Nevaisingumas ir stresas: mitai ir faktai

Nevaisingumas − tai negalėjimas pastoti, šeimai gyvenant normalų lytinį gyvenimą ir nenaudojant kontraceptinių priemonių ilgiau nei vienerius metus. Jungtinėse Amerikos Valstijose apie 10 proc. vaisingo amžiaus porų negali susilaukti kūdikio. Lietuvoje yra apie 50 000 nevaisingų šeimų.

Prieštaringi tyrimų rezultatai

Ar stresas turi įtakos moters vaisingumui? Apskritai kalbant, stresas neužkerta kelio pastoti – juk moterys susilaukia vaikų ir po išprievartavimų. Tačiau nuolatinis ilgai trunkantis stresas, kaip, pavyzdžiui, sukeltas karo, įkalinimo ar badavimo, gali turėti įtakos menstruaciniam ciklui. Ši įtaka varijuoja nuo vos pastebimų poovuliacinės fazės sutrikimų ikii visiško menstruacijų išnykimo. Savo ruožtu tai gali sukelti vaisingumo problemų.

Mokslininkai, tyrinėdami streso poveikį vaisingumui bei nevaisingumo gydymo būdus, sutelkė dėmesį į endokrininę sistemą. Ypatingas dėmesys buvo skiriamas neurotransmiteriams, tokiems kaip prolaktinas, endorfinas, noradrenalinas, dopaminas ir kortizolis. Nors tiriant gyvūnus buvo pastebėtas nuolatinio nerimo ir depresijos poveikis neuroendokrininiam vaisingumo mechanizmui, tyrimų su žmonėmis rezultatai prieštaringi.

Metodologinės tyrimų problemos

Daugelis streso poveikio nevaisingumui tyrimų yra mažos apimties ir turi daug metodologinių trūkumų. Kai kurių tyrimų metu į vieną krūvą buvo suplaktos moterys, kurioms nustatytos visiškai neggretinamos diagnozės. Retrospektyviuosius tyrimus taip pat reikėtų vertinti atsargiai, atsižvelgiant į šiuos aspektus:

 • tiriamieji, kuriems taip ir nepavyko susilaukti kūdikio, gali perdėtai vertinti depresijos laipsnį bei jos poveikį;
 • tiriamieji, kuriems ir anksčiau buvo negalavimų ir kurie žinojo, kad greičiausiai nesusilauks kūdikio, gali išgyventi did
  desnę depresiją gydymo metu ir po jo.

Dėl nepakankamai patikimų duomenų lieka neaišku, ar stresas turi įtakos reprodukcinei žmogaus sistemai.

Nevaisingumo priežastys − medicininės

Dar septintajame XX a. dešimtmetyje buvo manoma, kad pagrindinė nevaisingumo priežastis – moteris kankinančios psichologinės problemos, tokios kaip neurotiški, prieštaringi jausmai dėl perėjimo į pilnametystę, apie seksą, nėštumą, gimdymą ar motinystę.

Šios nuostatos pasikeitė mokslininkams įrodžius, kad nevaisingumą sukelia organinės priežastys – užblokuoti kiaušintakiai, spermos anomalijos bei ovuliacijos nebuvimas. Šiuo metu konkrečią nevaisingumo priežastį galima nustatyti 85–90 proc. atvejų. Du trečdaliai nevaisingų porų gali susilaukti kūdikio po gydymo kurso.

Moterims, vyresnėms nei 35 metų amžiaus, norinčioms pastoti, medikai pataria išsamiai išsitirti, jei to nepavyksta padaryti po pusės metų bandymo. Tikimybė pastoti ima mažėti nuo 35 metų amžiaus ir labai sumažėja, sulaukus 40-ies. Panašu, kad vyresnėms nei 43 metų amžiaus motterims vienintelė galimybė susilaukti kūdikio yra embriono, kuris užauginamas panaudojus jaunesnės moters kiaušinėlį, perkėlimas.

Psichologinė nevaisingumo žala bei pagalba

Moterys, 2–3 metus besigydančios nuo nevaisingumo, yra linkusios kur kas dažniau patirti stresą, nerimą ar depresiją. Net jei gydymas sėkmingas ir moteris pastoja, nerimas dažniausiai lydi viso nėštumo metu.

