TURINYS
1.BENDRA INFORMACIJA APIE PASIRINKTĄ PREKĘ IR GAMINTOJĄ 32. PREKĖS PRISTATYMAS 53. PREKĖS RINKA 64. SĄVOKOS IR JŲ APIBŪDINIMAI 65. PASIRINKTOS PARDUOTUVĖS 17LITERATŪRA 18
1.BENDRA INFORMACIJA APIE PASIRINKTĄ PREKĘ IR GAMINTOJĄ
Koncernas Pieno žvaigždės, įkurtas 1998 metais, yra didžiausias ir moderniausias pieno perdirbėjas Baltijos šalyse.Šiuo metu jis vienija šias pieno perdirbimo įmones: Mažeikių pieninę, Kauno pieninę, Pasvalio sūrinę ir valdo įmonę AB Panevėžio pienas. Stengiamės ne tik gaminti šviežius, sveikus ir naudingus produktus, bet ir remiame Lietuvos tautinį olimpinį komitetą. Taip padedame Lietuvos sportininkams siekti pergalių sporte. Be to, dalyvaujame ekologiniuose projektuose, skatinančiuose naudingai žmogui ir be žalos gamtai utilizuoti panaudotą pakuotę.Koncerno vizija būti naujoviška gamybos ir rinkodaros įmone, užimančia tvirtas pozicijas Baltijos šalių rinkoje bei gaunančia nuolatinį ilgalaikį pelną. Koncerno misija gaminti tik aukščiausios kokybės pieno produktus be konservantų, kurie užtikrintų sveiką mitybą ir palengvintų maisto ruošimą.Koncerno šūkis pieno produktai sveikam gyvenimui! Koncernas Pieno žvaigždės yra vienas iš didžiausių maisto prekių gamintojų Baltijos šalyse. Vietos rinkoje koncernas garsėja savo pieno gaminiais: pienu, kefyru, sviestu, grietine, įvairių rūšių varške, jogurtais, pieniškais desertais ir fermentiniu sūriu.Pagrindinę eksportui skirtų produktų dalį sudaro puskietis fermentinis sūris, sviestas, lieso pieno ir išrūgų milteliai. Daugiausia produktų šiuo metu eksportuojama į Europos Sąjungos ir Baltijos šalis, Rusiją, NVS, Japoniją ir JAV.Koncernui Pieno žvaigždės priklausančiose įmonėse šiuo metu gaminama apie 500 pavadinimų produktų. Atsižvelgdami į Europos tendencijas ir besikeičiančius vartotojų poreikius nuolat atnaujiname asortimentą ir pirkėjams kasmet pasiūlome naujų gaminių. Įmonės yra nuolat modernizuojamos. Jose diegiamos naujos technologijos, moderniausi gamybos ir pakavimo įrenginiai, kokybės laboratorijos. Kad pagaminti produktai kuo greičiau pasiektų prekybos centrus ir pirkėjus, nuolat modernizuojama produktų užsakymo, transportavimo ir sandėliavimo sistema.
2002 metais koncernui ir jo valdomoms atskiroms įmonėms suteikti kokybės sertifikatai ISO. Tai įpareigoja dirbti efektyviai užtikrinant aukštą gaminamo produkto kokybę. Dėl nuolat pristatomų naujų produktų koncernas Pieno žvaigždės dažnai vadinamas pieno madų diktatoriumi. Lietuvos, Baltijos šalių ir Rusijos rinkose yra populiarūs ir mėgstami šie prekių ženklai: DVARAS (natūralių pasterizuoto pieno produktų šeima), BIOS (produktų su bifidobakterijomis šeima), MŪ (pienas aseptinėje pakuotėje), SMILGA (premium desertai ir jogurtų grupė), MŪSŲ (populiariausia ir įvairiausia produktų grupė), BIOLA (probiotinis gėrimas su L.Casei bakterijomis), OKTAVA (šviežios grietinėlės ledai), JO (populiariausias jogurtas vietinėje rinkoje), SVALIA (puskietis fermentinis sūris pagrindinis iš eksportuojamų produktų).Už kokybę, skonį ir naujoviškumą koncerno gaminiai yra vertinami mitybos specialistų. Nuo koncerno Pieno žvaigždės įkūrimo pradžios specialistai žvelgia į ateitį ir dirba kaip darni šeima. Jie kuria geresnį ir sveikesnį gyvenimą savo vartotojams, partneriams, šaliai ir sau.1. Jogurtas – pieno produktas, gaunamas simbiotinėmis Lactobacillus delbrueckii bulgaricus ir Steprococcus thermophilus kultūromis (bakterinių