Nepasiduokite manipuliacijoms

Save pažįstame bendradarbiaudami ir kovodami su kitais. Gyvūnai sprendžia konfliktus pabėgdami arba puldami. Daugelis žmonių irgi tiki, kad galima arba kovoti su kitais, arba paklusti. Kartais prisimenama ir kompromiso galimybė, tačiau ne vienas laiko jį didesniu ar mažesniu pralaimėjimu. Nuolatinės kovos ir jų sėkmei svarbus savųjų jausmų bei poreikių slėpimas – nelengva našta mūsų psichikai. Gudrūs pamokymai, kaip sėkmingiau įveikti kitus ar kilniai pasitraukti, šiuo atveju nepadeda, nes remiasi ta pačia prielaida – kiti yra „priešininkai”, kuriuos reikia paveikti arba kurių poveikio sauu reikia išvengti.

JAV psichologai Vera Kaponi ir Tomašas Novakas siūlo keletą taisyklių, kurios leidžia gyventi nemanipuliuojant aplinkiniais ir netampant jų manipuliacijų auka. Šios taisyklės kai kam gali atrodyti akivaizdžios, o kitiems itin originalios, bet apsvarstyti jų prasmę veikiausiai pravartu kiekvienam.

1. Jūs galite spręsti apie savo elgesį, mintis ir jausmus

Norintieji manipuliuoti kitais tvirtina, kad žmogus negali objektyviai vertinti savęs. Tai turėtų daryti kiti, kurie vadovaujasi pripažintomis taisyklėmis, autoritetų nuomone ar kažkieno išmintingesnio, doresnio, labiau patyrusio nuostatomis. Prisiminus, kad autoritetai ir taisyklės dažnai priieštarauja vieni kitiems, tenka priimti atsakomybę už save.

2. Jūs galite neaiškinti savo elgesio

Manipuliuotojas primeta požiūrį, kad už savo elgesį mes pirmiausia atsakome ne prieš pačius save, o prieš kažką kitą. Todėl ir privalome paaiškinti, pagrįsti ir pateisinti savus norus bei poelgius. Jei

igu patikėsime, kad atsakingi esame visų pirma prieš save, tai ir mūsų elgesio paaiškinimas taps nebe sunkia prievole, o paslauga, kurią, kai to patys norime, darome kitam žmogui.

3. Jūs galite pats nuspręsti, ar atsakote už kitų gerovę

Nuolat atsiduriame padėtyje, kai mums leidžiama suprasti, jog esame atsakingi už artimuosius, aplinkinius ar organizacijas. Atsakomybės priskyrimu neretai kiti sumaniai naudojasi. Tai galima iliustruoti situacija parduotuvėje, kai ir pardavėjas, ir eilė skubina pirkėją, leidžia jam suprasti, kad šis pernelyg daug klausinėja, kad gaišina itin brangų pardavėjo ir kitų žmonių laiką. Taigi priskiria jam pareigą rūpintis parduotuvės darbo sparta bei kitų pirkėjų komfortu. Kiekvienas sveiko proto žmogus supranta, jog už tai jis neatsako, tačiau daugelis pasiduoda įtakai, o kai kurie ir nusiperka tai, ko jiems nereikia.

4. Jūs gallite keisti savo pažiūras

Tėvai, pedagogai, o kartais ir žiniasklaida tvirtina, jog rimtas, patikimas žmogus tvirtai laikosi kartą pasirinktų pažiūrų. Jas keisti – tai pripažinti savo klaidą. Jeigu reikalaujantiems absoliutaus pastovumo iš mūsų pavyktų patiems nepadaryti nė vienos klaidos, būtų galima patikėti, kad jie siūlo aukštus dorovinius reikalavimus, o ne bando daryti mums įtaką sau palankia linkme.

5. Jūs turite teisę elgtis nenuosekliai

Socialinis mitas skelbia: suaugęs žmogus privalo suprasti savo motyvus ir atsakyti į bet kokį klausimą apie savo elgesio niuansus. Iš jo reikalaujama visiškos sav

vo elgesio ir jausmų kontrolės. Taigi mamytė, mokytoja, viršininkas įgyja teisę smerkti mūsų elgesį vien todėl, kad nepakankamai sklandžiai pasiaiškinome. O ir kiti manipuliuotojai reikalauja, jog mūsų gyvenimas būtų tarsi kompiuterinė programa, kurios viena dalis nuosekliai keičiama kita. Pagrįstas elgesys nėra blogas dalykas, tačiau jo nereikia painioti su logiškais samprotavimais. Jeigu kieno nors argumentai yra svaresni, tai dar nereiškia, kad turime sekti jo nurodymais.

6. Jūs turite teisę pasakyti: „Nesuprantu tavęs”

Meilės mitas – tikrai mylintieji supranta vienas kitą be žodžių. Gal įsimylėjėliams kartais taip ir nutinka, bet reikalavimas atspėti aplinkinių norus ir ketinimus dažniau tėra užmaskuotas bandymas priversti mus labiau rūpintis kitais nei savimi. Norintis, kad jo pageidavimai būtų atspėti, neleidžia mums pasakyti „ne”, neleidžia apsvarstyti savo ir jo interesų derinimo galimybių.

