Konstravimas iš buitinių likučių

2329 0

Vaikų dailė ir darbeliai

ĮVADAS

Terminas „ekologija“ slepia daugybę reikšmių ir galimybių, viena iš jų – daiktų perdirbimas., mes pasiūlysime iš jų konstruoti. Tad prieš išmesdami daiktą ir besiruošdami pirkti naujo, pagalvokite, ar tikrai neįmanoma jo atnaujinti (persiūti, suklijuoti, sukalti, surišti, susegti) sukurti visiškai kitos paskirties daiktą ir prikelti naujam gyvenimui ir panaudoti kitiems tikslams. Idėjų kaip panaudoti plastikinius ar stiklinius butelius, pieno pakuotes, senus laikraščius, polietileninius maišelius, kartonines dėžes ir dar daug kitų daiktų.

Konstravimo iš buitinių likučių sąveikos

Komunikacinė veikla, formuojasi geri santykiai su saavimi, bendraamžiais ir kitais žmonėmis. Vaikas įgyja kalbos vaizdu pradmenis, gimsta santykiai su pačio padarytais daiktais ir jų transformavimas, supratimas kad galima kurti.

Pažintinė veikla, kurios dėka vaikas pažįsta medžiagų ir priemonių ypatumus, pratinasi pažinti formas ir spalvas, kaupia konstravimo žodyną.

Psichofizinė veikla, puoselėja ir žadina vaiko jautrumą, vaizduotę, išradingumą, išraiškingumą, pasitikėjimą savo jėgomis. Tenkina saviraiškos poreikį, ypač lavina regėjimo, lytėjimo ir kitus (skonio, uoslės, klausos) pojūčius. Taip pat plečia vaiko pažintinius sugebėjimus – dėmesį, pastabumą, regimąją atmintį ir intelektą.

Darbinė veikla, vaikai skatinami dirbti su estetine nuuostata, mokosi įvairių dailės veiklos būdų ir technikų, mokosi tvarkingai, saugiai, taupiai elgtis su dailės priemonėmis ir medžiagomis.

Taigi vaikams suteikiama galimybė bendrauti be žodžių, atrandami būdai jausmams reikšti, pašalinama emocinė įtampa, įgaunama pasitikėjimo savo jėgomis, džiaugiamasi asmenine kūryba ir atradimais. Ta

ai puikiausias nebrangus būdas sukurti originalių darbelių neišleidžiant nei cento priemonėms. Tereikia nepamiršti tinkamai kaupti priemones būsimiems šedevrams, kai tik kils originali idėja priemonės bus čia pat. Išmokime patys ir išmokinkime vaikus kūrybiškai pažvelgti į kiekvieną nereikalingą daiktą.

Buitinius likučius iš kurių galima konstruoti sugrupavome:

Plastikas

Popierius (celiuliozė)

Tekstilė

Stiklas

Metalas

Konstravimas iš buitinių likučių

Vieta darbui

Jei patalpa kurioje bus dirbama neturi didelių langų ir nėra šviesi, tada svarbu ir geras apšvietimas, kad nesivargintų akys. Grindys turi būti gerai valomos ir lengvai prižiūrimos, sienos neteplios, tam kad galėtume susikoncentruoti ties konstravimo procesu o ne inventoriaus saugojimu. Toje pačioje arba gretimoje patalpoje, turi būti vandens čiaupai, kad vaikai galėtų nusiplauti rankas, ir palaikyti švarą grupėje.

Įranga

Darbas turi vykti prie stalų kurie turi būti pritaikyti prie vaikų ūgio ir sėdėti ant stabilių paatogių kėdžių, taip pat pritaikytų prie vaikų ūgio. Spintos, lentynos kuriose sudėtos darbui paruoštos medžiagos turi būti tvarkingos, erdvios kad vaikai galėtų patogiai apžiūrėti ir pasirinkti priemones, toje pačioje arba greta esančioje patalpoje. Žinoma gali būti priemonės atnešamos pedagogės ir patogiai, bei saugiai padėtos, kad vaikai galėtų išsirinkti ir pasiimti jiems reikiamas. Stendas darbams eksponuoti svarbu kad būtų vaikams gerai matomas ir lengvai pasiekiamas, kad vaikas sumanęs pasidžiaugti savo darbeliu tai galėtų saugiai padaryti.

Vaizdinės priemonės

Jei plastiko darbeliai aptariami iš anksto, pa

agal dienos temą arba pedagogas pasiūlo keletą pavyzdžių kad vaikai galėtų išsirinkti, tai vaizdinėms priemonėms pademonstruoti reikia turėti stendą arba vaizdinė priemonė turi būti padedama gerai matomoje vietoje ant stalo ar aukštesnės spintelės. Vaizdinė priemonė gali būti visas pagamintas darbas arba jo eskizai, svarbu nereikalauti iš vaikų tikslia atkartoti, kad jie galėtų fantazuoti ir kurti. Vaizdinės priemonės priklauso nuo to koks bus būsimas darbas, gali būti tai tik elementai, arba atskiros dalys kurias reikės sujungti.

Pagalbinės priemonės

Darant darbelius neišsiversime be žirklių, pieštuko, trintuko. Darbeliams su plastiku nepakaks turėti talpos, indelio ar plastmasės gabalėlio, reikės ir pagalbinių priemonių, tokių kaip kartono gabalėliai, ritinėliai, balto, spalvoto popieriaus ar audinio atraižos, kūrinio dekoravimui ir papildymui. Priemonių pasirinkimas padės vaikams kurti ir fantazuoti.

