Dovanos

Kalėdos jau praėjo, tačiau dovanų paprastai pasitaiko per visą šventinį laikotarpį. Ar visada mokame išrinkti dovanas? Kuo vadovaujamės, ieškodami, kuo pamaloninti draugus ir artimuosius?

“Per Kalėdas draugė mano padovanojo kosmetikos liniją kovai su celiulitu. Tai buvo brangi ir prabangi dovana. Draugė ilgai ją rinko ir, jos nuomone, turėjau šokinėti iš džiaugsmo. Tačiau man nelabai buvo smagu. Nenorėjau, kad draugai, kurie tuo metus irgi buvo su mumis, žinotų, jog man jau REIKIA tokios kosmetikos. O čia tau tiesiai rėžia: “Žinai, Egle, celiulitas ir tavęs neaplenkė! Pasitepliok, gal padės”. Aišku, jei pati būčiau paprašiusi tai man padovanoti, į dovaną taip nereaguočiau, – kolegei skundėsi jauna moteris.

Kaip išrinkti dovaną?

Dažniausiai mes dovanojame tai, kas patinka mums patiems, nesusimąstydami, ar tai patiks dovanos gavėjui. Psichologai tikina, jog gavęs dovaną žmogus turėtų būti dėkingas, o ne jaustis nepatogiai, juo labiau nevisavertiškai.

Psichologas Geilas Briujeris teigia: “Visi mes žinome savo trūkumus, tačiau norime, kad aplinkiniai dažniau pastebėtų gerąsias mūsų puses”.

Pasak Pitsburge dirbančio psichologo Pavelo Somovo, renkant dovaną, reikia pamiršti savo ego, o ddovanotojams jis siūlo nelaukti padėkos, bet džiaugtis pačiu dovanojimo aktu.

Kaip priimti dovaną?

Jeigu žmogus gauna labai brangią dovaną, jis ima jaustis skolingas. Psichologas Robertas Emmonsas, knygos “Ačiū, arba kaip dėkingumas gali padaryti jus laimingesnį” autorius pasakoja tokį atvejį. Viena mergina iš

draugo dovanų gavo brangų paltą. Tačiau rūbas jai labai nepatiko. Mergina nutarė, kad pasakiusi draugui tiesą bus suprasta. “Man nepatinka šis paltas, – pasakė mergina. – Jį apsirengusi atrodau it meška. Manau, tu nepyksi, jei aš jo nenešiosiu”. Apie tai, kad po šio įvykio poros santykiai atšalo, turbūt nesunku numanyti. Taip, pasak R.Emmonso, nutiko dėl to, kad dovanodami vieną ar kitą daiktą visada dalinamės ir dalele savęs. Todėl, kai dovana nepatinka, jaučiamės tarsi nepatiktume ir mes.

Todėl psichologas pataria negailėti padėkų, net jei dovana jums labai nepatiko, pasistenkite to neparodyti. Pasak jo, priimdami dovaną parodome meilę ir supratingumą – o šie du jausmais yra mūsų laimės pagrindas.

Leave a Comment