Kas yra pasąmonė ir kaip ji veikia? Tai sudėtinga, galinga jėga, kurioje slypi mūsų slapčiausios, dažnai neleistinos fantazijos. Mokslui sparčiai žengiant į priekį, pasąmonės mįslės tebėra iki galo neįmintos. Tiesiausias kelias į jos pažinimą, kaip teigia pats Sigmundas Freudas (1856-1939), – psichoanalitinis sapnų tyrimas. Budrumo būsenoje žmogų veikia daugybė cenzorių vidinio pasaulio stabilumui išsaugoti, o miegant iš dalies užmiega ir cenzoriai. Naktį žmogus ima sapnuoti tai, apie ką net nedrįstų svajoti, pavyzdžiui, laisvus sekso ryšius. Taigi sapnai gali atskleisti giliausius sąmoningai nesuvokiamus pasąmonės sluoksnius ir netiesiogiai išpildyti norus, kurie niekaip negali išsipildyti tikrovėje.
Suvokti sapnus yra gana sunku, nes jie apima ne pavienes mintis, o daugybę vaizdinių, minčių ir jausmų. Pasak Freudo, pagrindinė sapnų funkcija – apsaugoti miegą. Jie tiesiog išlaisvina vidinius troškimus, kurie nesapnuojant žmogų užplūstų tiek, kad dėl vidinių dirgiklių jis negalėtų miegoti. Nors šiuolaikinis mokslas, atradęs miego fazes ir dėsnius, iš dalies paneigia Freudo nuomonę apie apsauginę sapno funkciją, tačiau neabejojama, jog sapnai iš tiesų kyla kaip dirgiklių, užplūstančių naktį, pasekmė.
Sapnuodamas žmogus taip pat susidoroja su dieną surinkta informacija, pertvarko ją ir reikalingą atideda į ilgalaikę atmintį. Todėl dažnai sapnuojame prabėgusios dienos išgyvenimus.
Pernelyg keliantys įtampą įvykiai ir detalės sapne neutralizuojami pasąmonei kuriant simbolius. Freudas pateikė įvairių sapnų vaizdinių interpretacijas. Bent šiek tiek žinantiems šį tyrėją nebus nuostabu, kad daugumą simbolių jis siejo su seksualumu. Cilindro formos, duriantys, prasiskverbiantys įrankiai ir daiktai (durklai, peiliai, kardai, lazdos, skėčiai, kartys, medžiai, bokštai, šautuvai) reiškia vyro varpą, tą patį gali simbolizuoti ir daiktai, iš kurių teka vanduo, – vandentiekio čiaupai, laistytuvai, fontanai. Erdvios talpos (kambariai, vazos, šachtos, urvai, buteliai, dėžės) simbolizuoja moters genitalijas. Lipimas laiptais ar kopėčiomis – lytinis aktas, tuo tarpu savęs paties patenkinimas sapnuojamas kaip bet koks grojimas. Maudymasis vandenyje – gimimas ar gimdymas. Namai, kurių sienos lygios simbolizuoja vyrą, o namai su įvairiais kyšuliais ir balkonais – moteris. Tėvai sapne pasirodo kaip asmenys, verti didelės pagarbos, – karalius ir karalienė, imperatorius ir imperatorienė arba kiti kilmingi asmenys. Tuo tarpu broliai ir seserys įgauna mažų gyvūnėlių, vabzdžių pavidalą. Mirimas sapne gali atsispindėti kaip išvykimas, važiavimas geležinkeliu.
Iš kur žinome sapnų simbolių reikšmes? Iš įvairiausių šaltinių, iš pasakų ir mitų, anekdotų ir pokštų, iš folkloro, t.y. tautų papročių, patarlių, dainų, iš poetinės ir kasdieninės kalbos vartosenos. Pavyzdžiui, iš pradžių gali pasirodyti keista, kad tėvai sapne pasirodo lyg karališkoji pora, tačiau čia akivaizdi paralelė su pasakomis: „Gyveno kartą karalius ir karalienė…“ Ar neturėtų jos prasidėti žodžiais „Gyveno kartą tėvas ir motina…“?
Kodėl vanduo siejamas su gimimu? Tai galima pagrįsti nuorodomis į raidos istoriją: visi žinduoliai, tarp jų ir žmonės, kilo iš vandens gyvūnų, be to ir dabar pirmąją savo raidos stadiją praleidžiame vandenyje – motinos įsčiose. Freudas neteigė, kad sapnuojantis žmogus tai žino, tačiau jam ir nereikia žinoti. Tikriausiai atsimenate, kad vaikystėje tikėjote, jog vaikus atneša gandras. O iš kur jis juos ima? Iš kūdros.
Kodėl išvykimas sapne reiškia mirtį? Kai būdami vaikai pasigedę mirusio žmogaus klausėme, kur jis dingo, tėvai dažnai atsakydavo, jog… išvažiavo. Pats žodis „kelionė“ taip pat vartojamas kalbant apie mirtį: „paskutinė kelionė“, „baigė žemiškąją kelionę“.
Freudas buvo psichoanalizės pradininkas ir pirmasis itin išsamiai tyrinėjęs sapnų simbolius. Tačiau bėgant metams jo teorijos buvo koreguojamos ir patobulintos. Dabar simbolių prasmė aiškinama kiek kitaip ir įgauna platesnes reikšmes. Pavyzdžiui, vyro varpą reiškiantys vaizdiniai gali žymėti jėgą, poreikį valdyti arba vyriškumą. O moters genitalijas atspindintys simboliai rodo norą atsiduoti, priklausyti, patirti globą bei rūpestį. Apskritai, nėra vieno visuotinio sapnų vaizdinių aiškinimo, kiekvieno žmogaus pasąmonė sapnų simbolius renkasi pati.