elektros instaliacija

Elektros instaliacija Jūsų namuose

Norėčiau pateikti bendriausius patarimus, padedančius išspręsti elektros bei kitų tinklų instaliacijos problemas, atsirandančias statant ar remontuojant gyvenamą namą ar butą. Pirmiausia iškylantis klausimas – kokiame aukštyje įrengti jungiklius ir kištukinius lizdus? Sprendžiant šiuos klausimus reikia laikytis sekančių nuostatų: jungikliai ir kištukiniai lizdai turi negadinti bendro kambario interjero bei būti pasiekiami su minimaliausiom pastangom. Laikantis šios taisyklės, patariame jungiklius įrengti 90 cm aukštyje nuo grindų (pav.1) . Tuomet vidutinio apie 175 cm aukščio žmogus pasieks jungiklį nekeldamas rankų t.y. su minimaliomis pastangomis, taip pat jungiklis bus lengvai pasiekiamas ir vaikams. Kita vertus, 90 cm aukštyje esantis jungiklis netrukdys baldams, atsiradus poreikiui pristumti juos prie sienos, nes standartinių stalų bei kėdžių su atrama aukštis neviršija 85 cm. Jungiklius sąlyginai retai naudojamoms tamsioms patalpoms (tualetams, vonioms, sandėliukams ir t.t.) geriausiai įrengti prieš įėjimo duris, durų atsidarymo pusėje. Tuomet šviesa įjungiama prieš įeinant į tamsią patalpą ir išjungiama išėjus iš jos. Tuo tarpu nuolatinio vartojimo kambariuose (svetainėse, vaikų kambariuose, biuro pasitarimo kambaryje ir net miegamuosiuose) jungiklius rekomenduojame įrengti tik praėjus įėjimo duris, durų atsidarymo pusėje. Jei kambarys yra tamsus, rekomenduojame įsirengti jungiklį su pašvietimo lempute (pav.2). Jungiklio įrengimas nuolat vartojamo kambario viduje sudarys jums galimybę modernizuoti kambario apšvietimą – įrengti reguliatorių vietoje jungiklio (pav.3) arba įrengti reguliatorių su nuotoliniu valdymu. Tuomet, būdamas kambaryje, galėsite nepakildamas nuo kėdės reguliuoti kambario apšvietimą.
Gyvenamosiose patalpose, siekiant išlaikyti interjero grožį, elektros kištukinius lizdus rekomenduojame įrengti 30cm aukštyje nuo grindų (pav.1). Tokiu būdu į juos įjungtų elektros prietaisų prijungimo laidai bus mažiausiai matomi sienos fone ir negadins interjero. Šitoks kištukinių lizdų instaliavimo būdas taikomas galvojant apie stacionarią buitinę techniką: televizorius, muzikinius centrus ir kt., kuri nereikalauja dažno jos išjungimo iš lizdo. Tuo tarpu virtuvėje, kištukinių lizdų bloką iš 6 kištukinių lizdų, rekomenduojame įrengti virš virtuvės baldų stalviršio, t.y. 120 cm virš grindų. Virtuvėje Jūs tikrai naudosite daug buitinių elektros prietaisų: mikrobanginę krosnelę, virtuvės kombainą , arbatinuką, kavamalę, kavinuką, mikserį, tosterį ir t.t., todėl 6 vietų kištukinių lizdų blokas Jums labai pravers, o jo instaliavimas nurodytame aukštyje sudarys galimybę su mažiausiom pastangom įjungti ir išjungti elektros prietaisus iš kištukinių lizdų. Rekomenduojame naudoti lizdus, kurie turi apsaugines užuolaidėles nuo neatsargaus vaiko krapštymo, o lizdo apkrovos maksimali kintama srovė gali būti iki 16A, kas labai svarbu galvojant apie virtuvėje naudojamus elektros energijai imlius prietaisus: mikrobanginę krosnelę, arbatinuką, kavinuką, tosterį ir kt.  Atitinkamus kištukinių lizdų blokus rekomenduojame įsirengti ir tose vietose, kur numatoma galimybė prijungti daugiau buitinių prietaisų, pav., muzikinis centras, televizorius, vaizdo grotuvas ir kt. Jeigu toje vietoje jau įrengta tik viena potinkinio montažo dėžutė, dviviečiai kištukiniai lizdai (pav.4) leis geriau išnaudoti jos galimybes. Vonioje ar kitose drėgnose patalpose yra poreikis turėti kištukinius lizdus skalbimo mašinai, barzdaskutei ar kitiems buitiniams aparatams prijungti. Tokiu atveju rekomenduojame įsirengti lizdus su nuotėkio srovės rele bei dangteliu. Nuotėkio srovės relė yra jau integruota pačiame lizde, kuris instaliuojamas į įprastinę, potinkinę elektros instaliacijos montažine dėžutę. Dangtelis apsaugos nuo galimo tiesioginio vandens papuolimo į lizdą, o nuotėkio srovės relė automatiškai išjungs įtampą lizde, atsiradus mažiausiam 30mA nuotėkiui. Elektros įrankius darbui kieme ar sode taip pat patariame jungti tik į lizdus apsaugotus nuotėkio srovės relėmis. Taip Jūs būsite apsaugotas nuo srovės smūgio, atsitiktinai sugedus elektros įrankiui.

