MADOS AUTORITETAI

MADOS AUTORITETAI

Turinys2

Vilnius 2

Įvadas 3

1.MADOS NAMAI 4

1.1.Coco Chanel 5

1.1.1.Juoda spalva tampa madinga 5

1.1.2.Chanel Kvepalai 6

1.1.3.Kostiumėlis pagal Chanel 7

1.2.Burberry 8

1.2.1.Burberry lietpalčiai 8

2.MADOS ŽURNALAI 10

2.1. “Harper’s Bazaar” 11

2.2. „Vogue“ 12

Nūdienos stiliaus ir gyvenimo būdo biblija vadinamas žurnalas “Vogue” savo kelią taip pat pradėjo Niujorke. Pirmasis “Vogue” numeris spaudos kioskuose pasirodė 1892m. gruodžio 17d. Tai buvo plonas savaitraštis apie madą ir stilingą gyvenimo būdą. Jo įkūrėjas turtingas elito atstovas Arthuras Baldwinas Turnure’as turėjo gana tvirtą nuomonę apie tai, ką reiškia žodis “stilius” Niujorko aukštuomenės nariams. Pirmuosiuose “Vogue” numeriuose vyrų ir moterų madai buvo skirti vos keli puslapiai. Didelė savaitraščio dalis buvo skirta straipsniams apie aukštuomenės etiketą.. Čia buvo spausdinamos knygų recenzijos, intelektualūs rašiniai apie teatrą, muziką, dailę. 12

1909 – aisiais jau gana populiarų laikraštį “Vogue” įsigijo jaunas ambicingas teisininkas ir publicistas Conde Montrose’as Nastas. Jis užsimojo ploną nespalvotą laikraštuką paversti geriausiu pasaulyje mados ir gyvenimo būdo žurnalu ir jam pavyko. Šiandien “Vogue” leidžiamas daugiau nei dvidešimtyje pasaulio valstybių. 2.2 pav. matome šių dienų „Vogue“ žurnalą, lyginant su vienu pirmujų jo tiražų. 12

Žurnale”Vogue” visada dirbo talentingiausi tos srities atstovai. Ketvirtajame dešimtmetyje prancūzų “Vogue” viršelius kūrė dailininkas Salvadoras Dali, šeštajame dešimtametyje – amerikiečių “Vogue” iliustratoriumi buvo vienas žymiausių XXa. menininkų Andy Warholas. Su šiuo leidiniu dirbusių fotografų sąrašas taip pat ispūdingas: Horstas P. Hortas, Bruce’as Weberis, Helmutas Newtonas, Richardas Avedonas, Irvingas Pennas ir daugybė kitų. Šiuo metu “Vogue” mados puslapius puošia Annie Leibovitz ir Patricko Demarcheliero fotografijos. 12

Amerikiečių “Vogue” redakcijai aštuonerius metus vadovavo anksčiau minėta Diana Vreeland. Prie “Vogue” vairo stojus Grace Mirabellai, kuri dirbo žurnale 37-erius metus (septyniolika iš jų vyriausiąja redaktore), tiražas nuo 400 tūkstančių išaugo iki 1,2 milijonų, bet leidinys tapo nuobodokas. Žurnalui žūtbūt reikėjo permainų, ir šis sunkus darbas buvo patikėtas dabartinei žurnalo vyriausiajai redaktorei Annai Wintour. Jos dėka “Vogue” įgavo naują veidą ir šoktelėjo į populiarumo viršūnę, nes atsigręžė į naujas, realiame gyvenime lengvai pritaikomas mados įdėjas. 2.1 schemoje matome žurnalo perkamumo palyginimą su kitais mados žurnalais, per 2013m. “Vogue” tapo savotišku tiltu tarp podiumo ir dėvimų madingų drabužių. 12

3.MADOS IKONOS 14

3.1.Marilin Monroe 15 16

3.3.VictoriA BECKHAM 17

4.LITERATŪROS SĄRAŠAS 18

Įvadas

„Mada yra kaprizingas reiškinys, nes, gyvuodama tik trumpą laiką, ji priverčia daugybę žmonių tenkinti jos užgaidas. Norint jai įtikti, reikia skubėti, tačiau klysti negalima, nes jei darysite klaidas, būsite nesuprastas arba senamadiškas.“

Marius Janušauskas

Savo darbe aptarsiu, pasauliniu mastu pripažinimo sulauksių mados namų, žurnalų bei mados ikonų įtakos kelią. Nuo to kaip viskas prasidėjo, iki tapimo personomis kuriomis žavisi ir į kurias lygiuojasi visas pasaulis.

