Apache, Zeus, AOL web serverių palyginimas

Turinys

1. Įvadas 3 psl.2. Apache serverio apžvalga 4 psl.3. Zeus serverio apžvalga 5 psl.4. Aol serverio apžvalga 6 psl.5. Apache ir Zeus serverių palyginimas 7 psl.6. Išvados 9 psl.7. Naudota literatūra 10 psl.

Įvadas

Šiuo metu internetas tapo svarbiausia ekonomine jėga – dinamiška ir gyvybine erdve, užpildyta daugialypiu turiniu ir tokia daugybe akronimų, kuriuos visus kažin ar kas nors kada iššifruos. Internete galime rasti daugybę informacijos įvairiomis temomis, galime parsisiųsti filmus, muziką. Tačiau turbūt niekada nesusimąstėme, kur yra saugoma visa ši informacija, kokiu būdu ji mums perduodama. Mes internetinių puslapių peržiūros programoje(internet explorer, opera, firefox) suvedame adresą ir gauname norimą informaciją. Taigi įvedus URL adresą mūsų peržiūros programa siunčia užklausą serveriui. Serveris gautą užklausą analizuoja ir siunčia tam tikrą resurso failą. Norint, kad serveris greitai veiktų ir būtų stabilus, bei saugus, jame reikia įdiegti tinkamą programinę įrangą. Taigi šiame darbe apžvelgsiu serveriuose naudojamą programinę įrangą. Pabandysiu paminėti apache, zeus ir aol interneto serverių pagrindinius privalumus ir trūkumus.

Apache apžvalgaApache voratinklio (Web) serverio programinė įranga – viena iš populiariausių tarp interneto tarnybinių stočių, kurią naudoja 2/3 interneto svetainių. Apache yra puikus interneto serveris – ši programa veikia labai sparčiai, be to yra labai stabili. Taigi kas lėmė tokį apache populiarumą? Pirmiausia tai, kad ši serverinė programinė įranga yra nemokama. Pakankamai seniai vystomi atvirojo kodo produktai yra gerai „nušlifuoti“ ir patikrinti daugelio entuziastų. Antra, apache pasižymi dideliu stabilumu ir saugumu. Tokios situacijos priežastis – atviras kodas, kuriame kiekvienas gali surasti spragas. Daugeliui profesionalų tai yra savotiškas hobis, todėl spragos surandamos ypač greitai. Neturint programos kodo jas surasti yra žymiai sunkiau, todėl komercinės programos gali turėti žymiau daugiau užslėptų saugumo problemų. Apache yra vienas geriausių tokių atviro kodo programų pavyzdys, kuris niekuo nenusileidžia analogiškiems Microsoft bei Netscape kompanijų produktams. Bene vienintelis Apache trūkumas yra tas, kad ši programa, kaip ir daugelis Unix operacinėse sistemose veikiančių programų neturi grafinio interfeiso, skirto valdymui – apache yra konfigūruojamas per operacines sistemos komandinę eilutę arba redaguojant konfigūracinius failus.

