Kraft Foods Lietuva “Karūna šokoladas”

Šokoladas „Karūna“

PRODUKTAS

UAB „Kraft Foods Lietuva“ – įmonė, gaminanti ne vieną prekę, bet tam tikrą prekių asortimentą. Prekių asortimentas – tai visų prekių ir prekių grupių rinkinys, kurias parduoda įmonė. Viena labiausiai žinomų šios įmonės gaminamų produktų asortimento linija – „Karūnos“ šokoladas.Prekių asortimentas skiriamas į pločio ir gylio parametrus.

„Karūnos“ šokolado prekių gylis yra:• juodasis šokoladas su riešutais (100 g)• juodasis su sveikais riešutais (100 g)• juodasis šokoladas su migdolais (100 g)• juodasis šokoladas su vyšnių įdaru (100 g)• juodasis šokoladas su riešutų įdaru (100 g)• juoda sis šokoladas (15 g)• juodasis šokoladas (100 g)• šventinis šokoladas su sveikais lazdynų riešutais (2 x 100 g)• pieniškas šokoladas su braškių ir jogurto įdaru (100 g)• pieniškas šokoladas su karameliniu įdaru (100 g)• pieniškas šokoladas su riešutais (100 g)• pieniškas šokoladas (100 g)• „Kalėdinis“ šokoladas su sveikais riešutais (100 g)

„Karūnos “šokolado” prekių plotis yra:• Juodasis šokoladas• Juodasis šokoladas su priedais• Juodasis šokoladas su įdarais• Pieniškas šokoladas• Pieniškas šokoladas su priedais• Pieniškas šokoladas su įdarais

Produktas siaurąja prasme

Prekės ženklasVartotojas prieš įsigydamas prekę pirmiausiai dėmesį atkreipia į jos pakuotę bei prekinį ženklą. Perkant prekę svarbus prekės ženklas bei kaina. Kuo stipresnis prekės ženklas, tuo labiau vartotojai yra linkę rinktis produktą.„Karūnos“ prekės ženklas yra labai gerai žinomas visose Baltijos šalyse, Rusijoje, Baltarusijoje, Ukrainoje bei kitose valstybėse. 2004m. gegužės 17 d. Taline, Baltijos Ekonomikos forumo metu vykusiame pirmame tarptautiniame konkurse Baltijos Metų Prekės Ženklas 2004 geriausiu Lietuvos prekės ženklu buvo išrinktas UAB „Kraft Foods Lietuva“ prekės ženklas „Karūna“. Jam suteiktas vienas iš 4 pagrindinių apdovanojimų – “Nacionalinis metų prekės ženklas (Lietuvos)”. Be to, “Karūna” pripažinta geriausiu Baltijos šalių prekės ženklu maisto produktų kategorijoje. Prie “Karūnos” sėkmės prisidėjo ir lengvai įsimenamas jos simbolis bei tiek šalies, tiek užsienio vartotojams suprantamas ženklo pavadinimas.

Idėją dabartiniam “Karūnos” ženklui pasiūlė patys “Kraft Foods Lietuva” darbuotojai. Remdamasi jomis, ženklą kūrė tarptautinė reklamos agentūra “Ogilvy & Mather”, o tobulino vokiečių pakuotės dizaino agentūra “Future Brand”. Tai raudoname fone esanti auksinė karūna su užrašu „Karūna“.

„Karūnos“ prekinis ženklas beveik visiškai dominuoja esminiuose šokolado rinkos segmentuose. Artimiausi konkurentai netgi susivieniję visi kartu neatstos nė pusės šio prekinio ženklo rinkos dalies.

Prekės klasifikavimasŠokoladas yra impulsyvaus pirkimo prekė. Jis perkamas be išankstinio sprendimo, ūmai kilusiam norui ar poreikiui patenkinti, perkamas dėl vertingų savybių, reikalingų fizinį bei protinį darbą dirbančiam žmogui. Tai atsitinka netikėtai pastebėjus „Karūnos“ šokoladą. Šį šokoladą būtų galima prisikirti ir ypatingoms prekėms, kai jis perkamas norint patenkinti individualų pirkėjo skonį.