MADOS NAMAI

Žmonės, dirbantys mados versle, žino, kad mada- tai ne tik vizuali išraiška, bet ir atlikimo technika. Todėl sukirpimas, konstravimas ir siuvimas vaidina ne mažiau svarbų vaidmenį nei audinio parinkimas ar modelio sukūrimas. Viduramžiais Europoje siuvimo amato pradėdavo mokyti dar vaikystėje, ir dažniausiai šis amatas būdavo paveldimas iš tėvo. Mokomasi buvo gamybos proceso metu pagal principą “Aš rodau, tu pakartoji”. Iš pradžių mokydavo elgtis su adata ir siūlu, nes viskas buvo siuvama tik rankomis. XIV-XVIIa. siuvėjo amatas buvo laikomas sunkiu fiziniu darbu, todėl siūdavo paprastai tik vyrai. Merginos tuo terpu mokėsi austi, nerti ar siuvinėti lengvus audinius. Mokiniai, pabaigę mokslus, privalėdavo patys pasiūti kostiumą. Šį diplominį darbą tuomet vadino “šedevru”. Sėkmingai įgyvendinęs “šedevrą”, mokinys galėdavo likti su mokytoju arba leistis į klajones. Klajojantys siuvėjai migruodavo iš vienų rūmų į kitus arba siūlydavo savo paslaugas pasiturintiems asmenims. Visi mados autoritetai buvo intelektualai. Jie visada turėjo intelektualų požiūrį ir buvo motyvauotai ambicingi. Jų sąrašą reikėtų pradėti nuo prancūzų dizainerio PAUL POIRET (Pol Puarė), kuris tituluojamas pirmuoju drabužių dizaineriu.  Šiais laikais apstu mados namų, diktuojančių madas visame pasaulyje. Žemiau pateikiama 2014 metų populiariausių mados namų TOP 10 sąrašas (1.1 lentelė)

Mados namai
1. Burberry
2. Dior
3. Louis Vuitton
4. Chanel
5. Armani
6. Gucci
7. Dolce & Gabbana
8. Prada
9. Tiffany & Co.
10. Manolo Blahnik

1.1 lentelė. Mados namų TOP 10

Coco Chanel

Ko gero mados pasaulyje nėra populiaresnio brendo už CHANEL. Prancūzų kompanija, įkurta XX amžiaus pradžioje, yra mados simbolis, o jų žinomiausias produktas – populiarieji kvepalai Chanel №5 jau 80 metų nuo pirmo pristatymo išlieka parduodamiausi pasaulyje. Chanel istorijos sėkmė glaudžiai susijusi su kompanijos įkūrėja – Gabrielle Bonheur Chanel „Koko“ Boncher Chanel. Pasinaudodama mylimojo, Arturo  Kapelio, pinigais 1910 metais Koko atsidarė Paryžiuje pirmą Chanel parduotuvę. Gana greitai ji susilaukė populiarumo. Svarbiausiu sėkmės faktoriumi buvo drabužiai, kuriuos siuvo Koko Chanel . Iki jos moterys nešiojo ilgus sijonus, korsetus ir kitus drabužius, kurie buvo, švelniai tariant, nepatogūs. Chanel parduotuvėse buvo pristatyta kolekcija, kuri visiškai neatitiko tų laikų mados supratimų – Ji buvo geresnė. Pirmais darbo metais parduotuvės pardavimai buvo geresni, negu galima buvo tikėtis, ir mados namai Chanel persikraustė į Kambon gatvę (čia jie yra ir dabar). Pradžioje parduotuvėje buvo pardavinėjamos tik kepuraitės. Būtent Arturas Kapelis pasiūlė jai plėstis ir tapo pirmu jaunos mados Olimpo užkariautojos investuotoju. 1913 metais tinklas plėtėsi ir buvo atidaryta parduotuvė Dovile. Nors kepuraičių parduotuvė buvo gana populiari, pati Koko buvo nepatenkinta. Jos svajonė buvo – nuosava drabužių linija. O su rūbų linija viskas buvo ne taip lengva, kaip su kepuraitėmis. Chanel neturėjo teisės gaminti visaverčių moteriškų suknelių, kadangi ji nebuvo profesionali siuvėja, tačiau ji rado išeitį. Chanel pradėjo siūti drabužius moterims iš džersio – specialios medžiagos, kuri buvo naudojama vyrų apatinio trikotažo siuvimui. domu tai, kad ji nepaišydavo kažkokių maketų, o tiesiog uždėdavo medžiagą ant modelių ir žiūrėdavo, kaip atrodo tie modeliai judėdami. Patogumas – štai ko norėjo pasiekti Chanel.

Juoda spalva tampa madinga

Tokiu būdu Koko Chanel ir atisdurė mados pasaulyje. Keisdama stereotipus jis tiesiog į skriejo į Paryžiaus mados Olimpą. Suknelė – marškiniai, paplūdimio pižama, kelnės – visa tai – vieni iš pirmų Koko sprendimų, kurie buvo pripažinti prancūzų. Ji sakė: „Mada – tai įdomi idėja, ir ją reikia naudotis kuo greičiau“ ir liudijo tai ne tik kalbomis, bet ir darbais.

