Rūkymas

Emos Kviecinskaitėsreferatas tema “Rūkymas”

Kaunas

-1-

Europoje rūkymas ėmė plisti nuo XVI amžiaus, netrukus po to, kai buvo atrasta Amerika. Įdomu, kad rūkymas iš pradžių buvo laikomas … vaistu. “Patarimuose kaip išsaugoti sveikatą”, išleistuose 1613 metais, rašoma: “Tabako pypkė, išrūkyta nevalgius drėgną arba lietingą rytą, yra vienintelis vaistas nuo visų ligų”. Gydytis tabaku nustota gana greitai, tačiau iki pat XIX amžiaus pabaigos rūkymas nebuvo laikomas žalingu sveikatai. Visi sunertimo tik tada, kai moksliškai buvo patvirtinta grėsminga rūkymo įtaka daugeliui ligų, ypač širdies ir kraujagyslių bei onkologinėmis. Tabako vartojimas yra svarbiausias daugelio ligų faktorius, sąlygojantis apie 20% bendro mirtingumo, tai yra apie 7000 Lietuvos gyventojų miršta prieš laiką nuo rūkymo sukeltų ligų. Metimas rūkyti paprastai įsivaizduojamas kaip ryžtingas ir staigus atsisakymas šio įpročio. Surūkė žmogus paskutinę cigaretę – ir viskas, su rūkymu baigta! Tokios situacijos gana dažnos, ypač kai žmogus valingas, ryžtingas. Bet statistika rodo, kad daugiau metusiųjų rūkyti cigaretės atsisakė visam laikui ne per vieną akimirką, ne staiga, priėmę galutinį sprendimą. Ne, jie nemažai ruošėsi šiam žingsniui morališkai ir net fiziškai. Ir jiems prireikė pagalbos. Vis dėl to mokslininkai ir medikai, atsižvelgdami į įvairių tipų rūkalių psichologinius skirtumus, nagrinėja penkis tipus ir kiekvieno jų galimybes kontroliuoti bei valdyti šį žalingą įprotį. PIRMASIS Žmogus įsitikinęs tonizuojančiu (žvalinančiu, gerinančiu nuotaiką, šalinančiu nuovargį) rūkymo efektu. Jis psichologiškai labai priklauso nuo cigaretės, jam atrodo, kad lengviau būti nevalgiusiu negu nerūkiusiam. Be “tonizuojančių judesių” išklibinti tokio tipo žmonių įprotį rūkyti sunku. Kai žmogus pajunta, kad “laikas parūkyti”, tegul lygiai 10 minučių pastovi prie atviro lango (kvėpuojant gana giliai). Reikia įveikti malonumą “parūkyti”. Pavyzdžiui, pakeisti tabako rūšį, į tokią kuri nemaloni.

ANTRASIS Žmogus tarsi žaidžia rūkydamas. Jam malonu atplėšti ką tik nusipirktą pakelį, prisidegti cigaretę, laikyti ją burnoje ir “saviškai” pūsti dūmą. Šio tipo rūkaliai savo požiūrį į tai, ar galima atsisakyti šio įpročio, išreiškia taip: Galėčiau, bet kol kas nenoriu. Nepalankioje aplinkoje (reikia skubėti, šalta, protestuoja aplinkiniai) jie retai rūko. Tokie žmonės pirmiausia turi save paanalizuoti: ar cigaretė nebuvo priemonė pademonstruoti save? Reikia tvirtai nuspręsti nutraukti ryšius su tabaku. TREČIASIS Žmogus mėgaujasi rūkydamas, rūkymas jam – savotiškas priedas prie komforto. Manoma, kad šiam tipui priklauso du trečdaliai rūkalių. Toks žmogus rūko ir jaučia malonumą. Būtinai užsirūko pavalgęs, prieš darbo pradžią, prieš miegą. Šio tipo rūkaliai stengiasi nesutapatinti rūkymo su kitu užsiėmimu. “Neleidžia ramiai parūkyti!” – tai jų frazė. Įdomu, kad šio tipo rūkaliai, nesėkmingai mėginę mesti rūkyti, pradeda kitaip žiūrėti į rūkymą. Dabar jie netenka įpročių tapusio komforto. Prie malonumo prisideda kartėlis, apmaudas. Tai paskatina vėl mesti rūkyti, ir galų gale turi būti pasiekta pergalė. Svarbu ryžtis pirmam žingsniui.

