartotojams. Forumus galite rasti čia:www.palmone.com.

PalmOne Tungsten T5 jau Lietuvoje

Naujausias PalmSource delninukas Tungsten T5 šią savaitę pasiekėir Lietuvą. Nuo šiol visuose UAB “INFOTOPAS” salonuose jau galėsite įsigytinaujausią modelį už patrauklią kainą: 1699 Lt. Dar kartą trumpai apienaujovę:

• Delninuko širdis – naujas Intel XScale 416 MHz procesorius; • Keistai įdiegta Palm OS Garnet (penkta versija) operacinė sistema, nors neseniai buvo pristatyta nauja Palm OS Cobalt (šeštoji versija); • Maloniai nustebina integruotos atminties dydis – 256 MB. Iš jų 55 MB skirti atsarginių duomenų kopijų saugojimui (leidžiama įrašyti tik tam tikro formato failus), likusieji 160 MB skirti programoms, duomenims, muzikos failams ir t.t. • Atmintis yra energetiškai autonominė t.y. išsikrovus delninuko baterijai, duomenys iš atmintis neišnyks! • Dar viena maloni naujovė – prijungus delninuką prie prie kompiuterio, delninuko atmintis staliniame kompiuteryje  bus matoma kaip atskiras diskas. Į jį be jokių problemų bus galima patalpinti bei ištrinti informaciją bei failus. • Darbui su skirtingų tipų atmintimis delninuke bus įdiegta failų naršyklė.

• Įdiegtas kokybiškas 65000 spalvų 320×480 taškų ekranas, palaikantis vaizdo pavertimo funkciją. Tai labai patogu naršant internete arba dirbant su Word, Exel ir kitais dokumentais. • Darbui su MS Office dokumentais įdiegtas Documents To Go 7.0 paketas, kuris sklandžiai atidaro nekonvertuotus dokumentus. • Kaip ir vertėjo tikėtis tokios klasės delninukui, jame įdiegtos Bluetooth bei IR bevielio ryšio jungtys. • Delninukas paveldėjo puikų Palm Tungsten E dizainą, bei Palm Tungsten T3 technines charakteristikas.

Plačiau apie šį modelį gamintojo www puslapyje: PalmOne.

Hewlett-Packard

Viena iš keturių pagrindinių HP verslo grupių yra: Kompiuteriniųproduktų grupė (Personal Systems Group, PSG) – specializuojasi teikdamanesudėtingus, patikimus ir įperkamus sprendimus bei įrenginius. Šios grupėsproduktai – staliniai ir nešiojami asmeniniai kompiuteriai, darbo stotys,delniniai kompiuteriai – skirti darbui tiek namie, tiek versle.

HP techninės priežiūros centrai Šiauliuose (kiti miestai http://www.hp.lt):

| |Žemaitės 45 ||Alnos techninis centras |LT-76339, Šiauliai  || | || |Tel. 8 41 521107 || |Faksas. 8 41 522135 || |Tilžės g. 170-306 ||Elsis biuro sistemos |LT-76296, Šiauliai  || | || |Tel. +370 41 500651 || |Faksas. +370 41 00650 |

Lietuvos rinką pasiekė naujausia HP delninių kompiuterių gama.Prekybos vietose jau pasirodė naujausi HP delniniai kompiuteriai.

Pirmiausia reiktų paminėti HP IPAQ RX3715. Galingas (400 MHz),skirtas jaunimui modelis. Standartinį „Today“ ekraną puikiai pakeitėpatogus multimedios programų paleidėjas. Integruota 1,2 megapikslelio videokamera, Bluetooth, Wifi. Puikus aparatas muzikos klausymui, filmų arnuotraukų peržiūrai, interneto naršymui ar pašto tikrinimui. Tiesa, kaip sumultimedios failais dirbančiam delninukui, jame integruota per maža vos 56MB vartotojui pasiekiama RAM atmintis. Windows Mobile 2003 Second EditionSoftware for Pocket PC, Įdiegtos Microsoft® papildomos programinės įrangosPocket PC versijos (Outlook, Word, Excel ir Internet Explorer – skirtiPocket PC).