Pacientai labai retai į nevaisingumą reaguoja ramiai. Dažniausiai reakcija pasireiškia kaip šokas, neigimas, pyktis, izoliacija, kaltė ar sielvartas. Kai kurios moterys nevaisingumą prilygina vėžio diagnozei. Tačiau klinikinės didžiosios depresijos, prasto savęs vertinimo bei lytinės funkcijos sutrikimo paplitimo lai

ipsnis tarp moterų, kurioms atliekami nevaisingumo tyrimai, nėra daug didesnis nei tarp sveikų analogiškos grupės moterų. Kita vertus, nevaisingos moterys pažymi, kad joms būdingas ypatingas emocinis nestabilumas.

Pastebėta, kad, sistemingai mokantis atsipalaiduoti ir panašių technikų, depresijos simptomų mažėja. Ši metodika efektyvesnė nei diskusijų ar pokalbių grupės. Pabrėžiama kognityvinės elgesio terapijos bei pozityvių kovojimo su liga strategijų nauda. Neigiamos strategijos apima problemos neigimą, ignoravimą bei savęs kaltinimą. Reikėtų skatinti pacientus šias strategijas keisti efektyvesnėmis, kai jie patys aktyviai dalyvauja problemos sprendime.

Net jei liūdesys bei nerimas yra normali reakcija į nevaisingumą, po išsamaus įvertinimo gali būti veiksminga skirti gydymą psichotropiniais medikamentais.

Mokslininkai mėgino išsiaiškinti, ar psichologinė pagalba gali padidinti pastojimo tikimybę nevaisingoms moterims. Buvo atliktas aklas perspektyvusis atsitiktinių imčių tyrimas, kuriame dalyvavo 184 vaisingumo problemų turinčios moterys, kurios 1–2 metus nesėkmingai mėgino pastoti. Jos atsitiktine tvarka buvo suskirstytos į tris grupes. Pirmai grupei buvo paskirta 10 sesijų grupinė kognityvinė elgesio terapija, antrai – standartinė paramos grupė, trečiai buvo taikoma įprastinė priežiūra. 64 moterys pastojo iki pasibaigiant tyrimui. Praėjus vieneriems metams, moterų, kurioms buvo suteikta psichologinė parama, grupėje – 47 buvo taikyta kognityvinė elgesio terapija, 48 lankė standartinę paramos grupę – pastojimo rodikliai buvo daug geresni nei 25-ių moterų, kurios sulaukė įprastos priežiūros, grupėje. Priešingai, literatūros bei 25 tyrimų apžvalga nurodė, kad psichologinė parama nevaisingoms moterims tikimybės pas

stoti nedidino.

Nevaisingų porų problemos

Vyrai ir moterys skirtingai reaguoja į nevaisingumą. Moterys dažniausiai būna apimtos sielvarto, tuo tarpu vyrai stengiasi likti ramūs ir tiki, kad koks nors gydymo būdas vis tiek padės. Tokia skirtinga reakcija gali versti moterį jaustis nesuprastai, o vyras gali nesuvokti, kodėl moteris taip jautriai reaguoja į tai, kas jam atrodo išsprendžiamas medicininis sutrikimas.

Tačiau, jei nevaisingumą šeimoje lemia spermos anomalijos, vyro streso lygis gali būti toks pat, kaip ir moters. Moterys linkusios patirti itin stiprius išgyvenimus, nepaisant, kuris partneris „kaltas”, kad šeima negali susilaukti kūdikio.

Sielvartas dėl kūdikio, kuris niekada nebuvo pradėtas, netekties dažniausiai yra nepastebimas, tačiau gali turėti psichologinių pasekmių abiem partneriams. Galimi jausmai šiuo atveju:

 • menkas savęs vertinimas, nepasitikėjimas savimi;
 • liūdesys dėl negebėjimo patirti motinystę ar tėvystę;
 • abejonės dėl moteriškumo ar vyriškumo;
 • apgailestavimas dėl neišsipildžiusių svajonių.

Visi šie jausmai gali būti dar sustiprinti aplinkinių, ypač giminaičių bei draugų, kurie pateikia neadekvačius patarimus, pavyzdžiui, „Mesk darbą, ir pastosi”, „Tiesiog atsipalaiduok”, ir panašiai. Poros gali pradėti piktintis giminaičiais ar draugais bei vengti šeimos susiėjimų, ypač jei jie numano, kad bus klausinėjama apie vaikus. Taip pat gali atsirasti pavydas broliams ar seserims, kurie jau turi vaikų. Nevaisingos moterys gali apskritai pradėti vengti socialinio bendravimo.

