Sapnai: ką reiškia lipti laiptais?

Kas yra pasąmonė ir kaip ji veikia? Tai sudėtinga, galinga jėga, kurioje slypi mūsų slapčiausios, dažnai neleistinos fantazijos. Mokslui sparčiai žengiant į priekį, pasąmonės mįslės tebėra iki galo neįmintos. Tiesiausias kelias į jos pažinimą, kaip teigia pats Sigmundas Freudas (1856-1939), – psichoanalitinis sapnų tyrimas. Budrumo būsenoje žmogų veikia daugybė cenzorių vidinio pasaulio stabilumui išsaugoti, o miegant iš dalies užmiega ir cenzoriai. Naktį žmogus ima sapnuoti tai, apie ką net nedrįstų svajoti, pavyzdžiui, laisvus sekso ryšius. Taigi sapnai gali atskleisti giliausius sąmoningai nesuvokiamus pasąmonės sluoksnius ir netiesiogiai išpildyti norus, kurie niekaip negali išsipildyti tikrovėje.

Suvokti sapnus yra gana sunku, nes jie apima ne pavienes mintis, o daugybę vaizdinių, minčių ir jausmų. Pasak Freudo, pagrindinė sapnų funkcija – apsaugoti miegą. Jie tiesiog išlaisvina vidinius troškimus, kurie nesapnuojant žmogų užplūstų tiek, kad dėl vidinių dirgiklių jis negalėtų miegoti. Nors šiuolaikinis mokslas, atradęs miego fazes ir dėsnius, iš dalies paneigia Freudo nuomonę apie apsauginę sapno funkciją, tačiau neabejojama, jog sapnai iš tiesų kyla kaip dirgiklių, užplūstančių naktį, pasekmė.

Sapnuodamas žmogus taip pat t susidoroja su dieną surinkta informacija, pertvarko ją ir reikalingą atideda į ilgalaikę atmintį. Todėl dažnai sapnuojame prabėgusios dienos išgyvenimus.

Pernelyg keliantys įtampą įvykiai ir detalės sapne neutralizuojami pasąmonei kuriant simbolius. Freudas pateikė įvairių sapnų vaizdinių interpretacijas. Bent šiek tiek žinantiems šį tyrėją neb

bus nuostabu, kad daugumą simbolių jis siejo su seksualumu. Cilindro formos, duriantys, prasiskverbiantys įrankiai ir daiktai (durklai, peiliai, kardai, lazdos, skėčiai, kartys, medžiai, bokštai, šautuvai) reiškia vyro varpą, tą patį gali simbolizuoti ir daiktai, iš kurių teka vanduo, – vandentiekio čiaupai, laistytuvai, fontanai. Erdvios talpos (kambariai, vazos, šachtos, urvai, buteliai, dėžės) simbolizuoja moters genitalijas. Lipimas laiptais ar kopėčiomis – lytinis aktas, tuo tarpu savęs paties patenkinimas sapnuojamas kaip bet koks grojimas. Maudymasis vandenyje – gimimas ar gimdymas. Namai, kurių sienos lygios simbolizuoja vyrą, o namai su įvairiais kyšuliais ir balkonais – moteris. Tėvai sapne pasirodo kaip asmenys, verti didelės pagarbos, – karalius ir karalienė, imperatorius ir imperatorienė arba kiti kilmingi asmenys. Tuo tarpu broliai ir seserys įgauna mažų gyvūnėlių, vabzdžių pavidalą. Mirimas sapne gali atsispindėti kai ip išvykimas, važiavimas geležinkeliu.

Iš kur žinome sapnų simbolių reikšmes? Iš įvairiausių šaltinių, iš pasakų ir mitų, anekdotų ir pokštų, iš folkloro, t.y. tautų papročių, patarlių, dainų, iš poetinės ir kasdieninės kalbos vartosenos. Pavyzdžiui, iš pradžių gali pasirodyti keista, kad tėvai sapne pasirodo lyg karališkoji pora, tačiau čia akivaizdi paralelė su pasakomis: „Gyveno kartą karalius ir karalienė.“ Ar neturėtų jos prasidėti žodžiais „Gyveno kartą tėvas ir motina.“?

Kodėl vanduo siejamas su gimimu? Tai galima pagrįsti nuorodomis į raidos istoriją: visi žinduoliai, tarp jų ir

žmonės, kilo iš vandens gyvūnų, be to ir dabar pirmąją savo raidos stadiją praleidžiame vandenyje – motinos įsčiose. Freudas neteigė, kad sapnuojantis žmogus tai žino, tačiau jam ir nereikia žinoti. Tikriausiai atsimenate, kad vaikystėje tikėjote, jog vaikus atneša gandras. O iš kur jis juos ima? Iš kūdros.