Apache veikia daugelyje operacinių sistemų – Windows, Linux, Unix, Solaris ir kitose. Dėl darbo pobūdžio bei saugumo reikalavimų serveriuose dažniausiai naudojamos specifinės operacinės sistemos (UNIX, Linux, NetWare ir pan.), nors kartais būna ir serverių, naudojančių įprastas Windows ar Mac OS sistemas. Tačiau rekomenduojama apache naudoti Unix tipo operacinėse sistemose. Apache serveris veikia per modulius. Kadangi tai atvirojo kodo programa, tai bet kuris, turintis sugebejimų gali susikurti nauja apache modulį, praplėsiantį serverio funkcionalumą. PHP interfeisas taip pat dažniausiai veikia kaip Apache modulis. Apache gerai ir greitai bendrauja įvairiomis RDBVS, tokiomis kaip MySQL, Oracle, Postgre. Interneto programavimo kalbos – apache interneto serveris yra pilnai suderinamas su bet kuria programavimo kalba – tereikia parašyti modulį, kuris praplėstų apache funkcionalumą. Šiuo metu yra parašyti moduliai visosms populiariausioms programavimo kalboms – PHP, Perl, C, C++, Python, Ruby, Pascal, ColdFusion. Taip pat yra išleista daugybė programų rinkinių, kurie palengvina bendrą apache naudojima su kitomis programomis. Vienas iš pavyzdžių būtų EasyPHP, ši programa įdiegia ir sukonfigūruoja Windows operacinėje sistemoje, Apache, MySQL ir PHP. Tokios programos skirtos tiems, kurie nemoka patys susikonfigūruoti šių programų arba paprasčiausiai tingi. Apache visiškai palaiko daugelį dažnai e-komercijos projektuose naudojamų sprendimų. Pirmiausia tai sesijos. Nesvarbu, kokio tikslo e-komercijos sistema siekia, visada bus naudinga sekti vartotojų veiksmus interneto svetainėje. Sesijų naudojimas ne tik suteikia papildomos statistinės informacijos svetainės savininkams, bet taip pat suteikia galimybes skirtingiems vartotojams, rodyti skirtingą informaciją. Kad būtų galima naudoti sesijas, reikia turėti įrankius, kurie suteiktu galimybes kiekvienam svetainės vartotojui kurti unikalius sesijų identifikatorius, naikinti senas sesijas bei leistų saugoti sesijų duomenis. Sesijų naudojimą galima sukurti ir naudojantis PHP bei MySQL priemonėmis. Antra, slapukai (cookies). Tai plačiai naudojama technologija. Slapukai – tai informacija, talpinama vartotojo interneto naršyklėje, kuri leidžia automatiškai atpažinti vartotoją.
Apache jau yra įrodęs savo patikimumą, kadangi nuo 1996m. jis yra populiariausias interneto serveris. Šiuo metu apie 64 procentai interneto svetainių naudoja Apache serverį. Apache turi tikrai daug galimybių ir gali patenkinti įvairiausius poreikius, nes tai labai lanksti ir funkcionali serverinė programinė įranga. Zeus apžvalgaZeus yra aukštos kokybės, galingas interneto serveris. Pirmiausia Zeus programinė įranga turi puikiai išvystytą grafinį interfeisą. Todėl Zeus skirtingai nei daugumoje kitų serverių, nereikia atsiminti dešimčių komandų norint jas rašyti į konfigūracinius failus, nes jame yra grafinė sąsaja kiekvienai produkto funkcijai. Grafiniai realaus laiko įrankiai iš karto parodo atsiradusias problemas. Ir nesvarbu ar jūs administruojate 1 arba 1000 internetinių svetainių, dėl puikiai išvystyto šio produkto funkcionalumo, jūs tikrai nepajusite didelių sunkumų. Dėl unikalios programinės įrangos architektūros zeus serveris yra labai galingas, kuris vienu metu gali palaikyti šimtus tūkstančius prisijungimų, gali saugoti šimtus tūkstančių žiniatinklių. Zeus web serveris kuriamas didelėms interneto svetainėms, kuriose vienu metu gali lankytis daug lankytojų. Ši serverinė programinė įranga nuo pat pradžių buvo kuriama kaip viena iš saugiausių web serverių, galvojant apie serverio ir kliento saugumą. Zeus turi unikalią apsaugą nuo DOS tipo atakų ir apsaugo interneto puslapius nuo įvairių įsilaužimų. Realaus laiko ataskaitų rodymas informuoja kokio tipo įsilaužimas yra vykdomas, taip pat pateikiama bandymo įsilaužti laikas, iš kokio adreso tai buvo daroma, todėl tai palengvina imtis atitinkamų priemonių apsisaugojimui. Apsaugos sistema leidžia taip susikonfigūruoti savo puslapį, jog būtų atmetami tam tikri prašymai arba riboti prisijungimų skaičių iš skirtingų IP adresų tam tikrais laiko intervalais. Zeus taip pat turi vieną saugiausių SSL(secure socket layer) protokolą optimizuotą 64 bitų platformoms, kuris naudojamas privačių dokumentų siuntimui internete. Zeus, kaip ir Apache veikia daugumoje operacinių sistemų, išskyrus Windows. Taip pat puikiai integrajuosi su dauguma RDBVS ir dauguma programavimo kalbų. Taigi Zeus interneto serveris turi daug privalumų ir beveik niekuo nenusileidžia apache, tačiau didžiausias jo trūkumas – kaina. Zeus programinė įranga kainuoja gana nemažai, tačiau ja lengva naudotis, daugelis darbų gali būti atliekami daug greičiau, nei tarkim su apache.
AOL apžvalgaAOL serveris yra nemokamas America Online produktas. AOL yra atviro kodo programinė įranga, dėl jos lankstumo ją lengva konfigūruoti, joje yra API(application program interface), kuris skirtas rašyti programų moduliams. AOL turi visiškai skirtingą architektūrą, nei apache, dėl kurios kai kurie darbai atliekama efektyviau. AOL yra daugiaprocesis serveris, kuris turi integruotą TCL(Tool Command Language) programavimo kalbą. AOL kaip ir apache ar zeus, turi galimybę integruotis su dauguma duomenų bazių, bei dirbti kartu su populiariausiomis programavimo kalbomis: PHP, Perl, Java. AOL kaip ir apache veikia daugelyje platformų: Linux, Windows, FreeBSD, OpenBSD, Apple MacOS X, Solaris, HP/UX, UnixWare. Aol serveris tinkamiausias tuomet, kai jūs norite maksimaliai išnaudoti serverio resursus, jis yra taip sukonfigūruotas, kad leidžia palaikyti didelius internetinius puslapius. Šis serveris tinkamas ir tuo atveju, jei planuojate savo internetiniame puslapyje naudoti vieną arba daugiau duomenų bazių. Taip pat AOL tinkamas jei norite kešuoti serverio atmintyje statinius failus (.html,.gif,.css.,.js) kurie gali būti greitai pasiekiami vartotojams. AOL serverio architektūra yra daugiaprocesė, todėl ši serverį galima vadinti ,,Application server’’ tai reiškia, kad vartotojai gali greitai ir efektyviai naudotis serveryje esančia duomenų baze ar kitomis taikomosiomis programomis. Ši serverinė programinė įranga skirta daugiau statiniams, o ne dinaminiams tinklapiams. Skirtingai nei dinaminiuose tinklapiuose, kuriuose leidžiama bendrauti, užsisakinėti prekes, o statiniuose puslapiuose nebendraujama su lankytojais ir nevykdomos jokios programuojamos užduotys, tokių tinklapių turinys nesikeičia tol, kol jo neatnaujina autorius. Pagrindiniai šios serverinės programos privalumai yra tokie: ji ganai lengvai įdiegiama Unix tipo operacinėse sistemose, gerai veikia su reliacinėmis duomenų bazių sistemomis ir aišku didelis privalumas jog ši programa yra nemokama. Tačiau AOL turi ir rimtų trūkumų, pirmiausia nėra iki galo išvystyta įvairių internetinių programavimo kalbų naudojamas kartu su šiuo serveriu, taip pat trūksta daugumos privalumų, kuriuos teikia apache ir zeus. Dar vienas trūkumas, kad AOL sudėtinga įdiegti Windows operacinėje sistemoje.
Taigi AOL interneto serveris yra dar vienas puikus atviro kodo programų pavyzdys, tačiau savo galimybės nusileidžiantis apache ar zeus. Apache ir Zeus palyginimas:1. Įdiegimas ir administravimasNaudojantis apache reikia mokėti ir gerai išmanyti Linux sistemą ir gerai žinoti komandinę eilutę. Norint, kad apache dirbtu tai kaip jūs norite, bei saugiai, jums reikės modifikuoti konfigūracinius failus. Paleidus Apache taip reikes atidžiai jį prižiūrėti. Šiuo atveju pagrindinis Apache trūkumas, tai kad nėra grafinių administravimo įrankių. Zeus panašiai kaip ir diegiant Apache, reikia Linux žinių. Tačiau Zeus turi gerai išvystytą grafinį interfeisą, kurio pagalba galima daug lengviau konfiguruoti visą sistemą. Kas liečia patį įrašymo procesą, tai ir Zeus ir Apache įdiegiami automatiškai (spaudžiant next, next…). Tačiau Zeus serverį po įdiegimo yra daug lengviau administruoti, dėl jo grafinės sąsajos.