KETVIRTASIS

-2-

Žmogus rūko “automatiškai”, iš įpročio. Rūkymas jam yra “šalutinis užsiėmimas”. Svarbiausias dalykas – automatizmas: nesąmoningas žinomo veiksmo kartojimas. Žmogus dažniau rūko dirbdamas negu ilsėdamasis. Kuo intensyviau dirba, tuo dažniau rankose cigaretė. Atprasti nuo nepastebimo rūkymo ypač aktualu, nes šiam tipui priklauso tie, kurie surūko 35, 40, 45 cigaretes per dieną. Pats geriausias būdas nepastebimą “antrąjį užsiėmimą” padaryti pastebimu, tai yra užmegzti glaudžius ryšius su žmogumi, kuris taptų oponentu. Kad primintų: “Kiek galima rūkyti? Vėl? PENKTASIS

Žmogus rūko ir galvoja apie susidariusią padėtį. Tiki, kad cigaretė padės jam susikaupti, rasti išeitį, užgniaužti pyktį, įveikti sustingimą. Tai “situacinis” rūkymas, šalinantis įtampą. Su amžiumi “dienos rūkymo racionas” paprastai didėja. Žmogus plečia situacijų ratą, kuriose, jo manymu, reikia užsirūkyti “dėl šventos ramybės”.

Kokia rūkymo žala medicinos požiūriu?

Rūkymo žala medicinos požiūriu labai plati. Širdies kraujagyslių ligas, širdies išeminę ligą 50 ir net daugiau procentų lemia rūkymas. Net iki 75 procentų lėtinės obstrukcinės plaučių ligos atvejų lemia šis žalingas įprotis. Rūkymo ir plaučių vėžio ryšys yra tiesioginis, daugeliui plaučių ligų rūkymas turi neabejotinos įtakos. Taip pat burnos ertmės ligos, tai vėžinės ligos, uždegimai. Nuo rūkymo kenčia periferinė kraujotaka, kurios pablogėjimas trumpina gyvenimą, ligoniams gan dažnai amputuojamos galūnės. Rūkymas žaloja ir kitus vidaus organus. Dėl jo vystosi skrandžio uždegimai, vėžys, žarnyno ligos. Paskaičiuota, kad viena cigaretė sutrumpina gyvenimą apie 11 minučių, per metus prarandamos 56 dienos. Jeigu rūkyti meta darbingo amžiaus žmogus, jis vidutiniškai “sutaupo” 20 gyvenimo metų. Kai rūkantysis negauna įprastinės nikotino dozės, prasideda nikotininė abstinencija: apima depresinė nuotaika, dirglumas, neviltis, pyktis, reiškiasi koncentracijos ir miego sutrikimais, padidėjęs apetitas. Dervos – tai viena iš pagrindinių medžiagų, dėl kurių tabakas sukelia vėžį. Dervos yra lipni ruda medžiaga, kuri kaupiasi rūkančiųjų plaučiuose. Ji nudažo pirštus, dantis, liežuvį. Ji padengia viską prie ko liečiasi, ypač kvėpavimo takus. Dervos susikaupia pastovaus rūkoriaus plaučiuose.

Priklausomybė

Priklausomybė nuo nikotino yra psichologinė ir fizinė. Psichologinė priklausomybė – tai įprotis, manipuliavimas rūkymu. Psichologinę priklausomybę lemia elgesio stereotipai, socialinė aplinka.

