Moteris ir karjera

ŠIAULIŲ UNIVERSITETASFizikos ir matematikos fakultetas

MOTERIS IR KARJERAVadybos referatas

Atliko: Informatikos specialybėsVakarinio skyriausII kurso studentėKristina Butminaitė

2002 m.

ANOTACIJA

“Woman and carrer” is written by Neringa Kuprytė and Laima Butminaitė. In this work we are trying to describe questions about women, whose perssued the carrer and their problems in life, politics and etc. We are trying to give advices how to fight with men whose perssue that woman do not climb a carrers strairs. In the result of the carrer enquire we are getting information about women possibilities in the world.

ĮVADAS

Kas yra karjera? Ar tai sėkmės siekiančių vyrų galopas? Nors moterys ne mažiau išsilavinusios ir kompetentingos specialistės, bet aukščiausiuose valdymo sluoksniuose jos retai tesutinkamos, nes jos, darydamos karjerą, susiduria su įvairiausiais trukdymais ir neteisybėmis. Nemaža yra vyrų, sąmojingai trukdačių joms to siekti. Daug kas priklauso ir nuo pačios moters. Ji turi nuosekliai planuoti savo profesinę sėkmę, paruošti strategiją jai įgyvendinti ir siekti užsibrėžto tikslo, bei kryptingai išnaudoti visas galimybes.

1. KARJERA

Karjera, jei jos siekia moteris, turi lyg ir neigiamą atspalvį. Galbūt todėl, kad ligi šiol yra mažai moterų užimančių atsakingus postus. Šiandien karjera turi prieštaringą įvaizdį, ypač kai yra kalbama apie moteris. Karjeristė – tai nepriekaištingai išsidažiusi, stilingu verslo kostiumu apsirengusi moteris. Ji griežta, viską apskaičiuojanti ir net nemoteriška. Karjeros siekiančioms moterims dvigubai dažniau prikaišomas asmeninio gyvenimo neturėjimas. Tačiau šiuolaikinės moterys nesusitaiko su tuo ir kuria ateities planus.

1.1 TEISINGAS KARJEROS PLANAVIMAS

Kodėl gydomosios mankštos metodininkės, sekretorės, medicinos seserys ir auklėtojos turi menkas galimybes daryti karjerą? Todėl, kad šiuos darbus dirba tik moterys. Pasirinkdamos profesiją, jos visų pirma žiūri į būsimo darbo prasimingumą. Jos nori žinoti ar jų darbas bus naudingas žmonėms, ar jį dirbdamos jos patirs malonumą. Gana retai jos pasiteirauja, pavyzdžiui, kiek pinigų jos uždirbs po 10 metų ir ko gali pasiekti.

Tai klausimai, kuriuos užduoda vyrai, orentuoti į sėkmę ir žengia pirmyn. Vyrai beveik niekada nepasitiki atsitiktinumu, ir tai jiems išeina į naudą. Moterys linkusios gyventi atsitiktinumu, o ne iš anksto planuoti profesinius tikslus. Kitas žingsnis aiškus: būkite aktyvi, įgyvendindama savo tikslus ir tuoj pat pradėkite kurti ateitį norima linkme.

1.2. RYŠIŲ UŽMEZGIMAS

Kad nuolat tobulėtumėte profesijoje, jums reikalingi informatyvūs pokalbiai. Tad ieškokite tokių!

Norint daryti karjerą, visuose hierarchijos lygiuose reikia turėti ryšių informacijai gauti. Čia kalbama ne apie pažintis pagal skelbimus, bet apie viską, ką galima sužinoti slapta arba kaip paslaptį. Žinojimas yra stiprybė. Ši tiesa galioja ir darbe. Kuo ankščiau sužinoma apie planuojamus pasikeitimus, tuo tikslingiau galima veikti. Tik tada, kai apie jūsų užmančias sužino šefo aplinka, galima tikėtis paaukštinimo. Siekiant sėkmės, reikia turėti vieną ar kelis vadovus.

1.3. NERAŠYTŲ ĮSTATYMŲ ŽINOJIMAS

Kaip užmegsti ryšius? Visų pirma, tai įmanoma suprantant nerašytus įstatymus ir jiems pritariant. Išnaudokite kiekvieną pasitaikiusią pokalbio galimybę su tarnautoju iš aukštesnės hierarchijos pakopos. Su įsitikinimu tai neturi nieko bendra. Aiškiai duokite suprasti, kad jūs norite aukštesnės padėties. Paklausta paaiškinkite, kad dabartiniu darbu jūs patenkinta, bet to negana – jūs norite kilti aukščiau.

Dirbanti moteris savo pretenzijas užimti aukštesnę padėtį viešumon privalo iškelti tam, kad atsiradus tokiai vieta, pirmiausia būtu pagalvota apie ją.

1.4. BŪTI PASTEBĖTAI

Ne tik daug dirbti, bet ir pasistengti būti pastebėtai.

Tarkime, vyras ir moteris tokiu pat metu pradeda dirbti tokį pat darbą. Abu vienodai gabūs ir paslaugūs. Po dviejų metų paaukštinamas jis, o ne ji. Kas nutiko? Vyras iš pradžiu ne tik parodė susidomėjimą aukštesne padėtimi (o tuo tarpu jo kolegė daug kuo kuklesnė), bet ir nepraleido progos pasireikšti. Kadangi ji dirbo daug, bet tyliai, laurus nuskynė jisai.

Labai yra svarbu, kad jus pastebėtų.

1.5. PATARIMAI

Pateikite prestižinius projektus. Tai rizikinga. Jei nepasiseks, vadovai bus negailestingi. Bet be rizikos nėra sėkmės.

Nenuslėpkite savo laimėjimų. Darbas meistrą giria! Į juos turi būti atkreiptas šefo dėmesys.

Kiekvienam forume stenkitės tinkamai pasirodyti. Konferencijose išnaudokite visas galimybes atkreipti dėmesį į savo sugebėjimus. Reikia ne puikuotis, tačiau išsakyti savo nuomonę, užimti tvirtas pozicijas ir kelti idėjas. Vienu žodžiu, parodykite, kad esate ir kad jūsų pasirinktas kelias yra teisingas.

1.6 NEBIJOKITE SĖKMĖS!

Šešios dažniausios klaidos, kuias padaro moteris profesijoje ir kurių jos turi vengti, jei nori kilti karjeros laiptais.

1. Neišsigąskite sulaukusios pasipriešinimo. Neatsitraukite, bet įgyvendikite savo planus.

2. Neapsimetinėkite, būkite savimi. Nesistenkite per daug prisitaikyti ir nekonfrontuokite.

3. Neslėpkite (iš kuklumo) savo žinių, o savo laimėjimus vertinkite realistiškai. Jei padarėte kažką gero, tai džiaukitės. Priimkite pagyrimą, neapsimetinėkite dėl jo iš kuklumo. Jūs gera darbuotoja.

4. Visas pasaulis neturi žinoti, kad jūs netvitai jaučiatės, nes tada tapsite pažeidžiama. Net jei reikalas pakrypo nepalankia linkme, katastrofos iškart neįvyks. Jį galima pataisyti, tad imkitės darbo.

5. Ištverkite neaiškias situacijas. Nenuleiskite rankų. Tai psichologinė įtampa.

6. Nesijauskite kalta griežtai, bet dalykiškai bendradarbiams pasakiusi savo nuomonę. Negalvokite ilgai apie tai. Nubrėžkite bendravimo ribas. Jūs neprivalote būti meili ir draugiška, jei tai ne vietoje.

Parodykite, kad mokate nugalėti priešiškumą!

2. MOTERIS ĮMONĖJE

Manoma, kad sugebėjimas kaleidoskopiškai mastyti, t.y. vienu metu priimti įvairiapusę informaciją ir ją apmastyti įvairiais aspektais, kad paskui būtų galima numatyti rezultatus yra grynai moteriška savybė. Tai yra, kad moterims būdingas platus mąstymas, o vyrams – vienpusis. Jau niekas nesiginčija, kad moterys sugeba geriau dirbti komandoje. Kita vertus nesvarbu iš kur kilusios “moteriškosios” vadybos savybės, svarbu, kad nė viena įmonė nenori jų atsisakyti. Dabar neįmanoma išsiversti be savo darbuotojų idėjų ir smarkios motyvacijos.