kultūrų raugu) rauginant pasterizuotą pieną kartu su kitais pieno produktais arba be jų. Produktas privalo turėti daug gyvybingų raugo mikroorganizmų.2. Jogurtas su priedais – jogurtas, į kurį pridėta įvairių skonio ir aromato ingredientų (pavyzdžiui vaisių, uogų, medaus, grūdų produktų, kakavos, kitų). Produktas privalo turėti daug gyvybingų raugo mikroorganizmų.3. Termiškai apdorotas jogurtas – 1 punkte apibūdintas produktas, termiškai apdorojamas po rauginimo. Produktas neprivalo turėti gyvybingų raugo mikroorganizmų.4. Termiškai apdorotas jogurtas su priedais – 2 punkte apibūdintas produktas, termiškai apdorojamas po rauginimo. Produktas neprivalo turėti gyvybingų raugo mikroorganizmų.Kaip matome iš apibrėžimų, daug gyvybingų raugo mikroorganizmų turi produktai, kurių pavadinime nurodyta “Jogurtas” arba “Jogurtas su priedais”. Jie organizmui naudingesni.Be Lactobacillus delbrueckii bulgaricus ir Steprococcus thermophilus kultūrų į jogurtą gali būti dedama ir kitų žmogaus organizmui labai naudingų bakterijų, taip vadinamų probiotikų (laktobakterijų GG, bifidobakterijų, kt.). Specifiniai gyvi mikroorganizmai (probiotikai), esantys jogurte, teigiamai veikia žmogaus organizmą: reguliuoja žarnyno funkcijas, apsaugo nuo patogeninių bakterijų augimo, gamina B grupės vitaminus, vitaminą K, antioksidantus bioflavanoidus, karotenoidus, pagerina laktozės toleravimą, stimuliuoja imuninę funkciją, padeda pašalinti toksinus ir cholesterolį, slopina kancerogenų ir mutagenų gamybą. Pagal sveikos mitybos rekomendacijas kiekvieną dieną žmogus turi suvalgyti po 2-3 porcijas pieno produktų. Vieną porciją sudaro: 1 stiklinė pieno arba jogurto, 1 stiklinė kefyro, 60 g sūrio ir panašiai.2. PREKĖS PRISTATYMAS
Jogurtas “JO“ yra vienas iš populiariausių jogurtu iš rinkoje siūlomų jogurtu. Norisi iš karto paklausti kodėl ? Todėl, kad pagrindinis šio jogurto privalumas yra ne tik skonio savybės , bet ir įpakavimas , nes jis yra išskirtinės formos – ąsotėlio forma. Pakuotė estetiška, visapusiškai patogi naudoti, atitinka naujausius europinius kokybės ir ekologijos standartus Šios grupės jogurtas yra gaminas dešimties skonių su avietėm ir melionu, bananais, su miško uogom, su persikais ir abrikosais, žemuogėmis ir apelsinais ir kt..Jogurtas yra gaminamas iš aukščiausios rūšies žaliavos ir atitinka Europos Sąjungos direktyvos 92/46 reikalavimus. Puiku, kad ekologiškai švarų pieną bendrovė paverčia į ekologiška jogurtą.
3. PREKĖS RINKA
Koncerno Pieno žvaigždės gaminamas jogurtas apima tokius rinkos tipus, kaip vartotojų rinka, prekybininkų – tarpininkų rinka, tarptautinė rinka. Kiekvienu atveju yra galimybė didinti pardavimų apimtis, tai yra galimybė gauti kuo didesnį pelną.Įeinant į vartotojų rinką, kurią sudaro pavieniai asmenys, šeimos perkančios prekes asmeniniam naudojimui, reikia atkreipti dėmesį į pirkėjų įvairumą. Vieni nuo kitų skiriasi pagal pačius įvairiausius parametrus: amžiumi, lytimi, pajamomis, išsilavinimu ir kita.Jogurtas yra išankstinio apsisprendimo, o kartasi impulsyvaus pirkimo prekė. Jis perkamas, lengvam atsipalaidavimui po sunkios darbo dienos, ar prie pietų stalo. Gaminių gamyba 2000 2001 2002 2003 2004Jogurtas, tūkst. t 0,5 1,8 3,6 4,5 4,2
Pagal pateikta lentelę matosi, kad gaminamas jogurto apimtis nuo patekimo į rinką pardavimo apimtis augo ir šiuo metų įmonė tikisi padidinti šio produkto pardavimus Lietuvoje ir už jos ribų.
