Reklamos kalba

Įžanga

Visagalė reklama, užplūdusi skaitytojus, žiūrovus ir klausytojus iš visų pusių, kišasi į gyvenimą, ugdo naujas nuostatas. Reklamos analitikės A. Rogers nuomone, tai vienas iš stipriausių socialinių veiksnių visuomenėje. Reklama propaguoja ne vien prekes – perša įvaizdžius, vertybes, tikslus, supratimą, veikia mūsų pažiūras, o nuo pažiurų priklauso ir elgesys. Ir niekur nuo jos nepasislėpsi. Reklamos teoretikai teigia, kad nors tik nedaugelis žmonių prisipažįsta, jog reklama jiems daro didelę įtaką, parduotų gaminių skaičius rodo ką kitą.Tiesa, reklamos kritikų taip pat nemažas būrys : vieni peikia baanalius tekstus, kiti – nė kiek negeresnį jų vaizdą. Ir tik filologo kalbos nuojauta sako, kad reklama trina žmogaus pasąmonėje glūdinčias žinomas žiodžių reikšmes, griauna jau nusistovėjusią kalbos sistemą.Be abejo, padaryti įspūdį, kai daugelis reklamuojamų daigtų rūšių yra beveik vienodos, labai sunku. Nors nė vienas gaminys iš tikrųjų nėra pranašesnis už kitus, reklama turi sukurti pranašumo iliuziją.Tuomet teksto teiginiai yra arba grynas melas, arba svyruoja ant siauros ribos tarp tiesos ir kruopščiai parinktais žodžiais parinkto melo.

Ką teigia tyrimai

Aiškinantis konkrečių žodžių įttaką, buvo atlikta daugybė tyrimų.Pastangos juos visus čia apibendrinti būtų nevaisingos, tačiau norėčiau pasidalinti įdomių studijų atradimais, patvirtinančiais didelį žmonių poveikį.Šis tyrimas yra iš reklamos industrijos,srities,kuri, rodos, žodžių poveikį tyrinėja netgi daugiau už lingvistiką. Kodel? Todėl kad tam tikri žodžiai ma

agiškai veikia vartotojus. Kaip yra minima tyrime žodžiai gali mus įtikinti pirkti prekę. Nueikite į vietinį supermarketą, ar parduotuvę, praeikite pro pilnas prekių lentynas ir leiskite jiems (žodžiams) jus suvilioti. Girdime juos (žodžius) per televizijos bei radijo reklamas, matome laikraščių bei žurnalų skelbimuose.
Štai keletas iš tų žodžiųjų :

Įrodyta; meilė; lengva; sveikata; garantija nauja; pinigai; taupyti; rezultatai; saugumas; atrasti; Jūs.

Pagal prestižinių universitetų verslo centrų atliktus tyrimus, šie dvylika žodžių labiausiai linkę įtakoti potencialų pirkėją. Vienas verslininkas net sugebėjo vienuolika iš jų sudėti į vieną reklaminį šūkį : “Jums patiks taupyti pinigus šios lengvai naudojamos antibakterinės priemonės pagalba, nauju mokslo įrodytu atradimu, garantuojančiu Jūsų sveikatą bei saugumą”.
David Oglivy , gerai žinomas šioje srityje, knygoje “Reklamuotojo išpažintys” nurodo dar keletą žodžių, darančių poveikį vartotojams. Štai jie :

magiška; patobulinta; sandėris; greitai; paskubėkite; revoliucinga; nuostabi; geidžiama; dabar ; pasiūlyti; stulbinanti; stebuklas.

Tuo norima parodyti, jog strategiškai parenkant žodžius žmonėms galima padaryti norimą įspūdį. Jeei rūpestingai parinkti žodžiai įsiūlo žmonėms prekę, jie gali paveikti juos ir daugeliu kitų būdų. Svarbu atsižvelgti į galimą žodžių poveikį ir atidžiau juos parinkti.