Verta skatinti moterų kopimą į vadovaujančius postus, nes tai tik įnaudą šiuolaikinei vadybai. Deja, vis dar retai sąžiningai elgiamsi su aukštą kvalifikaciją įsigijusiomis moterimis.

2.1. MOTERŲ PRISITAIKYMAS DARBE

Iš moterų užimančių vadovaujančius postus, šiandien labiau nei iš vyrų reikalaujama prisitaikyti prie darbo etiketo normų, mat elgiasio taisyklės darbe dažniausiai atitinka vyrišką charakterį. Šiuo metu vadovaujančioms moterims būtina prisitaikyti prie “vyriškos” profesijos, bet tai jos turi daryti labai diferencijuotai. Sunkumai prasideda tada kai joms keliami prieštaringi reikalavimai. Darbe jos turi panaudoti savo moteriškus sugebėjimus, o ne įmituoti vyriškus. Antra vertus, jos privalo turėti visus vyriškus sugebėjimus ir savybes, kad galėtų susidoroti su darbu. Jos neturi teisės atrodyti per daug moteriškai, bet kartu jų išvaizda vertinama kur kas kritiškiau negu vyrų. Trumpiau tariant, moterys įmonėje turi būti tipiškos, ir ne. Kaip moteriai įveikti šiuos prieštaravimus?

Pradedanti eiti savo pareigas šiuolaikinė moteris, t.y. karjerą daranti moteris, turi gerai įvertinti savo aplinką ir pasistengti nesumažinti savo šansų iš pat pradžių.

Moters aprangos stilius bei makiažas turi visuomet jai tikti, tas pats tinka ir įmonėje dirbančiai moteriai.

2.2. KAIP PASIEKTI SĖKMĘ

Moterys turėtų žinoti, kad į jų sugebėjimus vadovauti, vis dar žiūrima nelabai patikliai, jos visada lyginamos su vyrais. Vadybinkė turi nusiteikti taip: jos kompetencija abejotina visur ir visada vien dėl to, kad ji yra moteris. Taigi, jos sėkmė priklauso nuo to, ar jai pavyks parodyti kuo didesnę dalykinę kompetenciją, neįmituojant vyrų.

Niekas neteikia tiek pasitikėjimo savimi, kaip savo dalyko išmanymas. Moteriai būtina suprasti, kad yra kompetentinga ir kad jai būtina pasikliauti savo žiniomis. Vien dėl to, vadovaujanti moteris turi eiti į konferensijas ir pasitarimus labai gerai pasirengusi, nes tai visų pirma pastebima.

Daug dėmesio kreipkite į geras naujienas. Moterys neturi nepamiršti, kad jos privalo būti mandagios su kiekvienu ir kiekviena, nes tai didina jų pranašumą ir pasitikėjimą savimi.

Tinkama apranga yra būtina dailiosios lyties atstovių sėkmei. Vadovaujančios moterys turėtų rengtis itin patraukliai ir įdomiai,tačiau ne per daug moteriškai.

3. MOTERS GALIA

3.1. SUSIKURKIME FINANSIŠKAI SAUGIĄ ATEITĮ

Kiekviena moteris tūri būti finansiškai nepriklausoma. Daugelis moterų sugeba daug geriau uždirbti pinigų negu vyrai. Sakyti, kad finansai yra vyrų pasaulio dalis, yra tolygu teigti, kad moteris yra” savo vietoje”.

Daugelis moterų jau bijo vien to žodžio “finansai”, nes tai visai nauja tema. Jau pats laikas atsikratyti sustabarėjusio mąstymo, kad moteris nieko nesupranta. Joms atrodo, kad nieko neišmano, tačiau jos yra kur kas sumanesnės, nei iš tikrųjų atrodo ir gali daug ko išmokti. Moterys privalo perprasti investicijas, biudžeto ir kitus pinigiius klausimus. Neleiskite tuščiai laiko svarstydamos, kodėl jūs klestite, o kitos moterys – ne. Mes visi veikiamiam pagal savo pačių nuomonės taisykles. Kiekvienas mūsų geba susikurti gerovę gyvenime, kai protas ima suvokti naujas idėjas. Progų visada yra ir tik nuo mūsų priklauso, ar pasinaudosime jomis, ar ne.

3.2. NE JOMS AUKŠTI POSTAI

Moterys darančias karjerą ir siekiančias aukštesnio posto, karjeristėmis šiandien niekas nevadina.

Ar daug moterų padarė stulbinančią karjerą per daugiau kaip septynerius metus, kai atkurta Lietuvos nepriklausomybė? Lietuvoje dailiosios lyties atstovės neskiriamos į aukštus ir atsakingus postus, o jas juose galima suskaičiuoti tik ant pirštų.“Moterys – antrarūšės, – sakė socialinės apsaugos ir darbo ministrė Irena Degutienė. – Seniai visuomenėje suformuota tokia nuostata.”

Ministrės nuomone, tik pabandyk daryti karjerą, vyrai, tuoj pradės “knistis ir aiškinti: tai jinai nesugyvenamo charakterio, tai jinai negraži”. Jei tik patenki į kokį aukštesnį postą, iš karto nusprendžiama, negraži. Daugelis vyrų teigia, tik viena iš moterų gali būti simpatiška ir protinga, jei mano, kai moteris graži, tai būtinai kvaila. Apie tą, kuri atėjo į valdžią – sako: suvyriškėjusi. O kas moteris priverčia tokiomis pasidaryti? Jie. Juk privalai save apginti kaip žmogu – kad galėtum dirbti savo darbą, ir užsigrūdini: tampi arba “akmeninė” arba “ledinė”, nors tavo prigimtis ir visiškai kitokia.

Pašnekovės nuomone, tendencija užkirsti moteriai kelią į karjerą yra labai ryški. Jei viena ar kita prasiveržia – ji turi būti tvirta. Nesvarbu, kaip ji jaučiasi – ji turi būti pasitempusi, geležinė, kad nebūtų jokių komentarų: ar tu pabalusi, ar tu paraudusi, neturi duoti preteksto, ką nors sakyti. Negatyvus požiūris į moters karjerą jai uždeda antspaudą – moteris būna kaip su kauke, iš tikrųjų tampa ne visai moteriška.

3.3. ŠEIMA AR KARJERA?

Kiek yra moterų užimančių aukštus postus ir gyvenančių normalioje santokoje? Tikriausiai labai nedaug.

Labai mažai vyrų nebijo gyventi su protinga moterimi, ir jaustis už kvailesni. Dauguma atsidūrę šalia tokios moters įgyja menkavertiškumo kompleksą ir pradeda jai trukdyti. Vyrai bijo protingų moterų. Dauguma karjerą padariusių moterų yra išsituokusio arba vienišos.

Ten kur reikia ir pakantumo, ir išminties, kantrybės, ir meilės – dirba moterys. Švietimo sistema – moterys, sveikatos apsauga – moterys, socialinės darbuotojos – tai pat moterys.

Nemažai Lietuvos moterų daro puikią politinę karjerą. Pagal didėjantį moterų parlamentarių skačių Lietuva yra pirmoje vietoje Europoje, antroje vietoje – Pasaulyje. Pagal moterų skaičių parlamente, Europoje esame 13-oje, o Pasaulyje – 22-oje vietoje.

Namų šeimininkei – tai gana reta “profesija”, nors moteris jos paragauja. Apie 70% ištekėjusių moterų yra jaunesnės nei 40 metų, vadinasi – priešais ilga, nenuobodi profesinė veikla. Bet kuo ilgiau tęsiasi vaiko priežiūros atostogos, tuo sunkiau ryžtis dirbti. Trūksta darbo vietų. Moterys netenka kvalifikacijos darbo rinkoje, jei yra blogesnė padėtis negu to paties amžiaus vyrų. Nelygios abiejų lyčių galimybės. Sociologijoje netgi atsiranda madingas termias – “skurdo feminizacija”. Neretai moterys skausmingai abejoja: dirbti ar ne. Skriausti savo vaikus, ar pačią save? Todėl grįžimą į darbą būtina planuoti ir padaryti tai tinkamiausiu laiku.