Produkto forma„Karūnos“ šokoladas – tai kokybiškas, stilingas savo prekės pavadinimu bei pakuote, daug vertingų savybių turintis produktas. Naujoji „Karūnos“ šokoladų pakuotė, apsaugo šokoladą nuo aplinkos poveikio, geriau išlaiko aromatą ir skonį, puikiai atspindi produkto kokybę. Prekės pavadinimas „Karūna“ – gerai žinomas daugelyje šalių.Veiksniai, lemiantys prekės pasirinkimą yra skonis, kokybė, ženklo žinomumas, pakuotė. „Karūnos“ šokoladas visus šiuos veiksnius yra įgyvendinęs kuo geriausiai, todėl kaina nėra pagrindinis šokolado pasirinkimą lemiantis veiksnys.„Karūnos“ šokoladas yra lengvai pastebima prekė. Ji išsiskiria iš kitų prekių savo įpakavimu. Įpakavimas apsaugo šokoladą nuo kenksmingo aplinkos poveikio, pakuotė yra didelė, gan ryškių spalvų, patogi.„Karūna„ – prekės pavadinimas yra žinomas visiems. Jis yra lengvai įsimenamas, trijų skiemenų, lengvai ištariamas. Pavadinimas yra trumpas ir paprastas, nesukeliantis negatyvių asociacijų, atvirkščiai, jis tarsi prekę „padaro“ nepaprastą. Ir yra puikiai pritaikytas pakuotėje.

Prekės gyvavimo ciklasŠokoladą „Karūna“ būtų galima priskirti brandos gyvavimo ciklui, nes yra daug lojalių klientų ir vis atsiranda naujų pirkėjų. Pakeitus šokolado įpakavimą nauju, atsirado daugiau pirkėjų. Įmonė turi informacijos apie vartotojų poreikius ir puikiai juos tenkina.

Pagrindinai prekės privalumai yra kokybė, skonis, pakuotė, ženklo žinomumas. Kai kurie vartotojai renkasi prekes ne pagal šias savybes, o pagal kainą. „Karūnos“ šokoladas yra vienas iš brangesnių, todėl yra prarandami klientai, kurie prekes renkasi pagal kainą. Tačiau vis tiek įmonės UAB „Kraft Foods Lietuva“ pelnas yra labai didelis, šokoladas „Karūna“ užima per 53% šokolado plytelių rinkos.

Produktas plačiąja prasme

Turbūt nėra žmonių abejingų šokoladui. Tai bene mėgstamiausias vaikų ir suaugusių gardėsis. Šokoladas nors ir yra itin kaloringas, tačiau jis aprūpina žmogaus organizmą variu, saugančiu nuo mažakraujystės ir reguliuojančiu kraujospūdį, padeda sumažinti cholesterolio kiekį kraujyje. Nepatartina atsisakyti šokolado net ir laikantis dietos. Jame yra daug mikro ir makro elementų: geležies, magnio, kalio, vario, cinko, būtinų energijai palaikyti, taip pat daug vitaminų. Daugumos šokolado rūšių sudėtyje yra 0,4 procento alkaloido teobromino. Tai optimali dozė, suteikianti produktui stimuliuojamųjų savybių. Valgant šokoladą galvos smegenyse išsiskiria daugiau serotonino – geros nuotaikos hormono, medžiagų, sukeliančių euforiją.Šokolade nėra konservantų. Net dešimt metų laikomas jis nesugenda, tik šiek tiek “pražyla” – apsitraukia balzgana cukraus ir natūralių riebalų plėvele.Šokoladas įtrauktas į sąrašą produktų, kurių atsargos kaupiamos ekstremaliems atvejams (pvz., karui, stichinėms nelaimėms) – mat ir nedidelis jo kiekis padeda greitai atgauti jėgas. Skirtingai negu kituose saldumynuose, šokolade yra antiseptinių medžiagų, slopinančių dantų akmenų formavimąsi. Juodasis šokoladas padeda sukaupti dėmesį. Suvalgę vidutinio dydžio gabalėlį, poveikį jausite dvi valandas, padeda mokytis ir dirbti protinį darbą.Dietologai įrodė: saikingas šokolado vartojimas maždaug metais prailgina gyvenimą.

KAINODARA

Kainodara – tai procesas, kuris balansuoja tarp interesų konfliktų ir yra naudojamas įvairiems tikslams pasiekti. Norint nustatyti kainą įmonė pirmiausia turi nustatyti kainodaros tikslus, įvertinti kainų paklausą ir kaštus, atlikti konkurentų prekių analizę.