Esmininiu momentu Chanel istorijoje tapo 1919 metai, kai autoįvykio metu žuvo jos gyvenimo draugas Arturas Kapelis (Artur Kapel). Tai buvo rimtas smūgis Koko. Manoma, kad ši nelaimė lėmė juodos spalvos populiarumą, kadangi būtent ši atitiko Chanel sielos būseną. Nuo to momento juoda spalva tampa mados etalonu.

Pati Koko atrado savo stilių kurio sekė visą gyvenimą. Ji pradėjo darytis trumpą šukuoseną. Kai Koko pasirodydavo aukštuomenės vakarėliuose, ji pasakodavo, kad įvyko nedidelis gaisras ir nusvilino plaukus. Iš tikrųjų jai tiesiog patiko trumpa šukuosena.

Pirmosios juodos Chanel suknelės buvo iki kelių, o rankovės – iki riešų. Gabriel manė, kad pati negražiausia moters kūno dalis – keliai ir trumpų sijonų nepripažino. Ar būtume pamatę tokias naujoves, jei ne tragiška katastrofa, kuri stipriai įtakojo Chanel nuotaiką ir pasaulėžiūrą. Štai ir įrodymas, kad, kažko netekę, mes turim progą atrasti!

Koko turėjo daugybę gerbėjų viso gyvenimo metu, bet vienintelio žmogaus, su kuriuo ji norėjo praleisti visą gyvenimą, taip ir nerado. Vaikų taip pat nesusilaukė.

Chanel Kvepalai

Kitas milžiniško populiarumo sulaukęs produktas buvo patys populiariausi XX amžiaus kvepalai (ko gero ir XXI) Chanel N5 (1.1pav). Šitoj vietoj neapsiėjo be Rusijos. Koko Chanel buvo susidarius ne pačią geriausią nuomonę apie rusus. Ji laikė rusų vyrus gražiais ir didingais, bet tuo pat metu – viduje nieko neturinčius, tik degtinę. Tačiau ji susitiko su kunigaikščiu Romanovu, kuris buvo ištremtas iš Rusijos ir atsidūrė Paryžiuje ne itin geriausios finansinės padėties. Jie susidraugavo su tapo meilužiais – nuo to momento prasideda (taip vadinamas) rusiškas periodas Chanel kuryboje. Išleidžiama daug modelių, kurių pagrindu buvo laikomi rusiški motyvai.

Būtent Dmitrij Pavlovič Romanov supažindino Koko Chanel su žinomu parfumeru Ernestu Bo. Iki to momento visi moteriški kvepalai buvo panašūs. Tai buvo rožių, levandų, jazminų kvapo kvepalai. Niekas nesumaišydavo kelių aromatų. Po sunkaus darbo Ernest Bo pristatė Koko kelis savo kvepalų variantus ir Chanel pasirinko penktą variantą.

Taip atsirado žinomi kvepalai Chanel №5, kurių sudėtyje buvo 80 aromatų ir dvelksme buvo neįmanoma atpažinti nė vieno iš žinomų gėlių aromatų. Kvepalams buvo sukurtas stačiakampis butelis iš krištolo ir nedidelė etiketė su užrašu Chanel №5 . Dabar jie vis dar yra parduodamiausi kvepalai pasaulyje.

Vėliau mados namai pristatė naują produktą – papuošalus. Chanel nusprendė sumaišyti natūralius akmenis ir kristalus. Koko eilinį kartą sulaukė sėkmės, prie kurios jau buvo įpratusi. Viskas, ką beišleistų jos mados namai, buvo madinga, nes Chanel diktavo madas!

Kitų Chanel kolekcijų pasikeitimų priežastimi vėl tapo meilės nuotykiai. Koko įsimylėjo į Vestminsterių hercogą. Prasidėjo angliškasis periodas mados namų istorijoje. Jų romanas tęsėsi 14 metų. Pagrindine mados naujiena tapo papuošalų nešiojimas virš įprastų drabužių.

Pora išsiskyrė, kai hercogas sužinojo, kad Koko negali turėti vaikų. Jai buvo 46 metai, O rudenį Chanel sustabdė savo darbą dėl 2-ojo pasaulinio karo.

1953 metais Chanel mados namai vėl atidarė duris, kad stebinti pasaulį. Tuomet ir prasidėjo plėtra į kitą vandenyno pusę – JAV, kur Chanel susilaukė neregėto populiarumo.

