Narkomanija, paplitimas, požymiai, pagalba.

Narkomanija, paplitimas, požymiai, pagalba.

Narkotikai – medžiagos pakeičiančios organizme vykstančius cheminius procesus, sutrikdančios natūralią proto ir jausmų pusiausvyrą, sukeliančios psichinę ir fizinę priklausomybę.Narkomanija – graikų kilmės žodis ( “narkė” – suakmenėjimas, ”manija” – beprotybė, aistra, kai sutrinka žmogaus fizinė ir psichinė būklė.) Tai liga, kuri reiškiasi įpročiu nuolat vartoti narkotikus. Narkomanas – žmogus, nuolat vartojantis narkotikus, priklausomas nuo jų, sergantis narkomanija. Narkotikai – tai ne tik narkomanija. Tai – prostitucija, savižudybės, AIDS, smurtas, kontrabanda, nusikaltimai. Šiuo metu tai viena aktualaiusių Lietuvos ir viso pasaulio problemų. Tačiau tai nėra nauja problema. Lietuvoje jau viduramžiais didikų menėse buvo rūkomos opijaus pypkės. Prieš antrąjį pasaulinį karą Lietuvos policija kontrolaivo narkotikų gabenimo kelius ir nelegalią jų apyvartą. Sovietiniais laikais narkotikų problema buvo politizuota ir dirbtinai nebuvo sprendžiama. Tačiau atgavus nepriklausomybę situacija nepagerėjo, o atvirkščiai ir toliau grėsmingai daugėja moksleivių ir jaunimo, vartojančių psichotropines ir narkotines medžiagas. Pirmaujantys miestai – Visaginas, Vilnius, Klaipėda, Druskininkai, Biržai. Kai kuriuose rajonuose neužregistruota nė vieno narkomano t.y. Širvintuose, Skuode, Plungėje, Anykščiuose. Narkomanija – jaunų žmonių liga. Kodėl jauniams vartoja narkotikus?Tai keletas iš daugėlio priežaščių: Smalsumo patenkinimas, noras pajusti narkotikų poveikį; Draugų įtaka (noras būti pripažintam tam tikroje grupėje); Savo nepriklausomybės, priešiškumo aplinkiniams išraiška; Noras patirti kažką nepatirto – malonumą, netgi pavojų; Noras pajusti “mąstymo aiškumą”, “kūrybinį įkvėpimą”; Noras visiškai atsipalaiduoti; Noras pabėgti nuo nemalonumų. Nes jie neturi rimto užsiėmimo, jiems nuobodu; Nes tai yra madinga

Narkotikų vartojimo atvejai ir būdai:1. Eksperimentinis – kuomet asmuo, pavartojęs narkotikus vieną ar kelis kartus, po to atsisako.Tai nereiškia, kad jis taps narkomanu.2. Nereguliarus vartojimas – kuomet narkotikai vartojami kartais ir nėra psichinio bei fizinio pripratimo. Tačiau tai susiję su didele rizika tapti priklausomu nuo narkotiko.

3. Reguliarus vartojimas – kuomet atsiranda psichinė, o vėliau ir fizinė priklausomybė, pasireiškianti abstinencijos sindromu. Susergama liga – narkomanija.

Psichinė priklausomybė – tai liguistas potraukis nuolat vartoti narkotines medžiagas palaimos būklei pasiekti. Narkotikai užvaldo žmogaus mintis, jausmus ir elgseną, todėl nutraukti jų vartojimą būna labai sunku.Fizinė priklausomybė – tai viso organizmo funkcijų pakitimai, pasireiškiantys ryškiais psichiniais ir fiziniais sutrikimais staiga nustojus vartoti narkotiką.