Veiksniai, lemiantys prekės pasirinkimą yra skonis, kokybė, ženklo žinomumas, pakuotė. „JO“ jogurtas – prekės pavadinimas yra žinomas visiems. Jis yra lengvai įsimenamas, lengvai ištariamas. Pavadinimas yra trumpas ir paprastas, nesukeliantis negatyvių asociacijų. Potencialiausi vartotojai mūsų nagrinėjamos prekės yra be išimties visi vartotojai nepriklausomai nuo amžiaus grupės. Jogurtą gali vartoti ir kūdikiai ir žmonės sulaukia garbaus amžiaus.4. SĄVOKOS IR JŲ APIBŪDINIMAI
4.1.Prekių asortimentas
Prekė- tai marketingo komplekso elementas, apimantis sprendimus ir veiksmus, susijusius su pardavimo objekto kūrimu ar keitimu. Kuvykaitė, 2001, 21p.Dažniausiai įmonė gamina ir siūlo ne vieną kokią prekę, o tam tikrą prekių asortimentą. Pateikiame skirtingų autorių asortimento apibrėžimus.
Autorius Šaltiniai ApibrėžimasPranulis V.; Pajuodis A.; Urbonavičius S.; Virvilaitė R. Pranulis V.; Pajuodis A.; Urbonavičius S.; Virvilaitė R..“Marketingas”1999 m.145 p. Prekių asortimentas- tai visų prekių ir prekių grupių, kurias parduoda įmonė, rinkinys.Kuvykaitė R. Kuvykaitė R.“Gaminio marketingas”2001 m.108p. Prekių asortimentas- tai įmonės vartotojui siūlomų prekių visuma.Kotler P.; Armstrong G.; Saunders J.; Wong V. Kotler P.; Armstrong G.; Saunders J.; Wong V..“Rinkodaros principai”2003 m.492 p. Prekių asortimentas- visų prekių grupių ir atskirų gaminių įvairovė, kurias konkretus prekiautojas siūlo pirkėjams.Pajuodis A. Pajuodis A.“Prekybos marketingas”2005 m.224 p. Prekių asortimentas- tai prekių rinkinys, kurį tam tikru metu rinkai pateikia prekybos įmonė.
Visi autoriai labai panašiai pateikia prekės asortimento apibrėžimus. Taigi galime sakyti, kad prekės asortimentas- tai įmonės vartotojui siūlomų prekių visuma.Kiekviena įmonė stengiasi tobulinti savo prekių asortimentą. Koks jis turi būti- tai priklauso nuo įmonės tikslų, pasirinktos vartotojų grupės bei aplinkos sąlygų. Tobulinant prekių asortimentą svarbu įvertinti ne tik viso asortimento, bet ir prekių linijų ar net atskirų prekių pelningumo rodiklius. (Kuvykaitė, 2001, 146 p.)
Dažniausiai įmonė gamina ne vieną tokią prekę, o tam tikrą prekių asortimentą. Svarbūs įmonės priimami asortimento platumo sprendimai. Asortimentas laikomas siauru, jei pelnas gali padidėti papildžius ji naujomis prekėmis, o per plačiu laikomas tada, kai pelnas gali padidėti, atsisakant kai kurių prekių. Gaminamų prekių asortimentą daugiausia sąlygoja įmonės galimybės. Asortimento tobulinimo kryptys dažniausiai esti šios:• prekių linijos plėtimas;• prekių linijos modifikavimas;• diversifikacija.(Virvilaitė, R. Marketingas, 1997, p. 54).4.2.Prekių grupė (linija)
Prekių linijos gali būti įvairaus ilgio. Tai priklauso nuo jas sudarančių prekių skaičiaus. Pateikiame prekių grupės (linijos) apibrėžimus.
