Sostinė: LondonasSantvarka: karalystėGyventojų skaičius: 59,6 mln.Plotas: 244 820 km2Valstybinė kalba: anglųES narė nuo: 1973 m.Valiuta: svaras sterlingų
Britanija užima didžiąją dalį Britų salų, esančių į šiaurės vakarus nuo žemyninės Europos.
Pilnas šalies pavadinimas – Jungtinė Didžiosios Britanijos ir Šiaurės Airijos Karalystė.
D. Britanija susideda iš Anglijos, Velso ir Škotijos.
D. Britanijos monarchas – karalienė Elžbieta II.
D. Britanijos vyriausybė įsikūrusi Anglijoje, bet Škotijoje, Velse ir Š. Airijoje stiprūs tautiniai sąjūdžiai. Tautinę šių kraštų savimonę palaiko tradiciniai amatai ir papročiai, pavyzdžiui, ypatingomis progomis kai kurie škotai segi savo “klano” (giminės) sijonus.
7 didžiausios D. Britanijos įžymybės: Altono bokštas Stafordšyre, Tiuso galerija Londone, Tauerio pilis, šv. Pauliaus katedra Londone, Česingtono atrakcionų parkas, Londono gamtos istorijos muziejus ir Blakpulio bokštas.
D. Britanijos sostinė Londonas – svarbus pasaulinis kultūros, finansų ir turizmo centras.
Londone yra didžiausias Europoje prekybos centras “Harrod_s”, didžiausias laikrodis “Big Ben” ir didžiausia žaislų parduotuvė “Hamley_s”.
Niekur kitur pasaulyje per dieną nepakeičiama tiek valiutos kiek Londone. Londono Sityje, dar vadinamame “kvadratine mylia”, yra per 500 bankų, kuriuos į sostinę pritraukė jos pirmavimas finansų pasaulyje. O juk labai patraukli ir miesto vieta – pusiaukelė tarp Tokijo ir Niujorko.
Anglų kalba paplitusi ir yra populiariausia visame pasaulyje.
Žodis “džentelmenas”, be abejo, susijęs su anglo įvaizdžiu. Angliškuose žodynuose jis apibrėžiamas kaip kilnus, gerai išauklėtas, turintis tvirtą socialinę padėtį žmogus. Tokio termino, analogiško savo prasme, kitose kalbose nėra.
Nacionalinis D. Britanijos gėrimas – arbata. Taip pat labai mėgstamas šiltas alus ir viskis.
Daugelis D. Britanijos žmonių gyvena miestų pakraščiuose ar užmiestyje – ten grynesnis oras, daugiau erdvės, o susisiekimas pakankamai patogus, kad būtų galima važinėti į darbą miesto centre.
Tipiški anglo charakterio bruožai – savigarba, sąžiningumas, ištikimybė ir mandagumas. Jie labai paslaugūs, tačiau nesikiša į svetimus reikalus, todėl čia retai pamatysi kieme besišnekučiuojančius kaimynus.
D. Britanijos herbas galėtų būti tvoros vaizdas su šūkiu: “Mano namai – mano tvirtovė!”
Anglai labai prisirišę prie šimtamečių tradicijų, bet atviri naujovėms; dideli individualistai ir vis dėlto labai visuomeniški, neabejingi kito bendruomenės nario likimui.
D. Britanija – vienintelė ES šalis, kurioje važiuojama kairiąja kelio puse.
Anglai neabejingi sportui. Žiemą paprastai žaidžia futbolą ir regbį, vasarą – golfą. Regbis, kriketas ir golfas – žaidžiami visame pasaulyje – kilo būtent D. Britanijoje.
Anglų susitikimo vieta – pabas – tai aludė-klubas, kur galima pasijusti saugiai “pasislėpus” ir pabendrauti su draugais. Pagal tradiciją čia retai lankosi moterys, o alus patiekiamas kambario temperatūros.
D. Britanijoje labai aukšta šalies kultūra. Vargu ar yra kita Europos valstybė, kur būtų tiek puikių knygynų, antikvariatų, muziejų, bibliotekų, universitetų, teatrų, galerijų ir t.t.
Oksfordo universitetas vienas seniausių Europoje, įsteigtas XIII a. pradž. Jame mokėsi arba dėstė 5 karaliai, 25 D. Britanijos premjerai (įskaitant dabartinį T. Bleirą), 40 Nobelio premijos laureatų.
Anglų BBC, įsteigta 1922 m., turi 2 televizijas ir 5 radijo stotis. BBC žinios transliuojamos 40 kalbų.
D. Britaniją garsina tokie vardai kaip Viljamas Šekspyras, princesė Diana, legendinis Robinas Hudas.
Anglų “The Beatles” – populiariausia grupė poproko istorijoje. Ji grojo 7-8 dešimtmetyje. Dabar ją sėkmingai pakeitė “Pulp”, “Blur”, “Oasis”.
D. Britanijoje pati didžiausia šventė – Kalėdos. Tai šeimos diena, ant šventinio stalo puikuojasi tradicinis kalakutas (Škotijoje – žąsis) ir kalėdinis pudingas.
Britui sodininkystė ir kolekcionavimas – daugiau nei hobis, tai beveik religija.
D. Britanijoje išrastas garvežys, elektromagnetas, mikrofonas, pašto ženklas, šviesoforas, dulkių siurblys, tankas; čia nutiesti pirmieji pasaulyje geležinkelis ir metro.