Narkotikai skirstomi į: Stimulaitorius Kanabinoidus Opioidus Haliucinogenus Trankvilantai

StimuliatoriaiEfedronas (“džekas”) – tai skaidrus skysčio pavidalo narkotikas. Jis leidžiams injekcijomis. Vienas mililitras efedrono kainuoja 1-4 Lt.Tik pradėjus vartoti ar atsitiktiniais atvejais: Jaučiamas jėgų “antplūdis”. Poveikis baigiasi euforija, susierzinimu, nerimu, padidėjusiu kraujo spaudimu, psichotropiniu elgesiu.Vartojant nuolat ilgesnį laiką:Naudojant dideles dozes, psichopatinis elgesys gali peraugti į šizofreniją, centrinės nervų sistemos veiklos sutrikimus.ĮSTATYMAS: Draudžia neteisėtai gaminti, įgyti, laikyto, gabenti, siųsti ar realizuoti.Amfetaminai (“amfa”) – tai dažniausiai sutinkami stimuliatoriai. Šeštajame dešimtmetyje šie narkotikai buvo tablečių formos (“rožinės širdys”). Dabar jie dažniausiai yra kapsulių, miltelių pavidalo. Baltos spalvos milteliai uostomi arba leidžiami injekcijų pagalba. Vienas gramas amfetaminų kainuoja apie 40 Lt.Vartojimas – sumaišyti su vandeniu ar gaivinančiais gėrimais ir išgerti. Jų galima įtraukti pro nosį arba sumaišyti su vandeniu ir susišvirkšti.Tik pradėjus vartoti ar atsitiktinais atvejais:Vienas amfetaminų dozės poveikis tęsiasi 3-4 valandas.Pavartojus juos padidėja jautrumas (asmuo negali nustygti vietoje, yra energingas ir pasitikintis savimi), padažnėja pulsas, padidėja kraujospūdis, pakyla temperatūra. Bet galima pasijusti labai blogai, kai šis poveikis susilpnėja. Tada vyzdžiai lėtai reaguoja į šviesą, atsiranda persekiojimo manija, prapuola apetitas. Jei dozė pakartojama keletą kartų, vartotojas tampa neramus ir irzlus, blogai miega.Vartojant nuolat ilgesnį laiką:Efektui pasiekti, kaip ir visų stimuliatorių ir daugelio kitų narkotikų, vartotojams reikia vis daugiau ir daugiau amfetaminų. Tai vadinama tolerancija. Nuolat ir daug amfetaminų vartojantys rizikuoja, kad susirgs širdies liga. Po stipraus vartojimo ilgą laiką atsiranda rizika susirgti psichine liga. Tokios ligos, jeigu jomis sergama, praeis, tik visai nustojus vartoti narkotikus ir intensyviai gydantis.