1971 metais Koko Chanel mirė (būdama 87 metų). Šiandien pačiu populiariausiu kompanijos atstovu galima vadinti pagrindinį dizainerį Karlą Lagerfildą. Jis įnešė daug naujovių. Kompanija visgi pradėjo gaminti trumpus sijonus ir sukneles, nors Koko tai labai nepatiktų, tačiau šiuolaikinė mada yra kitokia, negu ankščiau. Šiandien Chanel prekinis ženklas yra vienas žinomiausių prabangos prekių srityje. Kur dar galėtų gimti tokia kompanija jei ne Paryžiuje – meilės ir aistrų sostinėje?

1.1. pav. Kvepalai Chanel

Kostiumėlis pagal Chanel

Gabrielle Bonheur Chanel manė, kad keliai – ne pati gražiausia moters kojų dalis, todėl jos kurti sijonai būtinai dengdavo kelius. Paprastai kostiumą papildydavo žemakulniai bateliai. Jų nosis būdavo padailinta skersine juostele – tai optiškai sumažindavo pėdą. Jai taip pat priklauso idėja nešioti rankinę ant peties. Coco išvadavo moteris iš korsetų, vietoj jų siūlydama ilgus švarkus su kišenėmis raktams ir cigaretėms susidėti, judesių nevaržančius sijonus. Ji pirmoji kūrėja, kuri tvido audinį įvedė į aukštąją madą. Dabar grubios faktūros tvido audinys – neatsiejama Chanel mados namų dalis. Dar vienas išskirtinis Coco Chanel drabužių bruožas – aukšta pasiuvimo kokybė. Kiekviena siūlytė būdavo ne tik išlyginama, bet ir pritvirtinama, kad ir po skalbimo drabužis neprarastų savo formos ir atrodytų kaip naujas. Švarkai ir sijonai būdavo siuvami tik su pamušalu. Būtent dėl to, iš tikrųjų būdami paprasti ir pigūs, Coco Chanel mados namų kūriniai visuomet atrodydavo prabangi

Burberry

Kompanija BURBERRY buvo įkurta 1856 m., kai 21 metų Thomas Burberry, buvęs kaimo audinių pardavėjo mokinys, Basingstoke, Hampšyro provincijoje, atidarė drabužių parduotuvę. Verslas klestėjo, ir nuo 1870-ųjų BURBERRY ėmė garsėti kaip prekybos centras, kuriame didelis dėmesys skiriamas vietinių gyventojų ir čia dažnai besilankančių atvykstančių sportininkų lauke dėvimiems drabužiams kurti. 1891 m. Thomas Burberry atidarė savo pirmą parduotuvę Londone, Haymarkete, dabar toje vietoje įsikūrusi BURBERRY korporacijos būstinė. 1904 m. buvo sukurtas BURBERRY logotipas su jojančiu riteriu ir užregistruotas kaip prekės ženklas. Šį dešimtmetį taip pat buvo atidaryta parduotuvių Paryžiuje ir Niujorke.

Vos išgirdus „Burberry“ į galvą ateina kelios asociacijos – jų žymusis languotas audinys, Burberry jojančio riterio logo ir, žinoma, ikoniškasis lietpaltis.

Anuomet Thomas Burberry buvo tik siuvėjo asistentas, tačiau būtent jis ir sukūrė gabardiną dar1870-taisiais. Šis vandeniui nepralaidus, išskirtinis, tvirtas vilnos audinys (kuris iš arti atrodo austas) galėdavo atlaikyti praktiškai bet kokias oro sąlygas išlikdamas patogiu, kvėpuojančiu ir tinkamu vėsiam orui.

Burberry lietpalčiai

Vandeniui nepralaidžios medžiagos sekmė buvo fenomenali. Nesuskaičiuojami kiekiai užsakymų užgulė Burberry pečius, tačiau pačiu svarbiausiu klientu tapo Didžiosios Britanijos Armija. Thomas Burberry pats sukūrė armijos pareigūnų lietpalčių prototipus 13-kai metų į priekį, tačiau vėliau gabardino palto dizainas buvo patobulintas – buvo pridėtos petnešos ir metaliniai žiedai. Tai laikoma lietpalčių gimimo istorija.

Originaliai, kaip jau minėjau, ši medžiaga buvo sukurta kareiviams, nes ji puikiai saugojo karininkus nuo įvairių oro stichijų. Įdomus faktas, kad lietpalčio angliškas pavadinimas (eng. trench) kilo iš tranšėjų (ilgas, gilus, apkasas ar griovys), kuriuose buvo dislokuoti kariškiai. Grįžę iš fronto kariškiai ir toliau devėjo lietpalčius savo civiliniame gyvenime.

