Vieniša mama

Moteris. Skubanti, išsiblaškiusi ar rami ir santūri. Laiminga ar nelabai. Skirtumo nėra, jeigu ji –moteris su vaiku. Su savo vaiku. Bet be savo vyro. Tiksliau, jos gyvenime buvo vyras, galbūt net ir yra, tik negyvena kartu su ja ir vaiko rytais į darželį nepalydi. Ir iš darželio neparveda.

Ir kaip visuomet labai svarbu užsiauginti gerus šarvus, arba motinos Teresės kantrybe apsišarvuoti belaukiant, kol visi sunkumai praeis. Bet iki to laiko, kol praeis, teks susidurti su tikrai nemaloniais dalykais. Kai aplinkui visi į tave žiūūrės arba kaip į visišką nelaimėlę, arba kai į lengvo elgesio moterį.

Na, dar yra ir trečias variantas, kuomet būsi traktuojama kaip užkietėjusi vienišė, nenorinti kankintis su surambėjusiu vyru ir jo surambėjusiomis ego apraiškomis. Bet šiam variantui tu turi turėti minimum labai solidų darbą su labai solidžiu atlyginimu ir visomis socialinėmis garantijomis. Žinanti savo vertę ir vertinanti savo laisvę. Ir sugebanti viena užauginti vaiką. Nebijanti viena auginti vaiko. Nesigėdinti „pasidaryti“ vaiko, panaudojusi tam reikalui patikimą donorą. O kadangi trečiasis variantas turi daug privalomųjų punnktų, juos visus sunkoka įgyvendinti. Ir dauguma vienišų mamų į šią kategoriją nepapuola.

Tuomet belieka aptarti pirmus du, apie kuriuos nelabai malonu kalbėti. Mes ir nekalbėsime. Mes tiesiog pabandysime paanalizuoti, kaip lengviau išsisukti iš tam tikrų kasdienių situacijų. Kurios ne tik vienišoms mam

moms su kūdikiai gyvenime nutinka. Visoms mamoms nutinka.

Kasdieniai mamų sunkumai

1. Pirmieji nemalonumai prasideda jau poliklinikoje. Kur atvykstame su vaiku pirmosioms suplanuotoms apžiūroms. Neretai susiduriame su šiurkščiais gydytojais, kurie, rodos, jau tiek gyvenime visko matė, kad tavęs vienintelės matyti nebegali. Pakeltas tonas, griežtos komandos ir atsainiai numestas neaiškiu raštu sukeverzotas receptas vaikiškai mikstūrai. Už nugaros nestovi anei joks tvirtas vyras, ir rimtu veidu įtartinai nerimastingos gydytojus netramdo.

Išeitis yra. Arba gali rinktis privačią kliniką, kur tave sutiks kur kas meiliau. Ir tai nebūtinai reikš didesnes išlaidas. Nes šeimos gydytojo paslaugas teikia dauguma privačių klinikų, kuriose vaikų gydymas apmokamas valstybės. Arba teks gerai susikaupti pačiai, kad tavo veido išraiška užkirstų kelią kitų veidų išraiškos kaitai į nenuotaikų pusę. Be to, visuomet pravartu žinoti savo teises ir mokėti išsireikalauti jų.

2. Kita kliūtis – viešasis transportas. Kuriuo naudotis teks, jeigu neturi savo automobilio. Ir jeigu tau net mintis nekiltų piko metu grūstis su kūdikio vežimėliu į kitą miesto galą šiaip sau iš neturėjimo ką veikti, tai daugumai pašalinių atrodys būtent taip. Ir ko čia ta moteriškė nerimsta? Pasidarė vaiką, tai tegul namie ir sėdi, nebelaksto. Visa laimė, kad šiais laikais visuomenė liberalėja, ir atsiranda vis daugiau pozityviai mąstančių žmonių, kurie ne tik nesmerkia, bet ir pagalbos ranką ištiesia, matydami, kaip sun

nku moteriai įsikelti vaikšką vežimėlį į troleibusą. Ir kai kas supranta, kad apsilankymas pas gydytoją gali būti paskirtas nuo anksčiausio ryto, o poliklinika yra kitame miesto gale. O taksi įkainiai dabar tokie, kad už vienos kelionės kainą gali vaikui visam mėnesiui sauskelnių nupirkti.

