Žagsulys

Jūs baigiate valgyti ir netikėtai imate žagsėti. Žagsulys tęsiasi vos keletą minučių, o jūs jau savęs klausiate: kodėl? Kartais žagsulys ilgai nepraeina. Jis jus kamuoja visą naktį ir ryte jus jaudina vienintelis klausimas – kaip visą tai sustabdyti.

Deja, niekas tiksliai nežino, kodėl prasideda žagsulys, bet mes radome įtikinamą gydytojų paaiškinimą. Krūtinės ertmę nuo pilvo ertmės skiria pertvara, vadinama diafragma. Ji yra po plaučiais ir širdimi ties virškinimo organais. Diafragma – raumuo, dalyvaujantis kvėpuojant. Spaudžiama ji leidžia orui patekti į plaučius, o atsipalaiduodama išstumia orą iš plaučių. Krūtinės ląstoje yra išsidėstę valdantys nervai (klajojantis ir simpatinis), kurie jungiasi su diafragma ir išsišakoja joje. Jei nervų galūnės diafragmoje yra suerzinamos, impulsas perduodamas per refleksinį lanką į smegenis. Smegenys siunčia atsakomąjį impulsą diafragmai ir verčia ją labai greitai susitraukinėti. Diafragmai spazmiškai susitraukinėjant, plaučiai staigiai įsiurbia orą. Jam einant per pridengtą arba labai susiaurėjusią balso angą iš gerklų pasigirsta garsas „ik“. Tarp tokių diafragmos susitraukinėjimų ir garso atsiradimo praeina viso tūkstantosios dalys sekundės.

Kai jūs žagsite, tada nekvėpuojate, todėl garso metu balso anga užsidaro. Ritmiški diafragmos spazmai ir nulemia žagsėjimo fenomeną. Žagsulys – nevalingas, paprastai stereotipiškai pasikartojantis stiprus ir trumpas įkvėpimas, esant uždarai arba labai susiaurėjusiai balso angai, nulemtas netikėto spazmiško diafragmos susitraukimo.

Kam reikalingas žagsulys

Galbūt jūs galvojate, jog žagsulys turi organizmui kažkokią slaptą naudą, bet gydytojai žino, kad taip nėra. Jei vėmimas, kosulys iš tikrųjų yra naudingi (kartai net gelbstintys gyvybę) ir savo refleksais saugantys virškinimo ir kvėpavimo traktus, tai žagsulys – visai beprasmis. Teisingumo vardan, reikia pasakyti, kad yra manančių, jog smegenyse išsidėstęs žagsėjimo centras, kuris sukelia žarnyno spazmus. Tokios hipotezės autorių nuomone, tai mechanizmas, saugantis nuo persivalgymo ar persigėrimo.

Naujagimiai labai dažnai žagsi. Tai yra normalus reiškinys ir tėvams nereikėtų jaudintis. Jie žagsi dar net negimę! Jei jūsų vaiką vargina tokią problemą, augant tai praeis.

Kas sukelia žagsulį

Dažniausia priežastimi yra diafragmos nervo išsišakojimų suerzinimas, sukeliantis žagsulį – per greitas maisto ar skysčio rijimas, lydimas papildomų oro įkvėpimų. Kiti veiksniai, sulėtinantys skrandžio veiklą ir tuo pačiu erzinantys diafragmą, yra, pvz., suvalgyti didelį kiekį riebaus maisto per trumpą laiką.

Ar žagsėti pavojinga?

Paprastai žagsulys nekelia pavojaus. Bet kartais tai gali būti rimtos medicininės problemos ženklas. Yra atvejų, kai sergantys plaučių uždegimu, ima labai žagsėti. Tai gali būti infekcijos, erzinančios diafragmą ar krūtinės ląstos nervus, pasekmė. Daug rūkantiems žagsulys gali reikšti vėžinį susirgimą. Tokiu atveju žagsulį sukelia auglys didėjantis krūtinėje ir spaudžiantis diafragmą. Esant kai kuriems žarnyno susirgimams, ligonį kankina žagsulys lydimas kitų nemalonių pojūčių, tokių, kaip dažnesnis pulsas. Klasikinis pastoviai žagsinčio girto žmogaus stereotipas turi ir realų pagrindą: chroniškas alkoholizmas gali būti toksinio žagsulio priežastis. O vis žagsinčiam alkoholikui gydytojai gali nustatyti ir kepenų ligą.

Žagsulys, atsiradęs dėl rimtų medicininių problemų, gali sukelti nemigą, išsekimą ar net mirtį. Galų gale, deja, taip dažnai ir būna – žagsulys gali tapti rimta psichologine problema. Jei jis kyla be aiškių priežasčių ar nepasiduoda poveikiui…Besitęsiantis žagsulys yra tada, kai jis neišnyksta per dvi dienas. Nuolatinis, sunkiai gydomas – kai tęsiasi daugiau kaip du mėnesius.

Kaip nustoti žagsėti?

Yra būdų, kaip padėti ilgą laiką žagsinčiam žmogui. Jie leidžia atpalaiduoti nervinį refleksinį lanką. Vadovaudamiesi populiaria nuomone ir išgąsdinę nelaimėlį, mes jam nepadėsim. Išgąstis – dar viena žagsėjimo priežastis. Kai kurios paprastos priemonės dažniausiai yra veiksmingos. Jų esmė – virškinimo sistemos ir burnos ertmės stimuliavimas:

  • išgerkite gausiai pasaldinto vandens arba vandens su ledu;
  • prarykite nedidelį kiekį smulkiai kapoto ledo;
  • pačiulpkite puselę citrinos;
  • lėtai suvalgykite gabalėlį sudžiūvusios duonos;
  • greitai kvėpuokite į popierinį (bet ne polietileno) maišelį;
  • didžiuoju pirštu pamasažuokite panosę;
  • suimkite liežuvį didžiuoju ir rodomuoju pirštais ir lengvai patraukite jį į priekį;
  • atloškite galvą, sulaikykite kvėpavimą ir suskaičiuokite iki dešimt, po to greitai įkvėpkite ir išgerkite stiklinę vandens.

Panašių patarimų yra nemažai. Atsiranda ir naujų. Tyrimų duomenimis, suvalgius vieną arbatinį šaukštelį sausos cukraus pudros, neužgeriant vandeniu, nustojo žagsėti 19 iš 20 bandyme dalyvavusių asmenų (kai kurie iš jų epizodiškai kentėjo nuo žagsulio daugiau kaip pusantro mėnesio). Jei vis dar žagsima, pakartokite šį bandymą tris kartus dviejų minučių intervalais.

Kartais tenka kreiptis pagalbos į gydytojus, kurie įsitikinę, ar nėra rimtų priežasčių susirūpinti sveikata, skirs efektyvesnius vaistus.