Tvirtinamosios ir jungiamosios priemonės

Lipni juosta, klijai, virvelės, plastelinas, siūlai, segtukai, susegėjai padės darbelio gaminimui kad galėtume detales pritvirtinti, sujungti ar padekoruoti. Šiomis priemonėmis vaikai puikiausiai moka ir gali išmokti naudotis, jos nėra pavojingos, kenksmingos ir nėra pavojaus nesusižaloti. Svarbu kad naudojantis šiomis priemonėmis vaikai būtų prižiūrimi pedagogo, jiems reikia paaiškinti kaip tinkamai ir saugiai naudotis.

Pedagogas gali pritvirtinti jei reikia detales su karštais klijais, specialiais sukalamais ar suspaudžiamais vinimis ar kniedėmis, galima pritvirtinti vielute. Tai gali daryti tik pats pedagogas nes vaikai gali netyčia su

usižeisti.

Tvarkymo priemonės

Labai svarbu kad darbo vieta būtų tvarkinga, to reikia mokinti ir vaikus. Tvarkai palaikyti pakaks, kempinėlės, kibirėlio vandeniui įsipilti, pašluostės, šluotos ir semtuvo. Šiuos darbus atliekant

PLASTIKAS Kaupimas

Buteliai, šiaudeliai, dėžutės, kamuoliai, lėkštės, maišeliai, sagos, burbulinė plėvelė, kamšteliai ir kita. Atidžiai apsidairęs pamatysi be galo daug plastikinių daiktų. Pastebėjome kad kiekvieną dieną mes naudojame daug iš šios medžiagos pagamintų įrankių ir priemonių. Atidžiai įsižiūrėjęs aptiksi įvairias plastiko rūšis: tvirtą, skaidrų, lankstų, minkštą, spalvotą. Plastikas yra ilgai irstanti medžiaga todėl jį būtina perdirbti, tai yra panaudoti pakartotinai, ką mes ir siūlome. Taip pat prie šio proceso vertėtų pasiūlyti prisidėti tėveliams ir vaikams, kad atsargos greičiau susikauptų pirmiems darbeliams.

Dažniausiai šiuose induose būna gendantys produktai todėl reikia juos gerai išplauti ir išdžiovinti prieš padedant į atsargas. Svarbu dangtelius kauptumėte atskirai dėžutėje, kad nebūtų uždari ir galėtų kvėpuoti, nes nustebsite kaip greitai kad ir labai švariai išplautoje talpoje, bet uždarytoje, pradeda vykti rūgimas. Susidėti galite tiesiog lentynoje ar atvirose dėžėse, svarbu kad patalpa būtų gerai ventiliuojama.

Lavinimas

Plastikas yra puiki priemonė lavinti lytėjimo pojūčius, tobulėja gebėjimas vizualiai skirti objektus, pirštų ir riešo judesiai, lavėja akies – rankos ryšio koordinacija, smulkioji motorika, skatinami viso kūno judesiai, plečiasi jo žodynas sužinant naujų žodžių. Taip pat fantazija ir kūrybiškumas, , patirtis, sukaupiami vaizdiniai, pa

adedama suvokti priežasties ir pasekmės dėsnius – kaip ir kodėl taip atsitinka, sužino apie linijas, formas, medžiagų struktūrą, atpažįsta savo vardą užrašomą ant darbelio, ilgiau sutelkia dėmesį, išmoksta tvarkos, darbo atlikimo nuoseklumo, veiklos planavimo

Pasitelkus vaizduotę plastiką galima paversti į daugybę įvairių ir linksmų darbelių. Tai nesunkus užsiėmimas, ir visko ko mums gali prireikti konstruojant galima rasti namuose, tereikia nepamiršti kad tai kas nereikalinga ir sena , gali tapti nauja ir gražu. Tai įtraukiantis užsiėmimas ir vaikams tikrai patiks, nes kaip žinome jų fantazija beribė.

Ugdomasis poveikis

Dirbant kūrybos reikalaujančius darbus, ugdosi begalė dalykų, kūrybiškumas, kantrumas, nes reikia bendradarbiauti su draugu ar jo palaukti. Kantrybė nes vaikas skatinamas rasti sprendimus ir įveikti sunkumus, savarankiškumas, atsakomybė, ugdosi susikaupimas ir valia, pasitikėjimas savo jėgomis.

Rekomendacijos

3-4 metų vaikai – Dirbti ir kurti su plastiku tokio amžiaus vaikai gali jei tai bus pedagogo paruošti paruoštukai, kuriuos tereikia padekoruoti, tokio amžiaus vaikai dar pradeda plačiau matyti menines galimybes ir jei pedagogas mato jog vieno ar kito vaiko įgūdžiai yra geresni, tai prižiūrit ir su pagalba reiktu leisti vaikui kurti. Žirklėmis kirpti plastiką ar polietileną yra sudėtinga, ir yra didelis pavojus susižeisti, tereikia įvertinti vaiko galimybes individualiai.

4-5 metų vaikai – tam tikri darbai iš plastiko jau būtų nesunkiai padaromi, kadangi kalba eina apie plastiką, tai tam tikras detales reikėtų paruošti pedagogei, bet tarkim suklijuoti rėmelį iš senų sagučių neturėtų būti sudėtinga, iš vienkartinių puodelių pasigaminti vorą ar gėlytę, žiūronus iš butelių. Pasitelkite fantaziją.

5-6 metų vaikai labai imlūs ir žingeidūs, tereikia paskatinimo, jie jau pakankamai ilgai išlaiko dėmesį ir s. . .

Join the Conversation

×
×