Kainų nustatymo tikslai1.Išgyvenimas. Šis tikslas įmonei iškyla tada, kai rinkoje yra daug gamintojų, didelė konkurencija arba dažnai keičiasi vartotojų poreikiai.Šis tikslas yra trumpalaikis. Galiausiai įmonė turi rasti priemonių prekės kainai padidinti arba pasitraukti iš rinkos. Ši įmonė, gaminanti „Karūnos“ šokoladą, Lietuvoje turi gan ne mažą skaičių konkurentų pvz.: „Naujoji Rūta“(“Rūtos” produkcija siunčiama į užsienį – Saudo Arabiją, Austriją, Etiopiją, Somalį Urugvajų, Kiprą, Nigeriją, Maltą, Keniją, Australiją), „Sostinė“, „Pergalė“, „Vilnius“ („Vilniaus pergalė” yra plačiausią asortimentą gaminantis konditerijos fabrikas Pabaltijo valstybėse). Bet „Karūnos“ šokoladą panašių gaminių, rinkoje galime atrasti tik užsienio gamintojų, pvz.: AB „Laima“, kuri yra Latvijoje, ir konditerijos fabrikas „Rossija“, kuris yra įsikūręs Rusijoje. Todėl įmonė nepatiria ekonominių krizių laikotarpių ir į kainą pirkėjų reakcija yra gan palanki, o pirkėjai dažniau renkasi Lietuvos gamintojų prekę. 2.Pelno maksimizavimas. Čia vertinama paklausa bei išlaidos, atsižvelgiant į įvairius kainos lygius, ir nustatomos kainos. Galima teigti, kad „Karūnos“ šokoladas yra visiems žinoma prekė. Iš pat pradžių įmonė nustatė šiai prekei nedidelę kainą, o po to ją padidino. Todėl įmonė naudodama šią kainų nustatymo strategiją užkariavo didžiąją rinkos dalį ir taip užsitikrino maksimalų pelną. 3.Pardavimo apimties didinimas. Įmonė “Kraft Foods Lietuva“ siekia daugiau parduoti „Karūnos“ šokolado, negu jos konkurentai. Tai taip pat turi privalumų: • Ši įmonė yra suinteresuota prisotinti rinką, kad galėtų ją kontroliuoti ir gauti pastovų pelną. • Ji siekia maksimizuoti pardavimų apimtį, mažindama prekės vieneto kainą, kad gautų pakankamai didelį prekės pelną. • Ši įmonė tikisi, kad didelė pardavimo apimtis leis sumažinti kaštus. Šiuo atveju ji naudojasi įsiskverbimo kaina. Šokoladas „Karūna“ kainuoja nuo 1,76 Lt iki 3,09 Lt.4.Lyderio pozicijų užėmimas rinkoje ( konkurencingumo išlaikymas). Įmonės tikslai pagrįsti konkurencija, tačiau tai nereiškia, kad kaina yra pagrindinė konkuravimo priemonė. Įmonei “Kraft Foods Lietuva“ neapsimoka mažinti kainos žlugdant konkurentus, nes tai mažintų jos pačios pelną, o kartu ir galimybę konkuruoti, kaip pavyzdžiui, intensyvinant reklamą ar modifikuojant prekę.

Kadangi kainodaros tikslas vienu metu gali būti taikomas tik vienas, tai įmonė pasirinko pardavimų apimties didinimą ir jai tai gerai sekasi.

Kainos keičiasi kartu su besikeičiančiu produkto gyvavimo ciklu. Įmonė koreguoja kainas, atsižvelgdama į sąnaudų ir paklausos pokyčius, į pirkėjų poreikius bei įvairias situacijas. Keičiantis konkurencinei aplinkai, įmonė sprendžia, kada pačiai inicijuoti kainų pakeitimus,o kada reaguoti į konkurentų iniciatyvas.

Paklausos nustatymasPaklausa ir kaina yra proporcingos, kadangi „Karūnos“ šokolado kaina nėra labai didelė (nuo 1,76 Lt iki 3,09 Lt), tai šių šokoladų paklausa yra vienoda kaip ir kitų esančių rinkoje. Kadangi prekė nėra brangi, todėl paklausa yra gan didelė.

Kainų vertinimas“ Kraft Foods Lietuva“ nustatė šiai prekei tokią kainą (nuo 1,76 Lt iki 3,09 Lt.), kuri padengia visus kaštus, susijusius su prekės gamyba bei pardavimu ir duoda nemažai pelno.