Ir didžiausia naujovė – pirmasis HP delniniskompiuteris–telefonas HP IPAQ H6340. Tai pirmasis delninukas turintisdaugiausia bevielių jungčių: IR, Bluetooth, WiFi ir GSM/GPRS. Jo pagrindas168 MHz OMAP 1510 procesorius, pilnai užtikrinantis stabilų jo darbą.Puikus dizainas.

Visuose naujuose modeliuose sukasi jau naujausia Windows Mobile2003 Second Edition operacinė sistema.

Kišeninių kompiuterių OS ir programos

Populiariausios delniniuose kompiuteriuose naudojamos operacinėssistemos[1]: Palm OS bei Pocket PC (Windows CE), užimančios virš 80%rinkos.

Kompanijos “Gartner” atlikto tyrimo metu paaiškėjo, jogdelniniai kompiuteriai su “Windows CE” šeimos operacinėmis sistemomisatsiriekė 48,1 procento pasaulinės delninukų rinkos ir tokiu būdu pralenkėilgametę lyderę „PalmOS”, kuriai teko vos 29,8%.

Palm OS

„Palm OS“ šiam laikotarpiui yra ko gero labiausiai paplitusioperacinė sistema, daugiau nei 16 milijonų vartotojų visame pasaulyjeatidavė savo simpatijas jai. Ši sistema naudojama delniniuosekompiuteriuose Palm, Handspring Visor, Sony Clie, HandEra, Symbol, Supra,taip pat mobiliose telefonuose Kyocera ir Samsung. Tuo pačiu PALM –įrenginiai aktyviai naudojami įvairiausių duomenų saugojimui nuo tokių kaipasmeninės adresų knygutės iki sutarčių projektų ir kitos neskelbtinosprivačios informacijos.

Kišeninių kompiuterių programos:

Įvairios duomenų bazės:

„QuickID 2.50.11”

www.mobi-systems.com

Leidžia tvarkyti prisijungimo vardus, slaptažodžius, kreditiniųkortelių numerius ir kitą svarbią informaciją. „QuickID” saugo slaptusduomenis, kuriuos visuomet būtina turėti su savimi. Iš pradžių programapasiūlys keletą kategorijų ir nustatymų, tačiau vėliau viską bus galimakeisti ir kurti pačiam. Duomenų saugumui užtikrinti naudojamos keliossaugumo pakopos: nuo bendros duomenų bazės apsaugos iki kiekvienam įnašuipriskirto slaptažodžio. Be to, kiekvienai įrašų kategorijai galima suteiktivieną iš daugiau nei 80 skirtingų piktogramų.

„Handyshopper 2.7.1”

www.palmgear.com

Patikimas pagalbininkas einant į parduotuvę ir planuojantbūsimus pirkinius. Dėl plačių skaičiavimo, pasirinkimo ir nustatymųgalimybių „Handyshopper 2.7.1” galima pritaikyti ir kitose srityse(pavyzdžiui, automobilių savininkai gali planuoti automobilio remontodarbus, atsarginių dalių pirkimą, techninę apžiūrą ir būsimas išlaidas, kadvėliau pamažu galėtų visa tai įgyvendinti). Programa suderinta su dauguma„Palm OS” versijų (nuo „Palm OS 2.0” iki „Palm OS 5.0”), tinka „Palm”,„Handspring”, „Sony” ir kitiems kišeniukams. Nemokama.

„SmartList ToGo 3.0”

www.dataviz.com

Buvusi viena iš lyderių duomenų bazių kūrimo srityje, programa„ThinkDB”pakeitė pavadinimą ir „apsiginklavo” dar keliomis naudingomisfunkcijomis. Ji padės ne tik kurti, bet ir naudotis jau esančiomis duomenųbazėmis. Vienas didžiausių privalumų – galimybė duomenis sinchronizuoti su„Microsoft Access” duomenų bazėmis. Juos taip pat galima importuoti iš„Microsoft Excel” programos. „SmartList ToGo 3.0” suderinama su „Palm OS5.0”, tačiau jai būtina ne žemesnė kaip „Palm OS 3.0” versija.