Psichologinė priklausomybė vyrauja, kai žmogus rūko nedaug, nestiprias cigaretes, kai surūkomų cigarečių skaičius nepastovus ir priklauso nuo aplinkybių ar nuotaikos. Tokie žmonės gali užmiršti rūkymą kelioms valandoms ar dienoms (sirgdami, išvykę). Psichologinę priklausomybę įveikti galima tik stipriai motyvuojant ir pakeitus gyvenimo būdą bei įpročius. Fizinė priklausomybė – sunkesnė priklausomybės forma, nes šiuo atveju rūkant sukeliamas staigus ir gausus dopamino išsiskyrimas, leidžiantis patirti malonumą. Apie

-3-

fizinę priklausomybę nuo nikotino galima kalbėti, jei surūkoma virš 20 stipresnių cigarečių per dieną, jei joms baigiantis imama nerimauti, o rytinė cigaretė yra svarbiausia. Rūkant stimuliuojamas noradrenalino išsiskyrimas smegenų kamiene, o tai padeda sutelkti dėmesį, padidina darbingumą. Šiuo atveju rūkančiojo organizmas tiesiog “reikalauja nikotino, nes jo koncentracijos sumažėjimas kraujyje sukelia nemalonių pojūčių. Todėl labai norisi rūkyti rytą, vos atsikėlus iš lovos.

Kokie ekonominiai rūkymo aspektai?

Valstybei rūkymas atsieina labai brangiai. Su rūkymu susijusioms ligoms gydyti Lietuvoje išleidžiama 300-850 mln. litų. 75 procentus šio sumos sumoka nerūkantys žmonės, akivaizdu, kad rūkymas yra ne kiekvieno asmeninis reikalas. Žmogus per dieną surūkantis gerų cigarečių pakelį, per mėnesį galėtų įsigyti 122 Lt kainuojantį lygintuvą, per tris – 365 Lt kainuojantį dulkių siurblį, per aštuonis mėnesius – 973 Lt kainuojantį šaldytuvą, per metus – 1460 Lt kainuojančią skalbimo mašiną. Žmogus metęs rūkyti likus 30 metų iki pensijos, per tą laiką galėtų sutaupyti apie 50 tūkst. Lt.

Rūkymas liga

Rūkymas iš tiesų yra liga. Tai narkomanijos rūšis. Nesvarbu, nuo ko priklausomas žmogus: nuo narkotikų, alkoholio, nikotino. Jeigu jis nesusidoroja su savo problemomis, griebiasi paminėtų priemonių.

Rūkymo gydymas

Dauguma rūkančiųjų žino, kokią žalą jų ir aplinkinių sveikatai daro rūkymas. Beveik 80 procentų rūkančiųjų norėtų mesti rūkyti, bet negali.

Kaip ir visos priklausomybės ligos, rūkymas sunkiai pagydomas. Taip yra dėl to, kad į pripratimo mechanizmus “įsisuka” sudėtingi mūsų smegenyse funkcionuojantys mechanizmai. Juos sustabdyti nėra paprasta, atsisakyti įpročio nelengva. Tai pagrindinė visų narkomanijų problema. Pirmoji sąlyga žmonėms, norintiems išgyti, tai jų pačių noras mesti rūkyti. Žmogus turi suvokti, kokiu keliu jis žengia, pats privalo apsispręsti. Yra posakis “Nieko nėra lengvesnio, kaip mesti rūkyti. Pats mečiau 33 kartus”. |Žmogui gali padėti psichologinė pagalba ir medikamentai. Anksčiau pirmasis etapas, norint atprasti rūkyti, buvo nikotino vartojimas: pleistrai, kramtomosios gumos. Šiuo metu Lietuvos farmacijos rinkoje yra naujas preparatas bupropionas, firminiu pavadinimu Zyban. Jo veikimo mechanizmas įdomus. Rūkymo metu įsijungia tam tikri mechanizmai, kurie sukelia pasitenkinimą rūkymu, o kiti mechanizmai ima veikti, kai žmogus bando mesti rūkyti. Zyban (bupropiono hidrochloridas) įsimaišo tarp šių dviejų mechanizmų. Nesukeldamas priklausomybės, vaistas padeda atprasti nuo rūkymo, nes iš dalies įtraukia tuos mechanizmus, kurie sukelia pasitenkinimą rūkant ir malšina