Išeitis yra. Pasistenk užsiregistruoti toje poliklinikoje, kuri yra arčiausiai tavo namų. Tuomet apsilankymas pas gydytoją nereikalaus tiek pastangų. Pasivaikščiodama gryname ore nueisi iki reikiamos vietos pėstute.

3. Paprasčiausias apsipirkimas maisto prekių parduotuvėje gali tapti rimtu išbandymu. Nes teks stumti ir vaiko vežimėlį, ir tampyti pirkinių krepšį. Laviruoti tarp lentynų, sukant ratus nuo kūdikių maistelių link pieno ar mėsos produktų, raminant pravirkusį kūdikį ir bandant suspėti grįžti namo iki sekančio maitinimo laiko.Tokiais momentais ypač norisi pravirkti, nes atrodo, kad visas pasaulis atsisuko prieš tave.

Išeitis yra. Jeigu negali sau leisti pasamdyti auklę, susidraugauk su kaimyne. Galbūt tau pavyks susitarti, kad tą pusvalandį, kol mažylis miega, ji pabus su tavo vaikeliu, o tu spėsi nulėkti iki parduotuvės ir apsipirkti ilgam.

4. Įvairių dokumentų tvarkymas, paprasčiausias vaiko gimimo liudijimo užregistravimas – suplanuotos kelionės į kitą miesto galą, reikalaujančios nemažų pastangų ir laiko. Kuris dabar yra ne tavo vienos. O tavo ir tavo vaiko. Vaiko žymiai labiau. Kelionės tampa rimtu išbandymu moteriai, kuri pati nevairuoja ar neturi savo automobilio.

Išeitis galėtų būt

ti skambutis draugei. Kuri tikrai neatsisakys tau padėti žinodama, kaip tau sunku.

Tai tik keli patys paprasčiausi sunkumai, su kuriais tenka susidurti kaktomuša vienai auginant kūdikį. Tačiau net ir patys didžiausi sunkumai kartais būna kelias į būsimą sėkmę. Gyvenimo priversta išmoksi gerai planuoti savo laiką, strateguoti veiksmų planą, užsigrūdinsi morališkai. Vaikas greitai paaugs, ir bus daug lengviau. O įgijusi patirties galėsi drąsiai žengti tolyn. Dviese su savo vaikeliu. Kuris žinos, kad jo mama – pati geriausia!

Svarbiausia – nebijok kreiptis pagalbos!

Nesigėdink savo situacijos ir nenurašyk savęs į „Pasidarei – pati kalta“ sąrašą. Pasitikėk savimi. Tuomet ir kitiems nekils abejonių, kad prieš juos stovi ne vargšė likimo nustekenta vieniša motina, o stipri ir besidžiaugianti motinyste moteris.

Motiniška laimė net per nelaimę gali ateiti.

0 thoughts on “Vieniša mama”

 1. Net juokinga skaityti su visais šitais sunkumais susidure turbut kiekviena eilinė moterys kad ir turinti vyrą. Paprasčiausiai todėl, kad kol mes su vaikais vyrai dirba ir tokias situacijas kai visur turi keliauti su vaiku matydavau ir matau nuolat. Iš kokios čia pasakos paėmėt nuomonę, kad geruolis tėtis visur palydės ir padės. Man su tokiais stebuklais susidurt neteko. na gal į prekybos centrą ir galima nuvažiuot savaitgalį. Bet poliklinikos, dokumentai ir pan. tik darbo metu ir tenka tvarkytis kaip išmanai. na nebent grubumas poliklinikoj, bet šiais laikais kai gali rinktis gydytoja tai tikrai neproblėma.