Kaina

Parduotuvė Pieniškas šokoladas (100g) Pieniškas šokoladas su įdarais (100g) Pieniškas šokoladas su priedais (100g) Juodasis šokoladas (100g) Juodasis šokoladas su įdarais (100g) Juodas šokoladas su priedais (100g)„Maxima“ 2,19 1,76 2,29 2,49 1,99 2,49Parduotuvė Kaina „3 berželiai“ 2,14 2,14 2,63 2,38 – 2,14„Pliusas“ – – – 2,59 2,50 3,09„Super Netto“ 2,19 – – – – 2,49„Rimi“ 2,29 – 1,99 1,99 – 2,59„Norfa“ – – – 2,25 – 2,25„Šilas“ 2,59 2,25 – 2,49 2,29 2,95 Pav. Šokolado kainos

„Karūnos“ šokolado kaina yra skirtinga atskirose parduotuvėse, skiriasi šio šokolado prekių pločio kainos. Kai kurios rūšis yra pigesnės vienose parduotuvėse, kai kurios – kitose, pvz.: „Pieniškas“ šokoladas yra pigiausias „Maximoje“ ir „Super Netto“, tačiau „Juodąjį“ šokoladą pigiausiai gali nusipirkti „Rimi“ arba „Norfoje.

Kainų palyginimasParduotuvė „Karūnos“ šokolado kaina (su įdarais) „Sostinės“ šokolado kaina (su įdarais) „Vilniaus“ šokolado kaina (su įdarais)„Maxima“ 1,99 1,89 1,89„Pliusas“ 2,50 2,40 2,40„Super Netto“ – 1,89 –„Rimi“ – 1,89 –„Norfa“ – – –„Šilas“ 2,29 2,19 2,19Pav. Šokoladų kainos

„Karūnos“ šokolado kainos yra panašios kaip ir konkurentų, pvz.: Maximoje „Karūnos“ šokoladas su įdarais kainuoja – 1,99 Lt, o „Sostinės“ ir „Pergalės“ – 1,89 Lt. Jos skiriasi atskirose parduotuvėse (pvz. „Pliuse“ tiek „Karūnos“ šokoladas, tiek konkurentų šokoladai yra 0,51 Lt brangesni nei „Maximoje“). Tačiau „Karūnos“ šokoladas yra labiau perkamas nei kiti šokoladai, norss jų kainos yra panašios, tačiau „Karūnos“ prekinis ženklas yra labiau žinomas, šokoladas yra daugiau reklamuojamas.

Yra ir kitų konkurentų. Tai „Pergalė“, „Laima“.

PASKIRSTYMAS

„Karūnos“ šokolado paskirstymas yra būtinas, kad prekė iš gamintojo patektų pas pirkėjus. Atotrūkis būdingas visiems paskirstymo procesams. Paskirstymas kyla dėl atotrūkio, kuris yra tarp prekių gamybos ir vartojimo vietos, laiko, kieko, info ir kokybės.Įmonė „Kraft Foods Lietuva“, gaminanti „Karūnos“ šokoladą yra Kaune. Šokoladas pardavinėjamas ne tik Kaune, bet ir kituose Lietuvos miestuose (pvz. Vilniuje, Klaipėdoje, Alytuje ir kt.) bei užsienyje (Rusijoje, Ukrainoje ir kt.). „Karūnos“ šokolado pardavimo vietos nėra greta, todėl šokoladas yra parduodamas per tarpininkus.Pagaminta prekė per tam tikrą laiką turi būti suvartota, nes kitaip baigsis galiojimo laikas (šokoladas be priedų gali būti laikomas iki 6 mėnesių, su priedais iki 3 mėnesių, o baltas šokoladas tik 1 mėnesį) ir šokoladą teks išmesti, taigi laiko atotrūkio nėra.„Karūnos“ šokoladą gamina dideliais kiekiais, tačiau jis nėra suvartojamas iš karto, nes pirkėjas perka tik mažą jo kiekį.

Paskirstymo kanalas„Karūnos“ šokolado paskirstymo kanale dalyvauja tarpininkai (įmonės, kurios išvežioja prekes į pardavimo vietas), taip pat ir didmeninės bei mažmeninės prekybos įmonės.