3.3.1. AR DERA KARJERA IR MOTINYSTĖ

Moterų nuomonė:

TAIP, JEI VYRAS GERAS

Edita Mildažytė, LNK laidos “Bobų vasara” vedėja: “Jei labai nori, viską įmanoma suderinti. Bet, aišku, sunku. Jeigu myli savo vaikus, kartais imi neapkęsti savo darbo, nes jis iš tavęs reikalauja labai daug. Tačiau jei nebūsi šiandien, rytoj gal niekam tavęs ir nebereikės. Aš puikiai suvokiu, kad vaikai yra svarbiau už bet kokį darbą, bet jeigu jau kartą apsisprendei dirbti – dirbk.

Štai kelios taisyklės, kurios padeda man nepamiršti, kad esu motina ir noriu ja būti. Aš niekuomet nedirbu savaitgaliais. Iš anksto esu susitarusi su savo darbdaviais: jokių filmavimų, jokių montažų šeštadienį ir sekmadienį. Atsisakau dirbti ir po darbo valandų, nebent jei pasiūlo sumokėti papildomai ar duoda laisvą darbo dieną.

Mano pirmasis vyras visiškai neskatino manęs grįžti į darbą. Jis sakė: “Jeigu nori dirbti, turi uždirbti tiek, kad galėtum samdytis auklę ir namų šeimininkę”. Jis nesiūlė man savo pagalbos. Jo manymu, jeigu norėjau dirbti, privalėjau su viskuo susitvarkyti pati. O kiek iš vaiko auginimo atostogų grįžusiai moteriai gali pasiūlyti darbdavys? Man buvo labai sunku, todėl ir išsiskyriau – tiesiog nebepajėgiau ilgiau taip gyventi. Manau, jei nori vaikams gimus pradėti intensyviai dirbti, pirmiausia turi gyventi su žmogumi, kuris tave palaikytu, skatintų, galop – padėtų. Dabartinis mano vyras man labai daug padeda.

Norėdami, kad mes prižiūrėtume vaikus, vyrai dažniausiai omenyje turi karštus pietus, blizgančius namus, švarius ir išlygintus marškinius”.

NE, KOL VAIKAS DAR MAŽAS

Gražina Sviderskytė, “Lietuvos ryto TV” žurnalistė: “Aš norėčiau pagimdžiusi bent metus nedirbti. Tačiau žinau porą moterų, kurios į darbą grįžo po kelių savaičių. Jei darai karjerą, kiekviena savaitė svarbi, ir po metų gali tekti viską pradėti iš naujo. Todėl pirmiausia gal reikėtų įsitvirtinti darbe, kad būtum tikra, jog galėsi grįžti ten, iš kur atėjai”.

TAIP, JEI YRA GABUMŲ

Monika Domarkaitė, TV laidų vedėja: “Jei moteris nori, ji turi dirbti. Bet daryti karjerą ir auginti vaikus gali ne kiekviena. Ta, kuri siekia karjeros, pirmenybę teiks darbui, o ne vaikui. Bet jei esi protinga ir veikli – gali suspėti viską, tik nesekmės atveju nereikia kaltinti vaiko ar ko kito.

Man gaila tų moterų, kurios pasiaukoja vaikams, nes jiems užaugus jos jaučiasi nelaimingos ir atstumtos. O jei jie, neduok Dieve, dar tampa girtuokliais, nusikaltėliais ar šiaip blogais žmonėmis… Tuomet paaiškėja, kad visas tų moterų triūsas nuėjo perniek”.

Vyrų nuomonė:

TAIP TAIP TAIP

Artūras Baublys, reklamos agentūros “Tatūra” direktorius: “Iš pirmo žvilgsnio – įmanoma. Tik karjerą daryti nusprendusiai moteriai derėtų jau turėti materialinį pagrindą: juk teks samdytis auklę, pirkti automobilį ir kita. Jeigu pinigų trūksta, galėtų padėti vyras arba seneliai. Bet gal jie nenori, kad moteris darytų karjerą jų laiko ir interesų sąskaita? Nemanau, kad tokia moteris nemyli savo vaikų. Juk karjera daroma ne ištisą parą. Manau, visuomet galima rasti nors valandą pabūti su savo vaiku ir patvirtinti, kad jį myli ir jis tau yra reikalingas”.

TAIP IR NE

Skirmantas Sasnauskas, kompozitorius: “Mano manymu, karjerą darančio žmogaus smegenys užimtos vien darbo reikalais, todėl šeimos reikalus ir karjerą suderinti yra sunku, gal net neįmanoma. Žinoma, būna ir tokių, kurie ir nedarydami karjeros neskiria šeimai pakankamai dėmesio. Širdies gilumoje kiekvienas vyras nori, kad moteris liktų namie, rūpintųsi vaikais ir namais, bet gal jai reikia daugiau, ne tik puodų ir vaikų užpakaliukų. Aš palaikau tas moteris, kurios daro sėkmingą karjerą. Bet jei jos draskosi be rezultatų, jei nesugeba – geriau jau nesistengtų, nekankintų savęs ir kitų. Eitų sau namo, augintų vaikus, susirastų ramų darbą ir pasijustų kur kas laimingesnės”.

NE NE NE

Vytenis Petrusevičius, 27 metų reklamos dizaineris: “Tada tėvelis turi derinti tėvystę su motinyste. Man sunku save įsivaizduoti mama. Žinoma, aš nesu prieš, kad moteris dirbtų. Bet karjera ir darbas – du skirtingi dalykai. Vyras, darydamas karjerą, darbui atsiduoda 90 procentų. Namai jam – antroje vietoje. Jei taip manys moteris – bus blogai, nes jos paskirtis kitokia. Per amžius nusistovėjusių taisyklių ir mąstymo nepakeisi. Jeigu moteris nori normalaus vyro ir šeimos, ji turėtų atsisakyti karjeros, nes vyras, kad ir ką jis sakytų, širdies gilumoje iš moters laukia visai ko kito”.

4. “PRIVALAU DARYTI TAI, KO IŠ MANĘS TIKIMASI”

Šios mąstysenos pinklės gali pasireikšti įvairiausiais pavidalais. Štai keletas teiginių, įliustruojančių teiginį, kad už pavyzdingą elgiasį bus atlyginta.

Viską daryk taip, kaip tau liepia – tuomet išvengsi klaidų. Kalbėk tik tuomet, kai tavęs paklausia. Savo mintis ir ydėjas pasilik sau, tuomet neapsijuoksi. Nelysk į priekį, palauk, kol tave pastebės.

Pasiaukojančiai ir nuolankiai tarnaujančios moterys nesulaukia nei pripažinimo, nei atlygio. Juk taip patogu pašonėje turėtį žmogų, kuris tau iš kelio pašalina visas kliūtis. Visai nenaudinga skatininti jo karjeros. Moterys turi liautis degradavusios iki tarnaičių lygio. Joms reikia liautis kreipti dėmesį į taisykles ir draudimus, kurie verčia dirbti juodą ir neperspektyvų darbą.

Sėkmės sulaukia žmonės, kuria garsiai ir aiškiai išreiškia savo idėjas, išsako savo norus ir reikalavimus. Jie parodo, kad yra pasiruošę susidoroti su ypatingomis užduotimis.

Jei nepavargai, tai nieko gero ir nenuveikei. Šis mąstysenos stereotipas irgi turi daugybę variantų:

Tai kas nukrinta iš dangaus yra nieko neverta.Nesmagu savo darbą pavesti kitiems.Privalau įrodyti, kad sugebu dirbti kaip arklys.Nebijau ir juodo darbo.