Seksualinis gyvenimas daugeliui porų, kurios gydosi nuo nevaisingumo, nebeteikia malonumo. Intymumo praradimas gali pakenkti šei

imos tvirtumui. Lytiniai santykiai tampa pareiga be jokio spontaniškumo, jaudulio ar pasimėgavimo. Griežtas reglamentavimas, kada porai mylėtis ir kada ne, gali sukelti lytinę disfunkciją.

Nevaisingumo gydymas reikalauja daug laiko ir lėšų. Pacientės turi dažnai atsiprašyti iš darbo. Net ir būdamos darbe moterys dažniausiai negali susikaupti, taip pat gali pasireikšti šalutiniai gydymo poveikiai, todėl kenčia darbo kokybė. Nerimas dėl darbo vietos praradimo tampa dar viena streso priežastimi.

Nevaisingumo gydymas brangus. Norėdamos tęsti gydymą, poros gali imtis papildomų darbų, pasiimti paskolas, išleisti santaupas ar prikaupti skolų. Daugelis porų, net ir labai stengdamosi, negali sau leisti šio gydymo.

Pacientai, tikintys, kad nevaisingumas – tai Dievo bausmė už praeityje padarytas nuodėmes, gali išgyventi religinę krizę. Jei religija nepripažįsta ir smerkia kūdikio pradėjimą su išorine pagalba, pacientai gali jaustis priversti rinktis tarp doktrinos ir savo svajonės tapti tėvais.

0 thoughts on “Nevaisingumas ir stresas: mitai ir faktai”

 1. Esu girdėjusi, kad kai kuriose išsivyzčiusiose šalyse, pavyzdžiui JAV, nevaisingumas plinta kaip epidemija… Kodėl daugėja nevaisingų porų? Gal kas žinote atsakymą?

  Reply
 2. Brangieji, mano hormonine kontracepcija niekam ne naujiena. žmonės išbalansuoja hormoninę sistema leidžia sau per daug o paskui matai kai užsimano švaisto tūkstančius pastojimui. Netikiu, kad gali būti normalus vaikai po dirbtinio isikišimo ir niekas dar to nežino, ta karta dar tik užaugs ir parodys rezultatus.Žinoma visko būna ir nepulčiau absoliutint. Bet čia daugiau dvasiniai dalykai požiūris į save, į savo kūna, į vaikus, prigimtis, visko tiek daug ne būna vienos priežasties.
  Kaip ne kurie, manau, tiesiog neverti tapti tėvais, kiti išeikvojo save perdaug. Kiti į kūną žiūri tik kaip į įrankį tam tikriems malonumams patirti su bet kuo ir bet kada…………….

  Reply
 3. Pritariu Jūratei… hormoninė kontracepsija, palaidi lytiniai santykiai su bet kuo ir bet kada…Sujaukiamas natūralus hormoninis balansas, jau nekalbant apie kitas blogybes, prisigaudoma įvairiausios sunkiai nustatomos ir išgydomos infekcijos (net naudojantis prezervatyvu). Prasideda uždegimai. Turint omenyje, kad palaidoms moterims dažnai kyla uždegimų, jos nuolat gydosi ir pripratina organizmo florą, mikroorganizmus prie antibakterinių vaitų. Gydymas tampa nebeveiksmingas. Užtenka vyriškiui pabendrauti su tokia moterimi ir jis nuneša visą jos gyvenimo “patirtį” savo mylimajai ar žmonai (galbūt dar tik būsimai). Ta paskui vargsta, nesupranta iš kur. Aš taip pat netikiu, kad po dirbtinio apvaisinimo užaugs normalūs vaikai. Manau, kad nevaisingumas yra arba gamtos perspėjimas apie vaiko sveikatos ar kitas problemas, arba pelnyta bausmė už pernelyg išnaudotą kūną. Laikas parodys. O kur dar abortai? Ką galvoti, kai sužinai, kad moteris pasidarė 10, 20 abortų. Nors tokių nėra daug. Užtenka vieno.