Veiksniai, susiję su kanalo pasirinkimu:Susiję su prekėmis:• Prekės kaina: šokolado kaina nėra labai didelė (nuo 1,76 Lt iki 3,09 Lt.). Iš pradžių šis šokoladas buvo parduodamas pigiau, kai atsirado daugiau pirkėjų, šokolado kaina pakilo.• Prekės pirkimo dažnis: prekė yra perkama. Ją perka potencialūs klientai, taip pat tie, kurie mėgsta šokoladą. „Karūnos“ šokoladas gali būti impulsyvaus pirkimo prekė, kai perkama be išankstinio sprendimo. Taip pat pasirenkama ir ypatinga prekė, kai tenkina individualų pirkėjo skonį.• Laikymo sąlygos: šokolado vartojimo laikas yra gana ilgas, jo nereikia laikyti specialiuose vietose, pvz. šaldytuvuose. Pardavimo vietose šokoladas yra laikomas lentynose šalia kitų šokolado gaminių.

Susiję su vartotojais:• Vartotojų skaičius: „Karūnos“ šokolado vartotojų skaičius yra didelis. Jį perka potencialūs pirkėjai ir tie, kurie mėgsta šokoladą.• Perkamoji galia: šokoladą perka visi vartotojai, kurie jį mėgsta, tai yra nuo mažų vaikų iki pensijinio amžiaus žmonių.• Pirkimo įpročiai: šokoladas gali būti perkamas impulsyviai, tenkinant individualų pirkėjo skonį, einant į svečius.• Vartotojų teritorinis paskirstymas: prekė yra parduodama tose vietose, kur susirenka daug žmonių, tuo tikimasi pritraukti kuo daugiau vartotojų. „Karūnos“ šokoladą galima rasti visuose prekybos centruose, taip pat mažesnėse parduotuvėse bei kai kuriuose kioskuose.Susiję su konkurentais:• Konkurentų skaičius: jų nėra daug. Tai „Sostinės“, „Pergalės“, „Vilniaus“, „Laimos“ šokoladai.• Įvaizdis: „Karūnos“ šokolado ženklas yra labai gerai žinomas, pakuotė pritraukia klientą.

Paskirstymo kanalo ilgisJame esančių prekybos tarpininkų skaičius yra labai didelis. Paskirstymo kanalo ilgis tarp gamintojo ir vartotojo yra netiesioginis.Esami tarpininkai: kol šokoladas pasiekia vartotojus, įsiterpia didmeninės bei mažmeninės prekės įmonės.Didmeninės prekybos įmonės, kurios yra „Karūnos“ šokolado paskirstymo tarpininkai: BĮ UAB „Sanitex“, kuri yra įsikūrusi Kaune.Mažmeninės prekybos įmonės, kurios yra „Karūnos“ šokolado paskirstymo tarpininkai: didieji prekybos centrai („Maxima“, „Rimi“, „Iki“, „Šilas“, „Pliusas“) bei mažesnės prekybos įmonės.UAB „Kraft Foods Lietuva“ yra sudariusi sutartis su tarpininkais (didmenininkais ir mažmenininkais), kurie patys pasirūpina, kad „Karūnos“ šokoladas patektų į jų prekybos įmones.Įvedant „Karūnos“ šokoladą į rinką, jo kaina buvo mažesnė nei yra dabar. Kai šį šokoladą pamėgo pirkėjai, įmonė „Kraft Foods Lietuva“ „Karūnos“ šokolado kainą padidino, kuri padengtų visus kaštus, susijusius su prekės gamyba bei pardavimu ir duotų nemažai pelno.Šokoladas „Karūna“ yra parduodamas tose pačiose prekybos įmonės, tarpininkai nesikeičia. Vartotojai puikiai žino, kur jie gali nusipirkti šį šokoladą.

Paskirstymo sistemos plotisTai toje pačioje kanalo pakopoje esančių tarpininkų skaičius. „Karūnos“ šokolado paskirstymo sistemos plotyje yra labai daug tarpininkų (didmenininkų ir daug mažmenininkų).Įmonė pasirinkusi intensyvų paskirstymą. Prekybos tarpininkų skaičius yra pakankamai didelis, prekė parduodama daugelyje prekybos objektų, tiek mieste, tiek kaime.Šokoladas yra dažnos paklausos prekė, dažnai perkama.Atsirinkdama tarpininkus įmonė dėmesį kreipia į:• Finansinę padėtį: prekybos centrų finansinė padėtis yra pakankamai gera, įmonė užtikrinta, kad šokoladas bus perkamas.• Aptarnaujamą rajoną: prekybos centrai yra patogiose miesto vietose, kur vartotojų yra daug, taip pat parduodama mažesnėse parduotuvėse, kioskuose.• Asortimentą: renkasi tarpininkus, kurių siūlomų prekių asortimentas yra didelis ir gali parduoti ne vieną produkcijos rūšį.• Pardavimo potencialas: atkreipia dėmesį į tuos tarpininkus, kurie parduotų „Karūnos“ šokolado daugiausiai.