Moterys pavesdamos darbą kitiems, neretai jaučiasi kaip išpuikėlės ir išnaudotojos. Jos mano kad sunkius, daug laiko ir pastangų reikalaujančius darbus jos privalo atlikti pačios. Tai ko negalima reikalauti iš kitų, galima reikalauti iš savęs. Ir tik tuomet, kai įtempus visas jėgas, bus atlikti juodžiausi darbai, galima tikėtis laurų. Moterys kurių darbas nėra sunkus ir nevargina, ar dar blogiau – teikia malonumo, dažai negali atsikratyti jausmo, kad jos iš esmės nedirba. Jei darbas pats tirpsta rankose, vadinasi – jis nieko vertas. Taip atsitinka tiems, kurie gerai įgunda savo profesinėje veikloje. Daugelis moterų, įgaudammos darbo patirties, praranda gebėjimą, vertinti savo rezultatus. Jos mano, kad jų darbas nieko nevertas. Bijo, kad padarys per mažai.Padarinys – moterys dirba, tol kol išsenka. Svarbu ne tai, kad užduotis atlikta, bet tai, kiek esi pavargusi. Dažna moteris po truputį vis kelia savęs vertinimo kartelę, todėl nesugeba džiaugtis pasiektais rezultatais.

DAUGELIU MOTERŲ REIKIA ĮSISAVINTI ŠIUOS DALYKUS:

Darbas, kuris tirpsta rakose irgi yra darbas. Jei žmogus dirba racionaliai, neeikvodamas visos savo energijos, vadinasi jis kažko pasiekė.

5. VALDŽIOS BAIMĖ

Moterys nesiekia valdžios, kartu įtvirtindamos tradicinę konkurenciją. Sustabarėjusios valdžios struktūros sėkmingai gyvuoja ir moterys nemažai prie to prisideda. Daugeliui moterų žodis valdžia palieka nemalonų prieskonį. Jis siejasi su korupcija, piknaudžiavimu. Daugelis moterų visai netrokšta vadovauti. Nenori piršti savo nuomonės kitiems. Tiesa, tam tikrais, subtiliais būdais jos tai daro, tačiau šio fakto linkusios nepripažinti, net ir pačios sau. Jos bijo vadovauti. Jos būgštauja, kad tos, kurios turi valdžią, nebus iš tikrųjų mylimos. Valdžios baimė pasireiškia įvairiausiais mąstysenos stereotipais. Tai yra teiginiai, sąlygojantys moterų elgesį ir nereikalaujantys jokių įrodymų – savotiška išankstinė nuostata užkertanti kelią į valdžią. Štai keletas pavyzdžių:

Tas, kas naudojasi valdžia – liks vienišas.Visuomet daryk taip, kaip liepta.Tas, kuris turi valdžią, išnaudoja kitus.Moterys negali imtis atsakomybės.Moterys – tai pilkieji kardinolai.Jei norisi išlaikyti valdžią, turi nuolat kovoti.Pavyzdingos mergaitės nekonkuruoja.Vardai ir titulai – tik tuščios frazės ir iliuzija.Už valdžią reiks parduoti sielą.Neturiu teisės rizikuoti.Turintys valdžią nemėgstami.Aukštai kilęs – žemai krisi.

5.1. AR VALDŽIA LEMIA VIENATVĘ

Profesiniame gyveime kelias į sėkmę ir valdžią vadinamas karjera. Neretai moterys baimiasi, kad juo eidamos, gali likti vienišos. Dauguma moterų mano, kad šis kelias tik vyrams. Jei

pasektumėme tų moterų logika, tai atrodytų, kad vienišas vyras savo vienatvę pasirenka pats. Potencialiai valdingos moterys elgiasi kitaip. Jos slopina valdžios poreikius, svarbiais momentais sudvejoja, o jei teka pasirinkti kelią – renkasi lygesnį. Kilus abejonėms moterys atiduoda pimenybę draugystei, geriems santykiams ir socialiniams ryšiams.

Karjeros siekianti moteris ne visuomet randa laiko kitiems palepinti. Joms ir pačioms kartais ne pro šalį atsipalaiduotio po sunkios dienos. Tačiau tai nereiškia, kad tokios moters gyvenime nebelieka vietos pramogoms ir draugams, ir kad jos galvoje vien tik darbas.

Priešingai, moterys, kurios turi savo tikslą darbe ir kupinos energijos atlieka savo užduotis, laisvalaikį irgi leidžia aktyviai. Jos stiprios ir gali paremti kitus, jos stiprios, pasitiki savimi, gali pasiūlyti užnugarį ir pagalbą savo draugams ir kolegoms. Laisvalaikį jos naudoja jėgoms sukaupti, mėgaujasi atostogomis ir moka atsipalaiduoti apsuptos draugų.

Kukliai judėti į priekį – štai moterų tikslas.

Daryti karjerą – šito moterys negali. Štai kodėl ambicingos moterys slepia valžios bei karjeros troškimus, nenorėdamos atrodyti šaltos ir šiurkščios. Jos susėda ir visą vakarą tariasi, kaip geriau užmaskuoti karjeros troškimą, kartu neperžengiant nusistovėjusį švelnumo ir moteriškumo kriterijų. Į tikrai aukštas pareigas moterys veržiasi be didesnės aistros.

Daugelis moterų, turinčių neblogų galimybių išlikti, jaučiasi taip prisirišusios prie savo firmos arba viršininko, kad net nesvajoja apie kokias nors permainas.

5.2. NEPRISIIMK ATSAKOMYBĖS

Jei kas nors nepavyksta, moterys prisiima atsakomybę. Jos tai daro ir tuomet, kai su visu tuo turėjo mažai ką bendro. Svarbiausia yra tai, kad jos atsisako svarbių užduočių, nes bijo atsakomybės. Moteris atsisako spręsti, nors vėliau tikriausai ji dės ant trinkos savo galvą.

Turėti valdžią, reiškia vertsti kitus daryti tai, kas jiems galbūt nepatinka daryti arba ko jie išvis nenori daryti. Moterims tai nelengva užduotis. Jos nenori spausti kitų, bet kitą verus – atsako už tai, kad viskas vyktų sklandžiai. Jos nuogastauja, kad žmonės, kurie yra prievartaujami, nesugebės gerai atlikti darbo. Kaip jau įprasta, jos neposijami, patys sugebėtų atlikti vieną ar kitą užduotį. Jos pamiršta, kad ir pačios dirba be entuziazmo ir neretai tik per kraują atlieka joms pavestas užduotis. Ir vis dėlto jos dirba gerai. Vadinasi, ir kiti tai gali.

Moterys pačios iš savęs reikalauja gerų rezultatų, tikslumo, patikimumo, ištvermės, net ir tuo met kai darbas joms neteikia didelio džiaugsmo. Bet iš kitų jos tokio pasiaukojimo nesitiki. Kitų apsnūdimas joms tarsi suprantamas. Dailiosios lyties atstovės itin retai pasirįžta, “remdamasi savo postu”, nurodyti savo pavaldiniui, kad jam laikas keisti požiūrį į savo darbą. Kuo stipresnis jausmas, kad žmogus

elgiasi pagal jos nurodymus, tuo ji jaučiasi atsakingesnė už jo veiksmus. Sėkmę moterys prisiima kur kas rečiau. Nugalėtojų laurus jos palieka kitiems. Jos nenori būti autoritetu, nes dažniausiai jos painioja autoriteto ir autoritarizmo savokas. Tačiau tik turintis autoritetą asmuo, gali išjudinti reikalus iš vietos ir daryti įtaką kitiems.

5.3. AR GALIMA NAUDOTIS PAŽINTIMIS?

Moterys mano, kad naudotis pažintimis yra nepadoru. Baimė dėl to, kad ji gavo šį postą vien dėl to, kad kažkas viršuje ją užtarė, trikdo moteriai bendradarbiauti su aukštesnes pareigas einančiais asmenimis. Tai trukdo gauti informaciją, skirtą uždarai žmonių grupei. Geri ryšiai su bendradarbiais kaip tik ir padeda gauti informaciją, kuri tiesios būtina, norint greitai ir gerai atlikti pavestą darbą. Žmonės, kurie neprieina prie informacijos, nes tarkim yra tyleniai, nuobodūs ir nemėgstami, negali rezultatyviai dirbti. Stabilią valdžią išlaiko tie, kurie moka bendrauti tiek su pavaldiniais, tiek su viršininkais.