ĮSTATYMAS: Draudžia neteisėtai gaminti, įgyti, laikyti, gabenti, siųsti ar realizuoti.Kokainas ir krekas – tai balta pudra, kuri paprastai uostoma, bet kartais ir leidžiamasi injekcijų pagalba. Krekas yra gaminamas iš kokaino ir rūkomas. Tai maži kristalo gabalėliai (razinos dydžio), kurie rūkomi įtraukiant jų skleidžiamus garus. Rūkymui naudojamos specialiai padarytos pypkės. Kokainas – brangus narkotikas (1 gramas kainuoja 400 Lt.), o vienos dozės poveikis tęsiasi apie 20-30 minučių. Vienas mažas kreko kristalas kainuoja 140 Lt., be jo poveikis tik 10-12 minučių.Tik pradėjus vartoti ar atsitiktiniais atvejais:Kokaino ir kreko veikimas panašus į amfetaminų, bet daug stipresnis. Ir efektas susilpnėja daug greičiau. Didelė mirties rizika dės širdies nepakankamumo.Vartojant nuolat ilgesnį laiką:Poveikis protui panašus kaip amfetaminų, bet sunkesnis. Nuolatiniai vartotojai tampa labai priklausomi nuo kokaino. Tiems, kurie uosto kokainą, pažeidžiama nosies gleivinė. Rūkant kreką, susidaro aukšta degimo temperatūra, todėl galimi plaučių ir kvėpavimo takų susirgimai.ĮSTATYMAS: Draudžia neteisėtai gaminti, įgyti, laikyti, gabenti, siųsti ar realizuoti.“Ekstazi” dažniausiai būna baltų, rudų, rožinių, geltonų tablečių bei įvairių spalvų kapsulių pavidalo.Jis pardavinėjamas įvairias pavadinimais, pvz., “balti balandžiai”, “meilės balandžiai”, “meilės širdys”, “fazė 4”, “disko burgeriai” ir t.t Tabletės ar kapsulės parduodamos po 50-60 Lt.Tik pradėjus vartoti ar atsitiktiniais atvejais:Stimuliatoriaus “ekstazi” poveikis pajuntamas, praėjus 20-30 minučių po vartojimo ir gali tęstis keletą valandų. Vartotojai sako, kad jie tampa labai draugiški, pasijunta turintys daug energijos, mato nuostabias spalvas, girdi malonią muziką. Bet tam tikru momentu poveikis susilpnėja, žmonės pradeda jausti depresiją ir liūdesį. “Ekstazi” pakelia kūno temperatūrą. Jei jis pavartojamas tokioje vietoje, kur labai tvanku, karšta, o ypač šokant, tai organizmas išprakaituoja daug skysščių, galima gauti šiluminį smūgį.
Vartojant nuolat ilgesnį laiką: Žmonės, vartojantys narkotikus nuolat, turi miego problemų, būna labai neramūs, išsiblaškę. Atsiranda troškulys, drebulys, haliucinacijos, širdies ritmo sutrikimai, depresija, įvairios “fobijos”. Sutrinka koordinacija, todėl negalima vairuoti automobilį, dirbti kitus kruopštumo reikalaujančius darbus. Mergaitės kartais pajunta, kad narkotikai apsunkina mėnesinių ciklą. Atlikus tyrimus įrodyta, kad “ekstazi” gali būti kepenų suirimo priežastimi. “Ekstazi” ir kiti stimuliatoriai taip gali apsunkinti epilepsinius priepuolius.ĮSTATYMAS: Draudžia neteisėtai gaminti, įgyti, laikyti, gabenti, siųsti ar realizuoti.

HALIUCINOGENAITai narkotikai, veikiantys protą. Pavartojęs jų žmogus mato ir girdi realiai neegzistuojan čius daiktus ir garsus. Dažniausiai vartojami haliusinogenai yra LSD. Šis labai stiprus haliucinogeninis narkotikas gaminamas nelegaliai. Mažas jo kiekis užlašinamas ant popieriaus ir maža popieriaus skiautele dedama ant liežuvio. LSD dozę sudaro tik 2 mikrogramai. LSD popierius gali būti įvairios formos skirtingais spalvotais piešinėliais. Įvairių pavadinimų (“kiniečių drakonas”, “braškės”) LSD turi skirtingus piešinius.Tik pradėjus vartoti ar atsitiktiniais atvejais: LSD – “nepatikimas” narkotikas. Jo poveikis labai nevienodas. LSD kelionė po kūną paprastai prasideda valandos ribose po narkotiko pavartojimo ir gali tęstis iki 12 valandų, kol išblės. Tačiau efektą galima kartais pajusti tik po kelių dienų. Vartotojai gali matyti keistus vaizdus, ryškias spalvas, girdėti įvairius garsus. Kartai tai yra malonu, kartai tai gąsdina. Asmenį apima depresija ir panika. Ar efektas yra malonus, ar ne, dažnai priklauso nuo to, kaip asmuo jautėsi prieš pavartodamas narkotikus.Vartojant nuolat ilgesnį laiką: Vartojant LSD nuolat, labai paūmėja visi psichiniai susirgimai. Gali išsivystyti paranoja. Kartais žmonės pajaučia šio narkotiko “kelionę”, praėjus keletui savaičių po jo pavartojimo. Tai vadinama prisiminimu.ĮSTATYMAS: Draudžia neteisėtai gaminti, įgyti, laikyti, gabenti, siųsti ar realizuoti.