Autorius Šaltiniai ApibrėžimasPranulis V.; Pajuodis A.; Urbonavičius S.; Virvilaitė R. Pranulis V.; Pajuodis A.; Urbonavičius S.; Virvilaitė R..“Marketingas”1999 m.145 p. Prekių linija- tai panašios paskirties prekių rinkinys.Kotler P. Kuvykaitė R.“Gaminio marketingas”2001 m.108p. Prekių linija- grupė tarpusavyje susijusių atliekamomis funkcijomis, panašiais paskirstymo kanalais siūlomų toms pačioms vartotojų grupėms ar vienodomis kainomis parduodamų prekių klasės prekių.Kotler P.; Armstrong G.; Saunders J.; Wong V. Kotler P.; Armstrong G.; Saunders J.; Wong V.“Rinkodaros principai”2003 m.489 p. Prekių grupė- vienodos paskirties prekės, pasižyminčios panašiomis funkcijomis, parduodamos toms pačioms vartotojų grupėms vienodų tipų parduotuvėse ir yra panašių kainų.Virvilaitė R. Virvilaitė R.“Marketingas”1997 m.54 p. Prekių linija- tai įmonės siūlomų giminingų prekių grupė.
Skirtingi autoriai prekių linijos apibrėžimą formuluoja panašiai, tačiau skiriasi prekę ar prekių grupę apibūdinantys žodžiai.
4.3.Prekių asortimento gylis
Autorius Šaltiniai ApibrėžimasPranulis V.; Pajuodis A.; Urbonavičius S.; Virvilaitė R. Pranulis V.; Pajuodis A.; Urbonavičius S.; Virvilaitė R..“Marketingas”1999 m.146 p. Asortimento gylis- tai prekių liniją sudarančių variantų ir modifikacijų skaičiusKuvykaitė R. Kuvykaitė R.
“Gaminio marketingas”2001 m.109p. Asortimento gylis nusako, kiek variantų turi konkreti prekių linijos prekė. Prekės gali skirtis pakuotės medžiaga, pakuotės talpa, medžiagų sudėtimi ir pan.Žvirblis A. Žvirblis A.“Rinkodaros analizės principai ir metodologija”2005 m.43 p. Asortimento gylis- prekių eilę sudarančių jų modifikacijų skaičius.Kotler, P., Armstrong, G., Saunders, J., Wong, V. Kotler, P., Armstrong, G., Saunders, J., Wong, V. “Rinkodaros principai”2003m491 p. Prekių asortimento gylis – tai bendras skirtingų gaminių skaičius bendrovės prekių grupėje.Taigi prekės gali skirtis pakuotės medžiaga, pakuotės talpa, medžiagų sudėtimi ir pan. Pirkėjas ieško vieną kokį nors poreikį tenkinančios prekės (madingo drabužio, dovanos), kurią norėtų rinktis iš kuo didesnio alternatyvų skaičiaus. Prekių asortimento gylis – tai prekių liniją sudarančių variantų ir modifikacijų skaičius.
4.4.Prekių asortimento plotis
Prekių asortimento plotis sudaro galimybes vieno apsilankymo prekybos vietoje (pirkimo metu) patenkinti įvairius poreikius. Prekių asortimento pločio apibrėžimai:
Autorius Šaltiniai ApibrėžimasPranulis V.; Pajuodis A.; Urbonavičius S.; Virvilaitė R. Pranulis V.; Pajuodis A.; Urbonavičius S.;Virvilaitė R..“Marketingas”1999 m.146 p. Asortimento plotis- tai prekių linijų skaičiusKuvykaitė R. Kuvykaitė R.“Gaminio marketingas”2001 m.109p. Asortimento plotis parodo, kiek įmonė turi skirtingų prekių linijų.Pajuodis A. Pajuodis A.“Prekybos marketingas”2005 m.228 p. Asortimento plotis- įvairios paskirties prekių pasiūla.Žvirblis A. Žvirblis A..“Rinkodaros analizės principai ir metodologija”2005 m.43 p. Asortimento plotis- prekių eilių skaičius.
4.5.Prekės gyvavimo ciklo stadijos
Prekės gyvavimo ciklas- tai laikotarpis nuo prekės idėjos gimimo ar jos sukūrimo ar atsiradimo rinkoje iki gyvavimo rinkoje pabaigos. Kuvykaitė, 2001, 153p.) Prekių gyvavimo ciklas- vienas svarbiausių rinkos tyrimo momentų.