Puoselėti gerus santykius visai nereiškia dirbti už kitus, tai reiškia, kad reikia derinti kitų žmonių interesus visur, kur tik įmonoma.

5.4. AR MOTERYS VALDO IŠ UŽKULISIŲ?

Moterys iš tiesų stovi kitiems už nugarų, tačiau valžios neturi. Daugeliui moterų prikaišiojama, kad jos tampo virveles, pačios likdamos užkulsiuose. Tiesą pasakius, tai jos daro pačius svarbiausius sprendimus, kiša vyrus į pačias “šilčiausias vieteles” ir grumiasi už juos dar smarkiau negu jie patys.

Niekas iš tikrųjų nežino, kiek veikia tokių moterų įtaka. Toji įtaka – taip ir lieka spekuliacijų objektu – tai teiginys, kuris pamalonina moteris, pagiria už santūrumą… užčiaupia joms burnas. Jei iš tiesų būtų taip, kam tuomet tas kuklumas? Kas trukdo moterims pačioms maudytis šlovės spinduliuose, jeigu visi laimėjimai yra vien jų nuopelnas.

Tokį pasitraukimą į šešėlį, galima paaiškinti tuo, kad moteris prisibijo sėkmės, ką jau kalbėti apie nesėkmę. Jų elgsena pritaikoma konkrečiai situacijai. Šios teorijos galėtų sudominti moters vidinio gyvenimo tyrinėtoją, tačiau jos nepadeda atsakyti į klausimą, ką daryti moteriai, norinčiai atsidurti rampos šviesoje.

Moteris stabdo anaiptol ne sėkmės baimė, o kaltės jausmas, sąžinės priekaištai, nuogastavimai prarasti geros mergaitės įvaizdį.

5.5. AR VALDŽIOS IŠLAIKYMAS – TAI NUOLATINĖ KOVA?

Moterys mano, kad valdžios išlaikymas – nuolatinė alinanti kova. O juk yra kaip tik priešingai: tinkamai naudojant valdžią, ji nuolatos auga.

Moterys, kurioms pavyko atsikratyti visų, su valdžia susijusių tabu, kurios moka subtiliai naudotis valdžia, suvokia vieną dalyką: jeigu jau turi šiek tiek valdžios, visai nesunku gauti jos daugiau.

Vadovė, skirstanti savo pavaldiniams konkrečias užduotis, atvirai kontroliuojanti, kaip jos vykdomos, skatinanti savarankiškumą, bet ne anarchiją, savo valdžia naudojasi apdairiai. Jeigu ji skatina pavaldinių tobulėjimą, stengiasi, kad jiems būtų padidintos algos, tinkamai atlygina už viršvalandžius, aiškiai paskirsto atsakomybę ir pasiūlo įdomių užduočių, šie ją visados ją parems. Tokia vadovė gerai atlieka jai pavestus darbus ir kartu įrodo savo gebėjimus. Jos laimėjimai bus aiškinami gebėjimais, ji ir toliau gaus pačių įdomiausių užduočių.

5.6. STRESAS DARBE

Jei nori būti nepriekaištinga darbuotoja, turi išmokti nekreipti dėmesio į mažus nemalonumus. Žmonės, kurie darbe nešvaisto laiko nervindamiesi dėl smulkmenų, daugiau nuveikia. Ypač jei jiems patinka jų darbas.

STRESO STABDYS NR. 1Džiaukis, kad esi ten, kur esi

Dažnai nuobodulys kyla ne dėl to, kaip leidi laiką, o dėl nesugebėjimo susikoncentruoti. Jėgos, kurias skiri norams būti kur nors kitur, išsiurbia visą dienos džiaugsmą. Taigi paprasčiausiai susikaupk ir galvok tik apie tai, ką darai. Pamatysi, kaip užplūs entuziazmas ir greičiau bėgs laikas.

STRESO STABDYS NR. 2Niekada nesakyk: “Privalau eiti į darbą”

Kai privalai ką nors daryti, vadinasi, negali rinktis, nors mieliau darytum visai ką kitą. Kai sakai: “privalau eiti į darbą”, iš tikrųjų tai reiškia: “Man nepatinka mano darbas”. Tai baisu!

STRESO STABDYS NR. 3Nuobodžią užduotį paversk įdomia

Gali visą dieną vaitoti, skųstis ir inkšti. Arba gali eiti pirmyn ir stengtis pamėgti savo darbą, rasti būdų, kaip padaryti jį kuo įdomesnį. Abiem atvejais tu dirbsi po aštuonias valandas, tačiau antruoju laikas neprailgs.

Be to, kuo entuziastingiau kibsi į nuobodų darbą, tuo mažiau laiko prireiks jam atlikti. Sparčiausiai karjeros laiptais kopia tie, kurie vertina savo veiklą.

STRESO STABDYS NR. 4Šiukštu neapkalbėk

Apkalbėdama kitus tikrai nekaip atrodai. Be to, širdies gilumoje visada jaudiniesi, kad tik per daug neprišnekėtum. Nes žinai, jog žodžiai žvirbliu išlekia, jaučiu sugrįžta. Tikra tiesa. Atmink: bet kuriuo atveju – ar pašnekovai nekreips dėmesio į tavo “kritines pastabas”, ar mielai įsitrauks į apkalbinėjimą,- tu praloši. Nes bendradarbiai pradės tavimi nebepasitikėti: o kas žino – gal tu mėgsti apkalbėti visus, kurių nėra šalia?

STRESO STABDYS NR. 5Išmok greit atsigauti

Nuo klaidų niekas neapsaugotas. Būna, kad pasikarščiuoji, ką nors įžeidi ir t.t. tačiau palyginti mažą nesusipratimą gali išpūsti iki begalybės, jei per daug jį analizuosi ar būsi sau pernelyg griežta. Paprastai geriau protingai pasiaiškinti ar nuoširdžiai atsiprašyti ir eiti toliau. Prisimink, kaip jautiesi, kai kas nors atsiprašo tavęs.

STRESO STABDYS NR. 6Išdrįsk pasakyti: “Ne”

Esi iš tų, kuriems kiek krauna, tiek jie ir veža? Pernelyg dažnai sakydama “taip”, pradėsi blogai jaustis dėl to, kad turi tiek daug visko padaryti. Be to, turi daryti tai, ko iš tiesų nesinori.

Kaip išvengti tokios padėties? Svarbiausia – nustok galvojusi apie kitų interesus, galvok pirmiausia apie save. Ilgainiui suprasi, kad visiškai nieko bloga neatsitiks, jei kartkartėmis pasakysi: “Ne”.

STRESO STABDYS NR. 7Ir mintimis būk ten, kur esi

Būk ten, kur esi: neskrajok padebesiais, nevaržyk savęs ir visiškai įsijausk į padėtį. Aplinkiniai greitai pajunta, kur tu: su jais ar mintimis plaukioji kur nors kitur.

STRESO STABDYS NR. 8Subalansuok savo gyvenimą

Pakalbėk su žmonėmis, kurie nėra pervargę, ir suprasi, kad dauguma jų stengiasi subalansuoti savo gyvenimą. Tai reiškia, kad darbas jiems – ne viskas. Jie gyvena ir už biuro sienų: leidžia laiką su savo šeimomis ir draugais, sportuoja, mėgaujasi kitokiais malonumais. Jie vertina savo laisvalaikį. Jie dalyvauja seminaruose ar kursuose, mokosi naujų dalykų, domisi naujovėmis. Visas šis išorinis pasaulis padeda jiems neperdegti.