pav.4

 Privačių namų savininkams dar norėčiau rekomenduoti fotoreles. Tai prietaisai, kurie automatiškai valdo Jūsų kiemo apšvietimą priklausomai nuo paros meto, t.y. sutemus jį įjungia, išaušus – išjungia.
Privačiame name turėtų būti instaliuotas telefoninis ir kompiuterinis tinklas. Kaip rodo Europos pavyzdys, vis daugiau gyventojų turi po kelis kompiuterius namuose ir norint dirbti keliems šeimos nariams su bendromis duomenų bazėmis ar internetu iškyla poreikis turėti vietinį tinklą. Todėl namo projekte turi būti numatyta ir ši perspektyva. Investuodami į aukštos kokybės telekomunikacinius tinklus Jūs investuojate į ateitį.
Biuro elektros instaliacija
Remontuojant ir įsirengiant nedidelius įmonių biurus, taupumo sumetimais, rekomenduojame elektros ir telekomunikacijų tinklų instaliaciją atlikti plastikinių mini kanalų (mažų išmatavimų kanalų) ir darbo instaliacinių dėžių pagrindu (pav. 1). Ši instaliacija turi pagrindinius kanalinės instaliacijos privalumus t. y. instaliaciją galima keisti, papildyti, tačiau ekonominiu požiūriu ji apsimoka ten, kur nėra daug darbo vietų, nedidelis reikiamų pravesti laidų kiekis. Kaip matote pav.1 parodyta instaliacinė Švedijos įmonės ELJO dėžė gali turėti ir automatinių išjungėjų instaliavimo vietą po skaidriu dangteliu, prie kurių pajungiamas norimas kiekis elektros kištukinių lizdų. Tai padidins Jūsų saugumą.

Kištukinius lizdus gyvenamuose namuose bei darbo biuruose rekomenduojame įrengti įvertinus principinius šių patalpų vartojimo skirtumus.
Kištukinių lizdų instaliacijai biure pirmiausia keliami patogumo, praktiškumo ir patikimumo reikalavimai, nekeliant didelių reikalavimų interjerui.Todėl šiuo atveju nepamainoma yra kanalinė tinklų instaliacija. Kanalų tvirtinimo aukštį kambaryje paprastai apsprendžia palangės. Kanalai tvirtinami po palangėmis, paliekant tarpą nuo sienos, radiatorių aušinimui, kuris uždengiamas dekoratyvinėmis grotelėmis. Ant sienų, kur nėra palangių, kanalus rekomenduojame tvirtinti 90-100cm lygyje virš grindų, tuomet instaliuoti kištukiniai lizdai juose bus virš darbo stalų ir sudarys palankiausias sąlygas saugiai ir greitai įjungti ar išjungti prietaisus. Elektros ir telekomunikacinių tinklų instaliacija kanaluose labai supaprastina jų vartojimą: lengva pasiekti kabelius remontuojant ar keičiant instaliacijas, atsiradus poreikiui perkelti ar papildyti lizdus ir kt. Instaliacija kanaluose – tai vienintelis būdas praktiškam, patogiam ir patikimam tinklų instaliavimui biuruose ir visuomeninio naudojimo patalpose.