Kaip įvertinti vyro vyriškumą ir moters moteriškumą?

Kasdieniame bendravime paprasčiausia pasikliauti intuicija. Jei kuris nors vyras Jums atrodo itin vyriškai patrauklus, tai veikiausiai jo savybės gerai dera su Jūsų, o jis pats atitinka gal dar vaikystėje bei paauglystėje išsiugdytą vyriškumo idealą.

Tačiau yra ir keletas mokslinių principų, tad galime su jais šiek tiek susipažinti.

Pats paprasčiausias – statistinis. Užduokime bet kokius klausimus dideliam skaičiui Lietuvos vyrų ir moterų. Paklauskime, pavyzdžiui, ką atsakinėjantysis/atsakinėjančioji labiau mėgsta — pyragaitį ar alų, kokias TV laidas dažniau žiūri — sporto ar madų, kas jam/jai svarbiau — geri santykiai su bendradarbiais ar karjera. Po to teliks paskaičiuoti, kaip į klausimus atsakinėjo vyrai ir moterys. Jei, pavyzdžiui, devyni vyrai iš dešimties atsako, jog mieliau rinksis bokalą alaus, o ne Napoleono torto gabalėlį, tai ir turime vieną patikimą klausimą vyriškumui bei moteriškumui matuoti skirtam testui. Parengę dar keliasdešimt tokių klausimų, turėsime ir visą testą. Tačiau ar jis tiks Kinijoje? Veikiausiai ne. Arba teks jį specialiai pritaikyti kinams ir kinėms. Gal teks klausimą apie tortą keisti klausimu apie sezamo blynelius. Be to, ir Lie etuvoje testą reikėtų nuolat atnaujinti, tikrinti, ar nepasikeitė vyrų ir moterų požiūriai.

Kitas, be abejo, įdomesnis, būdas įvertinti vyriškumą ir moteriškumą – tyrinėti vyrų ir moterų pasąmonę, ją atspindinčius sapnus, mitus, fantazijas ir pan. Yra psichologijos teorijų, teigiančių, kad daugelis senovės mitų — t

tai tikslus mūsų psichikos atspindys. Žvelgdami į mitų herojus kaip į mūsų vidinių savybių simbolius, galime geriau suprasti save ir savo sapnus bei fantazijas, kuriuose irgi veikia paslaptingos, pasakiškos, bet drauge realios, kartais gąsdinančios, o kartais draugiškos jėgos. Psichoanalitikas Robertas Johnsonas mano, kad antikos mite apie Psichę ir Erotą savitai užšifruotas moteriškumo tapsmas.

Šis mitas prasideda taip pat, kaip ir daugelis kitų: karalius ir karalienė turėjo tris dukteris. Dvi buvo paprastos princesės, o trečioji — žmogaus dvasios įsikūnijimas, tai liudijo net jos vardas Psichė („psyche” graikiškai reiškia sielą). Ši princesė buvo tokia patraukli, kad žmonės ėmė kalbėti, esą ji užims meilės deivės Afroditės vietą.

Tiek Afroditė, tiek Psichė, pretenduojančios į labiausiai garbinamus moteriškumo simbolius, išreiškia skirtingus moteriškumo aspektus. Afroditė gimė iš jūros ir yra tokia pat nes suvaldoma bei stipri kaip jūra. Šiuolaikinė moteris sutrinka, aptikusi savyje Afroditės esmę, jos aikštingumą ir nepakantumą tam, ko nemyli. Psichės dvasingumas ir subtilumas skirtas suvaldyti Afroditės instinktus.

Pirmieji mito sakiniai nusako jo veikėjų ir būsimų konfliktų esmę. Vėliau prasideda veiksmas: Psichė tokia skaisti, nežemiška ir dvasinga, kad ja galima tik žavėtis. Ji kartoja kone visoms merginoms būdingus žodžius: „Manęs niekas nesupranta”. Mažiau įstabios jos seserys išteka, o Psichės rankos niekas neprašo, nes kasdieninis gyvenimas su tokia savyje ir savo jausmuose paskendusia mer

rgina nėra patrauklus.

0 thoughts on “Kaip įvertinti vyro vyriškumą ir moters moteriškumą?”

 1. Man atrodo, priešingai nei gerb. psichologas pirmuose straipsnio sakiniuose rašo, kad kasdieniniame gyvenime pasikliauti intuicija ir vaikystėje susiformavusiais idealais nėra nei paprasčiausias, nei patikimiausias būdas rasti tinkamą draugą/ę ar vyrą/žmoną.
  Pastebėjau, kad, pvz. man, vyriškai patraukliausi atrodo diktatoriški asmenys. Bet žinau (jau iš patirties), kad su jais mano bendras kelias bus konfliktiškas ir anksčiau ar vėliau baigsis sprogimu. Be perspektyvos. Vadinasi, intuityviais potraukiais vadovautis neišeina. O kuo tada?

  Reply
 2. Danute, manau, kad intuicija čia vadinama tai, kas nelabai kontroliuojama. Tai, kas mumyse yra nuo vaikystės, ir yra mūsų tikrasis “aš”. Tik juo vadovaujantis randame sau tinkamus žmones, net jei santykiai su jais konfliktiški. Mūsų “aš” gal konfliktiškas, nes tokioje aplinkoje formavosi ir tiek…

  Reply
 3. Man patiko, kad straipsnyje skiriami vyriški ir moteriški bruožai, nes dabartinės pastangos suvienodinti lytis ir apsimesti, kad jos nesiskiria – tiesiog juokingos.

