Turinys:
Turinys: 2Įvadas 3Ekonominė padėtis 4Socialiniai-kultūriniai veiksniai 6Technikos ir Mokslo pažanga 8Išvados 10ĮvadasVisais žmogaus gyvenimo ir veiklos periodais labai didelę reikšmę turi bendravimas. Senais laikais žmones bendraudavo gestais, vėliau atsirado pirmas žodis ir kalba. Norėdami bendrauti žmones siusdavo laiškus į kitą miesto galą, ar į kitus miestus. Kai atsirado elektra, žmones pradėjo galvoti kaip palengvinti savo bendravimą, kad nereikėtų rašyti ilgu laiškų ir ilgai laukti atsakymo. 1876 metais vasario 14 dieną Alexander Graham Bell kreipėsi į autorinių teisių gynimo instituciją tam, kad užpatentuoti išrasta aparatą, kuri jis pavadino Telefonų. Laikui bėgant vietoj laidinių telefonų atsirado ir belaidžiai telefonai, taip vadinami Mobilieji Telefonai. Mokslas nestovi vietoje, eina pirmyn todėl dabartiniai mobilieji telefonai atrodo daug mažiau ir gražiau negu patys pirmieji. Šio darbo tikslas išanalizuoti „NNN“ salonų išorines aplinkos netiesioginį poveikį.Ekonominė padėtis Ekonominė padėtis visada įtakojo pirkimui. Internetinis žurnalas „Verslo savaitė“ padarė apklausą, ką Lietuvos žmonės mano apie Lietuvos ekonominė padėtį : „Vertindami šalies ekonominę padėtį net 40 procentų (10 proc. daugiau nei spalį 2007m.) apklaustųjų teigė, kad ekonominė padėtis per praėjusius metus pablogėjo. 27 procentai, manė kad ekonominė padėtis per praėjusius metus pagerėjo, o 32 procentai atsakė, kad padėtis per praėjusius 12 mėn. nepasikeitė (spalio mėn. atitinkamai 32 ir 36 proc.).“ Remiantis šituo straipsnių galime teigti, kad lietuviai mano, kad šalies ekonominė padėtis pablogėjo. Anksčiau daugelis žmonių tiesiog negalėtu sau leisti nupirkti brangiai kainuojanti telefoną arba išvis nupirkti jį, bet dabar bankai sugalvojo naują paslaugą kaip pirkimas išsimokėtinai. Šiais laikais visuose parduotuvėse yra galimybė pirkti išsimokėtinai ir „NNN “ ne išimtis. Iš vienos puses šį paslauga palengvina gyvenimą tiek pirkėjui, tiek pardavėjui, juk pirkėjas dabar gali leisti sau nupirkti telefoną už jam prieinama mėnesinę sumą, o ne už visą sumą iškart, o pardavėjui gerai, nes įmones tikslas yra telefonų pardavimai, o su tokia paslauga daugiau žmonių gali sau leisti įsigyti prekę.