  Reply
 4. juokingi ir kvaili tie jūsų komentarai. jo jo Dievo bausmė, kad normalios moterys negali vaikų susilaukti… tai gal tokios apsišvitusios man paaiškinsit tokiai bukai – kodėl alkoholikės, prostitutės – užkimba kaip “nėr kas veikt”. tik “pyrst” ir yra.??? laka tai kas dien iki nukritimo, atsiprašant “krušas” su šimtais – ir nieko po 20 abortų darosi, o kitos po 9 vaikus turi, kurios nesivalo. O jei moteris su vienu vyru visą gyvenimą mylisi ir yra iš normalios šeimos ir nėra tų vaikų… tai jau čia Dievo bausmė. O tai už ką jau tas Dievas taip palaimino kurvas? kvailių komentarai

  Reply
 5. na as tokios nuomones, kad streso geriau vengti, nei kada nors veliau gydytis jo pasekmes. profilaktiskai vartoju “tonussan” ir vargo nematau. jis naikina nuovargi ir galiu sau leisti net pabegioti rytais, nes nebeesu mieguista, kaip anksciau, o ir darbe viskas sklandziai ir be nuovargio. tai tikrai buvo nuostabu, kad vartodama si augalines kilmes produkta galiu pasiekti siu rezultatu. aciu dievui, kad jo kaina prieinama ir galiu sau leisti. vien zo, gera investicija i produktyvu gyvenima su ritmu.

  Reply
 6. Išgalvotas, o kas čia kalbėjo apie Dievo bausmę? Turbūt pats prikūrei? Tos normalios moterys įvairiom priemonėmis reguliuoja/planuoja savo nėštumą, stengiasi nepastoti nelaiku. Dabar mada, kad gerokai vyresnės pradeda gimdyti, o jaunos nuo gerokai vyresnių vyrų. O tos alkoholikės geria, bet pasklusta gamtos dėsniams: nei jos saugosi, nei jos gydosi, ir gimdo jauname amžiuje, nes toliau jos neišgyvena, arba atrodo, kaip 60 metės.

  Reply
 7. Ne jums sręsti, kurie verti tapti tėvais, o kurie – ne. Puikus Išgalvoto pavyzdys: visokiausios pasileidėlės gimdo kiek nori… Aš pateiksiu savąjį pavyzdį. Man 25, metus su vyru bandom pastoti. Mano vyras – pirmaisis ir vienintelis vyras mano gyvenime. Kontraceptikus naudojau nuo 18m iki 24 (nuo tada, kai pradėjom rimtai bendrauti) todėl, kad rūpinausi musu ateitimi: man reikėjo baigti mokslus, rasti darbą, vyrui – daryti karjerą. Kaip jau minėjau, metus negalim pastoti. Jūratė teigia: “Hormonine kontracepcija niekam ne naujiena. žmonės išbalansuoja hormoninę sistema leidžia sau per daug o paskui matai kai užsimano švaisto tūkstančius pastojimui”. Retorinis klausimas jai ir visiems kitiems, manantiems, kad nevaisingumas yra Dievo bausmė: ar 6 metai kontraceptikų naudojimo, stengiantis susikurti geresnį gyvenimą ir garantuoti puikią ateitį kūdikiui, yra atpildas ir patvirtinimas, kad mes neverti tapti tėvais???

  Reply
 8. O kaip jūs, dorybingosios gražuolės, paaiškinsit kai nepastoja tvarkingos poros, kurių gyvenime nebuvo nuotykių, horm.tab., abortų ir panašiai? Tuo tarpu girtuokliai užkimba kas metai ir vaikus pagimdo – nors nei sveikata rūpinasi, nei ką.
  Mano draugės, vartojusios horm.tab., sėkmingai pastojo. O aš niekada nevartojau ir va beveik metai nepastoju.
  DĖL PAGALBINIO APVAISINIMO – tai jau yra užaugus karta taip pradėtų vaikučių ir nėra čia ko svaigti kas iš jų bus…

  Reply
 9. Manau, kad Jurate, cia pasireiskusi, leisiu sau pasakyti – visiska neismanele. reikia buti visai neapsisvietusiu zmogumi, kad rasyti tokius dalykus. Sutinku su Skaiste, kad pirmoji karta, po dirbtinio apvaisinimo, jau seniai isauginta. Gal reiktu daugiau pasiskaityti sia tema, pries rasant. Ka padarysi – na ne visom gal lemta pastoti tik sugulus. Jei sitoj srity esi sveika, net neabejoju, kad kazkur kitur negaluoji. Gryna tiesa – svetimo skausmo nebuna!

