Aukšiausi pasaulio medžiai

Pasaulio medžiai yra pasiekę įvairiausių ir keisčiausių rekordų. Keletas iš jų: storiausias kamienas pasaulyje, seniausias medis pasaulyje, seniausia šaknų sistema pasaulyje, aukščiausias kaštonas pasaulyje, aukščiausias kadagys pasaulyje, didžiausias medis pasaulyje, aukščiausias medis pasaulyje, mažiausias medis.

Sekvoja General Sherman
Didžiausiais (masyviausiais) medžiais pasaulyje laikomos sekvojos. Jos dar vadinamos milžiniškais Kalifornijos mamutmedžiais. Sekvojas arba mamutmedžius indėnai vadina vavona. Šie medžiai buvo pavadinti sekvojomis širokių genties indėno Sekvoyahos garbei, kuris širokių kalbai 1821m. sudarė alfabetą. Sekvojų sėklos yra labai mažos, net neįtikėtina, kad iš jų ga ali išaugti tokie milžinai. Užauga beveik 100m., tokiu būdu jos ne ką didesnės už aplinkui augančias pinijas. Bet sekvojų skersmuo dažnai būna 4-6 metrų, netgi 100 metrų aukštyje sekvojų kamienai gali turėti 4-5 metrų skersmenį. Daugelis sekvojų yra 100 ir daugiau metrų.
Vienas žinomiausių egzempliorių – taip vadinamas „General Sherman“ sekvojų nacionaliniame parke. Jo kamieno apimtis siekia apie 31m., jo aukštis yra 84 metrai. Jo amžius daugiau kaip 2500 metų. General Sherman masė dar didesnė negu garsiojo Tule medžio. General Sherman priklauso Sequoiadendron giganteum arba Sjeros raudonmedžių rūšiai; an nksčiau: mamutmedis.
Vieni aukščiausių medžių pasaulyje – Sequoia sempervirens, pajūrio raudonmedis – sekvoja, kuri, lyginant su Sjeros raudonmedžiu, neužauga tokia masyvi ir stora, bet užtai pasiekia rekordinį aukštį. Šios sekvojos auga Kalifornijos šiaurėje Raudonmedžių nacionaliniame parke. Yra netgi užfiksuotas 112m aukštis. Yosemite parko vi

ienas žymiausių medžių buvo vavonos medis, per kurį atrakcijos dėlei buvo padarytas tunelis ir juo galėdavo pravažiuoti automobiliai ir karietos. Deja, pats medis to neatlaikė.
Sekvojų varžovai disciplinoje „aukštis“ – Australijos eukaliptai. Jų yra apie 600 rūšių. Kol kas aukščiausias pasaulyje medis 155m. Eucalyptus regans Australijoje.

Leave a Comment