Tradiciniai lietpalčiai turi dvi lygiagrečiai einančias eiles sagų (kiekvienoje eilėje 5 sagos) su papildomu pamušalu šone ir visados yra klasikinių spalvų – smėlio, juodos ar chaki. Taip pat jie turiraglan tipo rankoves (rankovės, kurios tęsiasi iki pat apykaklės) ties riešais sujuostas dirželiais. Lietpalčių populiarumas neatslūgo nuo pat jų sūkurimo pradžios: 1920-taisiais Burberry savo lietpalčių pamašulams jau naudojojo garsųjį languotą audinį; 1940-taisiais lietpalčiai vis dar buvo laikomi sportine apranga ir buvo reklamuojami kaip tinkami vedžioti šunis; 1960-taisiais lietpalčiai tapo kur kas paprastesni ir elegantiškesni, maždaug tokie, kokie yra dabar. Galiausiai 1980-taisiais lietpaltis pasiekė viršūnę – jį devėjo visi: misteris David Hockney, Princas Čarlis ir Princesė Diana. Nenuostabu, kad dėl tokių karališkųjų ryšių, Karalienė Elizabeta II suteikė Burberry karališkąjį ordiną.

Daugelis garsių mados namų mėgino sukurti savo lietpalčių interpretaciją, nes lietpalčiai užkariavo gatves, didžiuosius ekranus ir podiumus, tačiau be vienintelių Burberry lietpalčių, niekas neįsivaizduoja lietingo rudens. Kasmet Burberry ant podiumo išleidžia vis kitokią lietpalčių interpretaciją, kurioje išvystame naujoviškus audinius ir iš praeities atsineštas detales. Niekas nedrįsta abejoti, kad Burberry – lietpalčius siuva geriausiai (1.2 pav. ir 1.3pav).

 

"C:\Users\Rope\AppData\Local\Microsoft\Windows\INetCache\Content.Word\trench-burberry-chiaro.jpg

 

"C:\Users\Rope\AppData\Local\Microsoft\Windows\INetCache\Content.Word\burberry-with-love-campaign-0002.jpg

 

 

 

 

 

 

 

1.2 pav. BURBERRY lietpalčiai

1.3 pav. BURBERRY lietpalčia

MADOS ŽURNALAI

Dar 17 amžiuje Prancūzijoje madą diktavo aristokratija, o jos kostiumus kopijavo vidurinioji klasė. Mados vėjai pūtė “tiesiogiai” ir neturėjo jokio spausdinto tarpininko. Žurnalų atsiradimas tapo tikra revoliucija.

17 amžiaus pabaigoje kaip madingų drabužių pavyzdžiai pradėti leisti pirmieji leidiniai su graviūromis. O pirmieji tikri madų žurnalai atsirado tik 18 amžiaus antrojoje pusėje. Būtent tada pradėjo formuotis mados rinka, gimė naujos idėjos ir vardai.

Pats garsiausias žurnalas tuo metu buvo “Galerie des modes et costumes Francais” (1778-1787). 19 amžiuje panašūs leidiniai ėmė daugintis geometrine progresija. Nuo 1890 m. žurnalai pradėjo naudoti fotografijas, ir šios palaipsniui pakeitė akvareles. 20 a. pradžia ypač turtinga vardų ir įvykių. Daugėjo dekoratyviojo meno parodų, į Prancūziją plūdo aktoriai ir dailininkai iš kitų šalių. 1904 m. pradėtas leisti reviu “Les modes” su žvaigždžių nuotraukomis. Būtent tada žurnaluose šalia garsenybių pradėtos nurodyti ir jų drabužių dizainerių pavardės. 20 a. pradžia ypač turtinga vardų ir įvykių. Daugėjo dekoratyviojo meno parodų, į Prancūziją plūdo aktoriai ir dailininkai iš kitų šalių. 1904 m. pradėtas leisti reviu “Les modes” su žvaigždžių nuotraukomis. Būtent tada žurnaluose šalia garsenybių pradėtos nurodyti ir jų drabužių dizainerių pavardės.

“Harper’s Bazaar”