Kodėl išvykimas sapne reiškia mirtį? Kai būdami vaikai pasigedę mirusio žmogaus klausėme, kur jis dingo, tėvai dažnai atsakydavo, jog. išvažiavo. Pats žodis „kelionė“ taip pat vartojamas kalbant apie mirtį: „paskutinė kelionė“, „baigė žemiškąją kelionę“.

Freudas buvo psichoanalizės pradininkas ir pirmasis itin išsamiai tyrinėjęs sapnų simbolius. Tačiau bėgant metams jo teorijos buvo koreguojamos ir patobulintos. Dabar simbolių prasmė aiškinama kiek kitaip ir įgauna platesnes reikšmes. Pavyzdžiui, vyro varpą reiškiantys vaizdiniai gali žymėti jėgą, poreikį valdyti arba vyriškumą. O moters genitalijas atspindintys simboliai rodo norą atsiduoti, priklausyti, patirti globą bei rūpestį. Apskritai, nėra vieno visuotinio sapnų vaizdinių aiškinimo, kiekvieno žmogaus pasąmonė sapnų simbolius renkasi pati.

23 thoughts on “Sapnai: ką reiškia lipti laiptais?”

 1. Na gal ir taip, simbolių reikšmės turi savo prasmes.O kaip su išsipildančiais,pranašingais sapnais?Kai puola šunys-nelaimė,traukia dantį-artimo mirtis,muštynės-žinia, ir t.t?Kaip čia sąmonė ar pasąmonė susižino?O gal dar kas nors įtakoja mūsų sapnų turinius?? Kaip galvojat?

  Reply
 2. Vilke,
  manau tokius universalius dalykus žinome iš kolektyvinės pasąmonės. Bet esu linkusi abejoti, ar pavyzdžiui, danties traukimas kiekvienam visada simbolizuoja tą patį.

  Reply
 3. As taip esu linkusi abejoti, ar gali tokie patys vaizdiniai visiems simbolizuoti ir tokius pacius isgyvenimus bei dalykus? Juk zmones per daug skirtingi, kad sapnai juos suvienodintu.

  Reply
 4. Vilke, nesu šios srities specialistė 😉 Kolektyvinę pasąmonę suvokiu kaip kažką, kas mumyse yra įgimta, paveldėta iš praeities kartų.

  Reply
 5. Manau, kad kartais mes issigastame mums nesuprantamu dalyku, todel impulsyviai ir netgi instinktiskai pavadiname juos NESAMONEMIS. Tai nera blogai – juk tiesiog giname save, savo isitikinimus. Bet manau argumentai sioje vietoje padetu.

  Reply
 6. Pagalvojau, kad matyt laikas pažiūrėti į žodyną ir išsiaiškinti žodžio "nesąmonė" reikšmę 😉

  Reply
 7. Sapnai-tai daug informacijos pasakantys reiškiniai.
  Manau, kad ta pati reikšmė vienam gali reikšti viena, kitam-kita. Todėl paskyti, kad susapnavus šunį-nelaimė, negalima. Šuo vienam gali reikšti drauga, kitam-priešą. Gal geriausia kiekvienam analizuoti savo sapnus pačiam. O sapnai pasako viską.

  Reply
 8. O as buna , jog sapnuoju jau sapnuota sapna daug anksciau pries metus ar daugiau..,..ir tai buna tarsi jo tesinys..idomu , ka tai gali reiksti..

  Reply
 9. Agne o kada nors pries uzmigdama ar prisimeni koki sapna nori kad jis butu pratestas? Ar kada kuo nors mintimis prasei to kad tau tai leistu ivikti? Patikek kad tai vyksta.Sapnai kaip kokie zenklai ateina kiekvienam savitai ir nera bendro apibudinimo kiekvienam zenklui.Kiekvienas turi savo simbolika. Tik mokekite stebeti tai.Man sapnai isipildo per savaite. Zinoma jei jie pakankamai Realus…

  Reply
 10. Sutinku, kad sapnai – pasamones isdava. Taciau, kaip paaiskinti, kad, dar budama vaikas, tiksliai galiu pasakyti iki 12 metu, sapnavau pagyvenusi apie 50 metu vyra, kurio man reiketu saugotis, jis susijes buvo su mistika (burejas). Dabar, praejus jau apie 40 metu, as ji sutikau, kiekvienas veido bruozas ir raukslele ta pati, tiksli kopija. Jau puse metu mes draugaujame, apie sapna jis nezino, taciau kiekviena karta, kai ji pamatau, siurpas krecia, prisiminus. Kuo baigsis, nezinau, veliai gal parasysiu.

  Reply
 11. Sapnu reiksme-ju aiskinimas,tai tik prietarai atkeliave is zilos senoves-tamsa!keista,jog dauguma cia esanciu issimokslinusiu zmoniu, vis dar tiki prietarais.

  Reply

Leave a Comment