5.7. PAVYZDINGOS MERGAITĖS NEKONKURUOJA

Dažnai moterims sunku skirstyti užduotis kitiems. Jos būgštauja, kad taps nereikalingos. Tai prasideda nuo pačių nemaloniausių užduočių, urių jos nenori užkrauti kitiems ir baigiasi svarbiausiomis, kurių irgi vengia dalyti, nes bijo konkurencijos. Ši pavaldinių konkurecijos baimė verčia moteris pavesti pastariesiams tik pačias nereikšmingiausius darbus. Bėdai prispyrus jos atlieka juodą darbą, vien tam, kas galėtų jaustis nepakeičiamos ir neįgytų konkurentų tarp pavaldinių. Taip moterys eikvoja energiją, užuot sutelkusios dėmesį į karjeros požiūri savarbią veiklą.

Jei kartais joms pavyktų palipėti karjeros laiptais, neatsirastų žmonių, galinčių jas pakeisti. Sunku iškilti neturint išmanančio įpėdinio.

Kita valdžios pusė išryškėja, kai moterį-vadovę apima jausmas, kad ji aria dieną naktį, o kiti tik krauna jai darbus. Tokios moterys pasijunta aukštesnio lygio tarnaitėmis. Jos jau nebepasitiki savo darbuotojais, bijo pavesti jiems atsakingesnę užduotį.

Tik nedaugelis moterų suvokia, kad būtent jos pačios apsikrauna ta begalę pareigų. Mąstysenos pinklės, esą geriausia viska daryti pačiai ir neatskleisti savo kortų kitiems, verčia dailiosios lyties atstoves dirbti dieną naktį, kartais iki visiško išsekimo. Todėl joms sunku išlaikyti valdžią ir pasinaudoti vadovavimo teikiamomis galimybėmis.

5.8. AR REIKIA VENGTI RIZIKOS?

Moterys yra linkusios valdžią sutapatinti su rizika. Čia nebūtų nieko tragiško, jei jos tikėtų, kad tos kurios rizikuoja, gali ir laimėti. Tačiau jei pakalbėsi apie tai su moterimi, išaiškės, kad rizika, jai visų pirmą asocijuojasi su pralaimėjimo pavojumi. Tik pasiruošę rizikuoti, vadovai gali laimėti.

Konsultantai tvirtina, kad patirtis keliose srityse yra be galo svarbi. Pasak jų, norint gauti padorią vadybininko vietą, reikia kas treji ar penkeri metai keisti darbovietes. Tačiau moterys dvejoja. Pavyzdingos mergaitės vis dar tiki, kad už visišką ištikimybę bus atlyginta, visai pamiršdamos baisų šios šeimos likimą.

6. MOTERIS LIETUVOJE: KARJERA IR REALUS GYVENIMAS

Lietuvos moteris galima suskirstyti į dvi kategorijas:

 norinčias kopti karjeros laiptais; nenorinčias nieko keisti, t.y. susitaikusias su savo padėtimi ir svajojančias, laukiančias kažko, kas sutvarkys jų šeimynines, buitines bei kitas problemas.

Išvados peršasi savaime: jei moteris ryžtasi kažko siekti, tegul siekia, bet iš pradžių reikia gauti pritarimą iš ten ir ten, pasverti savo galimybes ir neatidėliotinai pradėti juodai dirbti, nepamirštant ir barščių su šlepetėmis, taip pat gimdyti ir auklėti savo atžalas.

Tarp jaunų, profesinės veiklos siekiančių moterų populiarėja feminizmo idėjos. Tokių idėjų sklidimą skatina įtvirtintos tarptautinės teisės normos, draudžiančios ekonominę, socialinę bei seksualinę diskriminaciją. Patriarchalines nuostatas stiprina dažnas moterų darbas paslaugų sferoje. Kadangi jis mažai apmokamas, todėl yra nelaikomas bent kiek patrauklesne profesine karjera. Tai tik varganas būdas šeimai išlaikyti, geriausiu atveju, nežymus jos, kaip namų šeimininkės veiklos išplėtimas.

Taigi toks darbas, užuot pakeitęs moters statusą, visuomeėje įtvirtinęs jos savarankiškumą, tik sustiprina tradicinių jos vaidmenų sampratą.

7. “MOTERYS GALI SAVE APGINTI TALENTU, VALIA IR RYŽTU”

Dažnas turbūt yra girdėjęs apie moterų judėjimą, tačiau turbūt retas žino, kad lietuvoje veikia apie 40 moterų asociacijų, draugijų, klubų. Jų tikslai įvairūs ir kartu panašūs: siekti aktyvaus

moterų dalivavimo politiniamme valstybės gyveime, kelti moters prestižą visuomenėje, siekti teisinio moters gynimo šeimoje ir darbo vietoje.

Negalima sakyti, kad šiuo metu Lietuvoje lyčių padėtis kordinaliai pasikeitė, ir kad moterys kartu su vyrais sprendžia valdymo ir kultūros problemas. Svarbiausias moterų laimėjimas yra tas, kad Lietuvos visuomenė suvokė, jog šalyje egzistuoja moterų judėjimas. Mąstančios moterys ir merginos ėmė suvokti savo tapatumą, ginti ir teigti save šeimoje bei visuomenėje.

Stiprios asmenybės gali save apginti talentu, valia ir ryžtu. Dauguma moterų lyties diskriminavimą kenčia tylomis. Pačios moterys turėtų sau padėti: norint įveikti psichologinį, fizinį, lytinį smurtą reikia kuo atviriau apie jį kalbėti, kol visuomenė ims suprasti, jog smurtas žaloja asmenybę.

8. KARJEROS MOTERYS

8.1. DALIA TEIŠERSKYTĖ

Dalia Teišerskytė – ūkininko Prano ir mokytojos Kotrynos dukra, garsaus Raseinių raštininko ir politiko Antano Rašimo-Gerasimavičiaus anūkė; gimė netoli Dubysos, gražių Šiluvos šilų apsuptyje.

Jos didelė šeimyna patyrė visas karo ir pokario negandas. Daug kas buvo nuniokota ir išblaškyta: talentigi ir gražūs broliai amžinam poilsiui atgulė Sibiro miškuose, tėvelis žuvo Taišeto lageryje.

Kadagi Dalia, pagrandukas, į viską žiūrėjo vaiko akimis, tai istoriniai įvykiai nesukėlė jai vidinės suirutės.

Nuo vaikystės Daliai teko dirbti įvairius darbus: kirto šakas taigoje, triūsė kolūkyje, plovė indus valgykloje ir dirbo spaustuvėje.

Mosedyje baigusi vakarinėje mokykloje aštuntą klasę, išvyko mokytis į Kauno techologijos technikumą. 1967 metais įstojo į Vilniaus Universiteto, Kauno fakulteto vakarinį skyrių studijuoti žurnalistiką. Diplomą gavo 1973 metais

Nuo 1971 m. prasidėjo žurnalistikos veiklos “kilimas”, kurio pradžia buvo Kauno radijo redakcijoje. Ten ji parašė apie 300 straipsių ir maždaug tiek pat estradinių dainų tekstų.

Dalia Teišerskytė, kelių firmų steigėja. Milimiausia ir geriausia – “Gabija”, taip pat įkūrė ir kuruoja “Modilinos” mokymo centrą, taip pat leidžia žurnalą – “Gabija”. Dalyvauja visuomeniniame ir politiniame gyvenime. Šiuo metu ji yra verslo darbdavių konfederacijos viceprezidentė, “Lietuvos Santarvės Fondo” valdybos narė, dirba trečiojo Lietuvos moterų suvažiavimo orgaizaciniame komitete ir yra “Šv. Mikalojaus Fondo” sumanytoja ir viena iš steigėjų.

Visi šeimos nariai dirba “Gabijoje” ir jos dukterinėse įmonėse. Be jų firmoje dirba dar apie 20 giminaičių ir daug kitų patikimų žmonių. Į biudžetą jie kasmet sumoka apie 1 mln. lt. mokesčių.

8.2. EDITA MELKŪNIENĖ

Sėkmingą karjerą padariusi moteris, puikių parduotuvių “Mažoji Indija” savininkė, 37 metų kaunietė Edita Melkūnienė.

Pinigų nestokojanti verslinikė aplinkinius stebina ne tik orginalia išvaizda bei nepriekaištinga šukuosena. Dar labiau žavi jos gyvenimo būdas – ji, be paliovos trykštanti energija ir keri visus savo šypsena.