“Žebenkšties žodžiai”

Žebenkšties žodžiai tai tokie žodžiai, kuriais norima padaryti įspūdį, bet jie nebūtinai atspindi tikrovę. Žodžiai geresnis ir geriausias, lygeverčių gaminių reklamos tekstuose reiškia : geresnis – geriausias, o geriausias – lygus kitam, arba tiesiog toks pats. Yra ir daugiau žodžių, kurie iš pirmo žvilgsnio atrodo prasmingi, tačiau atidžiau pažvelgus pasirodo tušti ir bereikšmiai – tokius žodžius reklamos kritikai užsienyje vadina že

ebenkšties žodžiais, žebenkšties posakiais.Lietuviškuose reklamos tekstuose tokie yra : padeda , galimas , gali būti , gaivina , ramina , rūpinasi , kovoja , sukelia pojūtį , atrodo kaip , pagerintas , sustiprintas , negu kiti ir panašūs.Tokie žodžiai ne tik daro įspūdį , bet ir leidžia reklamuotojams apsidrausti nuo galimų pretenzijų :
Pvz. “benzalkonio chloridas ir timolis kovoja su mokrobais.” ( kovoja, bet nežinia ar padės )
Neretai ant reklamuotojų kabliuko užkimbame per savo tuštybę. Psichologų įrodyta, kad kiekvienas žmogus siekia aukštesnės padėties ne tik savo grupėje , bet ir norėtų pakilti ant aukštesnio visuomenės laiptelio.Todėl reklamuotojai į kuriamą tekstą įtraukia tokių posakių, kurie mus skatina pirkti reklamuojamą daigtą, kad galėtumėme pasijausti pranašesni už kitus.pvz: “gyvenk kaip ambasadorius”, “aukšta gyvenimo kokybė” ir t.t..
Reklamos tekstų kūrėjai žino, kad žmogui daro įspūdį nuolaidos ir įvairiausios loterijos. Išgirdę Ypatinga kaina; šventinės kainos; įpatingos kainos; akcija ir t.t., mes jau pastūmėti pirkti.Nemažą įspūdį daro ir nesuprantami žodžiai : ceramidai,chlorinolas, benzalkonio timolis, abrazyvinės dalelės. ir kiti.
Teoretikai dar išskiria kelis “stiprius” žodžius, į kuriuos mes pirmiausia atkreipiame dėmesį : paslaptis, ypatingas, mįslė, stebuklas, išskirtinis, specialus , unikalus , laimė , sėkmė, naujiena ir t.t..

Iš laikraščių išrinkome keletą dešimčių pavyzdžių su žodžiais ar frazėmis kurios kaip manoma gali daryti nemažą įtaką žmogui pasirenkant prekę.

Žemiau pateikta : besireklamuojantysis ir ištrauka iš reklamos.

· “Omnetus langai” : aukščiausios kokybės PVC palangės,

taupome jūsų pinigus.
· “Lietuvos telekomas”: Geriausi interneto pa

asiūlymai.
· “Fleksma ir ko” : labai geros kainos; speciali akcija.
· “Geros grindys”: platus asortimentas už gerą kainą.
· “Kauno keliai” : patraukliomis kainomis parduoda įvairią statybinio laužo sijotą skaldą ir atsijas.
· Visada yra galimybė pirkti pigiau.
· “kompiuterių arsenalas” : Visą rugsėjį nuolaidos.
· “KristiAna” : naujas , geras aromatas – smulkmena, bet labai svarbi..