„Tomeraider 3”

www.proporta.com

Viena populiariausių programų, skirtų tekstinėms duomenų bazėmssaugoti, skaityti, redaguoti ir kurti. Labai patogus įrankis norintnaudotis elektroninėmis knygomis, žinynais, žodynais ar enciklopedijomis.Programa pasižymi didele paieškos sparta, plačiomis teksto tvarkymogalimybėmis, patogiu valdymu, greitu puslapių krovimu ir suderinama sukeičiamomis atminties kortelėmis.

„HanDBase Professional Edition 3.0g”

www.ddhsoftware.com

Duomenų bazėms greitai kurti pritaikyta programa. Numatytagalimybė ta pačia baze naudotis keletui vartotojų, taip pat perduoti ją įserverį. Vienas svarbiausių privalumų – sinchronizavimas tarp kišeniniųkompiuterių per „IrDA” arba „Bluetooth” jungtis. Įdomu, kad sinchronizuotigalima ir su „Palm” ir su „Pocket PC” įrenginiais. Suderinamumas su„Microsoft Access”, pavojaus nustatymo galimybė, įvairūs filtravimoįrankiai ir kito šios programos savybės jai pelnė prestižinį „Palm PlatinumCertification” apdovanojimą.

Naudingos programos:

„Newpen 1.4”

www.palmgear.com

Patogus įrankis, leidžiantis „draffiti” funkcijomis naudotisvisame ekrane, o ne tik tam skirtame plote. Gali būti naudingas irklaviatūras turinčių įrenginių savininkams. Nemokama.

„Converter 2.2”

www.mattmarsh.net

Programa, skirta 23 kategorijų reikšmėms versti iš vienosmatavimo sistemos į kitą. Nepakeičiamas pagalbininkas ilgio, svorio, tūrio,

ploto ir kitiems vienetams konvertuoti. Nemokama.

„FileZ 5.22”

www.palmgear.com

„FileZ 5.22” pritaikyta greitai ir patogiai tvarkyti kišeniniamekompiuteryje esančius failus (kopijuoti, trinti, perkelti ar išsiųsti).Puikiai tinka atsarginėms duomenų kopijoms daryti ir keistis failais tarpkišeninių kompiuterių. Kaip privalumus galima paminėti itin informatyviąsąsają, suderinamumą su įvairiomis atminties kortelėmis, komandinę eilutę,įvairias filtravimo galimybes ir daugybę kitų funkcijų.

„SlovoEd“

 www.penreader.com www.aveniu.lt

Jame naudojama visiems gerai žinomo „WinLED“ žodyno duomenųbazė, yra 40 067 lietuvių-anglų ir 22 897 anglų-lietuvių įrašų. SlovoEd,tai Lietuvių-anglų-lietuvių žodynas. SlovoEd programa turi daug gerųsavybių: paprasta naudoti, intuityvi, suprantama ir vartotojui draugiškasąsaja; paieškos modulis, leidžiantis ieškoti turinio; galinga suspaudimotechnologija, turinti aukštą duomenų suspaudimo lygį (100,000 žodžių į 300Kb) ir greitą priėjimą; kokybiškos žodynų duomenų bazės specialiaiadaptuotos Palm OS sistemai; galimybė įdiegti keletą žodynų bazių vienumetu; programos sąsaja anglų ir lietuvių kalbomis. Unikali “SlovoEd” savybė– paieškos modulis, leidžiantis vykdyti turinio paiešką. Vos pradėsiterašyti žodį, paieškos modulis pradės ieškoti tinkamų reikšmių. Kaina95.00Lt.