-4-

mechanizmus, sukeliančius diskomfortą metant rūkyti. Gydantis būtina gydytojo priežiūra. Galimo šalutinės vaisto reakcijos, nors jos labai menkos. Žmogus turi nuosekliai laikytis metimo rūkyti programos. Nepakanka praryti vieną tabletę. Tam tikra tvarka Zyban reikia vartoti keletą savaičių. Pirmąją savaitę galima net rūkyti. Vėliau rūkymo tenka atsisakyti. Zyban palengvina rūkymo nutraukimo sindromo reiškinius. Tokio veikimo vaistas yra vienintelis ne tik, Lietuvoje, bet ir pasaulyje.

Kaip padėti norinčiam mesti rūkyti?

• Paaiškinkite, kad rūpinatės jo sveikata, paguoskite ir raginkite pabandyti mesti.• Padėkite metančiajam pasirinkti datą, nuo kurios neberūkys.• Išmeskite pelenines ir kitus rūkymą primenančius daiktus iš namų ar įstaigos.• Paraginkite metantįjį daryti mankštą, pasivaikščioti, sportuoti ar užsiimti kita jam mėgstama veikla.

• Patarkite, kad jis papasakotų kitiems neabejingiems žmonėms apie savo pastangas mesti rūkyti.• Užsiminkite, kad nerūkant nuo jo nesklinda nemalonus tabako kvapas. • Pasakykite, kad metęs rūkyti jis sutaupys pinigų.• Paprašykite kitų rūkančiųjų nerūkyti prie jo.

Aplinkos teršimas atliekomis

Lietuvoje daug žmonių rūko ir atliekomis šiukšlina aplinką. Per metus jie surūkoapie 6.000.000.000 cigarečių. Rūkantieji išmeta cigarečių pakelių ir nuorūkų ir ne visos šios šiukšlės patenka į šiukšliadėžes. Dauguma jų patenka į gatves, parkus bei paplūdimius, teršia patalpas ir gadina baldus.

Oro teršimas

Tabako dūmai yra viena iš pagrindinių patalpų oro užterštumo priežasčių. Juossudaro virš 4000 skirtingų cheminių medžiagų. Cigarečių dūmuose yra radioaktyvių dalelių, vadinamų Polonium 210. Tas, kas surūko 20 cigarečių per dieną, per metus gauna radiacijos dozę, kuri lygi 200 krūtinės rentgeno nuotraukų.

Žvilgsnis į tabako pramonę

Reklamuodamos rūkymą, tabako kompanijos bando įtikinti, kad rūkantysis tampa patrauklesniu, įgyja daugiau pasitikėjimo savimi, įgija naujų draugų. Vienas iš jų naudojamų metodų yra parodyti rūkančiuosius inteligentiškus, sportiškus ir patrauklius žmonėmis. Reklama paskatina jaunus žmones galvoti, jog rūkyti yra gerai. Tabako deklamuotojai propaguoja pasirinkimo laisvę, tačiau ši reklama labiausiai įtakoja vaikų ir paauglių elgesį, paskatindami juos rūkyti, nes jie negali “pasirinkti”. Jie priima tai, kas jiems siūloma nesuvokdami tikrosios tabako žalos ir priklausomybės nuo nikotino.

-5-

Literatūra:

1. Knygelė “Rūkymas ir teršalai”2. Laikraštis “Sveikatos ABC” Nr. 1 vasario 15 d. 20013. Laikraštis “Sveikatos ABC” Nr. 8 gegužės 24 d. 2001