Vienas pirmųjų ir šiandien spausdinamų mados žurnalų buvo pradėtas leisti toli nuo mados sostinės Paryžiaus. Pirmasis “Harper’s Bazaar” numeris pasirodė 1867m. Niujorke (2.1pav) . Iš pradžių tai buvo savaitinis leidinys, spausdinamas ant laikraštinio popieriaus ir platinamas kaip laikraščio “Harper’s Weekly” priedas. Nespalvotame, bet gausiai iliustruotame leidinuke buvo pristatomos naujausios Europos mados tendencijos, dalijami patarimai, kaip papuošti save ir šeimos narius. Savaitraštis sulaukė pasisekimo tarp turtingųjų viduriniosios ir aukštesniosios klasės atstovų žmonų, kurios domėjosi vien tik  naujomis skrybėlaičių formomis ar madingais suknelių puošybos elementais ir troško nė per žingsnį neatsilikti nuo elegancija garsėjančių prancūzių. 1901- aisiais “Harper’s Bazaar” tapo atskiru mėnesiniu leidiniu. Netrukus žurnalą nupirko leidybos magnatas Williamas Randolphas Heartas. Didesnės finansinės galimybės suteikė daugiau kūrybinės laisvės. Tačiau pinigai nieko nereiškia, jeigu nėra žmogaus, kuris žinotų, kaip kūrybingai juos panaudoti.  Laimė,”Harper’s Bazaar” pakliuvo į geras rankas. Nuo 1933-iųjų žurnalui vadovavo ketvirtojo dešimtmečio prabangos ir elegancijos įsikūnijimu tapusi redaktorė Carmela Snow. Pasakojama, kad žurnalui ji aukodavo visą savo laiką – dirbo naktimis ir dažnai pamiršdavo pavalgyti. Moteris turėjo retą dovaną suburti aplink save iniciatyvius ir kūrybingus žmones. Galima sakyti, kad ji “atrado” vieną ryškiausių mados pasaulio asmenybių Dianą Vreeland. Carmela Snow pasiūlė garsiai aukštuomenės liūtei rašyti trumpus pastebėjimus apie madą ir stilingą gyvenimo būdą. Taip žurnale atsirado iki mūsų dienų išlikusi skiltis “Why don’t you…? Diana Vreeland tapo žurnalo mados redaktore ir dirbo šį darbą ištisus 25-erius metus, kol jos neperviliojo didžiausias “Harper’s Bazaar” konkurentas – žurnalas “Vogue”. Nors pastaraisiais dešimtamečiais “Harper’s Bazaar” šlovė gerokai nublanko prieš “Vogue” spindesį, leidinys gyvuoja toliau ir po septynerių metų planuoja su trenksmu švęsti garbingą 150 metų jubiliejų.

"C:\Users\Rope\Desktop\84.jpg

2.1 pav. Pirmasis Happer‘s Bazaar žurnalas

 

 

 

 

„Vogue“ Nūdienos stiliaus ir gyvenimo būdo biblija vadinamas žurnalas “Vogue” savo kelią taip pat pradėjo Niujorke. Pirmasis “Vogue” numeris spaudos kioskuose pasirodė 1892m. gruodžio 17d. Tai buvo plonas savaitraštis apie madą ir stilingą gyvenimo būdą. Jo įkūrėjas turtingas elito atstovas Arthuras Baldwinas Turnure’as turėjo gana tvirtą nuomonę apie tai, ką reiškia žodis “stilius” Niujorko aukštuomenės nariams. Pirmuosiuose “Vogue” numeriuose vyrų ir moterų madai buvo skirti vos keli puslapiai. Didelė savaitraščio dalis buvo skirta straipsniams apie aukštuomenės etiketą.. Čia buvo spausdinamos knygų recenzijos, intelektualūs rašiniai apie teatrą, muziką, dailę. 1909 – aisiais jau gana populiarų laikraštį “Vogue” įsigijo jaunas ambicingas teisininkas ir publicistas Conde Montrose’as Nastas. Jis užsimojo ploną nespalvotą laikraštuką paversti geriausiu pasaulyje mados ir gyvenimo būdo žurnalu ir jam pavyko. Šiandien “Vogue” leidžiamas daugiau nei dvidešimtyje pasaulio valstybių. 2.2 pav. matome šių dienų „Vogue“ žurnalą, lyginant su vienu pirmujų jo tiražų. Žurnale”Vogue” visada dirbo talentingiausi tos srities atstovai. Ketvirtajame dešimtmetyje prancūzų “Vogue” viršelius kūrė dailininkas Salvadoras Dali, šeštajame dešimtametyje – amerikiečių “Vogue” iliustratoriumi buvo vienas žymiausių XXa. menininkų Andy Warholas. Su šiuo leidiniu dirbusių fotografų sąrašas taip pat ispūdingas: Horstas P. Hortas, Bruce’as Weberis, Helmutas Newtonas, Richardas Avedonas, Irvingas Pennas ir daugybė kitų. Šiuo metu “Vogue” mados puslapius puošia Annie Leibovitz ir Patricko Demarcheliero fotografijos. Amerikiečių “Vogue” redakcijai aštuonerius metus vadovavo anksčiau minėta Diana Vreeland. Prie “Vogue” vairo stojus Grace Mirabellai, kuri dirbo žurnale 37-erius metus (septyniolika iš jų vyriausiąja redaktore), tiražas nuo 400 tūkstančių išaugo iki 1,2 milijonų, bet leidinys tapo nuobodokas. Žurnalui žūtbūt reikėjo permainų, ir šis sunkus darbas buvo patikėtas dabartinei žurnalo vyriausiajai redaktorei Annai Wintour. Jos dėka “Vogue” įgavo naują veidą ir šoktelėjo į populiarumo viršūnę, nes atsigręžė į naujas, realiame gyvenime lengvai pritaikomas mados įdėjas. 2.1 schemoje matome žurnalo perkamumo palyginimą su kitais mados žurnalais, per 2013m. “Vogue” tapo savotišku tiltu tarp podiumo ir dėvimų madingų drabužių.