7. Jūs galite netobulėti

Įvairiausi dvasiniai vadovai nuolat siūlo būdus, kaip mes turėtume tobulinti save. Sutuoktinis, draugas ir vadovas taip pat primena mūsų galimybes ir siūlo jų tobulinimo programas. Jeigu neatsižvelgsime į šiuos patarimus, būsime priskirti tingių, nerimtų, neperspektyvių žmonių rūšiai. Jeigu atsižvelgsime, prisiimsime vaidmenį vaiko, klusniai vykdančio tėvo, geriau išmanančio, ko mums reikia, nurodymus.

Kiekviena iš pasiūlytų taisyklių gali sukelti ginčų. Gal tai ir yra jų vertė, leidžianti kritiškiau pažvelgti į save ir savo santykius su aplinkiniais?

13 thoughts on “Nepasiduokite manipuliacijoms”

 1. Geras straipsnis. Tik gaila, kad ne viska iseina pasiimti ir pritaikyti. Nes gal reikia moketi kazkaip? Nusiteikti? Man tai dazniausiai kai to prireikia, nesigauna panaudoti..

  Reply
 2. Labai vertingi patarimai. Ačiū už juos. Dėl tobulėjimo, tai manau, kad tobulėjimui ribų nėra visose gyvenimo srityse. Matyt, reikia, jog būtų vidinis noras tobulėti. Aš už tai

  Reply
 3. Esu susidūrusi su kolege, kuri bendraudama stengiasi manipuliuoti kitais. Nori sužinoti visas tavo gyvenimo smulkmenas, patarimais stengiasi nukreipti jai norima linkme, jaučiasi didele drauge. Tai labai nemalonu, įkyru.

  Reply
 4. Labiausiai jauciuosi manipuliuojama žmogaus, kurį myliu ir kuris, ką bedarytų, būtų pateisinamas, nes aš rasčiau tam priežasčių.tik aš vis labiau jaučiuosi nelaiminga, išsekinta, nes nesulaukiu iš jo to paties. meilė yra abipusis ryšys. aš tą žinau. bet žinojimo kitąkart nepakanka. juk neįmanoma ką pakeisti? ju vienas žmogus čia negali ką padaryti? kaip reikia išmesti iš galvos tą maniją- kaip ” nuodėmės užkalbėjime”? man yra sunku.

  Reply
 5. Toks gyvenimas, jei zmones bendrauja, tai ir manipuliavimas daugiau ar maziau vyksta. Manau,kad manipuliuoti savimi galima leisti,jei tau tai priimtina iki tam tikro lygio, taciau kontroles saugiklis visuomet turetu suveikti visada, jei prireiktu istrukti. Lygiai taip pat manipuliavimas kitais, reiketu suvokti, ar netampi ikyriai ikyrus kito atzvilgiu su savo negincijamais pamokymais.

  Reply
 6. Viskam yra riba. Leiskimes manipuliuojami ir manipuliuokime kitais kol sau nepasakysime “stop”. Nes nuo manipuliacijos tiesiog bloga gali pasidaryti ir kai ateina neapsikentimas, sitas procesas stabdomas. Kolegai ar artimam viena grazia diena pasakoma “ar pabaigsi vienakart”, lygiai taip kazkas ir tau tai gali isrezti.

  Reply
 7. Geras straipsnis.Zinoma,daug teorijos,bet suprasti galima:)Dar vienas budas cia nepaminetas-apsimeti,kad negirdi,kad “atsijungei”.Tada esi lyg ir neisipareigojes:).Rezti tiesiai veiksminga,bet kai darbo kolektyvas didelis,nespeji raizyt.

  Reply
 8. Straipsnis gali pasirodyti, kad moko egoizmo, bet šiuolaikiniame pasaulyje būtina išmokti pasirūpinti savimi, nes visi tik ir reikalauja, kad galvotum apie juos… Man kaip tik reikėjo tokio straipsnio, kad sužinočiau savo teises :))

  Reply
 9. visi išskyrus 5 patarimai geri. o su 5-ojo paaiškinimu nesutinku, nes nuoseklumo reikia laikytis, kitaip bus nesusikalbėjimas. nenuosekliai žmogus turi teisę elgtis, jei dirba vienas – tada nesvarbu kokia tvarka, svarbu kad rezultatas butu pasiektas. o šiaip jei ateini dirbti į organizaciją tai turi priimti ir nuosekliai laikytis toje organizacijoje esančių vertybių, taisyklių, darbo principų ir standartų, kitaip jausies nekomfortiškai (suprasi, jog tai ne tau) arba būsi atleistas nes trukdysi kitiems dirbt, arba nusipjausi i lankas ir rezultato už ką tau moka pinigą nebus. o paskutinio įto punkto sakinio tai nesupratau, nes tai nesusiję su nuoseklumu/nenuoseklumu. tai jau kita tema.

  Reply

Leave a Comment