TRANKVILIANTAITai tokie, dar kitaip vadinami depresantais, narkotikai kaip relaniumas, seduksenas, tazepamas, fenozepamas ir temazepamas, kurie žinomi kaip vaistiniai preparatai, padedantys žmonėms įvairiuose krizinėse situacijose. Paprastai gydytojas juos skiria ligoniams, kuriuos kankina nemiga, kurie turi rimtų asmeninių problemų. Bet juos leidžiasi ir tie kurie vartoja nelegalius narkotikus, tokius kaip heroinas. Tik pradėjus vartoti ar atsitiktiniais atvejais: Šie narkotikai nuramina žmones. Jie pavojingi dėl perdozavimo, didekį pavojų kelia jų vartojimas su alkoholiu.Vartojant nuolat ilgesnį laiką: Jei šie narkotikai vartojamo ligiau negu keletą mėnesių, atsiranda psichologinė priklausomybė nuo jų, ir tada nuolat didinamas narkotikų kiekis. Ilgai vartodamas juos, žmogus jaučia depresiją, nenusakomai ir agresyviai elgiasi. Nustojus vartoti, atsiranda nuopvargis, nerimas.ĮSTATYMAS: Nedraužia laikyti, bet draudžia parduoti.

ANABOLINIAI STEROIDAITai vaistiniai preparatai (gaminami tabletėmis ar ampulėmis), vartojami medicininėse įstaigose raumenų atsatymus, kai pacientas ilgą laiką nejudėjo. Jie turi būti vartojami tik su gydytojo leidimu ir priežiūra. Kai kurie atletai ir kultūristai, niorintys padidinti raumenų masę, nelegaliai vartoja anabolinius steroidus, gaminančius vyrišką hormoną – testosteroną.Tik pradėjus vartoti ar atsitiktiniais atvejais: Nuo anabolinių steroidų žmonės tampa agresyvesni (atsiranda drąsa, pasikeičia mąstymas), ir kuo daugiau bus jų vartojama, tuo šis efektas bus didesnis.Vartojant nuolat ilgesnį laiką: Anaboliniai steroidai gali nevienodai veikti žmones:-jaunimą: steroidai galųi sustabdyti augimą, jei dar ne visisškai subrendęs jaunuolis vartos juos nuolat;-vyrus: skatina smurtą, mažina potenciją, vaisingumą ir retais atvejais gali sukelti kepenų vėžį;-moteris: kadangi steroidai yra panašūs į chemikalus, mažinančius fizinius skirtumus tarp vyrų ir moterų, moterims, nuolat vartojančioms steroidus, atsiranda “vyriškumo” požymiai – tampa storesnis balsas, sumažeja krūtinė, padidėja raumenys.Daugelis steroidų vartotojų leidžiasi juos švirkštais. Tai sukelia visus pavojus, gresiančius vartojant narkotikus injekciniu būdu.

ĮSTATYMAS: Nedraužia laikyti, bet draudžia parduoti.