Vertikalioji marketingo sistemaĮmonė „Kraft Foods Lietuva“ kontroliuoja prekės judėjimą. Yra sukūrusi tokią prekių paskirstymo sistemą, kurioje tarpininkų veiksmai yra suderinti. Įmonė remiasi ekonomine galia, kurioje paskirstymo kanalo dalyvis, dėl savo dydžio ir galios rinkoje diktuoja partneriams savo valią.

RĖMIMAS

Įmonė „Kraft Foods Lietuva“ ir vartotojas – tai siuntėjas ir gavėjas, dalyvaujantys komunikacijos procese, kai įmonė, turėdama tikslą ir priemonę, siekia paveikti vartotoją, t.y. sudominti, paskatinti pirkti.UAB „Kraft Foods Lietuva“, siūlydama savo gaminius, šiuo atveju – „Karūnos“ šokoladus, informuoja vartotojus, norėdama pozicionuoti prekę vartotojo sąmonėje. Prekės rėmimui naudojami trys būdai: reklama, pardavimų skatinimas ir ryšiai su visuomene (masinė auditorija su nepriklausomais kanalais).

Rėmimo strategija„Karūnos“ šokoladas yra dažnai perkama prekė, jos vartotojai labai įvairūs. Šokoladą perka ir vaikai, ir suaugę žmonės, ir pensininkai. Šis šokoladas turi keletą konkurentų („Sostinė“, „Pergalė“, „Vilnius“, „Laima“). Tačiau šių šokoladų reklamos beveik nėra, o „Karūnos“ šokolado, atvirkščiai. Jis yra reklamuojamas televizijoje, spaudoje, radijo eteryje. Media puikiai įgyvendina visus įmonės siekiamus tikslus. Reklamuodama „Karūnos“ šokoladą UAB „Kraft Foods Lietuva“ siekia, kad ši prekė būtų perkama, kiekvienas pirkėjas žinotų apie šį šokoladą, kad atsirastų kuo daugiau vartotojų. Tinkamiausia reklama yra pateikiama per televiziją.

UAB „Kraft Foods Lietuva“ reklamuodama „Karūnos šokoladą naudoja traukimo strategiją. Visos pastangos, veiksmai yra nukreipiama į galutinį vartotoją, kad sužadinti prekės poreikio grįžtamąjį signalą.

ReklamaTai vienas iš rėmimo būdų, siekiant „perteikti“, „nešti“ informaciją, žinias. Tai gali būti televizija, radijas, internetas, įvairūs katalogai ar netgi kaimynas. Su reklama susijęs pardavimų skatinimas.„Karūnos“ šokoladas – masininės paklausos prekė. Įmonė „Kraft Foods Lietuva“ reklama naudojasi siekdama žinomumo, teigiamo vartotojų požiūrio į įmonę ir auditorijos pasiekimo mažais kaštais. Kiekviena šių reklamos nešiklių dalis (media) rūšis turi savo privalumus ir trūkumus. Media efektyvumas labiau priklauso nuo kokybinių veiksnių nei nuo kiekybinių rodiklių. Svarbu, kaip ir kokia reklama pateikiama, nei kiek jos yra.Televizija – viena iš stipriausių media rūšių. Nepaisant didelių absoliučių kaštų, tikslinės grupės neišskyrimo ir dalies vartotojų erzinimo, nedidele kontakto kaina galima greitai ir maksimaliai pasiekti auditoriją, pateikiant vaizdą, garsą, judesį ir emocijas. Per savaitę galima pasiekti iki 90% vartotojų.„Karūnos“ šokolado reklama televizijoje yra labai efektyvi, reklama yra rodoma dažnai per visus Lietuvos kanalus (LTV, TV3, LNK, BTV, LTV2, Tango TV, TV1 bei 5 Kanalą ir rajonines televizijas). Ji nėra visą laiką tokia pati, vis keičiama. Dažniausiai reklamoje matome moterį, kuri mėgaujasi šokoladu. Taip yra siekiama daugiau efektyvumo, nes moterys šokoladą vartoja dažniau. Tačiau reklama nėra skirta vien tik moterims, ji atkreipia ir vyrų dėmesį, nes yra parodoma, kad moterys mėgsta šokoladą. Taigi vyra norėdami palepinti moteris, joms perka šį šokoladą.Radijas taip pat turi savo privalumų: nesunku išskirti tikslinę grupę, tačiau reklama čia ne tokia efektyvi, kaip televizijoje, nes nėra vaizdo. Radijas pardavimą gali skatinti įvairiais žaidimais bei loterijomis. „Karūnos“ šokoladas nėra reklamuojamas radijo eteryje.