  Reply
 2. Labai pritariu Jūratei, ir man su tokiais stebuklais susidurti neteko. Jeigu yra šeimoje vyras, tai nieko nereiškia. Visada buvau viena, neturėjau šalia senelių ir mamų, o vyras darė karjerą… ir viskas buvo tik jam…nebūdavo net su kuo pasitarti, jei vaikas susirgdavo. Ir dar papildomai darbų tekdavo prisiimti, kad išgyventi, nes juk jam nepadoru ateiti į susitikimą su paprastu (ne vardiniu)kostiumu ar laikrodžiu. Mašinos neturėjome, skalbimo mašinos irgi. Tai va, kaimynės kaimynėms buvo didžiausias ramstis. Prisimenu, turėjau nedarbingumą, tai pas mane 8 vaikai buvo palikti.

  Reply
 3. Na, niekad neniekinu mamos su vaiku – nė nesvarstau, ar ta mama vieniša, ar ne, bet šiurpina straipsnio sakinys: „pasidaryti“ vaiką, panaudojusi tam reikalui patikimą donorą.
  Nužmogėjam po truputį, asmuo tampa daiktu mano reikalams, mano norams, mano malonumams. Ar ne?
  Tada visi “daiktai”, kurie trukdo, turi būti likviduoti – apsigimę kūdikiai, invalidai, nukaršę senukai. Šalin iš kelio, iš akių, iš širdies visi šliaužiojantys, dvokiantys, kažko norintys, mano ramybę drumsčiantys.
  Vaikas – ne daiktas, kurį galima užsimanius pasidaryti,
  ir vyras ne priemonė vaikui pagaminti. Ir moteris taip pat. O gal čia yra tokių, kuriems miela būti daiktu, ne asmeniu?

  Reply
 4. Danute pazvelge kur kas giliau,nei parasyta straipsnyje…neretai vienisom tampa,kai i dauguma yra ziurima,kaip i daiktus,o ne asmenybes…kalba ne vien apie seima…

  Reply
 5. kaip tampaa vieniša mama,visi žinome…kaip į ją žiūri visuomenė,taip pat žinome….su tokiais sukumais,kurie aprašyti straipnyje,susiduria dauguma moterų ir nesvarbu ar tai netekėjusi,ar našlė,ar išsituokusi ar ištekėjusi moteris.Sukumai-čia jie yra,čia jų nėra,vaikai užauga…kaip graudžiai verkė moteris,kuri negalėjo susilaukti vaikelio…”galėčiau grūstis eilėse,stumti vežimėli puse miesto iki poliklinikos,daryčiau bet ką,kad tik turėčiau savo “pipiriuką”…o mamos dėl vaikų gali daug

  Reply
 6. Na straipsnis tik uzkabina tema apie vienisas mamos, o poziuris i jas tikrai yra neigiamas is visuomenes puses. Bent pirma nuostata iskart yra, kad tai blogis. Cia manu nekalbama apie tai, kad moteris noretu but be vaiko, cia kalbama apie visuomenes poziuri, o jis yra ….

  Reply
 7. na as esu vienisa mama ir man nera taip blogai kaip cia rasoma. Ir keliauju ivairiai kada geras oras tai ir dviraciu galima keliauti juk kedutes specialios yra o troleibusuose irgi visko buna bet ne taip tragiskai, o ponia rasytoja tai turbut noretu kad visos mamos namie sedetu jei vyras nepadeda.
  Nesamone kazkokia
  “Įvairių dokumentų tvarkymas, paprasčiausias vaiko gimimo liudijimo užregistravimas – suplanuotos kelionės į kitą miesto galą, reikalaujančios nemažų pastangų ir laiko. Kuris dabar yra ne tavo vienos. O tavo ir tavo vaiko. Vaiko žymiai labiau. Kelionės tampa rimtu išbandymu moteriai, kuri pati nevairuoja ar neturi savo automobilio”.
  o cia apie ka apie boba kuri pirma karta i gatve isejo:-))))