OPIATAIOpijaus ekstraktas (“šyrka”, “kaifas”) – tai rudos spalvos skystis, pagamintas iš smulkių aguonų stiebelių ir galvučių. Jis leidžiamas injekcijomis. Vienas mililitras opijaus ekstrakto kainuoja 6-10 Lt.Tik pradėjus vartoti ar atsitiktiniais atvejais: Tik pradėjus vartoti pirmiausia slopinama smegenų veikla. Tai žmogų gali padaryti mieguistą, nejaučiantį nerimo ir skausmo. Kadangi opijaus ekstraktas dažniausiai vartojamas injekcijų būdu, atsiranda perdozavimo pavojus.Vartojant nuolat ilgesnį laiką:Norint pasiekti vienodą efektą, reikia vis didesnės dozės. Žmogus psichologiškai ir fiziškai tampa priklausomas nuo narkotikų.ĮSTATYMAS: Draudžia neteisėtai gaminti, įgyti, laikyti, gabenti, siųsti ar realizuoti.Heroinas dažniausiai pardavinėjamas baltų miltelių, pagamintų iš opijinių aguonų, pavidalu. Jis leidžiamas injekcijomis, uostomas ar rūkomas. Rūkant heroinas dedamas ant folijos arba šaukštelio ir kaitinamas. Gerai įtraukiami į kvėpavimo takus. Gatvės prekyboje heroinas maišomas su gliukoze ir parduodamas mažuose maišeliuose. Vienas gramas heroino kainuoja 800 Lt. Tik pradėjus vartoti ar atsitiktiniais atvejais: Heroinas aktyviai slopina smegenis veikia tokius organizmo refleksus kaip kosulys, kvėpavimas ir pulsas. Tai žmogų padaro mieguistą, nejaučiantį nerimo ir skausmo. Kadangi heroinas dažnai vartojamas injekcijų būdu, todėl atsiranda perdozavimo pavojus. Tai gali būti sąmonės praradimo ir, daug rečiau, mirties nuo oro trūkumo priežastimi. Perdozavimo pavojus padidėja tada, kai tuo pačiu metu vartojami ir kiti depresantai. Vartojant nuolat ilgesnį laiką: Tiems, kurie vartoja heroiną dažnai, kiekvieną kartą tam pačiam efektui pasiekti reikia vis didesnės dozės. Jie tampa psichologiškai priklausomi nuo narkotikų, kurių įsigijimas tampa daug svarbiau už bet ką. Asmenys, nuolat vartojantys heroiną, sako, kad jis sukelia šilumos jausmą ir atsipalaidavimo pojūtį. Kartais būna ir kitas, efektas – šleikštulys ir vėmimas, prarandamas apetitas, moterims sutrinka menstruacijų ciklas. Staigiai nustojus vartoti heroiną, atsiranda abstinencijos sindromas, mėšlungis, raumenų traukuliai, gripo simptomai. Visa tai išnyksta tik po kelių savaičių.

ĮSTATYMAS: Draudžia neteisėtai gaminti, įgyti, laikyti, gabenti, siųsti ar realizuoti.

Testas “Vaikai ir narkotikai”Testas padės sužinoti, ar verta nerimauti dėl vaiko elgsenos pokyčių ir ieškoti pagalbos.Eil.Nr. Galimi elgsenos pokyčiai vartojant narkotikus Balai1. Pastaraisiais metais pablogėjo mokymosi pažangumas 502. Staigiai pablogėjo mokymosi pažangumas 1003. Neįstengia papasakoti apie viesuomeninį mokyklos gyvenimą 504. Slepia kvietimus atvykti į mokyklą 505. Sumažėjo domėjimasis sportine ir kita poklasine veikla 506. Praleidžia pamokas, veliasi į muštynes, smulkias vagystes 507. Buvo sulaikytas vairuojant motociklą ar automobilį apsvaigęs 1008. Buvo sulaikytas vartojant svaigalus diskotekoje, vakarėlyje ir t.t. 1009. Buvo areštuotas už narkotikų laikymą, pirkimą ar pardavimą 30010. Kitaip nusikalto apsvaigęs (įskaitant ir alkoholį) 10011. Vagia 10012. Iš namų dingsta pinigai, knygos, drabužiai ir kt. vertybės 10013. Dažnai iš Jūsų ir giminaičių prašo pinigų 5014. Pardavinėja drabužius, plokšteles, kasetes ir t.t 15015. Disponuoja neaišku iš kur gautomis didelėmis pinigų sumomis 30016. Dažnai nesuprantamai ir staigiai keičia nuotaika 5017. Nepatenkintas, kritiškai vertina įprastus dalykus ir įvykius 5018. Užsidaręs, nedalyvauja šeimos gyvenime 5019. Užsisklendęs, nedalyvauja šeimos gyvenime 5020. Vis dažniau meluoja 10021. Nenori pripažinti, jog elgiasi keistai 5022. Vengia bendrauti su namiškiais 5023. Yra piktas, agresyvus, impulsyvus, be entuziazmo 5024. Tapo abejingas, pasyvus (neiniciatyvus) 10025. Kalba apie gyvenimo beprasmiškumą 10026. Sutriko atmintis, loginis mąstymas 10027. Dažnai peršąla 5028. Neturi apetito, mažėja svoris 5029. Apsileido, atsisako praustis, nekeičia drabužių ir t.t. 10030. Atrodo ligotas: pabalęs, patinęs veidas, paraudę akių obuoliai, ant liežuvio – rusvos apnašos, injekcijų žymės 30031. Įtartinos mėlynės, randai ant įvairių kūno vietų, kurių negali paaiškinti 5032. Atsirado tatuiruočių, žymių nuo nudegimų, randų ant rankų, tarp alkūnių ir riešų 10033. Nemigą ir nuovargį neaišku kodėsstaiga keičia energijos antplūdis 100