Iš tikrųjų žmones šiais laikais nori gyventi geriau ir jų išlaidos padaugėja vieniems ar kitiems dalykams. Štai ką rodo Statistikos departamento duomenis už 2005 metus:1 lentelė. Vartojimo išlaidų struktūra 2005 m. Procentais Visi namų ūkiai Mieste iš jų: Kaime 5 didžiuosiuo¬se miestuose kituose miestuose Visos vartojimo išlaidos 100,0 100,0 100,0 100,0 100,0Maisto produktai ir nealkoholiniai gėrimai 36,6 32,2 29,8 36,6 49,4Alkoholiniai gėrimai 2,4 2,5 2,6 2,2 2,3Tabako gaminiai 1,4 1,3 1,4 1,3 1,7Drabužiai ir avalynė 8,6 9,1 9,2 8,8 7,2Būstas, vanduo, elektra, dujos, kitas kuras 12,0 13,1 12,9 13,4 9,1Būsto apstatymas, namų apyvokos įranga ir kasdienė būsto priežiūra 4,5 4,7 4,5 5,0 4,1Sveikatos priežiūra 5,1 5,1 5,0 5,5 5,2Transportas 8,8 9,0 9,4 8,3 8,3Ryšiai 5,0 5,5 5,6 5,2 3,8Laisvalaikis ir kultūra 4,7 5,2 5,6 4,6 3,0Švietimas 1,2 1,4 1,7 1,0 0,5Viešbučiai, kavinės, restoranai 5,0 5,9 7,0 3,8 2,4Įvairios prekės ir paslaugos 4,6 5,0 5,4 4,3 3,12 lentelė. Namų ūkių, turinčių ilgalaikio naudojimo prietaisus, dalis 2005 m.Procentais Visi namų ūkiai Mieste iš jų: Kaime 5 didžiuosiuo¬se miestuose kituose miestuose Spalvotasis televizorius 94 96 95 97 90Nespalvotasis televizorius 9 8 8 8 11Vaizdo magnetofonas 26 32 36 26 15Muzikos centras 32 36 37 34 23Kompaktinių diskų grotuvas 10 11 12 10 6Mobilusis telefonas 2 72 78 81 75 57Šaldytuvas 93 93 91 97 92Šaldyklė 17 10 9 12 31Automatinė skalbimo mašina 54 61 61 62 37Dulkių siurblys 67 77 78 74 46Mikrobangų krosnelė 33 39 42 36 18Dviratis (išskyrus vaikišką) 41 31 24 40 62Automobilis 45 48 47 48 38
1 Skaičiavimams naudota EBPO skalė, kur pirmam suaugusiam asmeniui suteikiamas svoris 1, kiekvienam paskesniam suaugusiam – 0,7, o vaikams iki 14 metų – 0,5. Pvz.: šeima iš 4 asmenų, iš kurių 2 vaikai, prilyginama 2,7 ekvivalentinio vartotojo.2 Nuosavas arba asmeniniams tikslams naudojamas tarnybinis telefono aparatas.
Šitie duomenis yra tik už 2005 metus ir jau tada tik namų ūkiuose 72% žmonių jau turėjo mobilų telefoną, tai manau šiais metais, kai mobilus telefonas yra daugelio žmonių neatskiriamą dalis tie procentai padidėjo net iki 90%, jei nedaugiau.Socialiniai-kultūriniai veiksniai„NNN“ salonas – yra parduotuvė ir aišku, kad čia dirba daug pardavėjų. Kompanija yra tarptautinė ir priklauso Rusams. Rusijoje yra kitoks mentalitetas, visai kitokie žmones-pirkėjai, bet vis tiek vadovybė stengiasi, kad pas mus Lietuvoje būtų toks pat aptarnavimas kaip Rusijoje. Ten žmones mėgsta kai į jos kreipia dėmesį, kai su jais pasisveikina, kai skiria jiems daug laiko ir ne tik pasikalbėti apie perkamą prekę, o ir apie gyvenimą. Bet kiek pati dirbau, tiek pastebėjau, kad pas mus žmones daugiau mėgsta patys pasižiūrėti, o kai prireiks tada pakviesti pardavėją, jie netgi stebėsi, kai su jais pasisveikini. Pardavėjas privalo šypsotis ir mandagiai kalbėti su klientais, toks malonus aptarnavimas labai įtakoja pardavimus, o įmonė aišku siekia pelno, todėl ir reikalauja iš pardavėjų „gero“ darbo. Kiekviena mėnesį yra sudaromi „Pardavimų planai“ ir už tų planų įvykdymą numatomos premijos. Netgi algą mūsų įmonėje priklauso nuo pardavimų, čia taip vadinamas „skatinantis atliginimas“. Aišku kaip visuose pardavimų srityse yra „pardavimų pikas“ ir „pardavimų tyla“. „Pardavimų pikas“ būna vasara, kai atvažioja daug turistų ir per šventes, ypač per Kalėdas ir Naujus metus. Tada pardavimai būna didžiausi ir kompanija daro įvairiausias akcijas ir mažina kainas, kad pritrauktu kuo daugiau pirkėjų.
Ankščiau žmonės sakydavo, kad telefonas – tai prabanga ir geriau susitikdavo pasikalbėti, nei skambindavo, bet šiais laikais kai gyvenimas bėga įtemptų ritmų telefonas yra tik ryšio priemonė. Telefonas tapo žmogaus pagalbininku, neatskiriama gyvenimo dalis. Labai norėčiau įterpti viena straipsnį, kuris aš manau parodo ką reiškia mobilusis telefonas šiuolaikiniame žmogaus gyvenime.
