Pasitikėjimas savimi (1 dalis)

Ar nors vienas žmogus, šiandien vadinamas genijumi, būtų ko nors pasiekęs, jei nebūtų tikėjęs pačiu savimi? Genijus dažnai buvo pajuokos bei patyčių objektas. Vienintelis asmuo, tikėjęs genijumi, buvo jis pats. Tačiau šiandien būtent šie žmonės, mūsų akimis, yra šviesuliai. Balzakas sakė: „Netikėdamas savimi, genijus nebūsi“. Panašu, kad jis neklydo.

PASITIKĖJIMAS SAVIMI − SVARBUS SOCIALINIS ĮGŪDIS

Pasitikėjimas savimi (ar tiesiog savigarba) yra vienas svarbiausių socialinių įgūdžių, suteikiantis žmogui psichologinio stabilumo, komforto ir saugumo jausmą. Tai sudėtingai išugdoma, tačiau lengvai prarandama savybė. Visi norime būti užttikrinti ir pasitikintys savo jėgomis, tačiau, vos patyrę nesėkmę, imame abejoti savimi, manyti, kad esame nieko verti, nesugebame net paprasčiausių dalykų. Tikriausiai pasaulyje nėra nė vieno žmogaus, kuris bent kartą nebūtų suabejojęs savimi. Tačiau vieniems tai tėra laikinas nesėkmės rezultatas, o kitus, deja, šis jausmas lydi visą gyvenimą.

Pasitikėjimas savimi – tai požiūris, kuris leidžia žmogui susidaryti pozityvų, bet kartu ir realistišką savęs bei susiklosčiusios situacijos vaizdą. Savimi pasitikintys žmonės tiki savo galimybėmis, jaučia, kad gali kontroliuoti savo gyvenimą ir gali pasiekti savvo tikslų. Net jei kartais nepavyksta, tokie žmonės išlieka pozityvūs ir vertina save teigiamai. Dažniausiai jie problemose mato galimybes, o ne problemas galimybėse. Pasitikėti savimi – tai gerbti ir mylėti save tokį, koks esi, nesistengiant lyginti su kitais; tai tiesiog pozityvus sav

vęs ir kitų vertinimas.

Pasitikėjimas dažniausiai pasireiškia tam tikrose sferose, pavyzdžiui, meno, sporto ar verslo. Retai pasitaiko žmonių, pasitikinčių savimi esant bet kokioms aplinkybėms. Tvirtai savimi tikintis verslininkas gali būti nedrąsus ir nepasitikintis meilės reikaluose ir panašiai.

Yra keletas sričių, kai nepasitikėjimas savimi išryškėja dažnai. Tai atsitinka, kai:

• žmogaus darbas ir gyvenimas ne jo paties pasirinktas, todėl jis negali deramai vertinti savo laimėjimų;

• finansinė padėtis nėra tvirta, todėl žmogus jaučiasi tarsi pakliuvęs į spąstus, nesaugus ir įsibaiminęs;

• žmogus jaučiasi nepatenkintas savimi: nepriima savęs tokio, koks yra, su visais trūkumais; yra pernelyg kritiškas sau, todėl nuolat kyla nepasitenkinimas dėl netobulumo;

• žmogui sunku užmegzti santykius su aplinkiniais arba tie santykiai jam kenkia – yra destruktyvūs, žeminantys ar pan.

NEPASITIKĖJIMAS LIŪDINA IR STABDO MUS

Nepasitikintys savimi žmonės itin susirūpinę aplinkinių vertinimu. Jie bijo nessėkmės, todėl vengia rizikuoti. Kadangi apskritai netiki, kad jiems gali pavykti, dažnai būna blogos nuotaikos, yra linkę ignoruoti jiems sakomus komplimentus ir panašiai. Jiems sunkiau bendrauti su aplinkiniais, nes nuolat mano esantys prastesni už juos, jautriai reaguoja į bet kokią kritiką.