Informacijos apsauga. Akivaizdu, kad rizika jog informacijasaugoma nešiotojuose, pametus ar atakuojant kenkėjiškiems virusams labaididelė. Deja kartu su sistema pateikiamos saugumo priemonės neatitinkašiuolaikinių saugumo reikalavimų ir reikalauja jų patobulinimo. Specialiaišios problemos sprendimui “Kaspersky Lab” sukūrė visą kompleksą pilnavertėsapsaugos PALM – įrenginiams, kuris sukuria patikimą apsaugą ir neleidžiapasinaudoti tretiems asmenims (Kaspersky Security for Palm OS) taippatikima apsaugą nuo kenkėjiškų virusų bei kodų (Kaspersky – AntiVirus forPalm OS). Kaspersky Antivirus for Palm OS užtikrina patikimą PALM –įrenginių apsaugą nuo virusinių programų ir kenkėjiškų kodų atakų.Programoje realizuotas kompleksinis sprendimas virusų filtracijos procesui,tame tarpe ir duomenų saugojimo vietų (taip pat ir keičiamų kortų), o taippat virusų perėmimas, perduodamų HotSync ir Beam technologijomis. Naujojeprodukto versijoje papildomai patobulinta plėtimosi kortų skanavimogalimybė, padidinta programos darbo sparta, įdiegtas automatinis programosatnaujinimo modulis, integruotas kartu su sistema “Control Center”.

Pocket PC (Windows CE)

Kišeninių kompiuterių rinkoje dominuoja “Microsoft” kompanijosoperacinė sistema “Windows CE”. Tiesa, “Windows CE” nėra tik operacinėsistema – joje yra svarbiausios raštinės programos tekstams redaguoti,elektroninėms lentelėms, elektroniniam paštui ir faksogramoms siųsti, taippat asmeninės informacijos organizatorius ir tinklo naršyklė.

„Pocket PC” operacinę sistemą naudojančiame kišeniniamekompiuteryje jau būna gana neblogas programų rinkinukas darbui su biurodokumentais. Tačiau yra ir daugiau šiai platformai skirtų programų, tarpkurių galima rasti naudingų sau.

Kišeninių kompiuterių programos:

Įvairios duomenų bazės:

„PPC DB Administrator 1.1”

www.pocketpccity.com

Kišeniniuose kompiuteriuose su „Microsoft Windows CE“ operacinesistema ši programa leis kurti, peržiūrėti, redaguoti ir atlikti paieškąduomenų bazėse. Galima eksportuoti bei importuoti duomenis į ir iš duomenųbazių XML formatu.

„Pocket dbExplorer”

www.phatware.com

„Pocket dbExplorer” leidžia naršyti, peržiūrėti, redaguoti irtvarkyti įvairias duomenų bazes (kopijuoti, trinti, peržiūrėti, pervadintiar siųsti į kitą įrenginį per „IrDA” jungtį). Taip pat numatyta galimybėatkurti sugadintus duomenis ir pasidaryti slaptažodžiu apsaugomas duomenųbazių kopijas (jos gali būti saugomos išorinėje atminties kortelėje arbaasmeniniame kompiuteryje).

„Data On The Run 3.04”

www.biohazardsoftware.com

Programa darbui su „Pocket Access” failais. Leidžia kurti irsiųsti duomenų bazes, įtraukti naujus įrašus, redaguoti esamus, taip pat

trinti nereikalingą informaciją. Numatyta sinchronizavimo su asmeniniukompiuteriu galimybė.

Naudingos programos

„Animated Today 3”

www.gigabytesol.com

Neblogas pagalbininkas norint paįvairinti kišeninio „Pocket PC”kompiuterio „Today” langą – jį galite papuošti įvairiais spalvingaispaveikslėliais, „gyvomis” užsklandomis, sukurti interaktyvią aplinką,kurioje atgis virtualūs naminiai gyvūnėliai ir atsivers durys į programųbei viliojančių

„Zalpt! 1.0“

www.pocketpccity.com

Nedidelė programėlė, skirta aktyviai programai greitai uždaryti.Įdomi tuo, kad neveikia foniniu režimu kaip kitos šio tipo programos, todėlneeikvoja procesoriaus resursų ir padeda išvengti sistemos darbo sutrikimų.Svarbu tai, kad „Zalpt! 1.0“ paleidimą galima patikėti laisvai pasirinktamkišeninio kompiuterio klavišui – tuomet dar greičiau ir patogiau išjungsiteaktyvią programą.

