Vieniši net santuokoje

Praėjo Valentino diena. Ne kiekvienam ji siejasi su meilės kupinu vakaru mylimojo draugijoje. Vienišiams širdelėmis puoštos vitrinos sukelia ne optimistines nuotaikas, o depresijos apraiškas. Tačiau psichoterapeuto Olego Lapino teigimu, meilės kupina diena – išbandymas ne tik vienišiams, bet ir poroms.

Vienišius net ir santuokoje

Širdelės, rožinis šampanas, raudoni kaspinai, juokas, pramogos dviems – tai ne tik vienišam gali sukelti skaudžius jausmus. Psichoterapeuto O. Lapino teigimu, net ir santuokoje gyvenantis dažnas jaučiasi vienišu, negalintis pasidalyti savo jausmais su formaliai arčiausiai jo esančiu žmogumi.

Santuokos vienišiai dažniau akcentuoja ne jausmingumą, o šeimos instituto tvirtybę, tad dažnam jų romantiškų, jausmingų pakylėjimų net ir nereikia. „Svarbu, kaip žmogus kreipia dėmesį į savo santykį su kitais. Vienam reikia artimo žmogaus, kitam pilnatvę suteikia menas, darbas ar draugai“, – dėstė psichoterapeutas.

O. Lapino teigimu, dažnas vienišius jaučiasi prislėgtas ne tik prieš didžiąsias metų šventes, meilės dieną, tačiau net ir artėjant savaitgaliams. „Savo vienišumą sureikšminantiems asmenims laisvos, šventinės dienos labiau siejasi su gedulingomis, o ne pakiliomis nuotaikomis. Pavydas, liūdesys, savigrauža gali prišaukti ir depresiją“, – teigė specialistas.

Valentino diena – šventė ne tik romantiškiems įsimylėjėliams, tai puiki proga išreikšti savo jausmus, pagarbą artimiesiems, draugams, seniai matytiems pažįstamiems. Taip pat ir galimybė susimąstyti apie savo lūkesčius, norus antrosios pusės atžvilgiu.

Įsimylima iš naujo

Jei per Kalėdas prisimename senus draugus ar seniai lankytus artimuosius, taip per Valentino dieną dažnas gali iš naujo pabudinti įsimylėjimo pojūtį. O. Lapino teigimu, dažnam sutuoktiniui tai gali tapti proga patikrinti savo požiūrį antrosios pusės atžvilgiu. „Po ilgos draugystės metų dažnai pamirštama, kad antroji pusė nėra tik draugas, bendražygis, vaikų tėvas, šeimos galva, tačiau ir meilės objektas“, – teigė psichoterapeutas, pridūręs, kad „įsimylėjimo efektas“ gali nuspalvinti santykius naujomis spalvomis.

„Tokiems pojūčiams Valentino diena nereikalinga, tačiau tai viena progų, kuomet dera parodyti šiek tiek didesnį dėmesį antrajai pusei. Mažos smulkmenos gali daug ką pasakyti apie esamų santykių būklę“, – dėstė O. Lapinas.

Meilė iš reikalo

Vis dėlto, psichoterapeuto teigimu, intensyvesnis dėmesio rodymas gali signalizuoti apie itin netvirtą požiūrį į gyvenimo partnerį. Pompastika dažnai mena ne džiaugsmą santykiais, o jų nebuvimą.

„Didžiulės vestuvės ar jų metinės, kurioms išleidžiamos neproporcingai didelės sumos, signalizuoja apie netolimą santuokos griūtį. Prisiminkit, kelių porų vestuvines nuotraukas esate matę žurnaluose – dažna jų gana greitai išsiskiria“, – pastebėjo psichoterapeutas.

Jausmų demonstravimo aktyvumas gali reikšti ne nuoširdžius jausmus, o siekius atpirkti kaltę, užglaistyti klaidas ar priversti pamiršti pykčius. „Tvirti santykiai pasižymi harmonija. Dažni barniai, o po jų sekantys garsūs meilės prisipažinimai, brangios dovanos reiškia tik tuštybę, o ne nuoširdumą“, – dėstė O. Lapinas, pridūręs, kad viešoji erdvė, galimybė susipažinti su kitų gyvenimais, dažnai klaidina partnerius ir kuria neteisingą požiūrį į draugystę.

Meilės išraiškos

Kažkada kovo 8-osios proga vyrai moterims dovanodavo gvazdikus, tuo tarpu moterys vyriškius vasario 23-iąją nudžiugindavo karine atributika karių dienos proga. Šiais laikais Valentino diena tapo ta, kurią skiriamas dėmesys antrajai pusei.

„Širdelės ar gvazdikai – tai tik suformuoti simboliai. Atsižvelgti į juos dera dėl visuotinai priimtinų nuostatų. Tačiau kiekviena pora susikuria savųjų: rožės, o ne šampanas gali tapti dėmesio išraiška mylimajai“, – kalbėjo psichoterapeutas.

Tačiau specialistas pripažino, kad pasikeitus santuokos suvokimui – grindžiant ją jausmais, o ne materialiniais išskaičiavimais – emocinė santykių pusė pasidarė itin svarbi, dažnai ir skausminga. „Dėmesys Valentino dienos proga gali pasirodyti dirbtinis veiksmas, tačiau kiekviena pora linkusi savo santykius paįvairinti būtent tokiomis jausmų išraiškomis. Ypač moterys ir merginos, laukiančios būtent tokių meilės išraiškų. Jei negauna gėlių – linkusios signalizuoti apie santykių nestabilumą“, – su ironija kalbėjo O. Lapinas.