visa tai kas geriausia pasaulyje..
· “emelda” : naujovė lietuvoje.
· “sklypo servisas” : Jauki aplinka, puiki sostinės panorama, aukšta gyvenimo kokybė, visa tai ir dar daug daugiau naujame daugiabučiame gyvenamajame name su komercinėmis patalpomis.
· Gyvenk kaip ambasadorius. prestižinė vieta . 3 . įkvepianti ramybė.4. kerinti gamta.
· “Kotanyi” : geras skonis turi vardą.
· “iki” : visada geros kainos. prancūzų dienos (pirkite vyno butelį ir laimėkite kelionę į paryžių). unikali galimybė pažinti pasaulio geriausias arbatos rūšis.
· “norfa” : akcija. padovanok sau mažytį stebuklą. Pirk butelį bosca anniversary ir laimėk 16 mobiliųjų telefonų Motorola.
· “maxima” : pirkti geriausia. smagu pirkti pigiau. Dabar prekybos cenruose media ir maxima – už ypatingą kainą.geriau ir pigiau.. “maxima” savo pirkėjams duoda pinigų.
· “merrild” kava unikali, nes jis smulkiai malta ir labai aromatinga.
· “zepfer” sveikata ir grožis į kiekvienus namus. Išsiuntusiems anketą – dovanos ir staigmenos.
· “vesida” (spintų pasaulis) : naujam sezonui – geros kainos. Mes visada pasiūlysime geresnį variantą.
· “rocco dei forti “ : niekada neapsiriksi. Du iš trijų apklaustūjų teigė kad “rocco dei forti “ skonis jiems patiko labiau nei populiariausio lietuviško vyno.
· “faringodol” – populiariausias vaistas nuo gerklės skausmo lietuvoje. ( dėl pastilėse panaudotos unikalios veikliosios medžiagos cholino salicilato faringodol veikia yp
pač stipriai.
· Unikalios technologijos langai, kurių dėka siais metais bus jūsų pačios šilčiausios kalėdos.
· Visada geriausios kainos didžiausias pasirinkimas.
· Degtinei “sallut” atrenkamas specialus – neutralaus skonio ir kvapo spiritas.todėl jokie kiti skoniai neužgožia švelnaus juodųjų serbentų aromato.
· Degančios kainos
· “utenos alus” – Šviežumo garantija! Ypatingas butelis, pagamintas pagal stayfresh technologiją, geriau nei bet koks kitas plastiko butelis apsaugo alų nuo kenksmingo deguonies ir ultravioletinių spindulių poveikio.
· Aštrios kainos.
· Žalia šviesa prabangiam automobiliui.tik dabar – unikali volvo s40 ir v50 kaina.
· Didysis metų išpardavimas! Dabar išpardavimo prekės dar pigiau!
· Išpardavimas.Tavo kaina galutinė, įsigykite prekę už savo kainą.
· Mada ir kokybė – už “fielmann” kainą.
· “Drogas” garantuoja mažiausias kainas.

Apgaulingos (keistos) reklamos :

· Kiekvienam perkančiam kompiuterį kelionė.
· “oriflame” : 500% storesnės blakstienos.
· Kalbų centras “karden” : Kviečia visus norinčiuosius įgyti realią galimybę bendrauti su kitų tautų atstovais,padedame išmokti laisvai bendrauti (užsienio kalbomis)
· Šiltų akimirkų kvapai jūsų namams.
· Citroen c4 – Čempiono genai.
· “Tiks” langai – šiltesni ir pigesni.
· Tobulai prifarširuota – naujoji BMW 116i.

Reklamai būdingas : dėmesio atitraukimas (pritraukimas) bet kokia “kaina”, stengiamasi sudominti,pritraukti potencialaus pirkėjo dėmesį įvairiomis gudrybėmis , žodžių žaismu, ir netgi apgaule.žmonės kuriantys reklamą puikiai žino kaip paveikti žmogų,jo dėmesį ar netgi mąstymą, tam tikrais žodžiais ar frazėmis.

Naudotos literatųros sąrašas :

Hal Urban “žodžių galia”
Kablos kultūra 2000m. 11 nr.

Kauno Kolegijos
Verslo vadybos fakulteto
Verslo vadybos katedra

Tema : reklamos mano miesto laikraštyje analizė

Referatas

Darbą atliko
VV 5/2 gr. Studentai :

Darbą vertino
Dėstytoja :

Kaunas
2005

Leave a Comment