„PocketTweak 4.2”

www.tillanosoft.com

Programa norintiems patobulinti „Pocket PC” sistemą. Vartotojassavo nuožiūra gali keisti kompiuterio valdymo parametrus ir koreguoti failųpriskyrimą programoms. „PocketTweak 4.2” naudoja lanksčią įrenginioišjungimo sistemą ir leidžia modifikuoti langų, meniu punktų bei animacijosnustatymus. Visa tai galima atlikti tiesiogiai redaguojant registrus,tačiau tai gana pavojinga, nes vienintelė neapdairi klaida gali rimtaipakenkti visai sistemai. Nemokama.

„SlovoEd“

 www.penreader.com

„SlovoEd“, tai Lietuvių-anglų-lietuvių universalus žodynasWindows CE 3.0/Pocket PC įrenginiams. Žodyno dydis: lietuvių-anglų – 30928, anglų-lietuvių – 21 835 įrašai. „SlovoEd“ turi daug gerų savybių:paprasta naudoti, intuityvi, suprantama ir vartotojui draugiška sąsaja;paieškos modulis, leidžiantis ieškoti turinio; galinga suspaudimotechnologija, turinti aukštą duomenų suspaudimo lygį (100,000 žodžių į 300Kb) ir greitą priėjimą; kokybiškos žodynų duomenų bazės specialiaiadaptuotos Pocket PC sistemai; galimybė įdiegti keletą žodynų vienu metu;programos sąsaja anglų ir lietuvių kalbomis. Unikali “SlovoEd” savybė –paieškos modulis, leidžiantis vykdyti turinio paiešką. Vos pradėsite rašytižodį, paieškos modulis pradės ieškoti tinkamų reikšmių. Kaina 115.00Lt 

Kišeninių kompiuterių priedai

Kišeninių kompiuterių priedai padeda maksimaliai išnaudoti savokišeninio kompiuterio galimybes.

Visi delniniai kompiuteriai komplektuojami su reikiama įrangaprijungimui prie stalinio kompiuterio, pakrovėjais, standartine programineįranga, kai kurie modeliai komplektuojami kartu su dėklais arba kitaispriedais.

Išplėtimo moduliai

Plėtimo įrenginys su papildoma baterija leidžia ne tik dvigubaipailginti kompiuterio darbo laiką, bet ir naudoti įvairias PC tipokorteles, tokias kaip BlueTooth, belaidžio ryšio ir kt.

CompactFlash plėtimo įrenginys suteikia vartotojui galimybępapildyti kišeninio kompiuterio atmintį, prijungti modemą ar kitąCompactFlash tipo kortelės priedą.

BlueTooth technologija leidžia tarp elektroninių prietaisų,nutolusių vienas nuo kito ne daugiau kaip 10 metrų atstumu, užmegztibelaidį ryšį.

Ryšio priemonés

GSM/GPRS priedas delninuką paverčia mobiliuoju telefonu suintegruotomis Hi-Speed bei GPRS ryšio technologijomis. Trijų dažnių (800,1800, 1900 MHz) GSM įrenginys leidžia juo naudotis ne tik kaip mobiliuojutelefonu, bet ir kaip interneto bei el. pašto terminalu.

CompactFlash bei PCMCIA tipo fiksuotojo ryšio, GSM ir Hi-Speedmodemų, belaidžio tinklo kortelės praplečia kišeninio kompiuterio ryšiogalimybes.

Papildomos atminties laikmenos

Kompiuteriuose integruota SD (Secure Digital) kortelių sąsajatalpina papildomos atminties korteles.

Galima įsigyti CompactFlash tipo kietąj diską, kuriame tilpsiki 1 ar net 2 GB informacijos.

Kiti priedai

Jei nepatogu dirbti su ekrano klaviatūra, galima pasinaudotikišenine mikroklaviatūra. Jei ir mikroklaviatūra jums pasirodys per maža,sulankstoma viso dydžio klaviatūra leis dirbti su kaip su normaliunešiojamuoju kompiuteriu.

