APSKAITOS SKANDALAI. A.ZUOKO PROJEKTAI

821 0

VILNIAUS GEDIMINO TECHNIKOS UNIVERSITETAS

TRANSPORTO INŽINERIJOS FAKULTETAS

LOGISTIKOS IR TRANSPORTO VADYBOS KATEDRA

APSKAITA IR AUDITAS

KURSINIS DARBAS

APSKAITOS SKANDALAI. A.ZUOKO PROJEKTAI

Vilnius, 2015

Turinys

  1. Įvadas 3

2. Artūras Zuokas 4

3. Nacionalinis stadionas 7

4. Air Lituanica 14

5. Vilnius veža 20

6.„Transporto projektai“ 24

7.Oranžiniai dviračiai 25

8.Tramvajus 29

9.Snoras 32

10.Išvados 33

11.Literatūros sąrašas 35

Įvadas

Artūrui Zuokui baigus Vilniaus mero kadenciją ir neketinančiam kada nors vėl eiti šias pareigas, galima apžvelgti jo įvykdytus darbus ir juos lyginti su priešrinkiminiais pažadais. A. Zuokas pagrinde vilniečiams patinka, jo reitingai geri. Vyraujanti Vilniaus miesto gyventojų nuomonė apie A. Zuoką skamba taip – „vagia, bet daro“ irr todėl atseit gali ir toliau tai tęsti. Todėl savo kursinio darbo tema ir pasirinkome charizmatiško idealisto, dideliais užmojais savo kadenciją pradėjusio buvusio Lietuvos sostinės mero, Artūro Zuoko vykdytus projektus ir bandysime atsakyti į klausimą kiek ištikro Zuokas „vagia“ ir kiek „padarė“. Be to, dauguma Zuoko kadencijos metu vykdytų reformų buvo susiję su transportu.

2015 metų balandžio mėnesį Vilniuje buvo išrinktas naujas meras – R. Šimašius, kuris pakeitė prieš tai nuo 2011 metų mero kadenciją ėjusį Artūrą Zuoką. Zuokui mero postas priklausė ir nuo 2003 iki 20007 metų.

Šimašiui Zuokas paliko daug neužbaigtų darbų, nebuvo aiškus jo grandiozinių projektų Air Lituanica ir Vilnius veža likimas. Naujam merui pradėjus eiti kadenciją išaiškėjo daug šiuose projektuose buvusių neaiškumų, kokios sumos kam buvo skirtos.

Taip pat kursiniame darbe aprašysime Nacionalinį stadioną ir jo

o statybos istoriją bei ateitį, nes šiuo metu tai vienas svarbiausių Vilniaus savivaldybės prioritetų.

Darbo tikslas: atsakyti į klausimą ar tikrai Zuokas vagia iš savivaldybės biudžeto, apžvelgti jo padarytus darbus.

Darbo uždaviniai:

Aprašyti A.Zuoką ir jo veiklą;

Aprašyti Nacionalinio stadiono statybos kainą ir ateitį;

Aptarti, kodėl bankrutavo „Vilnius veža“ ir „Air Lituanica“, kiek šioms įmonėms buvo skirta dotacijų;

Trumpai panagrinėti ar Zuoko vystyta tramvajaus idėja yra reali;

Aprašyti paslaptingo savivaldybės įmonės „Susisiekimo paslaugos“ filialo „Transporto projektai“ veiklą;

Išnagrinėti oranžinių dviračių kainą mokesčių mokėtojams ir šio projekto ateitį.

Artūras Zuokas

Artūras Zuokas (g. 1968 m. vasario 21 d. Kaune) – žurnalistas, verslininkas, Lietuvos ir Vilniaus miesto savivaldybės politinis bei visuomenės veikėjas, Vilniaus meras.1

Artūras Zuokas – pats geriausias ir tikriausias Vilniaus Meras, nes dar nei vienas kitas nepadarė tiek, kiek padarė šis. Vilnius gražėja ne dienom, o vaalandom, oranžiniai dviračiai dauginasi, o vilniečiai džiaugiasi, kad miestas vis labiau atitinka gražiausias Pipedijos vizijas, kokios tik kyla džiugiausiais proto nušvitimo momentais.2 (Paimta iš vikipediją pajuokiančio puslapio)

Vilniaus meru pirmą kartą buvo išrinktas 2000 m. rudenį.

2003 m. buvo išrinktas Vilniaus Gedimino technikos universiteto garbės nariu.

Seimo narys nuo 2008-11-17 iki 2009-11-30.

Išrinktas pagal sąrašą, iškėlė Liberalų ir centro sąjunga.3

„Artūrą Zuoką dalis vilniečių mėgsta. Vilnius savaime yra patrauklus miestas, pritraukiantis ir investicijas, ir kultūrinį gyvenimą. Tai sostinė, su savo išskirtinumu, tad nesunku būti jos „mylimu“ meru. Bet ta

ai visai nesusiję su mero veikla ir jo darbo rezultatais.“ – Andrius Kubilius atsiliepia apie A. Zuoką.

