mano geografine kelione po europa

MANO GEORAFINE KELIONE PO AIRIJA
Ši nedidelė Respublika vakarų Europos pakrastyje yra įsikūrusi antroje pagal dydį Britų salyno salose.Gyventojų ten yra beveik tiek pat, kiek ir Lietuvoje – apie 3,7mln.Airijoje gyvena 3 744 700 žmoniu (1999 metų skaiciavimais), o Dublinas, šalies sostinė,turi apie 953 000 gyventojų.Airijos nacionaliniai parkai turi keletą unikalių ir įspūdingų gamtovaizdžių.Didelė ir faunos ir floros įvarovė.Laisvas religijos valstybės piliečiams yra garantuojamas Airijos Konstitucijos.Daugumos Airijos gyventojų tikėjimas yra katalikybė.Senoji šalies kalba išsivystė iš keltų imigrantų apie 600 m prieš Kristų.Į Airija reikia skristi lektuvu per ‚Baltijos jūra,Danija,šiaurės jūūra,Anglija‘.

GEOGRAFINE INFORMACIJA
Plotas – 70 280 km² , o kranto linijos ilgis siekia apie 3 172 km.
Klimatas.
Šalis mėgaujasi palyginti švelniu klimatu. Mėnesio vidutinė temperatūra kinta nuo 7ºC sausį iki 19ºC birželio mėnesį.
Airijoje vidutiniškai per mėnesį iškrenta apie du tris colius kritulių, o dienos metas trunka nuo 2 val. gruodį iki 6 val. birželį.
Aukščiausia vieta. Aukščiausias Airijos kalnas yra vadinimasis Carrauntoohill (1038 m aukščio).
Žemiausia vieta – jūros lygyje
Ilgiausia upė – Sionna (Shannon) 370 km
Didžiausias ežeras – Corrib 176 km²

Gyventojų 3,9 mln. (121),
miestuose – 57%,
tankumas – 54 žm./km²,
Vidutinė gyvenimo trukmė – 77 metai (moterų – 80, vyrų – 75)
Etninės grupės: airiai (kkeltai) – 95%, kiti – 5%
Kalbos: airių (gėlų), anglų. Abi oficialios Raštingumas – 99%
Religijos: Romos katalikai – 88%, anglikonai – 3%, laisvamaniai ir kiti – 9%

Airija garsi ne tik nesibaigiančiu lietumi, bet ir alumi – juodu, tirštu alumi, kuris kvepia lakrica ir vadinamas porteriu. Šiam tautiniam gėrimui savo populiarumu turbūt pr

rilygsta tik viskis.
Airijos virėjai niekada nebuvo garbėtroškos. Jie liko ištikimi savo židiniams ir šiandien tebekepa mėsą, kaip kepdavo jų seneliai – ant atviros ugnies, vietoj malkų naudodami durpes. Beje, ištroškinti avieną geriau už airius – sunku. Airiška „stju“ – tai avienos krūtininė, ištroškinta kartu su bulvėmis svogūnų padaže, pagardintame pipirais. Šis patiekalas visai teisėtai laikomas tautiniu.

Europos sąjunga Prie Europos ekonominės bendrijos Airija prisijungė 1973 metais, pasiūlydama regioninio plėtojimo finansavimo iš Europos idėją ir struktūrizuotą prekybos politiką be bendrijos. 1997 metais Airija Paryžiuje prie ES užsienio ministerijos pasirašė Amsterdamo sutartį, kuri pateikė pokyčių šalies bendroje užsienio ir saugumo politikoje. Po naujo, sklandaus, struktūrizuoto šalies lėšų paskirstymo savąjį kapitalą 2000 – 2006 metais Airija padidins apie 3.4 bilijonų eurų.

Leave a Comment