34. Sakosi turįs teisę vartoti alkoholį, narkotikus 30035. Dažnai nuo jo sklinda alkoholio arba hašišo kvapas 30036. Labai padidėję ar sumažėję akių vyzdžiai 20037. Neatsimena kas įvyko jam esant neblaiviam 30038. Radote švirkštų, adatų, flakonų, aprūkusių indų, kalio permaganato, rūgšties, acetono skiediklio 30039. Radote paslėptų įtartinų tablečių, miltelių, šiaudelių, žolės ir t.t. 30040. Nepaiso namuose galiojančių taisyklių 5041. Nesidomi namų reikalais 5042. Nedalyvauja šeimos šventėse 5043. Didėja įtampa tarp jo ir šeimos narių 5044. Stengiasi nenakvoti namie 10045. Paslaptingumas 50Jeigu savo vaiko elgsenoje pastebėjote daugiau nei 10 šių pokyčių, o balų suma didesnė nei 2000, turėtumėte kreiptis į specialistus.

Kaip atpažinti narkomanąVartojamas vaistas ar narkotikas Simtomai Ko ieškoti PavojaiAlus, stiprūs gėrimai, vynas Sulėtėjusi reakcija, mieguistumas, kliūvantis liežuvis, suglebusi veido išraiška, nekoordinuoti judesiai, atminties praradimas Paslėptų butelių Padidėjusi nelaimingų atsitikimų tikimybė, didelis pavojus sužeisti aplinkinius, skrandžio opa, aukštas kraujo spau dimas.Klijų uostymas Pyktis, apsvaigimas, apsiblausęs arba tuščias žvilgsnis. Klijų tūbelių, klijų dėmių, popierinių maišelių arba nosinių Plaučių, smegenų, kepenų pažeidimai, mirtis nuo uždusi mo, anemijaHeroinas, morfinas, kodeinas Apatija ar mieguistumas adatos dūrių žymės, pavandenijusios akys, krau jo dėmės ant rankovių, šniurkščiojimas Švirkšto ar adatų, stygų, virvių, timpų, apsvilusių butelių dangtelių ir šaukštų Mirtis nuo perdozavimo, protinis atsilikimas, smegenų ir kepenų pažeidimaiVaistai nuo kosulio su kodeinu ir opiu mu Apsvaigimas, bloga koordinacija, nervingumas, niežulys Tuščių vaistų buteliukų Prie jų įprantamaMarihuana Mieguistumas, išsiplėtę vyzdžiai, paraudę maišeliai po akimis, koordina cijos stoka, padidėjęs apetitas, ypač saldumynams, nedidelės haliucinacijos, pageltę pirštai. Sėklų rūbų kišenėse ir už pamušalo, rūkamojop popieriaus Anemija, naujagimių defektai, potraukis stipres niems narkotikams. Remiantis naujausiais tyrimais, marihuana pažeidžia įvairius organus; viena marihuanos cigaretė atitinka pakelį paprastų cigarečių.