Mobilusis telefonas – neatsiejama lietuvių gyvenimo dalisPranešimas spaudai2005 m. lapkritis, 17 d.Remiantis pirmą kartą Lietuvoje atlikto mobiliojo ryšio vartotojų įpročių ir etiketo tyrimo duomenimis, beveik 51 proc. vartotojų mobilusis telefonas yra būtinas, be jo jie jaučiasi neužtikrintai. Tyrimą atliko UAB “TNS Gallup” telekomunikacijų bendrovės “Omnitel” užsakymu.“Matome, kad per gana trumpą laikotarpį mobilusis ryšys ne tik tapo neatsiejama lietuvių gyvenimo dalimi, bet ir padarė reikšmingą įtaką gyvenimo kokybei. Vartotojai sumaniai naudojasi tomis naujomis galimybėmis, kurias jiems suteikia technologijos,“ – teigė Darius Maikštėnas, UAB “Omnitel“ strateginės komunikacijos vadovas. Pasak jo, “Omnitel“ svarbu suprasti vartotojo elgseną ir jo poreikius, todėl nuspręsta reguliariai investuoti į tyrimus, padedančius geriau suvokti šiandienos vartotoją ir projektuoti jo ateities veiksmus.Mobiliojo ryšio vartotojų įpročių ir etiketo tyrimo duomenimis, mobilusis ryšys yra svarbesnis už daugelį kitų kasdien naudojamų daiktų – pinigus, automobilį ar televizorių. Paklausti, koks daiktas yra reikalingiausias gyvenime, beveik 15 proc. respondentų nurodė, kad tai yra mobilusis telefonas. Kur kas mažiau respondentų reikalingiausiu nurodė esant būstą (beveik 8 proc.).Tyrimo metu taip pat siekta nustatyti priimtinas pokalbių mobiliuoju telefonu ar SMS siuntimo situacijas. Daugiau nei 35 proc. apklaustųjų teigė, jog jiems yra priimtina kalbėti telefonu per šeimos vakarienę ir savaitgaliais, o labiausiai nepriimtina kalbėti teatre – tai teigė daugiau nei 70 proc. respondentų. Aiškinantis mobiliojo ryšio naudojimo darbo reikalais po darbo valandų įpročius, net 76 proc. apklaustųjų teigė manantys, jog skambinti bendradarbiui į namus po darbo yra priimtina.
“Telefonas keičia savo tiesioginę paskirtį – jis tampa ne tik ryšio, bet ir bendravimo priemone, – sakė “Žmogaus studijų centro“ psichologė dr. Edita Dereškevičiūtė. – Dėl to pakito ir pats bendravimas, jo galimybės ir dažnumas”.Tyrimas buvo atliekamas tiesioginio interviu metodu, apklausiant respondentus namuose. Iš viso apklausta 1020 Lietuvos gyventojų nuo 15 iki 74 metų. “Tai reprezentacinio pobūdžio tyrimas, kuriame realiai atspindėta Lietuvos gyventojų demografinė ir socialinė struktūra”, …- sakė Edmundas Bražėnas, UAB “TNS Gallup“ rinkodaros vadovas.Technikos ir Mokslo pažangaŽemė nestovi vietoje sukasi aplink savo ašį dideliu greičiu, taip ir šiuolaikinis mokslas vis bėga ir bėga pirmyn. Mobiliųjų telefonų srityje mokslas irgi nestovi vietoje. Įvairios telefonų gamybos kompanijos konkuruoja tarpusavyje ir vos ne kiekviena mėnesį atsiranda kokia nors naujovė Pvz. : telefonas su MP3 grotuvų, telefonas su fotoaparatų, telefonas su optinių priartinimų, telefonas su dviem Sim kortelėmis ir t.t. Pavyzdžių galima rašyti labai daug, nes kiekviena kompanija siekia patobulinti savo prekę taip, kad ją pirktu daugiau negu kitos firmos telefonus. Visos naujoves tiesiog privalo būti reklamuojamos, kad klientas apie jas sužinotu. „NNN“ salone mes darbuotoju rate vadindavom