Plutonas

PLUTONAS

Plutonas – tolimiausia Saulės sistemos planeta. Ir mažiausiai išstudijuota. Ji buvo atrasta 1930 metų kovą. Tai padarė amerikietis astronomas K. Tombo. Vėliau Plutonas buvo rastas ir ankstesnėse dangaus nuotraukose, pradedant nuo 914 metų. Plutona daugelis siūlė vadinti tiesiog Lowell. Flagstaff observatorijos personalas pasiūlė Kroną, Inervą ir Plutoną. Po kelių mėnesių buvo pasirinktas Plutono vardas (kurį, beja, pirmoji pasiūlė 11 m. mergaitė iš Anglijos, Venetia Burney). Lotynų mitologijoje Plutonas (graikų – Hadas) buvo požemių ir mirusiųjų dievas.
Dėl milžiniško savo nuotolio ji matoma tik kaip blausus taškelis, todėl jį išskirti iš aplinkinių žvaigždžių fono galima tik fotografijos metu. Apie ją žinoma palyginti nedaug, mat šios tolimos planetos kol kas dar nepasiekė jokia automatinė tarpplanetinė stotis. Apie Plutoną, tikėtina, mažiausią Saulės sistemos planetą (5,5 karto lengvesnis už mėnulį), žinome tik iš stebėjimų iš Žemės bei Hubble orbitinio teleskopo.
Yra manančių, kad Plutoną geriau būtų laikyti net ne planeta, o dideliu asteroidu arba didžiausiu Kuiperio juostos (už Neptūno esančių objektų darinys) objektu. Jis sukasi į priešingą pusę nei dauguma kitų planetų. Jo orbita labai ištęsta – kartais jis priartėja prie Saulės arčiau nei Neptūnas (kaip kad buvo 1979 sausio – 1999 vasario laikotarpiu). Tačiau Plutono ir Urano keliai niekada nesusikerta. Galbūt Plutonas, Charonas ir Neptūno palydovai yra likučiai medžiagos, kuri sudarė Oorto debesyje

Plutono paviršius

Plutonas, pažėrė astronomams nemaža mįslių. Jos skersmuo maždaug 2200 km: skrieja vidutiniškai 5942 mln. km. nuotoliu nuo Saulės labai ištęsta ir į ekliptiką labai pasvirusia orbita Neptūno orbitos viduje. Vieną ratą aplink Saulę Plutonas padaro per 250,3 m., apie savo ašį apsisuka per 6,4 d.
Hablo kosminiu teleskopu gautose Plutono nuotraukose matyti šviesesnės ir tamsesnės paviršiaus detalės. Iš keliolikos nuotraukų sudarytas Plutono gaublys. . Dar didesnį ryškio kitimą sukelia periodiškai pasikartojančios Plutono palydovo Charono okultacijos (pasislėpimai už planetos) ir praėjimai priešais planetą. Šviesumo skirtumai tarp tamsiųjų ir šviesiųjų Plutono sričių siekia 5 kartus. Tamsiausia sritis yra ties pusiauju, tiesiog po Charonu. Plutonas savo sandara skiriasi nuodidžiujų planetų. Turi retą azoto ir metano atmosferą. Paviršių dengia kelių kilometrų storio metano ledas, kurio temperatūra -235 *C
Plutono paviršiaus temperatūra niekada nepakyla per 60 kelvinų(–213 C), o dazniausia apie todėl dauguma dujų (N2, CH4, CO)ten yra kietos būsenos. Galbūt šviesiosios sritys yra šviežiai nuklotos sušalusių dujų šerkšno, o tamsiosiose – ledas gali būti purvinas, susimaišęs su dulkėmis ir kai kuriomis organinėmis medžiagomis, susidarančiomis iš metano. Dalis metano dujų yra sublimavusios, todėl manoma, kad Plutonas turi mažo tankio atmosferą.

PLUTONO PALYDOVAS

.
Plutonas turi vieną paliginti dideli palidovą Charoną, atrastą 1978 metais. Šiuo vardu įamžintas ir atradėjo Jim Christy žmonos vardas (Charlene). Charono skersmuo yra 1172 km, masė 1.90 10^21 kg. Jis sukasi 19,640 km atstumu nuo Plutono. Jo tankis yra tik 2 g/cm3 – tad jis panašus į Saturno ledo mėnulius. Jis yra vos du kartus mažesnis už Plutoną. Manoma, kad praeityje Plutonas ir jo palidovas buve Neptūno palydovai, tačiau vėliau ištrukę iš neptūno gravitacijos lauko. Plutonas tapo savarankiška planeta.
Plutono ir Charono pora unikali tuo, kad jiedu sukasi kartu – t.y. vienas į kitą yra atsigręžę ta pačia puse. Stebėdami juodu ir žinodami, kada kuris uždengia, astronomai galėjo sudaryti abiejų jų grubų tamsių ir šviesių sričių planus. Atmosfera gali būti tik labai reta ir egzistuoti dujiniu pavidalu tik Plutonai esant perihelionui (artimiausiame Saulei taške).

Plutono duonenys

Pusiaujo skersmuo ~3000 km
Masė ~1.4 1022 kg

Vid. tankis 1 g/cm3
Laisvojo kritimo pagreitis
(prie paviršiaus) ~0.4 m/s2
Pabėgimo (II kosminis) greitis ~0.6 km/s
Apsisukimo apie ašį žvaigždinis periodas 6.387 d
Sukimosi ašies posvyris į orbitos
plokštumą >70

Apskriejimo aplink Saulę periodas 250.3 m.
Sinodinis periodas 366.74 d
Nuotolis nuo Saulės:
afelyje
perihelyje
vidutinis

7 428 mln. km
4 456 mln. km
5 942 mln. km
Orbitos ekscentricitetas 0.250
Orbitos plokštumos posvyris į ekliptikos
plokštumą 17.15

Nuotolis nuo Žemės:
didžiausias
mažiausias

7 580 mln. km
4 804 mln. km

KLAUSIMAI

1. Kelintas Plutonas tarp planetų?
2. Ar Plutonas matosi normaliai is zemes ir kodėl?
3. Kaip sukasi Plutonas?
4. Kaip galima pamatyti Plutoną?
5. Kiėk kartu Plutonas lengvesnis už mėnulį?
6. Kokia temperatūra yra didžiausia ir ar buna pliusas?
7. Kiek palidovu turi Plutonas ir kaip jie vadinasi?
8. Kuo Plutonas ir Charonas yra unikalus?
9. Kodėl plutone nėra vandens arba gyvybės?
10. Išvardinkit planetas išsidėsčiusias aplink saulę eilės tvarka.

ATSAKYMAI

1. 9 bet būna ir 8.
2. Ne nesimato, nes ji yra tolimiausia planeta.
3. Nes Plutonas sukasi į kitą pusę , nei dauguma kitų planetų.
4. Tik su galingu teleskopu.
5. Plutonas už mėnulį lengvesnis 5.5 karto.
6. Apie -200C ne nebūna.
7. 1 ir jis vadinasi choarona.
8. Tuo kad jie sukasi kartu tai yra vienas į kitą atsigrežę tą pačią pusę.
9. Todėl kad ten yra per šalta ir reta atmosfera.
10. Merkurijus, Venera, Žemė, Marsas, Jupiteris, Saturnas, Uranas, Neptūnas, Plutonas.