LSD, DMT,STP Sunkios haliucinacijos, abejingumas, kalbos su trikimai, šaltos rankos ir kojos, stiprus prakaito ir metanolio kvapas, vėmimas, juokas ir verksmas, psichopa tinis elgesys ir galvos svaigimas. Spalvotų cukraus ga balėlių, tuščių kapsulių buteliukų, spalvotų miltelių pakeliuose. Polinkis į savižudybę, neprognozuojamas elgesys. Chroniškas vartojimas sukelia smegenų pažeidimus. Naujagimių apsigimimai, padidėjęs nelaimingų atsitikimų pavojus.Amfetaminai, stimuliatoriai, mefedinas Agresyvumas, isteriškas kikenimas, greitakalbė, mąstymo sutrikimai, apetito stoka, rūkymas be paliovos, nuovargis, troškulys drebulys Buteliukų su įvairiaspa vėmis piliulėmis, baltų ar rudų miltelių plast masiniuose maišeluose Mirtis nuo intoksikacijos, haliucinacijos, svorio netekimas, smegenų ir gyvybiškai svarbių organų pažeidimai.Barbitūratai Mieguistumas, abejingumas, apsvaigimas, nerišli kalba, vėmimas Įvairiaspalvių formų ir dydžių kapsulių Mirtis nuo intoksikacijos, sąmonės praradimas Reakcija maišant su alkoholiuKokainas Padidėjęs kraujospūdis, paraudusi nosies gleivinė skausmo pojūčio praradimas, iš skirtinumo jausmas, ypatingas aktyvumas Baltų miltelių mažuose plastikiniuose maišeliuose arba folijoje Infarktas, didelis kraujos pūdis nelaimingų atsitikimų tikimybėKrekas (kristalinis kokainas) Trupma euforija, ypatingas aktyvuma, po kurio apima depresija, sugniužimas ir abejingumas, sutrikęs kvėpavimas Mažų į kristalus panašių gabalėlių įvairiuose pakeliuose, mažų veidrodėlių, žvakių, skutimosi peiliukų Depresija, staigi mirtis nuo infarkto, kvėpavimo sutrikimas, paranoja, savižudybės galimybė

PagalbaNarkomanija- liga, kuri gydoma labai ilgai ir sudėtinga. Iki šiol priklausomybė nuo narkotikų ir kitų svaigiųjų medžiagų nėra įtraukta į ligų, kurių gydymas kompensuojamas iš valstybinio privalomojo sveikatos draudimo fondo lėšų sąrašą. Gydymas ir reabilitacija jaunuoliams, siekiantiem medikų pagalbos, nėra prienmas nei geografiniu, nei ekonominiu atžvilgiu, t.y. reikiamos pagalbos jie dažnai negali gauti savo poliklinikoje ar psichikos sveikatos centre. Dėl to specialistai ne kartą kreipėsi į įvairias instancijas, tačiau be rezultatų. Šiuo metu ambulatoriniam narkomanijos palaikomajam gydymui ir detoksikacijai naudojami efektyvūs Lietuvoje registruoti medikamentai (ReVia, metadono hidrochloridas), tačiau už juos pacientai privalo susimokėti patyarba jų artimieji. Yra steigiamos konsultacinės linijos, narkomanų reabilitacijos centrai. Tėvai gali kreiptis:

Vilniuje: Lietuvos narkomanų reabilitacijos bendruomenė: tel. (8-22) 76 35 81 Vilniaus narkologijos centras, Detoksikacijos skyrius: tel. (8-22) 23 75 61 Universitetinė greitosios pagalbos ligoninė, Tokskologijos skyrius: tel. (8-22) 26 93 27 Vilniaus narkologijos centro narkomanų reabilitacijos bendruomenė: tel. (8-22) 23 76 83Kaune:Psichiatrijos ligoninės narkologinis dispanceris: tel. (8-27) 73 20 42Šiauliuose:Vaikų klinikų psichosomatinis skyrius: tel. (8-21) 42 72 00 Pirminės asmens sveikatos priežiūros centro priklausomybių kabinetas: tel. (8-21) 43 44 18