C:\Users\Rope\Desktop\scarlett-johansson-vogue-mexico-december-2013-1.jpgC:\Users\Rope\Desktop\scarlett-johansson-vogue-mexico-december-2013-1.jpg"C:\Users\Rope\Desktop\166_-jean-patchett-vogue-cover-erwin-blumensfeld-january-1950.jpg

 

 

 

 

 

2.2 pav. vienas pirmūjų „Vogue“ žurnalų ir naujausias žurnalo viršeliai

 

 

 

 

2.1 schema Mados žurnalų perkamumas per 2013m

 

MADOS IKONOS

 

jei reikėtų sudaryti beprasmiškiausių sąvokų, mėgstamų mados industrijoje, sąrašą, pačioje jo viršūnėje atsidurtų „stiliaus ikona“. Nors pats žodis „ikona“ sufleruoja išskirtinumą ir ypatingą įtaką aplinkai, dabartinės mados ikonos, nuolat fiksuojamos Paryžiaus, Niujorko, Milano ir Londono gatvėse, atrodo it būrys žuvelių mados vandenyne. Kaip geram advokatui turi būti būdinga iškalba ir tinkamai parinktas kostiumas, taip darbas mados pasaulyje įpareigoja sugebėti gerai atrodyti. Visais laikais nepriklaisomai nuo ekonominės ar politinės situacijos, vyravo mados. o mada neegzistuotų, jei jos nediktuotų mados laikomos ikonos

Marilin Monroe

Merilin Monro tikr. Norma Jeane Mortenson; 1926 m. birželio 1 d. – 1962 m. rugpjūčio 5 d. (3.1pav) – viena iš įžymiausių XX amžiaus kino žvaigždžių, sekso simbolis ir pop kultūros ikona. Keletą metų vaidindama smulkias roles, ji laipsniškai tapo žinoma dėl savo komedinių gabumų, patrauklumo, taip tapdama viena žymiausių 1950 m. kino žvaigždžių. Keletą metų vaidindama smulkias roles, ji laipsniškai tapo žinoma dėl savo komedinių gabumų, patrauklumo, taip tapdama viena žymiausių 1950 m. kino žvaigždžių. Marilyn Monroe – 50-ųjų sekso simbolis. Nors praėjo jau keli dešimtmečiai nuo netikėtos jos mirties, jos grožis, stilius ir asmenybė pavertė ją stiliaus ikona iki pat šių dienų. Scemoje 3.1. pateikiama portalo „Google“ statistika koks procentas iš 100 yra paieškomas Marilyn Monroe vardas per metus.

 

Marilyn visad išsiskirdavo savo moteriška figūra, kurią dar ir išryškindavo gilia dekolte ar aptempusi klubus ir liemenį. Ji buvo vadinama stiliaus ikona dėl savo grožio, išskirtinio stiliaus ir asmenybės. Netgi daugelis garsenybių šiomis dienomis vis dar bando kopijuoti originalų Marilyn Monroe stilių – šviesias, blizgančias garbanas, raudonas lūpas ir baltą suknelę, tačiau nė viena neatrodo taip patraukliai, kaip atrodydavo ji. Ši patraukli ikona taip pat garsėja savo citatų originalumu: „Svajoti tapti aktore yra daug įdomiau, negu iš tiesų ja būti“.

"C:\Users\Rope\AppData\Local\Microsoft\Windows\INetCache\Content.Word\02f58f06-f972-44f9-81fc-525e40d5dbb6.jpg

3.1. schema Merilyn Monroe ieškomumas „Google“ portale 3.1pav. Merilin Monro

 

Audrey Hepburn

 

 

Audrey Hepburn (angl. Audrey Kathleen Ruston; 1929 m. gegužės 4 d. Briuselyje, Belgijoje – 1993 m. sausio 20 d.) – britų aktorė, modelis, humanistė. Ji turi du įbrolius iš motinos pirmosios santuokos. Audrey Hepburn pagarsėjo grožiu, elegancija ir grakštumu. Ji iki šiol laikoma viena iš Holivudo stiliaus ikonų.

Rafinuotumo simbolis, kino legenda, autoritetu daugeliui moterų tapusia Audrey Hepburn, net ir po savo mirties priverčia žmones grožėtis jos nuotraukose spinduliuojančiu grožiu, elegancija ir grakštumu. Ji iki šiol laikoma viena iš Holivudo stiliaus ikonų.

 

Audrey vis dar turi didelę įtaką mados pasaulyje. Dideli akiniai nuo saulės yra itin madingi šiuo metu, o pati pirma tokius akinius ryžosi užsidėti pati Audrey. O ką jau kalbėti apie mažą juodą suknelę, kuri yra laikoma privalomu akcentu moters spintoje, šią tendenciją pradėjo Holivudo stiliaus ikona – Audrey Hepburn, filme “Pusryčiai su Tifani”, aktorė dėvėjo, niekino kito, o būtent garsių mados namų “Givenchy” juodas sukneles (3.2pav.).