Automobiliniai adapteriai, mobilūs sinchronizavimo kabeliai beilopšiai, kita įranga suteikia dar daugiau mobilumo kišeniniam kompiuteriui.

Įvairūs plastikiniai, medžiaginiai, apsauginiai bei solidūsodiniai dėklai leidžia kišeninio kompiuterio savininkui naudotis juo tiekdarbo metu, tiek laisvalaikiu arba aktyviai sportuojant.

Naujienos

Ar delniniams kompiuteriams bus taikomos pajamų mokesčių lengvatos?[2]

Didžiausia Lietuvoje specializuota prekybos delniniaiskompiuteriais bendrovė “Infotopas” kreipėsi į atsakingas institucijas suprašymu įtraukti delninius kompiuterius į sąrašą įrangos, už kuriągyventojai gali susigrąžinti dalį sumokėtų pinigų. Dabar šalyje galiojantigyventojų pajamų mokesčio lengvata leidžia susigrąžinti dalį tik už įprastąar nešiojamąjį kompiuterį sumokėtų pinigų.

“Nešiojamojo kompiuterio ir delninuko komponentai bei funkcijosyra beveik tokie patys, todėl lengvata turėtų galioti ir kišeniniamskompiuteriams”, – BNS sakė “Infotopo” direktorius Paulius Šuksteris.

Pasak jo, įmonė prieš dvi savaites šiuo klausimu kreipėsi įKauno apskrities Valstybinę mokesčių inspekciją (VMI), o vėliau – ir į VMIprie Finansų ministerijos.

“Neoficialus atsakymas iš Kauno VMI buvo teigiamas, tačiaugalutinį atsakymą gausime tik kitą savaitę”, – teigė P.Šuksteris.

Šią vasarą Seime priimtos pataisos numato, kad gyventojai,šiemet pirkę įprastą ar nešiojamąjį kompiuterį su programine įranga, galėssusigrąžinti iki 33 proc. sumokėtos sumos.

Didžiausi kompiuterių pardavėjai, šiemet įsigaliojus minėtai lengvatai,gruodį tikisi pardavimus padidinti iki 70 proc., palyginti su kitais šiųmetų mėnesiais.

Delniniai kompiuteriai yra delno dydžio kišeniniai kompiuteriai,atliekantys daugelį įprasto ar nešiojamojo kompiuterio funkcijų.

“Infotopas” yra didžiausia specializuota šių kompiuteriųpardavėja Lietuvoje, užsiimanti tiek mažmenine, tiek didmenine prekyba.Įmonė delniniais kompiuteriais aprūpina daugelį šalies prekyboskompiuteriais bendrovių.

Nauja Palm OS versija bus kuriama ant Linux pagrindo[3]

PalmSource oficialiai paskelbė apie darbų testinumą, kuriantPalm OS operacinę sistemą ant Linux OS pagrindo, ir naujos linuksinės PalmOS sistemos išleidimą. Nepaisant to, kad bus padaryti kardinalūs pakeitimaioperacinės sistemos programiniame lygmenyje, kūrėjai žada, kad vartotojaisunkiai pastebės šiuos pakeitimus. Visas Palm OS vartotojo interfeisas irnetgi PIM menedžeris išliks nepakitę. Be to visos Palm OS programinėsnaujienos bus taip pat sėkmingai perkeltos į naują linuksinę Palm OS. Visasprogramas skirtas senesnėm Palm OS versijoms taip pat bus galima įdiegti irį naująją.

PalmSource ir toliau tęs Palm OS Garnet bei Palm OS Cobalttobulinimą visiems užsakovams, kurie norės panaudot šias operacinessistemas savo kuriamuose įrenginiuose. Galutinis sprendimas bus priimtastik išanalizavus visų užsakovų atsiliepimus.

Kyla klausimas, kodėl orentuojamasi į Linux? Tai lėmė sekančios priežastys:

Linux sistema labai populiari elektronikos kompanijų tarpe, ypačAzijoje, kuri tampa mobilių įrenginių kūrimo centru. PalmSource tikisi, kadPalm OS su Linux pagrindu išleidimas labiau pritrauks užsakovus naudoti šiąsistemą.