Dar vienas reklamos perteikimo būdas – laikraščiai. Didesnis vartotojo dėmesys suteikiamas skaitymo metu nei klausantis radijo. Laikraštis skaitytojui didelę įtaką daro savo operatyvumu.Žurnalai turi ilgą gyvavimo ciklą, ne taip, kaip laikraščiai. Didžiausias privalumas – žinomumo generavimas specializuotais žurnalais, reklaminiais straipsniais, akcijos žaidimais. Žurnaluose „Karūnos“ šokoladas yra reklamuojamas, dažniausiai ši reklama yra pateikiama visame puslapyje. „Karūnos“ šokoladas dažniausiai yra reklamuojamas žurnaluose, kurie skirti moterims („Cosmopolitan“, „Panelė“, „Moteris“ ir kt.).Išorinė (lauko) reklama – taip pat greitai pasiekiama masinė reklama, kaip ir televizijos pagalba, tačiau kaip ir televizijoje – sunku nukreipti į tikslinę grupę. Kūrybiškumui paliekama daug laisvės, o tai taip pat labai traukia vartotojus. „Karūnos“ šokoladas reklamuojamas lauko ekranuose ir reklaminiuose stenduose.Pagrindinė naudojama „Karūnos“ šokolado reklama yra televizija, nes tai yra efektyviausia priemonė. Prieš kuriant reklamą įmonė atlieka įvairius tyrimus, tada reklama yra pateikiama, kad atsirastų kuo daugiau vartotojų. Stengiamasi sugalvoti vis ką nors nauja, kad tik pritrauktų kuo daugiau vartotojų ir neprarastų jau esamų. Pvz.: naujoji „Karūnos“ šokoladų pakuotė, apsaugo šokoladą nuo aplinkos poveikio, geriau išlaiko aromatą ir skonį, puikiai atspindi produkto kokybę. Dabar yra reklamuojamas naujas produktas, kuriame yra net 70 % kakavos. Visa tai pateikiama reklamose ir rodoma, kad „Karūnos“ šokoladas vis keičiasi, skonis gardėja ir kokybė gerėja.

SWOT ANALIZĖPrivalumai Galimybės Trūkumai PavojaiĮvertinome „Karūnos“ šokoladą – aptarėme produktą siaurąją ir plačiąja prasme: sužinojome „Karūnos“ šokolado plotį ir gylį; apie prekės ženklą, klasifikavimą, formą, gyvavimo ciklą bei šokolado papildomą naudą. Išmokti apibūdinti ir paaiškinti marketingo komplekso struktūrinius elementus. Negalima įvertinti „Karūnos“ šokolado kaštų, nes įmonė tokios informacijos neteikia. Įvertinant produktą, kainodarą, paskirstymą, rėmimą galėjome suklysti ir ne viską įvertinti teisingai.Įvertinome šokolado kainą, ištyrėme „Karūnos“ šokolado kainų nustatymo tikslus, sužinojome jo ir konkurentų šokoladų kainas įvairiose parduotuvėse. Išmokti analizuoti ir vertinti marketingo komplekso privalumus ir trūkumus. Analizuoti ir vertinti marketingo kompleksus nebuvo lengva, nes ne viską žinojome ir teisingai įvertinome. Ne visose parduotuvėse galima rašyti šokolado kainas, nes manoma, kad ši informacija skirta konkurentams.

Įvertinome „Karūnos“ šokolado paskirstymą, jo paskirstymo kanalą, kanalo ilgį ir plotį. Daug sužinoti apie „Karūnos“ šokoladą. Įvertinome „Karūnos“ šokolado rėmimą, rėmimo strategiją, reklamą. Pav. SWOT analizė