Vanduo – grožio paslaptis

Prasta oda, lūžtantys nagai ir plaukai, sąnarių girgždėjimas, padidėjęs kraujospūdis, galvos skausmai ir netgi viršsvoris. Žinote kaip visa tai gydyti? Jums padės vanduo!

Viršsvoris 99% atvejų formuojasi trūkstant grynojo vandens vartojimo.

Žmogui tai lyg skystasis kristalas. Iš vandens 70% sudaryta mūsų širdis ir plaučiai, raumenys ir kepenys – 75%, blūžnis – 77%, o smegenys – 70% vandens. Bet iš kur jis gaunamas?

„Labai svarbu, kad į organizmą kasdien patektų grynas vanduo, – įsitikinusi gerai žinoma gydytoja dietologė. – Jokiu būdu to negalima sieti su gėrimais. Kai tik vanduo įgauna skonį, spalvą ar kvapą, jis patenka į virškinimo centrą. Vandens balansą mūsų organuose, viršsvorį, skysčių pašalinimą iš organizmo veikia vandens, druskų apykaita ir jis jaučia tik vieną signalą – druska ir vanduo.

Kilogramai dingsta kaip vanduo tarp pirštų

Siekdamos gražios figūros, moterys eikvoja pinigus šlapumą skatinančioms arbatoms, silpninantiems aparatams, lieknėjimo tabletėms, prakaitą išskiriančioms priemonėms, bandydamos „išsausėti“. Gydytojai – dietologai skelbia pavojų: viršsvoris 99% atvejų formuojasi nepakankamam gryno vandens suvartojimui.

„Beveik visi žmonės su viršsvoriu – žmonės be vadelių (negalintys savęs sustabdyti). – Sako dietologė. – Kai iš tokio nevaldomo organizmo pradedami šalinti deficitiniai skysčiai, problemų su sveikata daugėja. Kad normaliai veiktų tulžį išskirianti sistema, žarnyne būtų normali mikroflora, – būtina gerti daug gryno vandens.“

Jeigu 70% mūsų organizmo sudaro vanduo, tai logiška, kad gerti mes privalome daugiau nei valgyti. Deja,kažkodėl būna atvirkščiai. Žmonės dažnai painioja alkį ir troškulį. Tai susieta su tuo, kad mūsų smegenyse troškulio centras esti šalia alkio centro ir mes ne visada pajėgūs suprasti iš kur ateina signalas ir ko vis dėlto norime – gerti ar valgyti. Su amžiumi troškulio centras veikia vis pasyviau, o senatvėje išvis nejaučiame troškulio.

Kiek vandens reikia išgerti per dieną?

Atsakykite į klausimą: kiek gryno, negazuoto vandens išgeriate per dieną?

Susimąstėte?

Susimąstykite ir apie tai, iš kur organizmas ima vandenį, jei negauna jo iš Jūsų? Atsakymas akivaizdus: pats iš savęs! Svarbesnių organų veiklai – širdžiai, plaučiams, kepenims, jis vandenį pasiima iš mažiau svarbių organų ląstelių: nagų, raumenų bei kaulų.

Pirmieji organizmo išdžiūvimo požymiai pasireiškia girgždėjimu sąnariuose, plaukų ir nagų sausumu bei lūžinėjimu, vidurių užkietėjimu, skausmu po dešiniu šonkauliu. Toliau, dar blogiau – akmenų atsiradimu tulžies puslėje bei inkstuose, cukraus kiekio padidėjimu kraujyje, padidintu kraujospūdžiu, migrenos pobūdžio galvos skausmais. Apskačiuoti savo „dozę“ nesudėtinga: kiekvienam 30kg Jūsų svoriui, po vieną litrą vandens, tačiau chroniškai nevaldomą organizmą, būtina pakankamai pagirdyti ir tas „pakankamai“ kiekviename žmoguje – individualus. Gerkite, kad ir per prievartą, tegu „per nenoriu“ ir tik tada, kai Jūs pasieksite, tarkim, iki 3 litrų per prievartą, Jūsų organizmas ištars: „aš noriu gerti“. Nesistebėkite, pajusite troškulį, išgersite dar stiklinaitę ir tai bus Jūsų norma.

Chronišką vandens deficitą reikia tenkinti 3-4 savaičių bėgyje. Tačiau kiekvienas gydymas, net ir toks visai nekaltas, gali būti pavojingas. Buvo atvejis kuomet moteris prieš naktį išgėrė 3 litrus vandens ir numirė. Vanduo kaip ir maistas, turi būti įsisavinamas, todėl jį reikia gerti nedidelėmis dozėmis per visą dieną. Lai buteliukas su vandeniu visuomet būna su jumis kelionėje, ofise, treniruotėse ir t.t. Gydytojai pataria sporto salėje prieš treniruotę išgerti 2 stiklines vandens, 2 stiklines treniruočių metu ir 2 stiklines po jų. Valgio metu taip pat nepakenks pora gurkšnių vandens, geriau šilto, mat jis padeda virškinimui. Reikia stebėti tiek kasdieninį gryno vandens suvartojimą, tiek jo išsiskyrimą iš organizmo.

Jeigu Jūs padidinote suvartojimo apimtį, tai ir tualete lankytis turite dažniau. Priešingu atveju tai gali būti pirmas širdies kraujagyslių nepakankamumo signalas. Jeigu troškulys nedingsta tada, kai šlapumo kiekis stipriai sumažėja, atsiranda pabrinkimai ir atrodytų, jog organizmas perpildytas vandens, tai išskirtiniai inkstų susirgimo požymiai. Kuo anksčiau į tai atkreipsite dėmesį, tuo didesnės galimybės išsaugoti sveikus inkstus. O jei su skysčių išsiskyrimu viskas tvarkoje, tačiau Jūs nuolat jaučiate nepasotinamą troškulį net pakankamai atsigėrę, tai pirmas cukrinio diabeto požymis. Cukraus koncentracija kraujyje padidėja ir organizmas reikalauja šį cukrų praskiesti vandeniu.

Organizmo veidrodis – oda

Viena iš mokslinių gyvo organizmo senėjimo teorijų teigia: senėjimas – tai organizmo išdžiuvimas. Susimąstant, su amžiumi troškulio centras vis mažiau aktyvus, vis mažiau vandens patenka į organus, o tie savo ruožtu, netekdami reikalingos drėgmės, išdžiūsta, nudrimba, silpsta.

Norite nustatyti savo būseną? Pažiūrėkite į savo organizmo veidrodį – odą. Padarykite odos raukšlę ten, kur nėra raukšlių. Pažiūrėkite į ją, jei raukšlelė lengvai susidaro, ji nestandi, o minkšta ir raukšlėta, oda nevaldoma.

Sveikata ir grožis bei ilgaamžiškumas kainuoja ne daugiau kaip stiklinę vandens, bet žinokite, jog vanduo – ne panacėja. Jei juo užsigerti 3 hamburgerius ar pakelį koldūnų – tai Jūs tikrai nesulieknėsite bei tapsite sveikesni.

Gerda Zemenskaitė