  Reply
 8. ash esu vienisha mama ir visishkaj pritariu-yra labaj sunku.Kas mano kitajp-turbut ne augyna vajko pats vienas,arba nedirba pilna darbo diena.Ir musu visuomine tikraj dar negreitaj pakejs i mumis savo poziuri,tajp kad teks su tuo susitajkiti.Dar visaj geraj jej tas mazas vajkas yra svejkas,o ej dar su svejkata turi problemu,ir daznokaj turi imti biuleteni darbovietej-tas nevienam darbdaviuj nepatiktu-tavo problema.O ir paramos centras vajkams duoda juokingus pinigus-52 lt-kazin ka galima vajkuj nupirkti uz tokia suma,net uz darzeli truksta susimoketi.Nekalbant apie vasara-kaj darzeliaj uzsidaro poraj menesiu,o tau duotas tik vienas menuo.Ej turit tevu pensininku-jie gali padeti,o ej visi shejmos nariaj dirba?O aukle vienam ar poraj menesiu sunkoka butu rasti.Ir mes-vienishos galim ”atsiremti” tik taj i savo peti,pajamos tik musu-tajp kad turintis vyrus ir gyvenancios ish ”dveju kisheniu” geriau patilekit.Atlejskit uz rashysenos klajdas.Anna.

  Reply
 9. Visai nesunku būti vieniša mama. Turiu du mažus vaikelius, pametinukus, mažoji neseniai gimus. Vyresnėlį iki kelių mėnesių auginau kartu su vyru, ir ką – atda gyventi buvo sunkiau, nes reikėjo kęsti dar ir vyro kaprizus, psichologinį smurtą, reikėjo jam daryt valgyti, skalbti ir išklausyti nusipezėjimus apie tai, koks jis aplinkybių auka. O dabar – daug lengviau. Moterys, nebijokit išspirti tų, kurie jūsų nemyli ir nesugeba mylėt. Meilė vaikams ir vaikų meilė ir yra tikroji meilė.

  Reply
 10. Sutinku su AUDRONĖS nuomone, kam laidot save gyva ir gyvent su vyru kuris nenori taves net suprast, užjaust..kankiti save ir vaikus. Vienišos mamos yra tie patys žmonės, kurioms vaikas yra pats brangiaussias turtas…ir vaikai, tie patys žmogiukai ir jiems taip pats skauda dėl geriančio ar smurtaujančio tėčio ir skraudžiamos mamos…
  Visuomenė, kaimynai…ko norim ir ko reikia mums pačioms? Yra juk ir vienišu tėvu…ar tiems vaikeliam nesinori turėti mamos, kaip ir tiems kiuriems reikia ir mylinčio tėčio?

  Reply
 11. Na baisu net pagalvoti. Ipuoliau i siaubinga situacija. Laukiuosi vaikelio, o vyras su kuriuo gyvenu suzinojau kad mane apgaudineja. Net nezinau nuo ko reikes pradeti gyventi. Skaitau Jusu kometarus ir suprantu kad moterei yra viskas iveikiama, bet siuo metu ziauriai jauciuosi nusivylusi viskuo. Net nezinau ka ir daryti.

  Reply
 12. Lijana,
  laikykis 🙂
  viskas iveikiama! turesi aukso gabaliuka:) mylek savo pilveli ir jis padesit viens kitam susidoroti su sunkumais! nesakau, kad lengva, bet imanoma! pati buvau tokioje situacijoje. manau, kad svarbiausia likti ramiai* saugok save

  Reply
 13. sraipsnis patiko, nes viskas teisingai pastebėta, kad vieniša (ar nevieniša) mama pas mus negerbiama, nes aplinkiniai dažniausiai pyksta ko čia ta mama su vaiku bastosi. Dar kažkas minėjo kaip pagalbą dviračius, bet aš tikrai nerizikuočiau su juo po vilniu vazineti ir dar su naujagimiu. Žodžiu, mamoms nėr kur dėtis, tik slėptis. O kas link vyrų, apie juos išvis nėra ką rašyti, nes jie silpnoji lytis ir labai bijo sunkumų, gal todėl kad išlepinti mamų, nebuvę kariuomenėje ir įv.kitos priežastys. Todėl mes, moterys, ir turime tempti visą kruvį, net darbdaviai to nesupranta , nenori priimti darbuotojų , turinčių mažus vaikus. Mums vietos nėbėra po saule…

