Energetiniai gėrimai

Seime po pateikimo pritarta Darbo partijos frakcijos narės, Sveikatos reikalų komiteto narės Dangutės Mikutienės inicijuotiems Maisto įstatymo ir Administracinių teisės pažeidimų kodekso pakeitimams, kurie numato energinių gėrimų pardavimo asmenims iki 18 metų apribojimus.

Remdamasi publikuotų mokslinių tyrimų išvadomis, parlamentarė teigia, kad dėl energinių gėrimų neigiamo poveikio vaikų sveikatai ir elgesiui, keliamo didelio pavojaus smegenų, širdies ir kitų organų funkcijoms ir netgi gyvybei, jų vartojimas vertintinas kaip pavojingas sveikatai.

“Šiuo metu energiniai gėrimai parduodami kartu su gaiviaisiais gėrimais ir dažnai vaikai juos laiko įprastais gai iviaisiais gėrimais, nors iš tiesų taip nėra. Energiniuose gėrimuose esantis kofeino kiekis dažnai kelis kartus viršija gaiviuosiuose gėrimuose esantį kofeino kiekį. Didelės kofeino dozės gali pakenkti vaikų sveikatai.

Be to, šių gėrimų sudėtyje yra ir kitų medžiagų, kurių nepatartina vartoti vaikams. Tačiau šie gėrimai yra lengvai prieinami ir socialiai patrauklūs, nes jų gamintojai orientuojasi į jauną vartotoją. Patys gamintojai nerekomenduoja energinių gėrimų vartoti vaikams ir paaugliams, informacija apie tai rašoma labai smulkiomis raidėmis, o prekybos centruose dažnai galima pamatyti mokinius, perkančius šiuos gėr rimus, jau nekalbant apie atvejus, kai energiniai gėrimai yra parduodami mokyklose”, — sako D. Mikutienė.

Energiniuose gėrimuose esančios stimuliuojančios medžiagos ne tik padidina ir taip didesnį vaikų bei paauglių aktyvumą, bet gali sukelti nerimą, nervingumą, agresiją ar net smurto protrūkius. Be to, mok

kslininkai teigia, kad energinių gėrimų vartojimas didina vaikų toleranciją kofeinui, skatina priklausomybę nuo jo ir paruošia kelią priklausomybei nuo kitų psichoaktyvių medžiagų.

D. Mikutienė žiniomis, Islandijoje ir Urugvajuje yra uždrausta parduoti energinius gėrimus, kuriuose yra daug kofeino ir/ar taurino.

Švedijoje leista tokius gėrimus pardavinėti tik vaistinėse kaip vaistinius preparatus.

Kanadoje ant tokių gėrimų skardinių turi būti įspėjamieji užrašai vaikams, nėščiosioms ir kofeinui jautriems žmonėms bei įspėjimai dėl rizikos vartojant šiuos gėrimus kartu su alkoholiu.

Prancūzijoje, Danijoje, Airijoje, Turkijoje, JAV ir Australijoje viešai reiškiamas susirūpinimas dėl daug kofeino turinčių energinių gėrimų saugumo.

Mokslininkai, gydytojai ir politikai nuolat kelia klausimą dėl šių gėrimų poveikio jaunų žmonių sveikatai, dėl jų vartojimo ir prieinamumo ribojimo, atitinkamo ženklinimo ir sudėties.

Pagal D. Mikutienės siūlomas įstatymų projektų nuostatas bus apribotas energinių gėrimų pri ieinamumas asmenims iki 18 m. Taip pat bus numatyta administracinė atsakomybė už nustatytos energinių gėrimų pardavimo tvarkos pažeidimus, o įstatymo vykdymo priežiūros kontrolę atliks Valstybinei maisto ir veterinarijos tarnyba. Numatoma, kad įgyvendinant siūlomas teisinio reguliavimo nuostatas bus apsaugota vaikų sveikata nuo žalingo energinių gėrimų poveikio.

0 thoughts on “Energetiniai gėrimai”

  1. Vaikysteje, o tiksliau paauglysteje labai megau ivairius energinius gerimus, bet tuo metu pasirinkimas buvo menkas, o naturalios sudeties energetiku isvis nebuvo. Dabar turim naturalios sudeties CLUB-MATE saltaja arbata, kuri, manau, apciuopiamos zalos nei paauglio, nei suaugusiojo sveikatai nedaro.

    http://www.club-mate.lt

    Reply

Leave a Comment