Etiketas: kaip elgtis prie stalo?

Tikriausiai Jūs puikai išmanote etiketo taisykles, tačiau, jeigu jaučiate, kad kažką pamiršote arba tiksliai nežinote, kaip reiktų elgtis tam tikrose situacijose, tai primename pačius svarbiausius punktus.

 1. Nesėskite, kol neatsisėdo moterys arba kol šeimininkė ar šeimininkas nepakvies sėstis. Jei ant stalo yra sudėtos kortelės su pavardėmis, reikia sėstis ten, kur nurodyta.
 2. Jei svečiai jau sėdi prie stalo, į pavėlavusį svečią, nors ir labai garbingą, pernelyg daug dėmesio nekreipiama. Prie stalo vėlavimo priežastys neaiškinamos. Pavėlavęs svečias su kitais pasisveikina tik galvos linktelėjimu.
 3. Nesėskite per toli ar per arti stalo. Atstumas iki stalo – per plaštaką.Ant stalo dedamos tik plaštakos. Nesiremkite į stalą alkūnėmis!
 4. Neatsukite nugaros kaimynui, per jį nesišnekėkite su kitu asmeniu.
 5. Vyras daugiausia dėmesio turi rodyti iš dešinės sėdinčiai moteriai, nesvarbu, ar jis jai pristatytas, ar ne.
 6. Vyrams prie stalo leidžiama atsisagstyti švarką, tačiau kiekvieną kartą atsistojus reikia jį užsisagstyti arba bent rankos judesiu imituoti jo užsagstymą.
 7. Servetėlės vieta – ant kelių, bet ne po kaklu. Pavalgius lūpos šluostomos lengvai prispaudžiant servetėlę, o ne smarkiai ja trinant. Panaudota servetėlė kelis kartus perlenkiama ir padedama ant lėkštės.
 8. Išskleisti servetėlę galite tik tada, kai patiekalai jau patiekti visiems svečiams.
 9. Nesistenkite būtinai pasemti paskutinį sriubos šaukštą ar suvalgyti paskutinį mėsos kąsnelį.
 10. Šakutės ir peiliai ant stalo dedami tokia tvarka, kokia bus naudojami. Įrankiai sulygiuojami pagal kotų galus. Pirmiausia reikia imti toliausiai nuo lėkštės gulinčius įrankius.
 11. Taurės statomos už peilių mažėjančia pagal dydį tvarka (iš kairės į dešinę). Vandeniui, vynui ir taip toliau.
 12. Jei patiekalas valgomas dviem šakutėmis (virta ar kepta žuvis, omletas), kąsnį į burną galima įsidėti tik dešiniąja šakute.
 13. Nekąskite iš visos duonos riekės – atsilaužkite po gabaliuką.
 14. Ant staltiesės nukritusį valgio gabalėlį pakelkite švaraus peilio galiuku, įsidėkite į savo lėkštę ir suvalgykite. Sutepta staltiesės vieta uždengiama švaria servetėle.
 15. Suvalgius šaltuosius ar karštuosius patiekalus, šakutė ir peilis dedami ant lėkštės vienas greta kito kotais į dešinę 45˚ kampu stalo krašto atžvilgiu.
 16. Jei nukrinta šakutė ar peilis, nedera lįsti po stalu ir jų ieškoti. Šeimininkės ar patarnautojų paprašykite kito įrankio.
 17. Jei kuo nors apipylėte užstalės kaimyną, atsiprašykite jo, bet nepulkite apipiltojo šluostyti. Ypatingais atvejais, kai reikia šeimininkės pagalbos, atsiprašykite ir jos.
 18. Stenkitės lūpų dažais neištepti taurių.
 19. Atsargiai pateikite labai karštus patiekalus. Pirmiausia aptarnaujamos moterys, paskui šeimininkė, vyrai ir paskiausia – šeimininkas. Jeigu aptarnaujama iš eilės, tada šeimininkai aptarnaujami paskutiniai.
 20. Šeimininkas išpilsto gėrimus, išskyrus mineralinį vandenį, kurio kiekvienas įsipila pats; vandens niekada nesiūloma, tik primenama, kad jo yra.
 21. Visų patiekalų siūlykite du kartus, išskyrus sūrį ir salotas; jų užtenką pasiūlyti kartą.
 22. Užuot paraginus „Ar norėtumėte dar bulvių“, geriau sakykite „Ar norėtumėte bulvių“. Toks pasakymas daug mandagesnis ir nesudaro įspūdžio, kad skaičiuojate kiekvieną svečio kąsnį.
 23. Prieš paduodant desertą, nuimkite nuo stalo druską, pipirus, garstyčias, duoną, tuščius butelius ir stiklines, specialiu šepetėliu arba servetėle sužerkite nuo staltiesės trupinius.
 24. Kavą galima paduoti prie mažo stalelio arba išdalyti nuo padėklo. Ji kavą gersite prie stalo, nuo jo nuimkite taureles, lėkštes, deserto įrankius.
 25. Neprašykite antro kavos puodelio, jei kiti svečiai dar negavo pirmo.
 26. Nekritikuokite nieko, kas patiekiama ant stalo.