1 pav. A. Zuokas karaliauja Vilniuje

Atrodo, kad šiuo metu jos sparčiai artėja prie pabaigos. Lietuvoje veikiantys bankai, jau gerai pažinodami Artūrą Zuoką, nebenori skolinti savivaldybei, nes netiki, kad savivaldybė bent per nago juodymą tvarkydama savo finansus pajudės link to, ko reikalauja visi auditai ir tie patys bankai: skaidrumo, taupumo ir racionalumo. Savo rinkimų kampaniją atidarančioje kalboje apie „miegančią gražuolę“ A. Zuokas nė žodžio neužsiminė apie kokias nors permainas tvarkant miesto finansus, tik pasišaipė iš ankstesnių merų pastangų taupyti. Tai yra Vilniaus Tikro Bankroto programa. Tą pripažįsta ir A. Zuoko bendražygis, miesto administracijos direktorius A. Klimantavičius, viešai sakydamas, kad „Vilnių kamuoja likvidumo problema. Esame patiniame deficite. Nesugebame subalansuoti pajamų ir išlaidų. Sąskaitose yra minus 26 milijonai. Tai bus pirmas defoltinis sostinės atvejis Europoje“.

Nes pagal Zuoką, Vilniaus miesto skolos augo ir 2007–2011 metais. Iš tikrųjų 2008–2011 metais dėl pasaulinės krizės augo ir valstybės, ir Vilniaus, ir visų savivaldybių skolos. Tačiau pasibaigus krizei, po 2011 metų, mažėja valstybės, mažėja Kauno ir Klaipėdos skolos. Didėja tik Vilniaus. Prie tokių A. Zuoko paaiškinimų jau esu pripratęs, juos girdžiu ne vien tik iš Artūro Zuoko. Galima buvo prie to priprasti, net jei tai jau ir pradeda šie

ek tiek atsibosti. Tačiau, kai žiūriu į Vilniaus miestą, turiu pasakyti, kad per daugelį metų, kiek Artūras Zuokas yra miesto valdžioje, man tikrai jau visiškai atsibodo tas zuokiškas derinys tarp tariamai modernaus mero įvaizdžio, važinėjančio su riedžiu, ir visiškai nemodernaus miesto valdymo.

Turime suvokti, kad šie metai visos šalies ekonomikai ir finansams gali būti kupini įvairių ir gana didelių netikėtumų, kuriuos gali sukelti audros ar uraganai Rusijos ekonomikoje bei finansuose. Kaip paprastai, užklupus tokiems išbandymams pirmiausia griūva silpniausios grandys, taip, kaip per pasaulinę finansų krizę žlugo „Snoras“, o šiek tiek vėliau – ir „Ūkio bankas“. Dabartinėje mūsų šalies finansų sistemoje panašiu snoru tampa Vilniaus savivaldybė, su savo neaiškiomis išlaidomis, įsipareigojimais ir romanoviško tipo meru. Vilniaus miesto finansinis žlugimas šalies finansams gali turėti ne mažiau sunkiai prognozuojamų pasekmių nei bankų žlugimo atveju.

A. Zuokas Vilniaus valdymą pavertė tuo, apie ką net Prezidentė savo pastarajame metiniame pranešime 2014 m. kovo 27 d. labai ryškiai pabrėžė: „Buvęs rubikoninis ikoras tapo grobuonimi, užvaldžiusiu savivaldybių komunalinį ūkį nuo atliekų surinkimo iki vandens ir šilumos tiekimo. Šis darinys, su nuolat besisukančiais skaitliukais, apiplėšinėja šalies žmones ne ką mažiau nei „Gazpromas“, kuriam jau permokėjome 5 milijardus litų. (.) Kai kuriuose regionuose ne savivaldybė valdo šilumos tiekėjus, o šilumos oligarchai diktuoja sąlygas vietos valdžiai ir gyventojams“.

Kai kas

s Vilniuje yra abejingai korektiškai susitaikęs su tokia patogia formule, kad dabartinis Vilniaus meras „vagia, bet daro“ ir todėl atseit gali ir toliau tai tęsti. Tokio „darymo“ esminius rezultatus trumpai aptariau – miestas bankrutuoja, o vilniečiai už šilumą moka ir „rubikoninį“ priedą. 4

2 pav. Artūras Zuokas lankosi VGTU

 

3 pav. Zuoko deklaruotas turtas

5

Nacionalinis stadionas

Nacionalinis stadionas – įvairios paskirties stadionas Šeškinėje, Vilniuje. Daugiausiai bus naudojamas futbolo varžyboms, jame žais Lietuvos vyrų futbolo rinktinė. Planuojama įrengti 25 000 sėdimų vietų sporto varžyboms ir 37 000 muzikos bei kitiems renginiams. Stadionas pakeistų S. Dariaus ir S. Girėno, LFF bei kitus stadionus, kuriuose žaidžia šalies rinktinė. Nuo 2010 m. kovo stadiono statybų darbai yra nutraukti dėl lėšų stokos. Pasak Dailio Alfonso Barakausko, darbai turėtų būti baigti iki 2016 m. Projekto suma 260 milijonų litų.

Nacionalinio stadiono projektavimas buvo pradėtas 1985 m. Tų pačių metų rugpjūčio 15 d. pasirašyta sutartis naujam stadionui statyti. Pirmojo stadiono projekto autorius buvo architektas Algimantas Nasvytis. 1987 m. vasario 13 d. patvirtintas projektas. Iki 1991 m. buvo sumontuoti stadiono tribūnų pamatai ir dalis tribūnų rėmų. 1993 m. statybos darbai nutraukti.

2007 m. balandžio 4 d. Vilniaus miesto savivaldybės tarybos sprendimu Nr. 1-1621 patvirtintas Nacionalinio stadiono su sporto kompleksu Ukmergės gatvėje projektas.[2] Pagal projektą numatyta pastatyti universalios paskirties, visus tarptautinius standartus atitinkantį, dengtas tribūnas ir treniruočių aikš. . .

Join the Conversation