  Reply
 4. Džiaugiuosi, kad straipsnis šiek tiek reabilitavo mano kaip vyro pasitikėjimą savimi ir pasijutau labiau reikalingas žmonijai 🙂

  Reply
 5. Mano replika turbūt ne į straipsnio temą, tačiau, Agne, iš tavo komentaro išplaukia, kad visą gyvenimą esu ir būsiu pasmerkta gyventi konfliktuose. Nes toks esąs mano tikrasis “aš”. Bet aš taip gyventi nenoriu!

  Reply
 6. Danute, tam žmonija sugalvojo psichoterapeutus 🙂 Dakapsto iki giliausių problemų šaknų ir kilmės, o tada kai suvoki, galima jau bandyti ieškoti sprendimų. Visų psichologinių problemų sprendimo būdu pradžia – savęs pažinimas. Deja, daugelis žmonių taip ir nugyvena gyvenimą konfliktiškoje aplinkoje, nes nesužino, jog patys tokią pasirinko.

  Reply
 7. Problemų šaknis atrandam, o kas toliau? Klausimas ir yra – ar galima pakeisti “intuiciją”? Jei negalima, tada reikėtų ją – kaip nesveiką – ignoruoti ir gyvenime renkantis vadovautis kažkuo kitu. Turbūt protu? Visokias “meiles”-įsimylėjimus tada tenka atidėti į šalį. Lieka racionalus išskaičiavimas?
  Nesąmoningi pasirinkimai, man atrodo, yra pats graudžiausias dalykas – žmogus už juos ir atsakingas (liaudiškai tariant, kaltas), ir neatsakingas (nekaltas) tuo pat metu. Niekas gi nei skirtis, nei muštis, nei žudyti nenori, bet padaro. Pats pasirenka?
  Kartais galvoju, kad santuoka prieš 100 metų, kurioje aktyviau dalyvaudavo visas kaimas (tėvai, piršliai etc), nei bernelis ir mergelė – kažkas patikimesnio už miglotas intuicijas ir potraukius.

  Reply
 8. Idomi mintis, Tomai. Gal gali paaiskint ka turejai minti? Moterys atrodo siais laikais jauciasi puikiai, o kaip jauciasi vyrai?

  Reply
 9. Daugiau paskaitykite psichologines literaturos(zurnalai,straipsniai)ir suprasite ka psichologas norejo pasakyti.O igytos zinios tikrai pravers bendraujant(sakau is patirties).Ilgesnio straipsnio nereikia.

  Reply
 10. Danute, neįmanoma vadovautis vien protu. Tada jokio džiaugsmo gyvenime nebeliktų. O pasąmoniniai dalykai keičiasi, kai ištraukiam juos į dienos šviesą. Suvokę savo poelgių priežastis, galime nekartoti klaidų.

  Reply
 11. Straipsnis nebaigtas, bet tiesos jame yra.
  Panagrinejus save -tikra tiesa.Nors as labai jau noreciau tureti tvirta, savarankiska, vyriska, tokia “patriarchaliska” vyra, bet, deja, su tokiais musu keliai visad issiskiria.O su svelniais , neryztingais(nesvarbu, kad vaidina drasuolius:), o svarbiausia-be galo megstanciais saldumynus-viskas gerai.Sutariame:)
  Pripazinau jau seniai, kad mano susikurtas issvajoto stipraus vyro stereoptipas yra visiskas man tinkancio vyro antipodas.
  Beje, saldumynu visai nemegstu, jau geriaus silkutes ar rauginto agurkelio:))

  Reply
 12. Tiesa… kazkur anapus. Manau zmones turi socialiai ispruse buti. Gaudytis socialineje erdveje. Tie kurie tai sugeba jie ir atrodo patrauklus visur ir visada. Siuo metu patys zmones nesupranta ko nori. Ir santykiuose visuose daug egoizmo ir nesupratimo. Jei tu man taip tai ir as tau teip. Reikia suprast kad du zmones kuria sau laime, o nekazkuris kazkieno uzgaidas pildo. Daug egocentriskumo, todel ir byra santuokos labai greitai. O cia galima ir toliau rasyti pasakas, kurias visi supranta, bet nesiekia to arba mano kad siekia.

  Reply
 13. O jei as nemegstu, nei pyragaiciu, nei alaus, neziuriu nei sporto, nei madu kanalu, bet karjera man svarbiau nei bendradarbiai- tai kas as? Nei vyras nei moteris?

  Reply
 14. Man patinka vyrai – marginalai- ir labai vyriski, ir labai svelnus, minksti romantikai. Bet… budama su labai stipriu vyrisku vyru pavargstu, pradedu jaustis po padu, o su svelniuoju – atsigaunu, pasimegauju psichologiniu komfortu ir… pasidaro nebeidomu. Dabar, i senatve,rinkciausi svelnuji. Beje, saldumynu nemegstu, krepsinio irgi.

  Reply
 15. Karts nuo karto sulaukiu komplimentu tiek is vyru tiek is moteru, kad esu labai moteriska. tik dar niekaip nepavyksta issiaiskinti kodel jie taip sako. o ir man paciai keista, lyg ir nieko nesiskiriu nuo kitu merginu.

  Reply

Leave a Comment