Dėl jos vis dar toks populiarus paprastas juodas megztinis aukšta atverčiama apykakle – kadangi Hepburn padarė jį savo skiriamuoju ženklu ekrane ir už jo. Laikydami megztinį klasikiniu gero skonio simboliu, „Marks & Spencer“ neseniai paskelbė jį kompanijos išgelbėtoju

"C:\Users\Rope\AppData\Local\Microsoft\Windows\INetCache\Content.Word\Audrey-Hepburn-vintage-style-50s-dresses-little-black-tea-length-elegant-casual-dress-women-clothing-free.jpg

 

 

 

 

 

 

3.2pav.

 

VictoriA BECKHAM „Ji yra puikus pavyzdys miniai moterų: jos gyvenime puikiai dera keturi vaikai, nepriekaištinga išvaizda ir įžvalgus protas. Victorios dizainas toli gražu nėra prastas – jis, tiesą sakant, puikus!“ – štai ką pasakė mados guru Karlas Lagerfeldas.

V. Beckham išgarsėjo kaip britų merginų popgrupės „The Spice Girs“ narė. V. Beckham išgarsėjo kaip britų merginų popgrupės „The Spice Girs“ narė. Nors laikraščiuose piešiama jos asmenybė, kaip ir pats prekės ženklas, – rafinuota, prabangi ir išdidi, Victoria mėgsta priminti, kad į madą atėjo iš vidutinės socialinės klasės aplinkos, ir tai teigiamai paveikė jos pasaulio supratimą bei darbo etiką. 2008-ųjų rugsėjį Niujorko mados savaitėje V. Beckham pristatė savo vasarinių suknelių kolekciją, oficialiai savo vardą paversdama mados prekės ženklu. Neilgai trukus, įtakingiausi mados ir spaudos atstovai dizainerei ėmė rodyti dėmesį: ji greitai išvystė savitą braižą pristatydama tvarkingai sumodeliuotus drabužius, smėlio laikrodžio formos siluetus, užtrauktukų detales ir kūno formas pabrėžiančius apdarus. Kitas svarbus jos sėkmės aspektas – moteris visada dėvi savo kurtus drabužius. V. Beckham, dažnai persekiojama paparacų, daugelyje nuotraukų vilki savo kūrinius (3.3pav). Atkreipkite dėmesį į žvaigždės dėvimų drabužių formą, taisyklingą kirpimą bei dominuojančias spalvas. Atminkite, klasikinio kirpimo, kokybiški drabužiai niekuomet neišeina iš mados.

Victoria Beckham didžiąją dalį savo senų drabužių kaupia, neišmeta. Pasak jos, nieko nėra geriau už momentus, kai gali ką nors vėliau atrasti iš jau turimo, bet pamiršto garderobo.

 

C:\Users\Rope\AppData\Local\Microsoft\Windows\INetCache\Content.Word\Fashion-Metamorphosis-Victoria-Beckham.jpgC:\Users\Rope\AppData\Local\Microsoft\Windows\INetCache\Content.Word\Fashion-Metamorphosis-Victoria-Beckham.jpg"C:\Users\Rope\AppData\Local\Microsoft\Windows\INetCache\Content.Word\victoria21.jpg

3.3pav. V. Beckham su savo kolekcijos rūbais

 

 

LITERATŪROS SĄRAŠAS

 

Paaiškinimas
http://blisseurope.blogspot.lt/2014/05/pradzia-vos-isgirdus-burberry-i-galva.html Pranešimų sistema internete
http://karolinajocyte.blogas.lt/pirmieji-mados-zurnalai-26.html Pranešimų sistema internete
http://www.anonsas.lt/portal/categories/105/1/0/1/article/13259/burberry-istorija Pranešimų sistema internete
http://www.ve.lt/naujienos/laisvalaikis/stilius/retro-pirmieji-mados-zurnalai/ Pranešimų sistema internete
http://arcangelgirl.blogspot.lt/2010/04/mados-istorija-harpers-bazaar-ir-vogue.html Pranešimų sistema internete
http://www.delfi.lt/gyvenimas/stilius/audrey-hepburn-mados-ikona-ar-stiliaus-tirone-foto.d?id=12895087 Pranešimų sistema internete
http://www.eshops.lt/pirkejo-gidas/drabuziai-rubai/stiliaus-ikona-audrey-hepburn Pranešimų sistema internete
http://cupofrelax.blogspot.lt/p/mados-istorija.html Pranešimų sistema internete
http://apiemadakitaip.blogspot.lt/2015/03/legendomis-tapusios-vardines-rankines_26.html Pranešimų sistema internete