Autorius Šaltiniai ApibrėžimasVijeikis J. Vijeikis J.“Rinkodara: nuo klasikinės teorijos iki šiuolaikinio pritaikymo”
2003 m.42-43 p. 1. Naujos prekės vystymas. Šioje stadijoje negaunamas pelnas, kadangi skiriama didelių išlaidų naujos prekės kūrimo procesui. Prekės realizacija yra lygi nuliui, arba ji labai nedidelė.2. Prekės įvedimas į rinką. Šiai stadijai būdingas lėtas realizacijos augimas. Pradedamas gauti pelnas. Šios stadijos pabaigoje prekė gaminama visu pajėgumu ir siūloma rinkai su visomis papildomis paslaugomis ir reklama.3. Augimas. Prasideda, kai realizacija staiga ima augti dideliu tempu, nes apie prekę žinančių pirkėjų skaičius geometriškai progresuoja. Gaunamas didžiausias pelnas.4. Branda. Jos metu realizacija išlieka beveik pastovi, ji pamažu stabilizuojasi. Brandos stadijai būdingas aukščiausias konkurencinės kovos laipsnis. Dėl padidėjusių išlaidų rėmimui ir reklamai ima mažėti gaunamas pelnas, nors realizacija išlieka pastovi.5. Smukimas. Prasideda, kai realizacijos lygis ima mažėti. Iš pradžių jis mažėja nežymiai, o vėliau vis didėja.Kotler P.;Armstrong G.; Saunders J.;Wong V. Kotler P.; Armstrong G.; Saunders J.;Wong V.“Rinkodaros principai”2003 m.523 p. 1. Produkto kūrimo etapas. Produkto kūrimas prasideda tada, kei bendrovė suranda naujo produkto idėją ir pradeda ją diegti. Produkto kūrimo metu pardavimo pajamos yra nulinės, o investicijų sąnaudos didelės.2. Pateikimas rinkai. Pateikimo rinkai etape pardavimo pajamos pradeda lėtai kilti. Šiame etape pelno negaunama, nes produkto pateikimo rinkai išlaidos kol kas labai didelės.3. Augimas. Augimo laikotarpiu rinka vis palankiau priima produktą ir pelnas pradeda didėti.4. Branda. Brandos laikotarpiu pardavimo pajamų didėjimas sulėtėja, nes dauguma potencialių pirkėjų jau būna pritraukta. Pelnas nepakinta arba pradeda mažėti dėl didėjančių rinkodaros sąnaudų produktui nuo konkurentų apginti.5. Nykimas. Nykimo etapas- tai laikotarpis, kai pradeda mažėti pardavimo pajamos ir pelnas.
Pranulis V.;Pajuodis A.;
Urbonavičius S.;Virvilaitė R.. Pranulis V.;Pajuodis A.;Urbonavičius S.;Virvilaitė R..“Marketingas”2000 m.176-177 p. 1. Įvedimas. Tai stadija, kai naujos rinkoje pasirodžiusios prekės pardavimas po truputį didėja. Įmonė pelno paprastai negauna, nes turi daug išlaidų. Daug lėšų skiriama rėmimui, ypač reklamai.2. Augimas. Tai stadija, kai jos pardavimas sparčiai didėja.3. Branda. Pardavimas stabilizuojasi ir ima po truputį mažėti. Pelnas šioje stadijoje pasiekia maksimuma ir taip pat ima mažėti.4. Smukimas. Pelnas mažėja, nes mažėja ir pardavimo apimtys. Labai sumažėjus pardavimo apimtims įmonė tą prekę tiesiog išima iš apyvartos.Kriaučionienė M.
Kriaučionienė M.;Urbanskienė R.;Vaitkienė R.“Marketingo valdymas”2005 m.40-42 p. 1.Įvedimas. Paprastai yra lėto augimo laiktarpis įvedant poduktą į rinką. Dėl didelių įvedimo kaštų šioje fazėje pelnas paprastai negaunamas.2.Augimas. rinka sparčiai pripažįsta produktą r to pasekmėje auga gaunamas pelnas.3.Branda. Pardavimų augimo tempai lėtėja, kadangi potencialūs pirkėjai jau pripažino produktą, o naujų vartotojų atsiranda mažai. Šioje fazėje pelnai stabilizuojasi, be to, didelę jų dalį tenka panaudoti kovai su konkurentais.4.Senėjimas. pardavimo apimtys krenta, pelnas taip pat.