  Reply
 14. Paskaiciau si straipsni. As esu tetis, kuris dirba nuo seimos 5 dienas ir tik savaitgaliais galiu aplankyti savo zmona ir dukryte. As suprantu kaip sunku susitvarkyti mano zmonai, ir darbas ir vaikas. Reik nuvesti i darzeli ir passimti. Viska suspeti naudojant viesaji transporta arba dvirati. As pats buvau savo zmonos vietoje apie 2 savaites, kai reikejo priziureti dukryte ir dar dirbti streso pilna darba. Man buvo suku 2 savaites, o mano zmona taip daro jau 9 menesius. Galiu pripazinti kad tas 5 dienas ji yra vienisa mama, nes manes kaip vyro salia nera. Ji negali atsiverti ir issiverkti ar paprasyti mano pagalbos.
  Man taip pat baisu del dukrytes, kokios vertybes jai susiformuos, jai ji matys toki seimos modeli.
  Ir dar, dukryte reaguoja i mano isvaziavimus, t.y. nepastovuma, nesauguma.
  As suprantu kad esu blogas tetis ir vyras, bet svarbiausia pasitaisyti. Juk darbu bus ne vienas, o seima tik viena (cia mano noumone).

  Reply
 15. jo jo ash turiu 2vaikus pametinukus mazus.. vienai reik rasti viska arti..kitaip galas..nejuokaukit moterys ne tie laikai po 5enkis turet o vienas nemanu yra sunku…tik linksmeu du jau problema..vaikai…vyrai nepades jie neturi to jausmo nei viens jie yprate mamos dare uz juos viska…vaikai yra tik mamu….vyrai turi tik smegenis apacioj..o virshuj boba kontroliuoja….neveltuj sako vyras galva boba kalas.turiu meiluzi..vot patariu…susirast..ir nesnaust…pilna geru vienishu vyru irgi..gal negrazuoliu bet geru…ir atsakingu…

  Reply
 16. Ar žinote koks pats liudniausias žvėrelis pasaulyje?
  Vyras! Jis paukštis be sparnų,
  kiaušiniai be lukštu ir kapšelis be pinigu.
  todel 80% moteru netekejusios, nes dėl 60gr dešros neapsimoka imti viso kūno i namus ..
  Gero savaitgalio ! ;))

  Reply
 17. Perskaiciau ir tik dar labiau pradejo suktis mintys galvoje.
  Laukiuosi 5 menesi ir kaip jau supratau tai vyras mane palieka, nes jam svarbiau pinigai uzdirbami uzsienyje nei seima Lietuvoje. Mastau kaip reikes isgyventi viska. Lieku be pinigu, be vyro, o ir tevu, seneliu nera kas padetu.

  Reply
 18. Inga, kaip as tave gerai suprantu. Bet tavo mazas vaikelis, kuris kol kas pilvelyje tau priduos jegos per sita viska praeiti ir viskas bus gerai… Bus aisku sunkumu, bet tai jau bus praeitis… Tu nors dirbi?

  Reply
 19. laukiuosi 22 savaites esu vienisa mama tiesa laukiuosi antro tiek su pirmu vaiko teciu isiskyriau tiek su antru baisu net pagalvoti kai aplinkinei mane smerks bet vaikui tevui nereikejo”sirdininkes” sergu rimta sirdies liga.neturiu kas man padetu ar palaikytu giminiu praktiskai nera tevai mire vaikysteje o paskaicius toky sraipsny tik liudniau pasidare. zmones linke smerkti vienisas mamas,nors jos vaiku nepalieka augina ir stengi del ju. tai tokius tevelius reikia smerkti kurie palieka maza kudikeli arba dar negimusi o ne jauna mamyte kuriai gyvenime nepasiseke.

  Reply
 20. Tikejausi rasti cia veiksmu plana, ka daryti, kur kreiptis pagalbos ir pan. tapus vienisa mama, o cia kazkos straipsniukas apie sunkumus su kuriais daznai susiduria kiekviena moteris net ir turinti vyra.
  Taigi klausiu kur galma kreiptis pagalbos vienisa mama? psichologas? advokatas ar teisininkas? kur kreiptis vienisai mamai jei ji neturi kur gyventi su savo vaiku? jei neturi darbo? nuo ko pradeti gyvenima is naujo? manau tai butu labiau aktualu daugeliui mamu.