Verslininkė Mažąją Indiją susikūrė ir savo namuose, Kauno senamiesčio širdyje. Baldai ir kiekviena interjero detalė gražina ją į Aziją. Elegantiška moteris sėdi tik Tanzanijos genties vado kėdėje, o miega senovinėje kinų vestuvinėje lovoje, kuriai ne mažiau kaip 100 metų.

Verslininkė neskaičiuoja kiek žvakių sudegina per dieną. Ugnis išvalo erdvę, naikina nepažistamųjų prakeiksmus ir pavydą. Neatskiriamas jos gyvenimo palydovas yra smilkalai.

Verslo pradžia buvo netikėta. Prieš 10 metų pirmą kartą nuvykusi į Indiją Edita Melkūnienė prisipirko pilną lagaminą pigių bižuterijos gaminių, kad atsipirktų kelionė, tačiau Indija nenumaldomai kvietė atgal. Viliojo ne tik savo verslo galimybė, bet ir nuoširdūs, mokantys džiaugtis gyvenimu ir patenkinti tuo žmonės.

Indiją ir kitas Azijos šalis ji aplankė gal kokį pusšimtį kartų. Edita pati pagal savo skonį pasirenka prekes ir pasirūpina, kad jos konteineriais pasiektų Lietuvą.

Verslininkė nesivaiko naujausios mados šauksmo ir nelaksto pas dizainerius siūti vakarinės suknelės. Edita mieliau dėvi nacionalinį Indijos drabužį – juodo šifono sarį.

Edita Melkūnienė tiki Aukščiausiąja Jėga. Pamąstyti apie būtį bei padėkoti už klestintį verslą ji nueina į tuščią Kauno katedrą. Rytų filosofija, meditacija ir joga padeda verslininkei bendrauti, jausti gyvenimą ir niekada neprarasti geros nuotaikos.

8.3. INGA MARKEVIČIŪTĖ

Inga Markevičiūtė, “Coca-cola” produktų vadybininkė trims baltijos šalims. Kompanijoje pradėjo nuo sekretorės pareigų.

Ingos įsitikinimu negerai, kai pradedi virti, tose pačiose sultyse ir jai to pavyko išvengti. Nuo pat pirmų dienų bendrovėje “Coca-Cola” ji rodė daugiau iniciatyvos, nei buvo reikalaujama iš tokias pareigas einančio darbuotojo.

Vilniaus Universitete anglų kalbą studijavusiai merginai jau ankščiau teko bendrauti su verslo žmonėmis. Ji nė akimirką nesuabejojo, kad nebus įdomu.Ingos gabumus ir iniciatyvą greitai pastebėjo kompaijos vadovai – ji tapo rinkodaros asistente, vėliau – Lietuvos rikodaros direktore, galiausiai “Coca-Cola” produkto vadybininke visoms trims Baltijos šalims. Kad įsitvirtintu šiame poste, Inga pusantrų metų dirbo Taline, kur įsikūrė Baltijos šalių “Coca-Cola” atstovybė.

Dabar 27 metų mergina aukštas pareigas užima ir Lietuvos bendrovėje. “Coca-Cola” produkto vadybininkės pareiga – parengti tokią šio produkto Baltijos šalyse strategiją, kad šis gėrimas taptų yprastas ir mėgiamas vartotojų.

8.4. NADIEŽDA NOVICKIENĖ

Moteris turinti asmeninį vairuotoją šiandien tuo jau nieko nenustebins. Nadiežda Novickienė, buvusi vieno iš didžiausių Lietuvos bankų valdytoja.

Gana lakoniška įžanga ir pasiūlimas pradėti pokalbį, byloja, kad ši valdinga moteris dar neprarado dalykiškumo ir neišmoko tuščiai švaistyti laiko. Kalbame apie jos dabartinį gyvenimą, palikus buvusio “Hermio” bako valdytojos kėdę.

Staiga nutrūkusio bankininkės karjeros Nadiežda nevadina tragedija ar skaudžiu gyvenimo smūgiu. Priešingai – pelningai parduoti banką kapitalistiniame pasaulyje laikoma puikiu ir sėkmingu verslo sandėriu. Yra net posakis: “iššokti auksiniu parašiutu”. Tokiu parašiutu iššoko ir bankininkė N.Novicienė, šiandien galinti nesijuokti iš sklandančių apkalbų apie jos “siaubingus išgyvenimus praradus banką”, dėl kurių ji atseit numetė dešimtis kilogramų svorio, sunkiai susirgo, puolė į depresija ir pan.

8.5. HELEN BROWN PATARIMAI PERSPEKTYVIAI KARJERISTEI

Helen Gurley Brown pasakoja, kaip jai pavyko padaryti karjerą, ir dalijasi nuomone apie dabartinės kartos karjeristes, kurios dirba kartu su ja.

Kai manęs paklausia sėkmės recepto, visada atsakau, kad reikia būti gerai darbuotojai. Nes darbu ilgainiui pelnysi pripažinimą, pinigų ir išsiugdysi savigarbą. Štai keli išminties perlai, kuriuos radau kopdama į viršukalnę.

1. Dirbk sunkų ir nuobodų darbą

Daugelis jaunuolių karjeros pradžioje turi triūsti kaip vargo bitelės ir netgi tvarkyti viršininkų asmeninius reikalus. Neretas tokio darbo kratosi, tačiau patikėk: taip irgi tiesiamas kelias į šviesią aprūpintą ateitį. Viena iš mano sekretorės pareigų buvo spausdinti pavardes ant darbuotojų kortelių,- manai, tai buvo kūrybingas darbas? Ne, tačiau drąsi mažoji darbuotoja uoliai stengėsi, kol jai patikėjo kitą – geresnį. Tu juk sieki būti tikra profesionale, ar ne?

2. Visada sakyk “taip”

Net jei siaubingai nenorėtum, niekadea neatsisakyk padėti savo viršininkei, tegu ir sutvarkyti tuos pačius įgrisusius asmeninius reikalus. Ir nepasijusk kaip vergė, jei teks darbo neštis namo. Dievas mato: stengiesi ne dėl ko nors kito, o ddėl savęs. Nes tu nori įsitvirtinti gyvenime ir užsidirbti daug pinigų, o geriausias būdas tai padaryti – plušėti papildomai.

3. Sutik dirbti papildomai ir netgipati prašyk darbo, tačiau nebūk įkyri

Gal ir nesugebėtum atstovauti firmai per svarbias derybas, tačiau neleisk, kad tave laikytų nepajėgia atlikti to darbo, su kuriuo iš tiesų nesunkiai susidorotum. Jei esi sugalvojusi, kaip patobulinti skyriaus darbo sistemą, netylėk. Tačiau būk atsargi: papildomo darbo prašyk tik įsitikinusi, jog galėsi jį atlikti,- antraip giliai įklimpsi.

4. Ateik laiku

Pati svarbiausia taisyklė kiekvienam darbuotojui: ateiti laiku arba netgi anksčiau. Man vieno įtakingo reklamos vadybininko sekretorės vietoje pasisekė išsilaikyti tik todėl, kad viršininkui pasirodžius jau sedėdavau prie darbo stalo. “Jūs jau čia, panele Gurley?” – nustebęs, tačiau patenkintas klausdavo mano bosas, kuris, beje, darbe irgi atsirasdavo anksti. Punktualumas mane išgelbėjo, kol pramokau kitų darbų.

5. Tiesiog daryk

Geriausias būdas būti mylimai ir pastebėtai, kol dar nemoki tobulai atlikti užduočių, – neatidėlioti darbo, tuoj pat jį padaryti.

6. Būk agresyvi, tačiau to neparodyk

Viena moteris, per metus uždirbanti daugiau nei 200 000 JAV dolerių, neseniai man prisipažino, jog keliais ir alkūnėm įžūliai siekė tikslo. Išties esama tokių spartuolių, kurios veržte veržiasi į priekį, kalba griežtu tonu ir dedasi labai svarbios. Jos greitai užsiropščia į viršūnę, tačiau taip pat greitai nuo jos nugarma, nes tiek ir moka – būti agresyvios. Šiek tiek agresijos tau padės įvertinant naujas galimybes, tačiau jos nedemonstruok. Tik tokios geros agresijos atmainos kaip polėkis bei atsidavimas laiduoja sėkmę.