Taigi produkto gyvavimo ciklas- tai koncepcija, kuri bando apibūdinti produkto realizaciją, pelną, vartotojus, konkurentus ir marketingo strategiją nuo produkto pasirodymo rinkoje momento iki jo išėmimo iš rinkos.Kai kurie autoriai prekės gyvavimo stadijas išskiria keturias, o kai kurie penkias. Laiko atžvilgiu stadijų egzistavimą galima apibūdinti taip: trumpiausia stadija- įvedimo, ilgiausia- smukimo. Kiekvienai prekės gyvavimo ciklos stadijai taikytina savita marketingo strategija.Ne visų produktų gyvavimo ciklas yra vienodas. Kai kurie produktai ,,miršta” netrukus po to, kai jie buvo pateikti rinkai; kiti labai ilgai išsilaiko brandos etape. Kai kurie produktai, įžengę į nykimo etapą, dėl intensyvaus pardavimų rėmimo arba naujo pozicionavimo grįžta į augimo etapą.
Galima išskirti įvairių prekės gyvavimo ciklo tipų: stiliaus gyvavimo ciklas, mados prekių gyvavimo ciklas, fetišas.4.6. Veiksniai, turintys įtaką kainų sudarymui
Kaina- vertė, išreikšta pinigais, tai santykis, kuriuo prekės mainomos viena į kitą. (Skarbalius, 2000, 100 p.) Įmonės sprendimus, nustatant kainas, sąlygoja nemažai veiksnių:
Autorius Šaltiniai ApibrėžimasPranulis V.; Pajuodis A.; Urbonavičius S.; Virvilaitė R. Pranulis V.;Pajuodis A.;Urbonavičius S.;Virvilaitė R..“Marketingas”2000 m.219 psl. Veiksniai įtakojantys kainą:
Valstybinis reguliavimas. Valstybė kainas gali reguliuoti ekonominiu administraciniu būdu. Ekonominis yra toks, kai valstybė reguliuoja paklausos ir pasiūlos rinkoje santykį..Administracinį arba tiesioginį, kainų reguliavimą atlieka specialūs valstybiniai organai, remdamiesi galiojančiais įtstatymais. Psichologiniai veiksniai. Vertindamas kainą, vartotojas nesąmoningai daugiau dėmesio kreipia į pirmuosius jos skaitmenis. Mažiausiai svarbi jam atrodo trupmeninė kainos dalis. Todėl daug dažniau pasitaiko kainos 8,98, 49,95, o ne 10 ir 50.
V i r v i l a i t ė R.Urbanskienė R Virvilaitė R. Urbanskienė R“Marketingas”1991m71-77psl. Veiksniai, turintys įtaką kainų sudarymui:
Vartotojai. Marketologas turi žinoti, kad egzistuoja ryšys tarp kainos ir vartotojo perkamos prekės bei jos pateikimo. Šis ryšys aiškinamas dviem ekonominiais principais ( paklausos dėsniu bei jos elastingumu) ir rinkos segmentacija. Vyriausybė. Vyriausybės priemones, susijusias su kainu nustaymu galima skirstyti į 3 grupes.• Fiksuotos kainos. Vyriausybė riboja kainų fiksavimo galimybę horizontaliai ir vertikaliai.• Kainų diskriminacija. Įstatymas draudžia gamintojams ir didmeninkams susitarus su įvairiais pirkėjais – “panašios kokybės” produkcijos pateikimo kanalų dalyviais – daryti kainų diskriminaciją, kuri kenkia konkurencijai.• Minimalios kainos. Galioja įstatymas, kuris draudžia mažmeninės prekybos firmoms (parduotuvėms) parduoti prekes mažesnėmis už jos pardavimo išlaidas ir pelną.