  Reply
 10. moterys, kai turi vaiką, juk neleidi su juo daryti eksperimentų-žaisti su jo sveikata ir gyvybe.Nebent verstų labai sunki sveikatos padėtis. Gyvo vaiko sveikatos padėtis!Ir , moterys, pagalvokit – daryti eksperimentus su pačia kūdikėlio užuomazga. Kokia moteris tai galėtų leisti. Ar MOTERS – būsimos mamos(?!) įgeidžiai yra svarbesni už vaikelio sveikatą, kartu ir likimą? Nedavė Dievas vaiko, tai nedavė.Nejau pasauly negalima būti kitaip naudinga? Ogal būti naudingai visai nesvarbu, svarbiau savo norai, kad ir kiek kūdikių mirčių jie bekainuotų…

  Reply
 11. Būti prieš dirbtinį apvaisinimą gali tik tie/tos, kurie/kurios nepatyrė, ką reiškia laukti ir nesulaukti vaikučių metus, antrus, trečius ir t.t. Yra porų, kurios ne itin nori vaikų, tai tegu jos ir būna NAUDINGOS kitur! bet jei turėti vaikutį yra mano gyvenimo svajonė! ir aš kankinuosi dėl to, kad jo neturiu?!, tai kodėl aš negaliu nueiti pas gydytojus ir paprašyti jų pagalbos!? Tuo labiau, iš kur visi ištraukė, kad jei neturi vaikų, tai vadinasi Dievas baudžia? Kur parašyta, kad Dievas apskritai baudžia? Gal įveikti nevaisingumą gydytojų pagalba ir yra mano likimas? Gal aš turiu pereiti tuos sunkumus, kad tapčiau geresnė mama?!

  Reply
 12. Na moterys,su visa pagarba jums,bet as ne sutinku tai pat su siuo pasakymu,kad Dievas baudzia.Niekad nesu vartojusi kontraceptiniu tableciu,mano vyras man vienintelis,planuojame vaikeli jau virs poros metu,ir nieko.
  As dziaugiuosi uz visas poras kurios gali pastoti,mes to kolkas negalime,ir nuosirdziai jums sakau,kad to nepatyrusios tikrai to nesupras ir pamokslaus apie kontraceptikus ar Dievo bausme.Kiekvienas nesame savo kryzeli ir kiekvieno jis skirtingas, bet i nevaisinguma painioti Dieva visiska nesamone.
  Mano vyras sveikas,as nesu sirgus jokia nevaisinguma sukeliancia liga ar turejus kokiu infekciju,bet mums kolkas nepavyksta pastoti.
  Kalte mano,bet tikiuosi gydimas pades,jei ne bandysim dirbtini apvaisinima,ir blogo tame nieko nematau,juk kudykelio gimimas yra pats nuostabiausias dalykas ka gali patirti pora.
  O jusu pasisakymai Jurate ir Rasa tikrai ne vietoj,jus nefiltruojat ka kalbat,snekat taip lyg nusikaltimas yra nevaisingumas ir dirbtinis apvaisinimas,juk ne Veronikos laikai,kad taip manyti.
  Dziaugtumetes del tu poru kurioms pavyko susilaukti vaikelio su gydytoju pagalba o ne smergtumet, ar pacios,bent vaiku turit??
  jei taip,tai tik pasakyt galiu kas gali ir turi nevertina to ka turi,ir kaip kiti del to kovoja.
  Jei manot ,kad Dievas baudzia tas kurios negali ju tureti,tai jus jis skatina taip iseina????
  NIEKADA NEPATYRUSIOS JAUSMO ,KAD NEGALIT TURETI VAIKELIO ,NESUPRASIT, NEI MANES NEI KITU MERGINU!
  Tad nedryskit taip kalbeti ir DIEVO painioti!
  Geriau jau patyletumet!

  Reply
 13. pritariu, kad tos, kurios turi vaiku, niekada nesupras tu poru kurios negali tureti vaiku ir kaltina butais ir nebutais dalykais, man 25, susirgau onkologine liga, ko pasekoje niekada negalesiu tureti vaiku, nevartojau kontracepijos, niekada neturejau abortu, tiesiog laukiau tinkamo zmogaus, kad galeciau tureti seima.. Tai nevaisingumu mane baudzia Dievas uz kazka? ir dar taip, kad susirgau veziu?..

  Reply

Leave a Comment