Žiemos depresija

Orai šąla, iš kiemo dingsta krykštaujantys vaikai, tingisi eiti į parduotuvę, šalta. Susisuki į šiltą antklodę, įsijungi žydrąjį ekraną ir nesąmoningai įsitrauki į pilką, nuobodų ir vienatve persmelktą buvimą, psichologų pavadintą žiemos depresija.

Liūdesys ir depresija

Liūdesį jaučiame visi tam tikromis situacijomis, tai natūrali mūsų būsena. Jei neliūdėtume ir visą laiką šypsotumėmės, galima būtų suabejoti ar žmogus sveikas, ar jis neserga manija? Bet gilus liūdesys, kai nesinori dalintis emocijomis, nesinori šypsotis, viskas aplinkui nuspalvinta pilkai juodomis spalvomis gali virsti depresija, kai ši būsena užtrunka neadekvačiai ilgai ir trukdo vesti normalų kasdieninį gyvenimą. Sezoninei depresijai būdingas nelogiškas mąstymas ir neproduktyvus elgesys bei pasyvumas. Tai rimtas susirgimas, kuriam reikalingas specialus individualus gydymas su medikamentais ir psichoterapija. Todėl reikia stebėti savo elgesį ir neleisti užsisėdėti negatyvioms emocijoms, kol tai dar nevirto liga.

Liūdesio priežastys

Liūdesys užklumpa žmogų nepriklausomai nuo metų laiko ar net nuo objektyvių aplinkybių. Rudenį ir žiemą tiesiog trūksta saulės šviesos, dėl kurios mūsų smegenyse daugėja serotonino. O serotoninas tiesiogiai susijęs su gera nuotaika. Tamsoje išsiskiria melatoninas, kuris didina mieguistumą. Bet ilgesnės naktys ir natūralios saulės šviesos trūkumas nėra vienintelės netikėtai užklupusio liūdesio priežastys.

Mūsų nuotaika labai priklauso ne tik nuo fiziologinių, bet ir psichologinių faktorių. Liūdesį gali sukelti konfliktai darbe, nesutarimai su šeimos nariais, šilumos trūkumas, nepilnavertiškumo kompleksai, saviveiksmingumo pajutos nebūvimas ir kitos individualios priežastys.

Vienatvės liūdesys

Mes, kaip pažinčių svetainės atstovai norime susikoncentruoti ties liūdesiu susijusiu su antros pusės nebuvimu. Dažnai žmonės graudinasi matydami poreles, besilaikančias už rankų, atsimindami praeitį, savo santykius, buvusius mylimuosius, negaudami atsakymo į laišką, nesulaukdami simpatijos ženklų iš sudominusio partnerio ar grįžę iš niekam tikusio pasimatymo.

Natūralu, kad visi šie dalykai nesukelia pakilių emocijų, o tik priešingai – skatina nepasitikėjimą savimi ir abejones, ar išvis įmanoma susirasti partnerį, ar jie kada nors dar įsimylės ir mylės, ar juos kada nors mylės.

Žinoma, negalima į šiuos klausimus atsakyti vienareikšmiškai ir sunku prognozuoti, kada įvyks pokyčiai Jūsų gyvenime. Bet liūdesys, užsisklendimas, apsileidimas, nebesirūpinimas savo išvaizda ir sveikata, netobulėjimas ir kiti su liūdesiu koja kojan žengiantys simptomai tikrai nepadidina tikimybės susirasti savo meilę. Todėl kelkite nosį į viršų ir varykite liūdesį šalin. Net jeigu esate vieniši labai ilgą laiką ir jau praradote viltį, nes jau tūkstantį kartų bergždžiai patikėjote, kad jūsų intymių santykių sferoje kažkas gali pasikeisti, ir suklydote, tai dar nereiškia, kad tūkstantį pirmą kartą nepasiseks.

Pastebėkite sėkmingas poras, aplinkinius, kurie susiranda antrąsias puses. Kaip ir kada jie susipažino? Nepavydėkite, kai artima draugė ar draugas pagaliau susiranda savąją porą. Pasidžiaukite. Išklausinėkite, kokie jų sėkmės istorija? Suprasite, kad meilė gali ateiti netikėtai, visai ne tada, kada Jūs jos laukiate atvėręs duris ir ne ten, kur tikitės ją atrasti. Gyvenimas pilnas staigmenų, priimkite jas. Būkite drąsūs, nebijokite bendrauti, nebijokite pralaimėti. Nesitikėkite per daug, nes visada geresnė savijauta būna tada, kai Jūsų lūkesčiai pranokstami. Ir svarbiausia – neleiskite sau pasinerti į liūdesį.

Kaip kovoti su liūdesiu?

Jeigu sunku išvaikyti liūdesio gaideles imkitės patikrintų metodų – perskaitykite įdomią knygą, nueikite į spektaklį, užsiimkite sportu, nueikite į šokius, pasinerkite į veiklą, kuri Jums neša malonius jausmus.

Taip pat padeda masažas, aromaterapijos, baseinas, pirtis, skanus maistas ar net soliariumo lempa. Kiekvienas turi atrasti receptą, kuris veiksmingiausiai gydo jo liūdesį.

Neužmirškite daugiau judėti ir pasilepinti šviesa bei dažniau pakvėpuoti grynu oru.

Jei sunku pačiam save motyvuoti, atsiremkite į draugo arba giminaičio petį.

Natūralūs antidepresantai yra valerijonai ir jonažolė. Taip pat svarbu, kad organizmui netrūktų vitaminų ir mikroelementų. Vieni svarbesnių – magnis ir vitaminas B.

Taip pat neužmirškite, kad niekas taip nepadeda užmiršti egoistinių jausmų, dėl kurių graudinamasi, kaip pagalba kitiems ir susikoncentravimas į kito bėdas. Galite aplankyti vaikų namus arba savo artimą žmogų, kuris galbūt taip pat vienišas ir užsikrėtęs žiemos depresija.