Nėščiosios priežiūra

Kas yra nėščiosios priežiūra?

Kad ir kaip būtų džiugu lauktis kūdikio moteriai, ir kaip būtų malonu bendrauti su nėščia moterimi gydytojui, ir nėščioji, ir gydytojas privalo laikytis tam tikros tvarkos. Šią tvarką reguliuoja keli Sveikatos apsaugos ministro įsakymai, kurie numato, kaip turi elgtis gydytojas.

Reikia pasakyti, kad praktikoje šių taisyklių žinojimas padeda išvengti nėščiosios ištyrimo klaidų, tačiau gali nepatikti kai kurioms nėščiosioms, kurios norėtų vizitų kas savaitę, dažnų tyrimų ir echoskopijų. Pagal galiojančius teisės aktus ir remiantis geros akušerinės praktikos taisyklėmis, normalaus nėšštumo atveju iš tikrųjų reikalingi ne daugiau kaip 7-8 nėščiosios vizitai ir labai nedaug tyrimų. Patikėkite, daug išsivysčiusių pasaulio valstybių laikosi labai panašios tvarkos, o nėščioji, kaip ir pas mus Lietuvoje, gali lankytis pas ginekologą, šeimos gydytoją arba akušerę, kaip pageidauja.

Kokie tyrimai būtini?

Pirmo vizito metu ir 32-ą savaitę skiriama atlikti bendrą kraujo tyrimą, sifilio ir ŽIV/AIDS testą, cukraus kiekio ir šlapimo tyrimą, nustatoma kraujo grupė ir rezus priklausomybė. Echoskopija – skriningas atliekama vieną kartą per nėštumą, tarp 18 ir 20 savaitės.

Šlapimo tyrimą reikia atlikti prieš kieekvieną vizitą. Jei nėščioji turi antsvorio ar cukrinio diabeto rizikos faktorių, rekomenduojamas gliukozės tolerancijos mėginys. Jei anksčiau gimdė naujagimį su B grupės beta hemolizinio streptokoko infekcija, tai 37-ą savaitę atliekamas pasėlis iš makšties. Ir tai viskas. Viskas, jei nėštumas normalus. Patariu nen

nustebti, jei pageidaujant ko nors papildomai, bus pasiūlyta susimokėti.

Kodėl atliekami kai kurie tyrimai?

Šlapimo tyrimas parodys, ar gerai funkcionuoja nėščiosios inkstai. Kraujo tyrimas parodys , jei yra, mažakraujystę, infekciją. Sifilio, ŽIV/AIDS reakcijos išaiškins, ar neturite šių infekcijų. Cukraus tyrimas parodys, ar nesergate cukralige. Echoskopija – skriningas leis pastebėti vaisiaus anomalijas.

Kodėl tiek vizitų?

Mokslo įrodyta, kad 7-8 vizitai yra optimalu ir leidžia pastebėti tai, kas reikalinga. Nustatyta, kad daugiau vizitų nepagerina nėštumo išeičių, bet gali sukelti nėščiajai baimę, skatinti nereikalingų, traumuojančių tyrimų atlikimą.

Kada siunčiama echoskopijos?

Pagrindinė echoskopija iš tiesų atliekama tik vieną kartą. Tačiau daugumai nėščiųjų, jei yra tam tikrų indikacijų, ji daroma dažniau. Tos indikacijos – tai įtariamas vaisiaus augimo atsilikimas, per didelis vaisius, vaisiaus vandenų kiekio pakitimai, skausmai, kraujavimas ir kitos.

Kada reikia vykti genetiko konsultacijos?

Nustatyta, kad apssigimusio kūdikio rizikuoja susilaukti poros, kai motina yra vyresnė nei 35 metų, arba apsigimusių buvo šeimoje, jei yra gimininga santuoka, jei nėščioji vartoja alkoholį ar narkotikus. Neturinčios genetinių rizikos faktorių nėščiosios genetiko konsultacijos nesiunčiamos.

Kada guldoma į ligoninę?

Esant skausmams, kraujavimui, priešlaikiniam vaisiaus vandenų tekėjimui, vaisiaus augimo atsilikimui, priešlaikiniam gimdymui ir kitais atvejais, nėščiosios gydomos nėštumo patologijos skyriuose. Profilaktiškai į ligonines šiuo metu neguldome.

Ką turėtų žinoti būsimas tėvas?

Kai kurie vyrai, būsimieji tėvai kartu su nėščiąja lankosi pas gydytoją. Tai įprasta praktika daugelyje pasaulio šalių. Juk kūd

dikis – abiejų reikalas. Bendri vizitai padeda vyrui geriau suprasti esamą situaciją, nėščiosios fiziologiją, jos baimes ir savo moteriai reikalui esant padėti, nuraminti.

Leave a Comment