Nesėkmės tokius žmones dar labiau panardina į nepasitikėjimo liūną – tai tarsi patvirtinimas, kad jie iš tiesų niekam tikę. Net aiškiai savimi nepasitikintys žmonės visada turi kokių nors svarbių gebėjimų – jie puikiai kepa pyragus, sugeba puoselėti augalus, yra geri klausytojai, ištikimi ir nuoširdūs, rūp

pinasi benamėmis katėmis arba yra mylimi draugų. Jie tokias savo savybes laiko savaime suprantamu dalyku ir apgailestauja dėl tų, kurių jiems stinga.

KAS ŽLUGDO PASITIKĖJIMĄ SAVIMI?

Tam tikri mąstymo modeliai įspraudžia mus į nuolatinio nepasitikėjimo savimi rėmus. Pirmiausia tai požiūris „viskas arba nieko” – perdėtas tobulumo siekis, dažnai dangstomas perfekcionizmu. Nepasiekę tobulumo, kiekvieną sykį skaudžiai nusiviliame savimi. Per daug pabrėždami tai, kas „turėtų” būti, dažniausiai atspindėsime perfekcionistinį požiūrį į kitų lūkesčius, o ne tai, ko patys norime.

Kitas požiūris – tai „žiūrėjimas pro juodus akinius”. Manymas, kad nelaimė laukia už kiekvieno kampo, iš karto užprogramuoja mūsų veiklą nesėkmei. Viena neigiama detalė, truputis kritikos ar komentaras užjuodina visą realybę. Dažniau nepasitikėsime savimi, jei hiperbolizuosime neigiamus dalykus ir nuvertinsime teigiamus.

„Negaliu bandyti, nebandysiu” yra tarsi spąstai. Jeigu nebandysite – nenusivilsite. Visada saugiau likti toje pačioje vietoje. Kai kurie žmonės teisinasi esą perfekcionistai: jeigu jie negali ko nors padaryti arba padaryti geriau už kitus, tai ir nebando daryti.

Gali būti ir kuklumo spąstai. Kai kurie žmonės savikliovos stoką teisina drovumu. Dažnai jie visai atvirai pripažįsta sau ir kitiems, kokius mato savo trūkumus, ir sako: „Aš tam netikęs”. Ir kone didžiuojasi tokiu savo kuklumu. Jiems patogiau likti tokiems, kokie yra, – „netikusiems”. Ėmęsi realių veiksmų, kad įgautų savikliovos, jie prarastų galimybę taip kalbėti.

0 thoughts on “Pasitikėjimas savimi (1 dalis)”

 1. Danute kvailumas labai abstrakti savoka,kaip ir protingumas…24 val per para zmogus vargei ar isbuna isvien protingas arba kvailas…daznai vertinam sitaip tik kai kurias situacijas:)

  Reply
 2. Danute, tie kvailiai, pasitikintys savimi, daugiausiai ir pasiekia gyvenime ir būna laimingiausi. Aš manau, kad visi esame savaip kvaili, bet patys to dažnai nematome.

  Reply
 3. Man sunkiausia nepakliūti į “viskas arba nieko” spąstus. Taip dažnai kažko nesiimu tik todėl, kad manau, jog negalėsiu to padaryti labai gerai. Turiu svajonę, dėl kurios įgyvendinimo iki šiol negaliu pradėti dirbti. O kas jei nepasiseks? Jei kažką darau, turiu būti geriausia… Negeras požiūris.

  Reply
 4. Agne ne visa laika,ka pradedi iskart buna super idealiai…tik dirbdama toje idejoje ir nebijodama suklysti,Tu busi geriausia;)…Kaip yra geras posakis,kas nedirba,tas neklysta;)

  Reply
 5. O aš turiu kitą problemą ir nežinau kaip su tuo kovoti.
  bet kokia kritika gali mane visiškai sugniuždyti. Va, atrodo viskas gerai, darau ką nors, siekiu, pasiekiu ir savimi didžiuojuosi ir.. kas nors pakritikuoja (jau nekalbant apie sukritikavimą). Ir visiškai jaučiuosi numenkinta ir nebeturiu daugiau motyvacijos. Arba dar blogiau – žmogus, dėl kurio tai darai, kuriam nori palikti įspūdį – nepagiria, net nepastebi.
  Be abejo, yra žmonės autoritetai ir neautoritetai :)Viršininkės pagyra sukelia netgi juoką – kaip pasiskaičius kokį nors vadovėlį bandoma pritaikyti pigius “motyvuojančio vadovo” triukus.
  Greičiau čia klausimas navaičiui – o kaip gi ugdytį tą pasitikėjimą savimi, nepriklausyti nuo svetimų pagyrų?