  Reply
 21. Na as esu vienisa mama,turiu sunu,jo tevas mus paliko kaip jam sukako du menesiukai.Is praziu naktimis nemiegojau,ir galvojau,kad prazusiu,be jo.Deja klydau,man gerai vienai su savo sunumi,viska isgyvenom dviese,pilvelio dieglius,dantuku kalimasi,sunkia angina ir visa tai suteikia stiprybes.Vienisos,mamos nustokite save nuvertinti niekas neziuri kaip senais laikais,kad be vyro tai viskas.Ne viskas!Tai prazia,naujo puikaus gyvenimo,mano atveju jei vaiko tevas butu salia,gyvenciau su baime,dabar nieko nebijau.Esu vienisa mama,einu iskelus galva,ne manes gaileti reikia o to kuris paliko,prarades zmogiskuma.Taip kad vienisos mamytes,jus daug vertesnes nei pacios manot!As dabar galvoju,apie ateiti kokia laiminga esu su savo Katineliu,neskaitant visus gyvenimo sunkumu,gera buti mama.Ir tegul eina velniop,tiek kurie mus palieka1!!!

  Reply
 22. laba diena esu vienisa mama auginu suneli 1metuko ir 3menesiu gal galite man padeti mane zada ismesti is buto turiu skoloi 1000lt jei ismes neturesime kur eiti padekite kuo galite aciu jums labai 864328518telefonas laukiunjusu skambuciu

  Reply
 23. Sveiki. Esu vienisa mama, turiu sunu. Tevas mus paliko dar nestumo vidury. Vienai reikejo rupintis viskuo pries gimdyma, o kaip gime dar daugiau reikalu ir visko kito. Sunku be proto buvo. ir finansiskai ir moraliskai vyro paramos truko buvo kad ir verkt norejosi. kai reikejo rasti kuo grizti is kauno kliniku i namus 100 km ir nera kas parveztu, galvojau vaziuoti autobusu su 1 menesio sunum ziema… aciu dievui neprireike autobuso. straipsny raso: susidraugauk su kaimyne, prasyk kaimynes pagalbos, prasyk drauges pagalbos.. kas rase turbut nezino kaip sunku prasyt pagalbos kas kart pas kazka. o ir siais laikais kiekvienas ziuri saves ir padet uz aciu mazai kas gali ir kas nori… Bet su laiku apsipranti, tiksliau pripranti prie sunkumu ir tik kietesne pasidarai. Cia matau pasisake moterys, kurios turi vyrus ir joms teko visa tai patirti kas parasyta… tikiu kad teko, nes cia mazai parasyta, su kuo susiduria vienisa mama. Jusu vyrai galbut jusu su vaiku nelydi i poliklinikas ir visur kitur, bet jusu vyrai kala piniga ir jus bent finansiskai geriau “stovit” negu kai kurios vieniskos mamos. As auginu sunu is minimumo ir tai yra labai sunku. dabar tvarkausi alimentus, bet kiek reikalu, kiek lakstymo del ju, o kadangi esu vienisa, todel ir sunaus neturiu kam palikti kai reikia eit i savivaldybe, pas advokata, sodra, ir t.t. kai sunui bus metai grisiu i darba, nes truksta mum pinigu. kam pasakau, jog 1 metu sunu i darzeli vesiu, tj sako “oj koki maza leisi, ar tau negaila vaiko? man tj butu sunku skyrtis su tokiu mazu vaiku” ir t.t. man irgi sunku, bet ka padarysi kai reikia vienai uzaugint is sudinos algos. juk is 300 lt abu nepragyvensim. Ir kaip pagalvoji, jog sunus dar mazas, dar bus visko. Kad lietuvoj poziuris i vienisa mama ziaurus, tj cia tiesa. mazdaug pasidarei, tj tu kalta ir vsio. juk JIE nebuna kalti, kad palieka savo vaikus be nieko. Palinkesiu visoms mamoms stiprybes, daug sauletu ir graziu dienu, bei daug sypsenu ;)))

  Reply

Leave a Comment