PalmSource įsitikinę, kad tvarkyklių kūrimas naujiemsįrenginiams su linuksine Palm OS bei jų aksesuarams bus daug paprastesnis,negu kitoms OS.

Gilindamiesi į Linux OS, PalmSource inžinieriai galės labiausukoncentruoti visas jėgas patogesniam vartotojo interfeiso bei kokybiškųprogramų kūrimui.

Kompanija neskelbia, kada žada pasirodyti pirmieji Palm OS suLinux pagrindu pavyzdžiai, bet pasirašyta bedradarbiavimo sutartis suprograminės įrangos kūrėja mobiliesiems įrenginiams China MobileSpftLimited leidžia tiegti, kad tai neturėtų labai užtrukti.

IŠVADOS

1. Kišeniniai kompiuteriai yra autonomiški, telpa kišenėje, lengvi, turi jautrų lietimui skystųjų kristalų ar kitokį ekraną ir elektroninę perrašomą (Flash) pastoviąją atmintinę, vadinamą Flash kaupikliu. Jie dažnai neturi klaviatūros ir yra valdomi tam tikrose vietose paliečiant

ekraną arba ant jo specialiu pieštuku rašant komandas. 2. Kišeniniai kompiuteriai dažnai būna specializuoti. Juose įdiegiamos programos tekstui rašyti, užrašų knygelė, elektroninė lentelė, maža duomenų bazė, skaičiuoklė. Yra ir papildomų programų, skirtų duomenų bazėms kurti ir lengviau dirbti kišeniniu kompiuteriu, taip pat leidžiančių kiek jį patobulinti. 3. Kišeniniuose kompiuteriuose vietoje elektromechaninių kaupiklių yra Flash tipo atmintinės. Juose sukaupta informacija į kitą kompiuterį perkeliama kabeliu, infraraudonųjų spindulių arba radijo bangomis (pvz., Wi-Fi ar Bluetooth sąsajomis). 4. Kišeniniuose kompiuteriuose yra specializuota operacinė sistema, kompiuterio dydis yra apie 11x7x1,3 cm., o svoris apie 120 – 160 gramų. 5. Vystantis mikroelektronikai kišeniniam kompiuteriui perduodamos ir kitų kišeninių skaitmeninių įtaisų (pvz., mobiliojo telefono) funkcijos. 6. Visi delniniai kompiuteriai parduodami su jau įdiegta operacine sistema (papildomai nereikia nieko mokėti). Dažniausiai komplektuojamos standartinės programos yra: adresų knygelės, dienotvarkės programos, skaičiuotuvai, Word, Excel programos, garso ir vaizdo failų grotuvai bei kt. Daug programų yra internete ir dalis jų yra nemokamos. 7. Visi delniniai kompiuteriai komplektuojami su reikiama įranga prijungimui prie stalinio kompiuterio, pakrovėjais, standartine programine įranga, kai kurie modeliai komplektuojami kartu su dėklais arba kitais priedais.

LITERATŪRA

1. Bangimantas Starkus „Kompiuterinė technika namams“. Kaunas: Smaltijos leidykla, 20042. „Kompiuterija“ Nr.66 2003 m. Vasaris3. „Naujoji komunikacija“ Nr. 2 (123) 2003 02 6-204. „Naujoji komunikacija“ Nr. 4 (125) 2003 03 13-275. „Skaitmeninės mados 2004“ 2004 m. Spalis6. http://www.nkm.lt7. http://www.kompiuterija.lt8. http://www.hp.com9. http://www.infotop.lt10. http://www.ebiz.lt11. http://verslas.banga.lt12. http://www.hp.com———————–[1] Programų komplektas, valdantis aparatinės įrangos darbą ir teikiantisąsają su kompiuterio naudotoju. Operacinė sistema yra terpė, kurioje galiveikti kitos, į ją įdiegtos, programos.[2] Informacijos šaltinis BNS, 2004-12-10[3] Informacijos šaltinis BNS, 2004-12-10