  Reply
 6. Agne manau ironizavimas,tik kritikos nepriemimas,daznai mes ir su savim mintyse kalbames,tad bukime geriausi draugai su savimi ir pasitikejimo savimi savybe truputi pakokybiskes;)

  Reply
 7. Kai aplinka nelepina pagyrimais, tuomet noredamas islikti konforte, privalai realiai vertinti situacija ir suprasti, kad visa astri kritika gali perzengti ribas. Noriu pasakyti, kad kai kritikos kur kas daugiau nei pagyru, pradedi gelbetis logika ir realiu mastymu. Puikiai gaunasi, akys prasvieseja ir supranti, kad kritika ne visuomet teisinga ir pagrista, kad viskam yra logiskas paaiskinimas ir nera ko krimstis 🙂 Niekas taves labiau nemyles nei tu pats 🙂 Taigi…

  Reply
 8. Mano nuosirdus patarimas, kaip issigyditi nepasitikejima:
  1. Reikia pripazinti ir suprasti kodel mes neasitikime savimi (tai gali padaryti geras draugas, geras klausytojas) Man tai pavyko su senu pazistamu.
  2. Atpalaiduokite neigiamas mintis
  As visa gyvenima buvau viena is labiausiai nepasitikinciu savimi, dabar mano kredo “neiseina ir nereikia”. Jei darai ir nepasiseka – nepergyveni, nes manau, kad nebuvo lemta.
  Nepasitikejimas savimi dar dabar siek tiek “islenda”. Bet tiesa pasakius, reikia tausoti savo sveikata, kai aplink krize, krizenkime. Sunkumai yra duoti tik stipriem zmonem, jei jie mums duoti – mes privalome atsilaikyti. SEKMES VISIEM… Su artejanciom sventem.

  Reply
 9. Nesutinku, kad visi genijai savim pasitikejo.Ju darbas(kuryba ir t.t.) buvo tarsi issigelbijimas ziauram pasaulyje.
  Daug kas laike save ‘nevykeliais’, ypac socialinej sferoje, gyveno skurde, o slove ir pripazinimas atejo tik po mirties.

  Reply
 10. Nesvarbu, kiek kartu suklupai, svarbu kiek kartu pakilai. Mes gyvename
  iš to, ka gauname. Mes kuriame gyvenima iš to, ka duodame. Tureti
  drauga-reiškia buti draugu. Tikek tais, kurie ieško tiesos. Abejok
  tais, kurie ja rado. žmones ne visada tiki, ka sakai. Bet jie visada
  tiki tuo ka darai. ATSIMINK: Paprastumas yra kelias i tikra džiaugsma
  Galima sudaužyti ˛žibinta ar net širdi, bet daug sunkiau sudaužyti ˛žvaigžde po kuria tu gimei…

  Reply
 11. Sveiki:) noriu patarimo kritiniu atveju- as tikrai zinau, kad man nera del ko savimi pasitiketi, manau, kad ta pati apie mane galetu pasakyti aplinkiniai. Esu nuobodi, truksta apsiskaitymo, zavumo, as tai zinau ir jau isbandziau su kitais zmonemis- taip ir skaitau ju akyse- ,, O, vargeli, kokia vargsele”. O kiekvienas su tiktas vaikinas, nors ir is pradziu manimi susidomejes, po pasimatymo dazniausiai net neparaso, arba siaip isbraukia is galimu merginu kandidaciu saraso. Beda dar ir tame, kad istojau per didziuli darba i medicinos studijas, o kai patekau tarp tikrai daug vertu zmoniu tarpo- tapo dar sunkiau. Kaip gali pasitiketi savimi, kai realiai matai graudoka situacija?

  Reply
 12. padekite pasiruosti lietuviu iskaitai :(((( minciu ta tema Šiandien kalbama apie jaunystės kultą – visi privalo būti gražūs, veržlūs, energingi. Ką jūs manote apie diskriminaciją dėl amžiaus ir visuomenę, neigiančią senatvę?

  Reply

Leave a Comment