Kotler P.; Keller K. Pajuodis A.“Prekybos marketingas”2005 m.288 psl. Veiksniai įtakojantys kainą: Išoriniai veiksniai • Pirkimo veiksniai 😮 Tiekėjų elgsena kainu atžvilgiu
o Tiekėjo nurodymai dėl kainų• Pardavimo veiksniaio Tikslinės rinkos elgsenao Konkurentų elgsena• Tiesiniai veiksniai• Prekių savybėso Veikiančios vartotojų elgseną o Veikiančios prekybibinko elgseną Vidiniai veiksniai• Įmonės sąnaudos • Marketingo strategija
Kotler P.; Armstrong G.; Saunders J.; Wong V. Kotler P.; Armstrong G.; Saunders J.;Wong V.“Rinkodaros principai”2003 m.572-586 psl Veiksniai darantys įtaką kainodaros sprendimams:
Vidiniai veiksniai • Rinkodaros tikslai. • Rinkodaros komplekso strategija• Sąnaudos• Kainodaros organizavimas
Išoriniai veiksniai • Rinkos ir paklausos pobūdis• Konkurencija• Kiti aplinkos veiksniai (ekonomika, prekybos tarpininkai, vyriausybė)
Virvilaitė R.,Valainytė I. Virvilaitė R.,Valainytė I.“Strateginis marketingo valdymas”1996 m.135-138psl Veiksniai įtakojantys kainą: Vidiniai veiksniai • Marketingo tikslai. Prieš nustatydama kainas, įmonė turi pasirinkti strategiją. Jei įmonė atidžiai pasirinko rinką ir prekės ar rinkos pozicija, tai jos marketingo strategija, įskaitant kainas, bus paprasta. Įmonė gali siekti ir papildomų tikslų. Įmonė gali iškelti tokius tikslus:o Išlikti.o Didinti pelną.o Užimti dominuojančią poziciją rinkoje.o Gerinti prekės kokybę.• Marketingo strategija. Įmonė dažniausiai pirmiau priima sprendimą dėl kainos, o po to kaina grindžia kitus marketingo sprendimus. Jei prekė remiasi ne kainos veiksniais, tai sprendimai dėl kokybės, pateikimo ir rėmimo smarkiai paveikia kainą. Jei kaina yra svarbiausias pozicinis veiksnys, tai ji nulems ir kitus marketingo elementus.• Kaštai. Kaštai lemia, kokią mažiausią prekės kainą įmonė gali nustatyti, kad padengtų gamybos ir pardavimo kaštus ir gautų pelną.
Išoriniai veiksniai • Rinka ir paklausa. Rinka ir paklausa lemia aukščiausią kainos ribą. Paklausa ir kaina yra susijusios atvirkščia priklausomybe, tai yra- kuo didesnė kaina, tuo mažesnė paklausa.• Konkurencija. Įmonei reikia išstudijuoti kiekvieno konkurento siūlomas prekes.• Makroaplinka. Įmonė turi nuspręsti, kokį poveikį jos prekės kainos turės kitoms šalims ir aplinkai, kaip į kainų skirtumus reaguos tarpininkai. Svarbus išorinis veiksnys, turintis įtakos kainos nustatymui yra vyriausybė. Reikia žinoti įstatymus, turinčius įtakos kainoms.
Autoriai išskiria skirtingus veiksnius, turinčius įtaką kainų sudarymui. Tad šie veiksniai lemia kainų politikos tikslus. Tikslai skiriami į trumpalaikius ir ilgalaikius tikslus. Dažniausiai tikslai esti tokie: rūpestis išgyventi; maksimizuoti pelną; didinti pardavimą; išlaikyti konkurenciją; užimti kokybės lyderio pozicijas. (Pranulis; Pajuodis; Urbonavičius; Virvilaitė,1999, 188 p.)Įmonė turi turėti aiškių savo tikslų, įvertinti situaciją rinkoje bei veiksnius, turinčius įtakos kainos nustatymui. Visa tai įvertinus ir sujungus į vieną grandinę, numatoma kainų strategija. Dažniausiai skiriamos šios kainų strategijos: nugriebimo; skverbimosi; kainos ir kokybės; orentuota į konkurentus. (Pranulis; Pajuodis; Urbonavičius; Virvilaitė,1999, 201-202 p.)Įmonė, įvertinusi paklausą, kaštus ir konkurentų prekių kainas, pasirenka vieną iš galimų kainos nustatymo metodų: • orientuotą į kaštus;• orientuotą į paklausą;• orientuotą į konkurentus.Priega per internetą: http://64.233.179.104/search?q=cache:TO43dGRIigAJ:vkc.lt/get.php%3Fid%3Dalboroviene_marketingo_vadyba+asortimento+gylis&hl=lt&gl=lt&ct=clnk&cd=5
5. PASIRINKTOS PARDUOTUVĖS
„JO“ jogurto paskirstymas yra būtinas, kad prekė iš gamintojo patektų pas pirkėjus. Atotrūkis būdingas visiems paskirstymo procesams. Paskirstymas kyla dėl atotrūkio, kuris yra tarp prekių gamybos ir vartojimo vietos, laiko, kiekio, informacijos ir kokybės.Įmonė AB“Pieno žvaigždės“, gaminamas jogurtas yra Kaune. Tačiau jogurtas pardavinėjamas ne tik Kaune, bet ir kituose Lietuvos miestuose (pvz. Vilniuje, Kaune, Alytuje ir kt.) , Europos Sąjungos šalyse ir ne tik.Mūsų pasirinktas parduotuvių tinklas – „Maxima“. Bendrovė „VP MARKET“ priklauso stambiausiai Lietuvoje privačių įmonių grupei, kuri mažmenine prekyba užsiima nuo savo veiklos pradžios 1992 m. kuriam priklauso : Lietuvoje 195 prekybos centrai, Latvijoje – 103, Estijoje – 27, Rumunijoje – 8, Bulgarijoje – 11. Parduotuvių tinklas „Maxima“ – vieta, taupanti kiekvieno žmogaus laiką ir pinigus ir yra siūloma pakankamai didelis prekių asortimentas.