pirkėjus ieškančius ir perkančius tik išleistus telefonus „Naujoves“ – „Reklamos aukos“. Nes žmones perka net nemąstydami kas per telefonas, kokia firma ir t.t., o žinodami tik viena išskirtinę savybę, kuria reklamuoja.Yra ir neigiama mobiliųjų telefonų puse. Pavyzdžiui jie blogai veikia skrandį, jei nešiotis arti jo. Iš tikrųjų pati pastebėjau, kad pradėjo skaudėti skrandį, kai pradėjau nešiotis telefoną ant dirželio ir jis kabėjo tiesiai prie skrandžio. Radau dar vieną labai įdomų straipsni-agitacija, kad telefonais negalima naudotis ligoniniuose : Ligoniui geriau neskambinti, o aplankyti Naudotis mobiliaisiais telefonais ligoninėse pavojinga
Svarbiau už sveikatą žmogus neturi nieko. Ypač nemalonu ir baugu, kai tau artimą žmogų paguldo į ligoninę. Važinėjame, rūpinamės, guodžiame. Maitiname apelsinais ir šokoladu. Skyriaus telefoną plėšome skambučiais – daktare, kaip…? Stop. Atsiradę mobilūs telefonai leidžia mums susisiekti su mylimu ligoniu bet kurią akimirką. Palengvėjimas? Deja. Prieš skambindama, pagalvok.Naudotis mobiliaisiais telefonais ligoninėse šalia medicinos įrangos pavojinga pacientų gyvybei, tvirtina olandų mokslininkai. Jų duomenimis, elektromagnetinis spinduliavimas, sklindantis iš mobiliųjų telefonų, gali sutrikdyti ar net sustabdyti širdies stimuliatorių, dirbtinės plaučių ventiliacijos aparatų ir kitų gyvybiškai svarbių prietaisų veikimą. Tyrėjai iš Amsterdamo universiteto užregistravo beveik 50 atvejų, kai naudojimasis mobiliuoju telefonu sukeldavo elektromagnetinių trikdžių. 75 proc. atvejų šie trikdžiai buvo pakankamai stiprūs, kad sutriktų normalus įrangos funkcionavimas.Olandų mokslininkų grupė ištyrė 61 medicinos prietaisą. Buvo nustatyta, kad dažniausiai dėl jų kaltas GPRS – naujausios technologijos, užtikrinančios bevielį priėjimą prie interneto, – signalas. Mokslininkai perspėja, kad siekiant nepakenkti medicinos aparatūrai skambintojas turi būti nuo jos ne mažiau kaip už 1 metro. Tad – ką daryti? Tačiau jei be telefono jautiesi kaip be rankų, pasirinkimą turi. Netikėk olandais. Tikėk amerikiečiais.Analogiškus tyrimus šiais metais atliko ir amerikiečiai. Per penkis mėnesius Majo klinikoje buvo atlikta apie 300 bandymų, kurie parodė, kad jokio pastebimo poveikio svarbios medicinos įrangos darbui mobilieji telefonai nedaro. Spręsti tau !!!!!!!!!!!Išvados„NNN“ salonas yra parduotuvė ir pelno siekianti įmonė. Jos tikslas yra pardavimai. Kaip sakoma įmonė gyvos, kol žmones pirks. O žmones pastaruoju metu yra linkę pirkti daugiau. Dabar mobilusis telefonas jau ne prabanga, o žmogaus dalis. Kai kurie žmones netgi turi po du ar tris telefonus. Pasaulis nestovi vietoje, atsiranda vis daugiau ir daugiau naujovių, telefonai „sensta“ , o žmones nori turėti naują daiktą. Todėl, manau, įmonė gyvens ilgai, kol galės išpildyti pirkėjų norus.Literatūra ir informaciniai šaltiniai
http://www.tns-gallup.lt/lt/disp.php/lt_news/lt_news_181 – žiniasklaidos tyrimų, reklamos ir informacijos monitoringo lyderė Lietuvojehttp://www.stat.gov.lt/lt/ – Statistikos departamento puslapiswww.ieva.lt – moterų žuranalas