2. Stabilumas ir patikimumasApache yra labiausiai vertinamas dėl savo fantastiško stabilumo. Internete apytiksliai iš 50 svetainių, 48 naudoja Apache.Zeus yra labiau koncentruotas populiarioms interneto svetainėms(turinčioms didelį finansavimą), kuriose vienu metu gali lankytis didelis skaičius žmonių. Jei naudosime Apache arba Zeus nedideliame tinkle, tada nepajusime didelio skirtumo tarp šių serverių. Gali palaikyti dešimtis tūkstančių procesų vienu metu.

3. Duomenų bazių palaikymas: Apache labai gerai dirba su dauguma duomenų bazių: MySQL, Postgre, Oracle. Zeus taip pat gerai bendrauja su dauguma duomenų bazių. Tačiau jau nuo Zeus kūrimo pradžios, šis serveris turi įvairių programavimo interfeisų palaikymą, tokių kaip ISAPI, kuris įgalina greitą jungimasi tarp duomenų bazės ir žiniatinklio.

4. Techninė paramaKadangi Apache yra atviro kodo programa, todėl nėra teikiama pagalba internete, na tik draugiškai nusiteikę žmonės padeda. Tačiau įmonė tokia pagalba tikrai negali pasitikėti, todėl turi samdyti personalą kuris išmanytų linux sistemą ir administruotu ją.

Zeus personalas gali padėti išspresti jums iškilusias problemas, teikia pagalbą el. Paštu, telefonu, tačiau tai papildomai kainuoja ir gana nemažai. Iškilus nesudėtingoms problemoms galima naudotis internetine žinių baze, kuri yra nemokama.

5. KainaApache yra ,,Open Source‘‘ produktas, tai reiškia, kad ši serverinė programinė įranga yra visiškai nemokama. Zeus yra mokamas produktas, kuris kainuoja gana nemažai, plius dar aptarnavimo kaina.

Išvados

Apache yra nemokamas produktas, kuris pasižymi dideliu stabilumu ir greičiu. Ši programinė įranga labai funkcionali ir gali būti naudojama su daugeliu kitų mokamų ir nemokamų programų.Zeus interneto serveris mažai kuo nusileidžia apache, kai kuriais atvejais netgi lenkia jį, tačiau šis produktas yra mokamas, todėl ši programinė įranga daugiau orientuota stambioms įmonėms, turinčioms didelį biudžetą.AOL serverinė programinė įranga turi savo privalumų, tačiau savo funkcionalumu, bei galimybės nusileidžia apache ir zeus serveriams.

Literatūra

1. PHP 4 Vadovas, Jeremy Allen, Charles Hornberger2. http://www.php.lt3. http://www.apache.org4. http://www.zeus.com5. http://www.aolserver.com6. http://www.intranetjournal.com/articles/200210/lesson2.htm7. http://www.serverwatch.com/stypes/servers/article.php/15829_2232651