7. Nieko bloga atrodyti seksualiai

Nėra reikalo vilktis pilkų kostiumėlių, jei jie tau kelia nuobodulį. Susilieti su aplinka – neblogas būdas išlikti, tačiau kažin ar geras siekti sėkmės. Dėvėk tai, ką vilkėdama atrodai gražiai. Niekada nesu girdėjusi, kad moters nepaaukštintų tik dėl to, kad jos apranga neatitinka standartų: pirmiausia atsižvelgiama į protą ir polėkį.

8. Nepasakok darbe asmeninių bėdų

Jei netveri, išliek širdgėlą vienai ar dviem bendradarbėms, tačiau viršininkės neužversk per dideliu kiekiu informacijos apie savo asmeninį gyvenimą. Jei kilo rimtų rūpesčių, vertėtų pasakyti, tačiau nė nemanyk kiekvieną dieną sriūbauti jai ant peties.

9. Pasistenk, kad tavo viršininkas garai pasirodytų

Neabejotinai turi stengtis, kad tavo bosas garai pasirodytų, nes tada ir tu gausi, ko pageidauji. Nesijaudink, jei jis nusiskins laurus, pasinaudojęs tavo darbu. Tai nėra taip blogai, kaip atrodo: jei jis dėl to šoktels į viršų per kelis karjeros laiptelius, tikriausiai ir tave pasiims. Ne viskas prarasta, jei iš karto negausi karūnos. Žmonės pastebi gerus darbuotojus ir apie juos papasakoja kitiems.

10. Išmok atremti smūgį

Net ir sėkmingą karjerą padarę žmonės būna lengvai pažeidžiami. Kritikai puola šou žvaigždes, o šios skaudžiai dėl to išgyvena.laikraščiai šmeižia prezidentus, o šie netveria apmaudu. Jei gali pajusti aistrą – gali ir įsižeisti (netgi ne kartą!), tačiau kritikos bijoti nereikia. Atsižvelk į ją rengdama naują projektą.

Trumpiau…

1. Nieko nėra neįmanoma 2. “Išravëk” žodyną3. Išdaviką paversk sąjungininku4. Nebijok nepatikti5. Nesikuklink6. Neatvirauk7. Nebijos rizikuoti8. Nepamiršk smulkmenų9. Tinkamai planuok savo dienotvarkę 10. Tikėk, bet tikrink… 11. Privalai mokėti viską 12. Išmok greičiau keistis, nei keičiasi pasaulis 13. Nesileisk išmušama iš vėžių 14. Skirk manipuliaciją ir gebėjimą turėti įtakos 15. Išdrįsk pasakyti “Ne” 16. Tiesiog daryk 17. Išmok atremti smūgį 18. Pernelyg neslapukauk 19. Nevėluok 20. Klausyk ir mokykis 21. Pranok pati save 22. Nevenk savikritikos 23. Būk novatorė 24. Pasitikėk savimi 25. Optimizmas 26. Siek užsibrėžto tikslo…

IŠVADOS

Bulvarinė spauda daugelį populiarių TV ir radio laidų, kino filmų liaupsina radikaliai nepriklausomos moters gyvenimo būdą, čia mirgėte mirga patarimų, kaip tapti veiklia, šiuolaikiška moterimi, kaip susikurti tokios moters įvaizdį. O jis iš tiesų patraklus: gražiai atrodanti, skoningai ir tvarkingai apsirengusi, protinga, visur suspėjanti, pasitikinti savimi ir pan. Tiesiog – supermoteris.

Pasitikėjimas savimi – ši savybė tiesiog būtina, norint ko nors pasiekti. Vietoj natūralaus elgesio – atsakomybės, nuoširdaus džiugesio savo veikla ir rezultatais, geranoriško bendravimo su kitais žmonėmis “moters pasitikėjimas” savaime tampa isterišku pykčiu ir agresija, nukreiptais prieš konkurentą, prieš pačios nuovargį, neišsipildžiusias svajones.

Kaip viena iš pagrindinių dalykiškos moters savybių yra pabrėžiamas protingumas. Bet nesunku pajusti skirtumą tarp gudrumo ir proto išminties.

Skaitydami ar klausydami pokalbių su karjeros laiptais sėkmingai kopiančiomis moterimis, matome, kad visos jos laimingos ir patenkintos savo profesiniais ir asmeniniais pasiekimais.

Moterims, kurios lipa karjeros laiptais, reikia įsisavinti taisykles, kurios galioja profesiniame gyvenime.

 Visą dėmesį skirti tik perspektyvioms užduotims. Užsibrėžti ilgalaikius tikslus ir juos nuolat prisiminti. Nesukti galvos dėl to, ką kas nors apie ką nors pamanys. Siekti aiškių susitarimų, kelti reikalvimus.

LITERATŪRA

1. Lietuvos Aidas, 1997 m., rugp. 14 d., Nr.158, psl. 17;2. Stilius, 2000 m., rugp. 04 d., psl. 7-9;3. Stilius, 2000 m., rugp. 25 d., psl. 7-9;4. Stilius, 1999 m., geg. 21 d., Nr.158, psl. 9-12;5. Veidas, 1996 m., rugp., Nr. 9, psl. 46;6. Kalba Vilnius, 1996 m., gruodž. 20 d., psl. 15;7. Tiesa, 1993 m., gruodž. 02 d., psl. 30-31;8. Ieva, 2000 m., geg. – birž., psl. 30-31;9. Ieva, psl.18;10. Sociologija, 97 m., K., psl. 186-189;11. Sociologija, 97 m.;12. Karjera, psl 77-80;13. Naujos moterų elgesio taisyklės, 95 m.,V., psl. 164-167;14. Moters galia, psl. 118-119;15. Moters galia, psl. 123-125;16. UTE EHRHARD “Geroms mergaitėms dangus…” psl. 45-48;17. UTE EHRHARD “Geroms mergaitėms dangus…”, psl. 50-54;18. UTE EHRHARD “Geroms mergaitėms dangus…”, psl. 58;19. UTE EHRHARD “Geroms mergaitėms dangus…”, psl. 65.20. Cosmopolitan, 1999m., kovas.

Turinys

Anotacija 2Įvadas 31. Karjera 31.1 Teisingas karjeros planavimas 31.2 Ryšių užmezgimas 31.3 Nerašytų įstatymų žinojimas 41.4 Būti pastebėtai 41.5 Patarimai 41.6 Nebijokite sėkmės 52. Moteris įminėje 52.1 Moterų prisitaikymas darbe 52.2 Kaip pasiekti sėkmę? 63. Moters galia 63.1 Susikurkime finansiškai saugią ateitį 63.2 Ne joms aukšti postai 63.3 Šeima ar karjera? 73.3.1 Ar dera karjera ir motinystė? 84. “Privalau daryti tai, ko iš manęs tikimasi” 95. Valdžios baimė 10

5.1 Ar valdžia kuria vienatvę? 115.2 Neprisiimk atsakomybės 115.3 Ar galima naudotis pažintimis? 125.4 Ar moterys valdo iš užkulisių? 125.5 Ar valdžios išlaikymas – tai nuolatinė kova? 125.6 Stresas darbe 145.7 Pavyzdingos mergaitės nekonkuruoja 155.8 Ar reikia vengti rizikos? 156. Moteris Lietuvoje: karjera ir realus gyvenimas 157. “Moteris gali save apginti talentu, valia ir ryžtu” 158. Karjeros moterys 168.1 Dalia Teišerskytė 168.2 Edita Melkūnienė 178.3 Inga Markevičiūtė 178.4 Nadiežda Novickienė 188.5 Helen Brown patarimai perspektyviai karjeristei 18Trumpiau… 21Išvados 22Literatūra 23Turinys 24