rūkymas

Rūkymo būdai
• Cigaretė – tai gaminys, pagamintas iš džiovintų ir supjaustytų tabako lapų, susuktų į popierinį cilindrą (paprastai trumpesnį nei 120 mm ir plonesnį nei 10 mm). Cigaretė uždegama viename gale ir jai leidžiama smilkti, dūmai įkvepiami per kitą galą (dažniausiai su filtru).
• Cigaras – tai tvirtai susukti ir fermentuoti tabako lapai. Vienas cigaro galas uždegamas, dūmai įkvepiami per kitą. Istoriškai geriausiais laikomi Kubos cigarai, tačiau cigarams tinkamas tabakas taip pat gausiai auginamas ir Brazilijoje, Kamerūne, Indonezijoje, daugelyje Centrinės Amerikos šalių.
• Pypkė
• Vandens pypkė (kitaip dar vaadinama kaljanu arba šiša)
Rūkaliaus portretas

Paauglys, surūkantis per dieną vieną pakelį cigarečių, 50% dažniau serga ir praleidžia pamokas nei nerūkantieji. Du pakeliai per dieną praleistų pamokų skaičių padvigubina.
Dauguma rūkančių paauglių ir laisvalaikį leidžia su rūkančiais vaikinais ar merginomis.
Rūkantys paaugliai dažnai mokosi blogiau nei vidutiniškai.
Nesimokantys paaugliai rūko du kartus daugiau už tuos, kurie lanko mokyklą.
Daug mažiau rūkančių tarp tų, kurie rengiasi stoti į aukštąsias mokyklas.
Kuo labiau išsimokslinęs žmogus, tuo mažesnė tikimybė, kad jis rūkys.
Dauguma rūkalių sutinka, kad rūūkyti kenksminga. 85% jų norėtų mesti rūkę.
Krikščionybė ir rūkymas
Biblijos laikais rūkymas buvo negirdėtas neregėtas dalykas. Tačiau rūkymui galėtume pritaikyti kai kurias Biblijoje išdėstytas tiesas.

Rūkymas paskatina ir sukelia daugelį negalavimų, ligų.

Bronchitas – rūkymas sukelia 75% mirčių dėl chroniško bronchito.
Emfizema – plaučių liga, nuo ku

urios sutrinka kvėpavimas.
Širdies ligos – veikiant nikotinui, padažnėja širdies plakimas, širdis priversta smarkiau dirbti. Rūkymas nulemia 25% mirties atvejų sergant širdies ligomis.
Vėžys – 90% sergančiųjų plaučių vėžiu mirčių yra nulemtos rūkymo.
Kitos ligos – rūkaliai yra fiziškai mažiau atsparūs, negu nerūkantys, jie greičiau suserga kitomis ligomis, prie jų „limpa“ infekcijos, todėl jie dažniau serga persišaldymo ligomis, gripu ir kitomis infekcinėmis ligomis. Rūkalių rizika mirti nuo įvairių ligų yra net 70% didesnė negu nerūkančiųjų, jie 3,5 karto dažniau už nerūkančius suserga.
Nerūkančios moterys, ištekėjusios už daug rūkančių vyrų, keturis kartus dažniau miršta nuo plaučių vėžio už moteris, kurių vyrai nerūko.
Rūkančių moterų kūdikiai gimsta per mažo svorio, nėštumo metu joms gresia persileidimas, per ankstyvas gimdymas, vaisiaus arba naujagimio mirtis.

Leave a Comment