LITERATŪRA
1. VIRVILAITĖ, Regina; VALAINYTĖ, Irena. (1996) Strateginis marketingo valdymas. Kaunas: Technologija. 236 p. ISBN 9986-13-411-0.
2. PRANULIS, Vytautas; PAJUODIS, Arvydas; URBONAVIČIUS, Sigitas; VIRVILAITĖ, Regina. (2000) Marketingas. Vilnius: The Baltic Press. 470 p. ISBN 9955-9318-0-9.3. SKARBALIUS, Danielius. (2000) Ekonominių žinių pagrindai. Vilnius: UAB,,Valstiečių laikraštis”. 183 p. ISBN 9986-847-27-3.4. KOTLER, Philip; ARMSTRONG, Gary; SAUNDERS John; WONG Veronica. (2003) Rinkodaros principai. Kaunas: Poligrafija ir informatika. 856 p. ISBN 9986-850-50-9.5. PAJUODIS, Arvydas. (2005) Prekybos marketingas. Vilnius: Eugrimas. 391 p. ISBN 9955-682-05-1.6. VIRVILAITĖ, Regina. (1997) Marketingas. Kaunas: Technologija. 145 p. ISBN 9986-13-453-67. KRIAUČIONIENĖ, Monika; URBANSKIENĖ, Rūta; VAITKIENĖ, Rimgailė. (2005) Marketingo valdymas. Kaunas: Technologija. 139 p. ISBN 9955-09-849-X.8. KUVYKAITĖ, Rita. (2001) Gaminio marketingas. Kaunas: Technologija. 247 p. ISBN 0955-09-039-1.9. PRANULIS, Vytautas; PAJUODIS, Arvydas; URBONAVIČIUS, Sigitas; VIRVILAITĖ, Regina. (1999) Marketingas. Vilnius: Eugrimas. 423 p. ISBN 9986-752-49-3.10. VIJEIKIS, Juozas. (2003) Rinkodara: nuo klasikinės teorijos iki šiuolaikinio pritaikymo. Vilnius: Rosma. 187 p. ISBN 9986-00-329-6.11. VIRVILAITĖ, Regina. URBANSKIENĖ, Rūta. (1991) Marketingas. Vilnius. 167p. 12. ŽVIRBLIS, Algis. (2005) Rinkodaros analizės principai ir metodologija. Vilnius: UAB ,,Ciklonas”. 208p. ISBN 9955-497-X13. PHARE 2000 PROJEKTAS „Verslo kompetencijos centro Visagine kūrimas“ LT0009-03-01-0080 [interaktyvus]. [žiūrėta 2006 m. kovo 20 d.]. Prieiga per internetą: http://64.233.179.104/search?q=cache:TO43dGRIigAJ:vkc.lt/get.php%3Fid%3Dalboroviene_marketingo_vadyba+asortimento+gylis&hl=lt&gl=lt&ct=clnk&cd=514. Prieiga per internetą: www.pienozvaigzdes.lt15. Prieiga per internetą: www.meniu.lt16. Prieiga per internetą: http://www.vpmarket.lt